A.G.E.N.C.Y. Project of doom

Krzysztof Brac Wydawnictwo: Manufaktura Słów fantasy, science fiction
Manufaktura Słów
2021-05-20
2021-05-20

Wiele tygodni zastanawiałem się, jak napisać tę recenzję, by w sposób najmniej zdradzający fabułę przebrnąć przez peryferie tej książki. Słowa wybrzmiewające w mojej głowie po dziś dzień brzmią "A.G.E.N.C.Y to kompletna porażka literacka".
Autor nie tylko nie potrafił stworzyć trzymającej się kupy fabuły, gdzie każdy osobny rozdział brzmi, jak osobny pomysł na odrębną książkę, ale również nie wykazał się umiejętnościami pisarskimi na żadnym poziomie. Dialogi są sztuczne, postacie to pozbawione głębi, stereotypowe sylwetki bohaterów/tajniaków/antagonistów. Cała książka wydaje się być sklejką przypadkowych pomysłów, które nie zostały starannie rozwinięte ani połączone w spójną całość. Określiłbym powieść mianem garnka, do którego Brac wrzucił wszystkie teorie spiskowe, mity, potwory, tajne frakcje, agentów, Hitlera, religie i każdą podobną temu frazę, którą można z nimi powiązać i mieszał z nadzieją, że stworzy z tego spójną masę. Finalne główne danie wygląda tak, iż co kilka minut czytania wątek, na którym czytelnik stara się skupić przeskakuje na nowy, absurdalnie inny i odmienny od poprzedniego, nie dając nawet chwili wytchnienia na przetrawienie akcji z poprzedniego wątku. Będąc w połowie książki czułem się jakbym powyrywał kilkanaście stron kluczowych, losowo wybranych powieści fantazy/sci-fi i przeczytał je jedna po drugiej, a pod koniec drugiej połowy sztucznie złączyć tak, by sprawiały wrażenie spójności.
Narracja jest chaotyczna i nieczytelna, utrudniając czytelnikowi zrozumienie tego, co się dzieje. Brak jasnego celu czy przesłania przez większość książki powoduje, że trudno znaleźć jakąkolwiek wartość w tym chaotycznym tworze. Nawet próby budowania napięcia czy emocji są tak nieudolne, że czytelnikowi trudno się wczuć w sytuacje czy losy postaci. Niemożność wyrobienia sobie jasnego obrazu tego, co się dzieje, utrudnia zanurzenie się w historii i jej zrozumienie.

Nie sposób nie wspomnieć o licznych błędach stylistycznych, ortograficznych i gramatycznych, które świadczą o braku staranności i profesjonalizmu autora. Nawet, jeśli autor usprawiedliwia błędy wydawcą, większość tych błędów pojawia się także w innych jego powieściach, tworzonych bez udziału felernego wydawnictwa(nawet elementarna redakcja tekstu została zaniedbana, co tylko pogłębia wrażenie amatorskości tej książki.).

"Agency Project of Doom" jest przykładem, jak nie należy pisać literatury. Jest to przykład książki, która rozczarowuje na wielu poziomach. Od słabej konstrukcji fabuły, po płaskie postacie i niedopracowany język. Nie istnieje płynność przejścia między scenami, co prowadzi do dezorientacji czytelnika. Całość jest jednym wielkim rozczarowaniem i stratą czasu. Szczerze odradzam inwestowanie w lekturę tego tworu, ba, tego autora, bowiem istnieje mnóstwo bardziej wartościowych książek na rynku, które zasługują na uwagę czytelników.

