Światło na krańcach świata. Mały atlas latarni morskich

Okładka książki Światło na krańcach świata. Mały atlas latarni morskich Jose Luis González Macías
Okładka książki Światło na krańcach świata. Mały atlas latarni morskich
Jose Luis González Macías Wydawnictwo: Wielka Litera literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Breve atlas de los faros del fin del mundo
Wielka Litera
2021-10-13
2021-10-13
Patryk Gołębiowski
latarnia morska świat

Był listopadowy wieczór. Zimno. Podmuchy wiatru uginały drzewa stojące przed kamienicą. Deszcz zacinał prosto w okno. Wreszcie miał chwilę spokoju. Mimo późnego wieczoru, zrobił sobie czarna kawę, usiadł na kanapie i czytał...
Czytał o morzach, o ludziach którzy dzielnie zmagali się z pogodą, przed którą teraz jego chroniła poniemiecka cegła i dachówka.
Czytał i jakby tam był....

Niesamowita przygoda. Cudnie wydana. Była to jakby druga część "Atlasu Wysp Odległych".

Wiele myśli tłukło się po głowie po odłożeniu Atlasu na bok.

Ale najważniejsza była taka:
Czy będzie część trzecia?

Czytał i jakby tam...

Książka jest przewodnikiem po wybranych latarniach morskich na około świata.
Każda latarnia opisana jest w takim samym schemacie - jednostronicowa historia danej latarni morskiej oraz na odwrocie strony są jej parametry i ciekawostki związane z daną latarnią.
Do tej formy mam jedno "ale". Doprawdy świetnie wygląda, że każdy obiekt opisany jest w tym samym schemacie, jednak przy niektórych latarniach ta jedna strona opisu jej historii to zwyczajnie za mało, w tych przypadkach historia jest opisana bardzo "po łebkach" przez co miałam solidny niedosyt.

Muszę przyznać że zakupiłam tę książkę spodziewając się czegoś innego. Po przeczytaniu opisu na tyle okładki, nie wiem czemu, wyobraziłam sobie że będzie to owszem przewodnik po latarniach, ale bardziej taki metaforyczny, od strony literackiej, że będą przytoczone przez autora np. fragmenty najróżniejszych dzieł literackich, w których są te konkretne latarnie wspomniane.
Jednak muszę powiedzieć, że mimo iż jest to coś trochę innego niż sama się spodziewałam, to miło mnie zaskoczył ten tytuł😊 Zapewne ma to duży związek z tym, że kocham morze i wszystko co z nim związane, a sama żeglując doceniam obecność latarni morskich, gdyż to nadal (mimo całej elektroniki na pokładzie) cenny obiekt nawigacyjny.

W żeglarstwie mamy powiedzenie "jak się ściemni, to się rozjaśni". Dotyczy to właśnie tego, że nawigacja na morzach po zmroku jest tak w zasadzie łatwiejsza niż za dnia, ponieważ wszystkie znaki nawigacyjne mają swoje kolory i swoją charakterystykę świateł. To jest niesamowite, żegluga nocna to coś czego się nie da wyrazić słowami, to trzeba samemu przeżyć 💙

Zaczęłam te książkę czytać, będąc na rejsie i muszę przyznać, że magiczne było czytanie o latarni, znajdującej się na Plymouth, na kanale La Manche podczas gdy sami właśnie żeglowaliśmy po tychże wodach 💙

Ocena ⛵⛵⛵⛵⛵⛵⛵⛵/10

Serdecznie zapraszam na:
Instagram @sailing_among_books
Blog https://sailingamongbooks.blogspot.com/

Książka jest przewodnikiem po wybranych latarniach morskich na około świata.

#światłonakrańcachświata #malyatlaslatarnimorskich
Niesamowity zbiór dla miłośnika mórz, oceanów, podróży. Zbiór krótkich historii, ciekawostek, spisanych zdarzeń dotyczący latarni morskich i osób, które zamieszkiwały latarnie morskie, które dbały o to by wszyscy, którzy dokądś płyną bezpiecznie trafili do miejsca docelowego.

Wiem, że wydanie papierowe jest cudownie wydane. Zawiera ilustracje, a także mapy morskie. Dla mnie jest to idealna książka na prezent. Nacieszy oko i zadowoli zaczytaną duszę 💙

#światłonakrańcachświata #malyatlaslatarnimorskich

Wiem, że wydanie papierowe jest cudownie...

