Księga tęsknot

Okładka książki Księga tęsknot
Sue Monk Kidd Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
635 str. 10 godz. 35 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Book of Longings: A Novel
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2021-06-30
Data 1. wyd. pol.:
2021-06-30
Data 1. wydania:
2020-04-21
Liczba stron:
635
Czas czytania
10 godz. 35 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308074015
Tłumacz:
Łukasz Małecki
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
299 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
27
9

Na półkach:

dybym napisała Wam o wszystkich postaciach pojawiających się w tej powieści popsułabym Wam niespodziankę, jaką przygotowała dla czytelników autorka. A to chyba najbardziej szokujący element tej powieści. Postawiony nieco na drugim planie mężczyzna, o którym na pewno słyszał każdy z Was. A który w tej historii, niosącej ze sobą autentyczny wydźwięk i historyczne fakty, zostaje mężem Any. Młoda, nastoletnia dziewczyna wyróżnia się na tle rówieśniczek. Nie chce biernie godzić się na zamążpójście. Pragnie edukacji, przełomu, zmiany. Głosu kobiet, które w pierwszych wiekach nowej ery były niestety zwyczajnie pomijane i gorzej traktowane. Często ryzykując, Ana dociera dalej niż ktokolwiek inny. W końcu pomimo przeciwników ma po swojej stronie ciotkę Jaltę.

PRZESZŁOŚĆ: CZYLI FAKTY I LITERACKA FIKCJA
Czasy, kiedy za występki kamieniuje się ludzi. Czasy, w których litery na tabliczkach wypisują tylko ci nieliczni, bo większość ludu pozostaje niepiśmienna. Lata, w których mówi się o Mojżeszu, o Dawidzie, Salomonie i Jakubie. W których kobiety wydawane są za mąż bez własnej zgody, zaręczone z mężczyznami, których wybierają dla nich rodzice. Autorka bardzo klimatycznie obrazuje odległą przeszłość, rewelacyjnie manipulując prawdą i własną wyobraźnią. Jak przyznaje w posłowiu, stara się zachować rzeczywistość poznaną w jakże cennej literaturze przeszłości, obrazującą historię świata i nadać jej nowy wyraz. Uzupełnić lukę z życia pewnej osoby, wzbogacając ją – dość odważnie – o nowe oblicze. Łagodnie, czule, ze smakiem. Przyznam, że byłam ogromnie zaskoczona.

PODSUMOWANIE
„Księga tęsknot” to zatem powieść o tym, że czasami warto ryzykować, pójść dalej, nie brnąć biernie w to, co dyktuje nam los. Tego uczy główna bohaterka, która staje się głosem. Powieść o pięknie miłości, o zdradzie, o matczynej trosce, zawiści czy zacofaniu. Akcentująca wartość kobiety i szykująca dla niej nowe miejsce w historii świata – fikcyjnie, choć widowiskowo i wiarygodnie. Mogłabym pisać o tej książce długo, wymieniając jej rozliczne wątki i emocje, które towarzyszyły mi podczas czytania. Ale nie chcę zdradzać zbyt wiele, żeby nie odbierać Wam tego elementu zaskoczenia, który był mi dany. Dlatego szepnę tylko tyle, że jeżeli szukacie oryginalności i nietuzinkowego pomysłu, koniecznie weźcie pod uwagę ten tytuł.

dybym napisała Wam o wszystkich postaciach pojawiających się w tej powieści popsułabym Wam niespodziankę, jaką przygotowała dla czytelników autorka. A to chyba najbardziej szokujący element tej powieści. Postawiony nieco na drugim planie mężczyzna, o którym na pewno słyszał każdy z Was. A który w tej historii, niosącej ze sobą autentyczny wydźwięk i historyczne fakty,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
117
27

Na półkach:

Bardzo długo myślałam nad tym co napisać na temat tej książki...
Nie chwyciła mnie za serce, mimo, że właśnie tego się po niej spodziewałam. I po tych wszystkich "ochach i achach" nad tym tytułem. 🤷🏼‍♀️

Ana jest młodą Żydówką z bogatej rodziny, w jej życiu pojawia się młody mężczyzna, który dwukrotnie wybawia ją z opresji. Serce Any zaczyna pałać uczuciem do Jezusa, który jest ubogim mężczyzną.

