Czas huraganów

Okładka książki Czas huraganów Fernanda Melchor Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Czas huraganów
Fernanda Melchor Wydawnictwo: Mova literatura piękna
Temporada de huracanes
Mova
2021-08-11
2021-08-11
2017-04-01
Katarzyna Sosnowska
dyskryminacja kłamstwo literatura meksykańska poszukiwanie prawdy przemoc seksualna
Inne

Wyróżniona opinia i

Czas huraganów

przeczytanych książek 362 napisanych opinii 224

hot,nie to co delikatne i grzeczne light kryminałki kościelnego czy mroza;dla ludzi o mocnych nerwach

Literatura meksykańska jest taka jakiej się spodziewamy: brutalna, przerażająca i o beznadziei życia tam. A jednocześnie to bardzo dobra, żywa, soczyście krwista literatura. Jedna z takich książek, których jak nie czytasz, to myślisz o niej - kiedy wrócisz do jej lektury…
Historia pewnej zbrodni i ludzi w nią zamieszanych. Historia oglądana z kilku perspektyw i ciągle to kogo innego obierająca za bohatera, a jednocześnie układająca się w spójną opowieść. Wraz z poznawaniem kolejnego wycinka historii, zyskujemy pełniejszy jej obraz; z pozoru bezsensowna zbrodnia, zmieniająca w efekcie i życia jej sprawców, zyskuje zaś motyw. Lepiej by może nie poznać historii tych ludzi; dobrze jest znać ich tylko z kart książki, a nie mieć za sąsiadów zza rogu.
Jeśli kobieta pisze taką maczystowską i patriarchalną prozę, to rozumiemy - zakładając przecież, że jest to jakiś przejaw buntu i niezgody - że tak tam jest, że to sama prawda!
Żadna z przeczytanych książek wydawnictwa Mova nie była grzeczna, ładna i miła w odbiorze; każda była piękna, i ani jedna mnie nie zawiodła.

1963

Nie zliczę, ile razy zaczynałam pisać tę recenzję, a potem kasowałam tekst. To była jedna z tych książek, które mogę opisać w bardzo merytoryczny sposób słowem "ojej".

Przyznaję szczerze i bez bicia, w przypadku tej książki poleciałam na opis. I ta okładka... me gusta. Meksyk to dla mnie zupełnie inny świat, który z jednej strony mnie fascynuje, a z drugiej nieco przeraża. A właśnie tutaj znaleziono w wodzie rozkładające się ciało miejscowej wiedźmy. Ludzie się jej bali, ale też cenili jej wiedzę. Co się z nią stało?

Nie bardzo umiem ubrać w słowa to, co dzieje się pod moją kopułą po lekturze tej książki. Nie powiem, że ona jest zła. Specyficzna - to dobre słowo. Miałam do niej kilkanaście podejść, czytałam po kilka stron i musiałam robić sobie przerwę. Nie jestem przyzwyczajona do tak prowadzonej narracji. Niektóre zdania musiałam czytać po kilka razy, bo nie potrafiłam załapać, o co w nich chodzi. A i z dialogami się można pożegnać.

To była jedna z najtrudniejszych książek, jakie w życiu czytałam. Nie dla każdego. Bywa brutalna, przenosi do zupełnie innego świata. Nieco przerażającego, ale jednak mającego w sobie coś, co mnie do niego przyciąga. Są tu przekleństwa, niektóre opisy sprawiają, że trzeba wyjść ze swojej strefy czytelniczego komfortu. Nikogo nie namawiam do lektury. Musicie sami przekonać się, czy chcecie wejść do brutalnego świata.

📖🐲
Ech. No nie jest zła, ale nie jest też dobra. Długie, wielokrotnie złożone zdania to często spotykany zabieg w literaturze latynoamerykańskiej, więc to akurat nic nowego ani odkrywczego. Społeczność w stanie skrajnego upadku, gdzie w zasadzie nie ma nikogo „niewinnego” lub „dobrego” też wydaje się mocno przejaskrawiona, ale być może wcale nie taka nieprawdziwa. Na pewno książka była dla mnie męcząca, bo „narratorzy” nie dawali nam prawie oddechu w tych ciągnących się na całe strony ogromnych akapitach. Styl narracji praktycznie w ogóle się nie zmieniał, nawet pomimo tego, że w poszczególnych rozdziałach inne osoby były niejako jej osią i to uważam za zasadniczą wadę, bo nie sądzę, aby takiego strumienia świadomości faktycznie doświadczali wszyscy bohaterowie. Wobec tego ten potok czasami zbędnych i pustych słów sprawił, że książka nie porwała mnie i znieczuliłam się na te wszystkie opisywane okropności i obrzydliwości. Według mnie tylko 4 na 10.

