Hotel Żaglowiec

2021-08-11
2021-08-11
9788382101997
lato wakacje obyczajowa

Okładka książki Szepty. Charytatywna antologia opowiadań na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Piotr Chojnowski, Tomasz Duszyński, Grzegorz Gajek, Agnieszka Hałas, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Jakub Małecki, Tomasz Maruszewski, Marcin Mortka, Martyna Raduchowska, Paweł Radziszewski, Sebastian Sadlej, Magdalena Świerczek-Gryboś, Agnieszka Szmatoła, Milena Wójtowicz
Szepty. Charyt... Piotr Chojnowski, T...

Czy da się napisać książkę, która nie ma fabuły? Da sie! I Hotel Żaglowiec jest tego najlepszym przykładem. Pytanie tylko, po co? Taka forma nie trafiła w mój gust. Wygląda to tak, jakby autor nie miał pomysłu na powieść i postanowił zamieścić same charakterystyki bohaterów. Nie kupuje tego. Jest to książka dla specyficznego odbiorcy.

Nuda nad nudy. Momentami nawet zabawna, ale ciągnęła się w nieskończoność.

Nuda nad nudy. Momentami nawet zabawna, ale ciągnęła się w nieskończoność.

w porządku taka dosyć lekka lektura, choć nie porwała mnie tak jak niektóre

w porządku taka dosyć lekka lektura, choć nie porwała mnie tak jak niektóre

Przezabawna i inteligentna wakacyjna lektura. Aż by się chciało samemu spędzić lato w tym hotelu.

Książka bez fabuły, akcji i w sumie o niczym.
Treść to przede wszystkim charakterystyka 15, no może 13 absurdalnie zakręconych i niewiarygodnych postaci przewijających się przez hotelowy bar.
Słabe to, nierealne, żenujące, durne i nudne...

Książka bez fabuły, akcji i w sumie o niczym.
Słabe to, nierealne, żenujące, durne i nudne...

Ta książka kojarzy mi się z sitcomem, gdzie czekasz i czekasz na wielkie zakończenie... A ono jakoś tak przepływa bokiem, zupełnie bez echa. Dla jednych na plus, dla drugich na minus, jak dla mnie 5/10

Zbiór osobliwości... Tak można to najprościej ująć :-) przez połowę książki zastanawiałam się co tu może się wydarzyć, i kiedy wreszcie się wydarzy, no bo przecież cała książka nie może być tylko o pogawędkach w barze, w pewnym nietypowym hotelu... Jak bardzo się myliłam :-) otóż może! I taka właśnie była :-) lecz, co dziwne nie zniechęciło to do dalszego czytania. Może to za sprawą oryginalnych bohaterów, ich historii oraz poczucia tej przyjaznej hotelowej atmosfery tam w "Żaglowcu". Tak trochę jak podczas spotkania z dobrymi znajomymi przy piwie, mimo, że byli sobie zupełnie obcy... Z tych wszystkich historii płynie pewna nauka, dlatego zachęcam do lektury :-)

Nawet dobrze się czytało. Ciekawy przegląd różnych typów osobowości ludzi.

Nawet dobrze się czytało. Ciekawy przegląd różnych typów osobowości ludzi.

Główny bohater książki to Piotr, który postanawia wyruszyć w podróż po Europie. Kiedy pociąg, którym podróżuje nagle zatrzymuje się w samym środku lasu, mężczyzna postanawia wysiąść i po prostu iść przed siebie. Tym sposobem dociera do naszego tytułowego hotelu Żaglowiec, gdzie przez pomyłkę właściciela zostaje zatrudniony jako barman.
Nie znajdziecie tutaj niesamowitych zwrotów akcji. Za to poznacie wielu barwnych, ciekawych i jedynych w swoim rodzaju bohaterów. Na przykład księdza ateistę, feministkę pracującą w najstarszym zawodzie świata, listonosza uzależnionego od łamania systemu zakładów piłkarskich czy dowódcę pobliskiej bazy wojskowej, dla którego wojna to nic innego jak niezła zabawa. Jest ich aż ponad dziesięciu, ale nie miałam żadnego problemu z zapamiętaniem kto kim jest ponieważ każdy wyróżniał się swoim oryginalnym zachowaniem i charakterem. Poznajemy w jaki sposób prowadzą oni swoje życie, co chcą zmienić, o czym marzą, przez co przeszli i dlaczego są w tym miejscu w którym są.
Ta powieść to idealny przykład tego, że to właśnie bohaterowie, są najważniejszą częścią książek. Jeśli są dobrze wykreowani to z ogromną ochotą będziemy zaczytywać się w ich historiach nawet jeśli nie znajdziemy w nich fajerwerków.
Zabawna, ciepła, inteligentna, zapadająca w pamięć - to właśnie książka "Hotel Żaglowiec". Bardzo się cieszę, że dzięki @wydawnictwosqn miałam okazję ją przeczytać. Na pewno będę ją wspominać z ogromnym uśmiechem na twarzy... a za bohaterami już tęsknię i z chęcią przeczytałabym drugą część jeśli takowa by powstała. Serdecznie polecam!

Nie znajdziecie tutaj niesamowitych...

Bardzo przyjemna lektura. Barwne postaci, humor, lekkie pióro. Od pierwszej do ostatniej strony mi się podobała. Dobra dla odetchnięcia.

• Przeczytane w 2021