Kiedy biorą ślub Jezus wędruje za pracą, a Ana zostaje i wraz z jego rodziną, gdzie prowadzi gospodarstwo.
Nie widzimy jak rodzi się powołanie Jezusa, mamy tu jedynie kilka rozmów z Bogiem, nie towarzyszymy mu podczas tych 3 lat gdy naucza.

Jest to z pewnością historia o niezłomnej walce kobiety, która marzy o zdobywaniu wiedzy i badaniu losów biblijnych kobiet.
Sue Monk Kidd dotyka starego jak świat problemu emancypacji kobiet.

"Świat nie stanie się lepszy, jeśli na zło będę odpowiadać złem."

Bardzo długo myślałam nad tym co napisać na temat tej książki...
Nie chwyciła mnie za serce, mimo, że właśnie tego się po niej spodziewałam. I po tych wszystkich "ochach i achach" nad tym tytułem. 🤷🏼‍♀️

Ana jest młodą Żydówką z bogatej rodziny, w jej życiu pojawia się młody mężczyzna, który dwukrotnie wybawia ją z opresji. Serce Any zaczyna pałać uczuciem do Jezusa, który...

więcej Pokaż mimo to

avatar
494
294

Na półkach:

Początek nudził mnie z powodu zbyt rozwlekłej narracji.
Warto przeczytać, z posłowiem włącznie.

Początek nudził mnie z powodu zbyt rozwlekłej narracji.
Warto przeczytać, z posłowiem włącznie.

Pokaż mimo to

Reklama
avatar
467
54

Na półkach: ,

Nic wartego uwagi tak naprawdę. Wykorzystanie kontrowersyjności tego, że Jezus mógł mieć żonę do promocji tej książki bo jestem święcie przekonana, że to jest powód dla, którego tak wiele osób po nią sięgnęło. Najgorsze, że umieszczenie Any w tym a nie innym czasie jest... Słabo wykonane? Gdyby mniej uważniej czytać to można by w którymś momencie zapomnieć, że czytamy od czymś co mogło się dziać 2 tysiące lat temu! Wszytko jest strasznie współczesne! I postaci i ich język i w sumie ich problemy w pewnym sensie. Poza tym ta historia, postaci, dialogi są jakieś takie płaskie. Jakby nie było czasu na to, żeby napisać cokolwiek więcej o ich życiu chociażby wewnętrznym. Nie ma tu nic nadzwyczajnego. Kilka razy przerywałam i wracałam bo mimo wszystko chciałam się dowiedzieć w czym jej wybitność i nie odkryłam.

A jeszcze w kwestii języka. Zwątpiłam już na początku gdy zobaczyłam "gapić się". Może to kwestia tłumaczenia? Możliwe są aż takie niedopatrzenia? W posłowiu jest napisane, że Sue wpadała na pomysł stworzenia Any w 2014 r. a do jego realizacji przystąpiła uwaga "półtorej dekady" później... Hmm nie wiem jakim cudem czytamy tę książkę od 2021 roku. 😅

Nic wartego uwagi tak naprawdę. Wykorzystanie kontrowersyjności tego, że Jezus mógł mieć żonę do promocji tej książki bo jestem święcie przekonana, że to jest powód dla, którego tak wiele osób po nią sięgnęło. Najgorsze, że umieszczenie Any w tym a nie innym czasie jest... Słabo wykonane? Gdyby mniej uważniej czytać to można by w którymś momencie zapomnieć, że czytamy od...

więcej Pokaż mimo to

avatar
493
59

Na półkach:

"Księga tęsknot" Sue Monk Kidd

To kolejna książka przeczytana w ramach akcji #omamoicorkowkoncuprzeczytalam. Jestem gorącą zwolenniczką tych poleceń, bo pozwalają mi odkrywać tytuły, na które wiem, że nie trafiłabym sama.

I jestem wdzięczna mojej bibliotece za tak szerokie zbiory 😃 Uwielbiam!
Odkąd mam czytnik i bibliotekę kilka minut od domu, to kupuje zdecydowanie mniej książek, a czytam wciąż dużo. Polecam to rozwiązanie 🙂
Choć wiadomo, że wciąż kocham zapach nowej książki 😃

"Księga tęsknot" to książka bardzo poza strefą mojego czytelniczego komfortu. Z własnego wyboru praktycznie nigdy nie sięgam po książki osadzone w tak dalekiej przeszłości, ani książki historyczne.
A tutaj nie dość, że akcja dzieje się 2 tysiące lat temu, to poznajemy tutaj alternatywną historię Jezusa. Bo czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co by było gdyby Jezus miał żonę?