Przecudowna i przeciekawa!

Ta książka jest wspaniale wydana. Charakterystyczne ryciny, mapy, schematy. Do tego dane techniczne i stronicowe opowieści o bardzo różnorodnych latarniach morskich. Cudo!

Większość z nich znajduje się w trudno dostępnych miejscach a także skrywa mniej lub bardziej straszne historie i ludzkie dramaty. Czasem robiłam wielkie oczy, gdy czytałam o tym, co wyprawiali latarnicy w przeszłości a czasem na widok dostępnych w internecie zdjęć.

Kiedyś miałam chęć aplikować na wolontariat w latarnii morskiej, ale jakoś w ostatniej chwili stwierdziłam, że na dłuższą metę mogłabym nie dać rady. Po zapoznaniu się z tą pozycją cieszę się, że nadeszło zawahanie z mojej strony..

Przecudowna i przeciekawa!

Uwielbiam latarnie morskie, maja w sobie dla mnie cos magicznego i tajemniczego. Dlatego juz na samym poczatku nie moglam doczekac sie tej ksiazki i na pewno mnie nie rozczarowala.
Obok „Atlasu wysp odleglych” druga pozycja idealna na prezent.
Ksiazka przedstawia krotko historie latarni morskich z calego swiata. Duzo znajdziemy informacji technicznych np wysokosc latarni czy zasieg swiatla. Ale obok nich poznamy tez historie tych budowli postawionych czasami na samotnych skalach, ktorych zadaniem bylo prowadzenie przez wieki zeglazy bezpiecznie do portu.

Obok „Atlasu wysp odleglych” druga pozycja idealna na prezent.

Zbiór informacji o kilkudziesięciu budowlach z całego świata, które zbudowane najczęściej w najbardziej nieprzyjaznych człowiekowi miejscach mają z drugiej strony służyć zapewnieniu bezpieczeństwa tym, którzy podróżują po morzach i oceanach. Książka, a właściwie - atlas, zawiera krótki rys historyczny, prosty plan architektoniczny i dane techniczne wielu latarni, ich szczegółową lokalizację na mapie świata oraz ciekawe fakty historyczne lub legendy związane z każdą z nich. Dopiero od kilkudziesięciu lat latarnie są zautomatyzowane i nie wymagają obecności ludzi je obsługujących - latarników, których poświęcenie i wyrzeczenia zapewniały funkcjonowanie tych budowli i nie wszystkie ich historie zakończyły się szczęśliwie. Chętnie przeczytałbym podobny atlas, zawierający polskie latarnie, których mamy przecież sporo na naszym wybrzeżu.

Sięgnęłam po książkę o latarniach morskich zauroczona fenomenalnym "Atlasem wysp odległych" - i nie było rozczarowania.
Latarnie, jeśli mogę użyć takiego określenia, mocniej trzymają się ziemi, są mniej impresyjne i odległe niż wyspy, bardziej historyczne, bardziej reportażowe - ale to nie jest wada.

Wspaniała książka przyczynkowa, dobrze wyważona między technikaliami, rysem historycznym i szczyptą opowieści z dreszczykiem. No i jeszcze piękna szata graficzna.
Czy jest ktoś, kto przeczytał tę książkę i przy żadnej latarni nie pomyślał, że fajnie by było ją odwiedzić...?

Wspaniała książka przyczynkowa, dobrze wyważona między technikaliami,...

Bardzo urocza książka z piękną oprawą graficzną, która pozwala wręcz poczuć wiatr smagający nad morzem. I jest taka przyjemna w dotyku! ♥

Bardzo ciekawy atlas z opisami 34 latarni morskich oraz najciekawszych historii, które miały w nich miejsce. Każda opowieść inspiruje do zagłębienia się w temat. Wiele z nich miało duży oddźwięk w literaturze czy filmie. Warto choćby wspomnieć "The Lighthouse". Książka dla ludzi, którzy lubią się poczuć mali w obliczu bezmiaru świata, jego mórz i oceanów. Polecam.

Świetna książka na prezent. Niesamowicie ciekawe historie i wszystko pięknie wydane

Dodaj cytat z książki Światło na krańcach świata. Mały atlas latarni morskich