📖🐲

Jak dla mnie był to "Paradajs" na sterydach (choć "Czas huraganów" powstał najpierw) i o ile "Paradajs" miał w sobie wszystko we właściwych proporcjach, tutaj język i konstrukcja przesłoniły mi fabułę, która z kolei ma w mojej opinii wiele punktów wspólnych z "Paradajs".
Jak zwykle też blurb robi więcej krzywdy niż pożytku. Każdy kto sięgnie po tę książkę, oczekując powieści kryminalnej, będzie mocno rozczarowany. Lepiej zacząć od innych książek Melchor i tę zostawić na koniec, jeśli to, co autorka oferuje, przypadnie nam do gustu.

Książka trudna w odbiorze,nie koniecznie dla każdego. Powoduje odruchy wymiotne,po prostu dziwna. Czytam kryminały,ale żadna lektura,tak źle na mnie nie wpłynęła jak owa pozycja.

Fernanda Melchor ukazuje Meksyk daleki od pocztówkowych folderów dla turystów. Przemoc, narkotyki, maczyzm, pedofilia, homofobia- ten świat jest brutalny i nie ma z niego ucieczki. Zabójstwo miejscowej wiedźmy wywołuje lawinę wydarzeń. Powieść ma niezwykle precyzyjną konstrukcję, nie jest to klasyczny kryminał, raczej narracja, powiązanych ze sobą losów. W tej opowieści nic nie jest takie, jak się pierwotnie wydaje. Przemoc jest wręcz wszechobecna i obejmuje zarówno relacje rodzinne, jak i aparat państwa, policję. Próby ucieczki są z góry skazane na niepowodzenie, bohaterowie ponoszą klęski.
Mocna, drastyczna proza, gdzie wszyscy są ofiarami patriarchalnej i homofobicznej społeczności.

Słyszeliście o książce #czashuraganów ?
Właśnie skończyłam czytać i jestem zaskoczona, nie wiem, może i zniesmaczona.
Na pewno lektura spowodowała, że długo o niej nie zapomnę. Aż musiałam przeczytać kilka słów o autorce. No drugiej takiej książki to chyba w życiu nie przeczytam.

Może tu portret Meksyku był okrutny ale na pewno nie fascynujących. Co więcej, nie porzuciałam książki w połowie, a dobrnęłam do końca, tak z czystej ciekawości. Morderstwa, gwałty, pedofilia, prostytuujące się dzieci, gwałcące się na wzajem dla frajdy, może dla przyjemności. Wulgaryzmy na każdym kroku. Czasami miałam wrażenie, że nie było zadnia beż ku*wy czy ch*ja.

Domyślam się, że autorka w sposób jak najbardziej prawdziwy, chciała przedstawić ta opowieść. Sami zabójcy są już wymienieni na początki, a książka rozwija się z perspektywy tych osób. Każdy ma coś do opowiedzenia.

Nie polecam osobą wrażliwym. Dla mnie ciężka lektura i na pewno bulwersująca.

Jestem ciekawa Waszych opinii? A może ktoś już czytał?

Słyszeliście o książce #czashuraganów ?
Właśnie skończyłam czytać i jestem zaskoczona, nie wiem, może i zniesmaczona.

Specyficzna, nieszablonowo skonstruowana, na początku wymaga trochę samozaparcia by brnąć dalej ale po przyzwyczajeniu się czytanie idzie dobrze. Wulgarna. Ostra. Rzeczywista. Chyba warto.

Dom Zły w Meksyku. Szalona jazda, od której nie można się oderwać, mimo trudnego stylu narracji. W pewnym momencie zaczynasz po prostu lecieć z autorką w kierunku nieuchronnego końca. Straszna opowieść o tym co się dzieje, kiedy zło jest realne i jest tuż obok. Bardzo warto.

• Literatura piękna