Piękna to historia, emocjonalna i wzruszająca. Przedstawiająca wiele naprawdę dobrze wykreowanych postaci. Przede wszystkim Annę o niesamowicie silnym charakterze. Ale też Jezusa, Jałtę, Tabitę i innych. Mam wrażenie, że tu żadna postać nie pojawiła się przypadkowo i żadna nie została opisana byle jak. Wszystkie postaci są z krwi i kości i wnoszą dużo do fabuły.

"Księga tęsknot" przedstawia też reguły panujące w społeczeństwie w tamtych czasach oraz niezwykle słabą pozycję kobiet. To również bardzo pasjonujący temat, szczególnie gdy pomyśli się, że minęło 2000 lat, a świat wciąż nie jest wolny od dyskryminacji kobiet i są miejsca na ziemi, gdzie rzeczywistość przedstawiona w książce wciąż jest tą prawdziwą

Dobrze było to przeczytać! Choć wiem na 100%, że gdyby nie Agata, to nigdy nie sięgnęłabym po ten tytuł.

"Księga tęsknot" Sue Monk Kidd

To kolejna książka przeczytana w ramach akcji #omamoicorkowkoncuprzeczytalam. Jestem gorącą zwolenniczką tych poleceń, bo pozwalają mi odkrywać tytuły, na które wiem, że nie trafiłabym sama.

I jestem wdzięczna mojej bibliotece za tak szerokie zbiory 😃 Uwielbiam!
Odkąd mam czytnik i bibliotekę kilka minut od domu, to kupuje zdecydowanie mniej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
115
56

Na półkach: , , ,

"Na imię mi Ana. Byłam żoną Jezusa z Nazaretu. Jestem głosem". Autorka bazując na źródłach historycznych i biblijnych, stworzyła ciekawą historię życia i małżeństwa Jezusa i Any. Samą treść powieści potraktowałam jako całkowicie fikcyjną opowieść o dwojgu ludzi nieprzystających do swojej epoki, miejsca pochodzenia, pragnących czegoś więcej aniżeli to, co może im zaoferować ówczesny świat. Bardzo przypadły mi do gustu postaci kobiece: Jałty jako mentorki i instruktorki życia głównej bohaterki, Tabity czy Diodory. Za szczególnie interesujący uważam również przekształcony przez autorkę motyw z przypowieści o miłosiernym Samarytaninie na wersję kobiecą. Podczas lektury dowiedziałam się o istnieniu formacji żydowskich terapeutów w Egipcie i chciałabym zgłębić bardziej tę tematykę. Niektóre wydarzenia w powieści wykreowane przez autorkę były dla mnie przewidywalne, jednak nie odbiera to jej uroku. Piękna kobieca okładka.

"Na imię mi Ana. Byłam żoną Jezusa z Nazaretu. Jestem głosem". Autorka bazując na źródłach historycznych i biblijnych, stworzyła ciekawą historię życia i małżeństwa Jezusa i Any. Samą treść powieści potraktowałam jako całkowicie fikcyjną opowieść o dwojgu ludzi nieprzystających do swojej epoki, miejsca pochodzenia, pragnących czegoś więcej aniżeli to, co może im zaoferować...

więcej Pokaż mimo to

avatar
397
314

Na półkach: , ,

Zabrałam się do czytania tej książki przed Wielkanocą (z wiadomych względów), ale niestety nawet ta znacząca data nie pomogła w przebrnięciu przez jej treści. Ciekawa sytuacja z tą książką. No bo tak, niby akcja jest, bohaterowie mają swoje charaktery, dzieje się sporo u każdego z nich, ale finalnie to wszystko jest mdłe i bez jakości. Czyta się szybko jednak wieje nudą. A wiadomo, znudzony czytelnik to czytelnik zły i rozczarowany. Zaprzepaszczony pomysł na fabułę, która mogła porwać tłumy. Ma w sobie jednak wiele z kobiecości i delikatności.

