Księga tęsknot

2021-06-30
2021-06-30
2020-04-21
Łukasz Małecki

Gdyby mężem Any został zwykły liberalny i wyrozumiały Żyd zamiast Jezusa, prawdopodobnie historia wyglądałaby tak samo, może oprócz rozdziału o ukrzyżowaniu. W książce brakowało mi głębi relacji tych dwóch niespokojnych duchów, odniosłam wrażenie, że Jezus był tylko elektryzującym czytelnika dodatkiem. A szkoda, bo gdyby zastosować mniej intryg z udziałem Any, a więcej rozmów między tym dwojgiem, książka nabrałaby głębi. Ktoś tu słusznie napisał. Książka jest o miłości do swoich pragnień silniejszej niż miłość do drugiego człowieka.

Oto piękna książka idealna na jesienne wieczory. Jednak od razu zaznaczam, iż nie jest to książka dla wszystkich z uwagi na jej tematykę.
🔹️Ten ponad 600 stronicowy grubasek zabiera nas do 16 r n.e, do Galilei i Nazaretu. Bohaterką powieści jest nastoletnia Ana. Dziewczyna z bogatej rodziny, umiejąca czytać i pisać ( co jest niebywałe na jej czasy) a to za zasługą jej ojca, który pracuje na dworze Heroda Antypasa. Ana jest swego rodzaju buntowniczką i idealistką. Nie w głowie jej małżeństwo, rodzina i dzieci. Jej marzeniem jest pisać i być słyszaną.
🔹️Niestety, jak każda kobieta tego okresu, musi wypełnić swoją "misję" i wyjść za mąż, aby nie okryć hańbą swej rodziny. Ana zostaje żona Jesusa, syna Marii i Józefa. Jezus w powieści przedstawiony jest jako człowiek a nie Syn Boży. Jest kochającym synem i mężem.
🔹️Ana jest narratorką powieści. To ona jest uczestniczą i obserwatorką wydarzeń znanych nam z Nowego Testamentu. W książce nie ma zwrótow akcji, czas płynie powoli. Na pierwszym planie są uczucia i przemyślenia Any. Czujemy jej szczęście, razem z nią przeżywamy porażki i ból. Czujemy jak cierpi, gdy zagrożony jest jej mąż.
🔹️Ana jest symbolem. W świecie mężczyzn i opowiedzianym przez mężczyzn, Ana jest niemym krzykiem kobiet tamtego okresu. Swoje marzenia i tęsknoty spisuje na kartach papirusu. Odzwierciedlają one marzenia i tęsknoty innych kobiet, które nie mogą być wypowiedziane a skrywane są na dnie serca, niewidoczne dla świata.
🔹️Książka nie obraża uczuć religijnych. Autorka w posłowiu tłumaczy dlaczego uczyniła Anę żoną Jezusa. Nie
jest to książka o Jezusie ale o Anie. To ona jest głosem, który często nie może wybrzmieć również i dzisiaj.

Przeczytałam z ciekawości, co autorka zepsuła (po informacji, że skopała temat). I faktycznie - fabuła miała spory potencjał i została zarżnięta przez "wattpadowy" styl (choć na wattpadzie są i teksty bardzo wartościowe). Przede wszystkim kompletnie nie odczułam atmosfery tamtych realiów. Miałam wrażenie, że czytam o współczesnych ludziach we współczesnym świecie i nie pomogły tu sporadycznie wplatane archaizmy typu "brzemienna" czy archaiczne jednostki miar. Dialogi były kompletnie nie w takiej stylizacji, w jakiej powinny być, narracja zresztą też. Do tego pierwszoosobowa i oczywiście z każdego niemal zdania musiał być po oczach ten pierwszoosobowy narrator. Myślę, że z tej książki mogło wyjść coś całkiem dobrego, gdyby wziął to na warsztat choćby Ecco, Graves czy Kundera, u których nawet jeśli jest narracja pierwszoosobowa, to narrator jest tak subtelny i nienarzucający się, że praktycznie nie odczuwa się jego obecności. No i przynajmniej dwaj pierwsi pisarze potrafiliby oddać realia tamtych czasów. Dodam jeszcze, że u Kundery w "Żarcie" przy narracji pierwszoosobowej jest bodajże czterech narratorów, czego nie trawię, ale autor zrobił to tak po mistrzowsku, że czapki z głów - i nie, nie musiał informować czytelnika nagłówkiem z imieniem postaci, czyje POV będzie zaraz czytał (jak to zrobiła chociażby P. Hawkins i jak to robi większość niedoszłych "pisarzy").
Fabularnie było tam też trochę słabizny, rozwiązania na zasadzie - "Mamy problem? To Krysia ogarnie, bo zna się z Mietkiem z działu technicznego." Do tego jakieś dziurki fabularne (choć nie jakieś masakryczne),no i monotonia pewnych motywów (czy tam wtedy jedli coś innego niż ser i oliwki i popijali czymś innym niż wino? Chyba że Jezus dla jaj całą wodę zamieniał...).
W trakcie czytania miałam wrażenie, że pisze to niezbyt wyrobiona młoda autorka, ale kiedy sprawdziłam w necie, dowiedziałam się, że to pani, która już ma swoje lata i pewien dorobek, dlatego zaczęłam się zastanawiać, co poszło nie tak, a jestem zaintrygowana do tego stopnia, że postanowiłam zerknąć też na tak zachwalane "Sekretne życie pszczół". Zobaczymy.
Odniosłam też wrażenie, że autorka cały research o tamtych realiach oparła wyłącznie na Biblii (a prawią mądrzy guru - "nie pisz w realiach, których nie znasz", bo potem się okazuje, że w Nowym Jorku jedzą ogórki kiszone na wigilię).