Hipnotyzująca. Tajemnicza. Przepełniona symboliką. Przyciągająca naszą uwagę niczym magnez. Taka właśnie jest historia zapisana na kartach książki Krzysztofa Braca „A.G.E.N.C.Y. Project of doom”.
Czym jest tajemnicza A.G.E.N.C.Y.? Czym jest projekt zagłady? Jakie moce zagrażają naszej cywilizacji? Te pytania zadawałem sobie podczas czytania książki, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Manufaktura Słów.
Autor w swym pisarskim zamyślę miał ciekawy pomysł. A swą koncepcję na jej zarysowanie w pełni wykorzystał, sprawiając, że moja czytelnicza uwaga była skupiona na odnalezieniu klucza do uzyskania odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
„A.G.E.N.C.Y. Project of doom” to bez wątpienia książka, której nie sposób zaszufladkować w jednym gatunku. Mamy tutaj fantastykę. Znajdziemy mocne erotyczne akcenty, które rozbudzą naszą wyobraźnie. Dla mnie ważny był aspekt społeczny tej historii. Czy my sami potrafilibyśmy stawić czoła tajemniczym, nieznanym nam siłom? Bo chyba najtrudniejsza w takich sytuacjach jest całkowita nieznajomość „wroga”.
Mamy tutaj również ciekawie ukazany rys historyczny kościołów. Znajdziemy kilka ważnych, intrygujących akcentów dotyczących Adolfa Hitlera. Czy przejęcie „Włóczni Przeznaczenia” pozwoli mu, aby Aryjczycy objęli panowanie nad światem? Czy uda im się stworzyć „Tysiącletnią Rzeszę”?
Pewne jest to, że „A.G.E.N.C.Y. Project of doom” to książka przemyślania, ambitna, która swą historią sprawia, że jeszcze bardziej chcemy zgłębić wiedzę na temat kluczowych wydarzeń w dziejach naszej cywilizacji.
Krzysztof Brac napisał fabułę intrygującą, posiadającą magię, która sprawia, że powracać będziemy myślami do historii zapisanej na kartach „A.G.E.N.C.Y. Project of doom”. Na uznanie zasługuje nie tylko, to co stworzył autor, lecz również okładka książki, która tak samo jak zawarta w niej historia jest – Hipnotyzująca, tajemnicza, przepełniona symboliką, przyciągająca naszą uwagę niczym magnez.
Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Manufaktura Słów https://manufakturaslow.pl/

O książce wiedziałam już jak powstawała, i wraz z upływającym czasem nie mogłam doczekać się kiedy wejdzie do księgarni. Autor żmudnie pracował by była idealnie napisana.
Często jest tak że jak zaczynam czytać książki już po paru stronach jest dla mnie nudna i ją porzucam, a tu przyszło miłe zaskoczenie.. Im więcej czytam tym bardziej mnie wciąga i chce więcej i więcej.. Bardzo płynnie się ją czyta..
Historie w niej zawarte są bardzo ciekawe i łączą się w spójną całość.. Bohaterowie mają charyzmę i ciekawe zdolności, a zarazem są bardzo ludzcy..
Gdy ja czytałam, wyobrażałam sobie jak bym tam była, świat z zupełnie innej strony... Mrocznej strony, magicznej strony, pięknej strony... I ta myśl, że jest ktoś kto nas obroni..

"Ciesz się seksem póki możesz". Wstawki w tej książce są też bardziej wyszukane zahaczając o Boską Komedię Dantego Alighieri. A to pierwsza. Pierwsze zdanie dobrze ją obrazuje - znajdziesz tu zwyczajnie wszystko co jest składowymi dobrej książki. Ponadto romans, kryminał, słowiański bestiariusz, szkołę Montessori, atak na konwój, uzbrojonych tajniaków i tytułową agencję A.G.E.N.C.Y. zwalczającą się nawzajem z Kręgiem oraz to co sam jeśli zechcesz przeczytasz. Wielbiciele broni palnej też znajdą coś dla siebie.
Nie zdziw się jeśli zauważysz, że to książka o X-menach (aachociaż nie dosłownie),w historię organizacji Kręgu wkomponowano Nowy Porządek i doszukano się jego powiązań i cech wspólnych z masonerią. Małe co nieco o Hitlerze, orgiach i aryjskiej rasie. Tak na marginesie to jeden z najciekawszych przewodników po sławnych kościołach jaki czytałem.
Reszta cytując jedną z postaci to "Tajemnica państwowa.". Zachęcam do lektury.

• Science-Fiction

Dodaj cytat z książki A.G.E.N.C.Y. Project of doom