Zabrałam się do czytania tej książki przed Wielkanocą (z wiadomych względów), ale niestety nawet ta znacząca data nie pomogła w przebrnięciu przez jej treści. Ciekawa sytuacja z tą książką. No bo tak, niby akcja jest, bohaterowie mają swoje charaktery, dzieje się sporo u każdego z nich, ale finalnie to wszystko jest mdłe i bez jakości. Czyta się szybko jednak wieje nudą. A...

więcej Pokaż mimo to

avatar
450
113

Na półkach: , ,

Piękna, wzruszająca, docierająca do każdej, nawet najgłębiej ukrytej struny w moim kobiecym ciele - nie ma chyba mocniejszych słów, które by opisały moje wrażenia po przeczytaniu ,,Księgi tęsknot". I nie zaczęło się tym razem niepozornie (jak to mam w zwyczaju mówić o wielu, dobrych książkach), ale od razu z przytupem - i to jeszcze zanim rozpoczęłam lekturę.
Całą recenzję znajdziecie pod adresem: sowazwieruszowa.blogspot.com

Piękna, wzruszająca, docierająca do każdej, nawet najgłębiej ukrytej struny w moim kobiecym ciele - nie ma chyba mocniejszych słów, które by opisały moje wrażenia po przeczytaniu ,,Księgi tęsknot". I nie zaczęło się tym razem niepozornie (jak to mam w zwyczaju mówić o wielu, dobrych książkach), ale od razu z przytupem - i to jeszcze zanim rozpoczęłam lekturę.
Całą recenzję...

więcej Pokaż mimo to

avatar
82
3

Na półkach:

Niesamowita książka. Wspaniale się ją czyta. Historia głównej bohaterki przyprawia o ciarki i wyciska z oczu łzy. Znana wszystkim historia opowiedziana na nowo. Dla mnie… arcydzieło.

Niesamowita książka. Wspaniale się ją czyta. Historia głównej bohaterki przyprawia o ciarki i wyciska z oczu łzy. Znana wszystkim historia opowiedziana na nowo. Dla mnie… arcydzieło.

Pokaż mimo to

avatar
439
125

Na półkach: , , ,

Recenzja w całości na https://czytadlapegrota.blogspot.com

Sue Monk Kidd na ponad sześćsetstronicowej powieści zawarła historię Any, którą umiejętnie wplotła w życie Jezusa. Dowiadujemy się jak żyła Ana przed poznaniem Jezusa, co było dla niej najważniejsze i wreszcie jak doszło do spotkania Any z Jezusem. Jest to mądra, czuła i ciepła powieść, z której dowiadujemy się jak surowe reguły społeczeństwa wówczas obowiązywały i jakie miejsce w hierarchii zajmowały kobiety.


Zaryzykuję stwierdzenie, że większość z nas zna historię i życie Jezusa. Tutaj jest ono opowiedziane z zupełnie innej perspektywy, pojawiają się znajome postaci, a historia angażuje emocjonalnie od pierwszej strony. Autorka wręcz czaruje językiem dzięki czemu historię czyta się bardzo przyjemnie.


Wiem, że „Księga tęsknot” dla części osób może być nie do przejścia między innymi ze względu na kontrowersyjny temat. Myślę jednak, że warto poznać historię Jezusa z perspektywy kobiety. To książka napisana w bardzo mądry i przystępny sposób, a słowa autorki, które zawarła w posłowiu dają sporo do myślenia i otwierają umysł na nowe możliwości. W moim odczuciu to wspaniała książka, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Napisana z wyczuciem i taktem. Oryginalna i nietuzinkowa w każdym aspekcie. To jedna z niewielu powieści, w której można się zupełnie zatracić. Zaskakuje i porusza! Gorąco polecam :)

Recenzja w całości na https://czytadlapegrota.blogspot.com

Sue Monk Kidd na ponad sześćsetstronicowej powieści zawarła historię Any, którą umiejętnie wplotła w życie Jezusa. Dowiadujemy się jak żyła Ana przed poznaniem Jezusa, co było dla niej najważniejsze i wreszcie jak doszło do spotkania Any z Jezusem. Jest to mądra, czuła i ciepła powieść, z której dowiadujemy się jak...

więcej Pokaż mimo to


Cytaty

Więcej
Sue Monk Kidd Księga tęsknot Zobacz więcej
Sue Monk Kidd Księga tęsknot Zobacz więcej
Sue Monk Kidd Księga tęsknot Zobacz więcej
Więcej
Reklama
zgłoś błąd