To niezwykle oryginalna książka, w której postacie biblijne zostały pokazane jako zwykli ludzie, którymi targają takie same tęsknoty, jakie mieszkają w każdym z nas.
Jeśli ktoś liczy na przyprawiającą o zawrót głowy akcję, to raczej się zawiedzie. Jeśli jednak ktoś chciałby przeczytać ciekawe studium psychologiczne postaci, to z pewnością ta książka będzie mu się podobać.

„Na imię mi Anna. Byłam żoną Jezusa z Nazaretu, syna Józefa. Odkąd sięgam pamięcią, gnieździły się we mnie tęsknoty, które wzbierały jak nokturny mącące swymi dźwiękami ciszę nocy…”.

Księga tęsknot opowiada historię Any, żydówki pochodzącej z bogatej i wysoko postawionej rodziny. Dziewczyna zamknięta jest w świecie którym władają mężczyźni i tradycje, a jej największym darem, a zarazem przekleństwem jest nieopisany pęd wiedzy, który nie pozwala jej się podporządkować. W zaciszu swojego pokoju spisuje zapomniane historie wyjątkowych kobiet, które stają się jej największym skarbem. Brutalny męski świat zmusza Anę do ucieczki i rozpoczęcia długoletniej wędrówki w głąb świata i siebie.

Historia napisana przez Sue Monk Kidd jest niesamowicie piękną i wzruszającą wędrówką po losach niesamowitych i silnych kobiet z początku naszych czasów. Cała historia opowiedziana jest w sposób bardzo realistyczny według mnie idealnie oddający czasy, w których żyli nasi bohaterowie. Jest to opowieść przekazująca piękne wartości takie jak wierność, zaufanie, miłość oraz co dla niej najważniejsze walka o kobiecy głos.

Księga tęsknot może wydawać się niejednemu kontrowersyjna, chociaż wcale taka nie jest, bo napisana została z poszanowaniem wszelkich uczuć religijnych. Możemy w niej poznać Jezusa nie tylko z perspektywy kobiety, ale i z jego najbardziej ludzkiej strony co dla mnie jako osoby wierzącej było jednym z piękniejszych doświadczeń tej lektury. Jezus w powieści jest zwykłym człowiekiem oraz jedynym mężczyznom, który w pełni stara się zrozumieć Anę i dostrzega jej wyjątkowość. Przepięknie ukazana jest ich relacja, która jest pełna czułości, oddania oraz poszanowania woli i marzeń drugiej osoby, nawet kosztem swojego szczęścia.

Księga tęsknot to ten rodzaj książki, o której powinno się mówić więcej, bo jest niewyobrażalnie piękną i wyjątkową historią, której nie czyta się często. Zdecydowanie chciałabym móc przeczytać ją jeszcze raz po raz pierwszy.

Ana chciała być głosem i bez wątpienie się nim stała. Stała się głosem milionów kobiet, które były wyjątkowe, a na zawsze pozostały ukryte w cieniu i ona im ten głos zwróciła.

Niby to przyjemne było. Prokobiece. Lekko napisane. A jednak... zostawiło mnie z wrażeniem, że to błaha opowieść. Jezus to Jezus, Judasz to Judasz, dodanie nowej figury na tej planszy w postaci Any (żony Jezusa) nie wnosi odmiany, choć niby daje inną perspektywę. Obecność kobiety nie zmienia niczego w męskiej historii. Podobała mi się opowieść o żydowskiej dziewczynie, o jej zróżnicowanych relacjach z innymi kobietami, o kulturowym uwikłaniu w bardzo patriarchalną kulturę, ale emocjonalnie jest to opowieść bardzo pastelowa, mało dotkliwa. I nie wiem, po co tam ta cała pozorna reinterpretacja Biblii? Życie Any byłoby lepszą, prawdziwszą (?) historią bez Jezusa. Nie wierzę nawet temu związkowi i przez to mniej wierzę w cały ten powieściowy świat.

Tabu zostało przełamane. Autorka spowodowała, że na Jezusa spojrzałam jak na zwykłego człowieka, który kochał, cierpiał i miał pragnienia. Jest to piękna opowieść o miłości pełnej zrozumienia i wyrzeczeń. Ana i Jezus, ona chcąca być głosem na wieki zapamiętanym i on niezwykle dobry i wyrozumiały, czujący że został stworzony do rzeczy wielkich. Książkę czytało mi się wyśmienicie, to po prostu pięknie opowiedziana historia. Autorka bardzo realnie opisała cierpienie człowieka podczas ukrzyżowania, trudno było się nie wzruszyć i nie uronić łezki. Muszę też wspomnieć o tym, że autorka świetnie opisała rolę kobiet w społeczeństwie. Jak łatwo było oskarżyć kobietę i jak mało praw im wówczas przyslugiwalo. Rewelacyjna lektura, polecam gorąco.

Książka opiera się na dość kontrowersyjnym zamyśle i choć mam co do tego mieszane uczucia, to została naprawdę dobrze napisana.
W książce nie dzieje się za dużo, natomiast to nie jest rzecz na której powinniśmy się skupić. Na przód wysuwają się relacje między bohaterami czy ukazanie siły kobiet. Miałam lekkie poczucie, że głównej bohaterce wszystko uchodzi na sucho, bo w obliczu niebezpieczeństwa zawsze ma jakąś opcję aby przeżyć. Najsłabszą częścią jak dla mnie jest samo zakończenie, któremu jak dla mnie czegoś brakuje.
Mimo wszystko polecam po nią sięgnąć bo można fajnie przy niej spędzić czas.

Piękna! ❤️

Piękna! ❤️

Dobrze się czytało, ciekawa historia chociaż uważam, że autorka nie wykorzystała do końca potencjału.