Złudzenie

Agnieszka Walulik

Wyróżniona opinia i

Złudzenie

przeczytanych książek 1868 napisanych opinii 1559

Rozpoczynając drugą połowę tej historii w dużej mierze miałam już zarys opinii na temat tej książki. Sądziłam że nie jest zbyt ciekawa, raczej nudna, z "trudną" główną bohaterka. Prawie przez całą książkę nie zmieniłam zdania, chociaż ostatnie rozdziały zdecydowanie poprawiły mój osąd. Zakończenie historii i jednocześnie rozwiązanie całej fabuły mile mnie zaskoczyło, a postać głównej bohaterki w ostatnich rozdziałach tej książki wydawała się jakby mądrzejsza, wytrwalsza, niż jak przestawiono jej w początkowych rozdziałach.
Ogólnie książka jest ok, czyta się w miarę dobrze, ale nie jest to napewno pozycja, po którą sięgnęłabym jeszcze raz.

W ogólnym rozrachunku całkiem dobry kryminał, nie do końca spodziewałam się takiego zakończenia, ale głównej bohaterki nie da się polubić.

„Złudzenie” – to jeden z tych bardzo niewymagających thrillerów, dla czytelników chcących raczej oderwać się od rzeczywistości i nie oczekujących zbytniego realizmu. Na pierwszych stronach poznajemy Fran – młodą dziewczynę, która mimo funkcjonowania w normalnym świecie, w strefie uczuć pozostała jeszcze w szkole średniej. To tam zaczęła się jej obsesja na punkcie Charlesa, który stał się jej platoniczną miłością. Obecnie, po latach wszyscy z tej licealnej grupy wciąż utrzymują ze sobą kontakt, jednak Fran, nigdy nie odważyła się wyznać nikomu tajemnicy o swoim zauroczeniu. Pewnego dnia, nasza bohaterka jest świadkiem nieoczekiwanej sytuacji – jeden z jej kumpli sprzed lat ginie pod kołami metra. Zaraz przed wypadkiem był z nim Charles - jej obiekt uczuć. Idąc za intuicją, która mówi Fran, że chłopak mógł mieć związek z tą tragedią, a jednocześnie będąc ofiarą swojej obsesji dziewczyna zaczyna śledzić każdy krok Charlesa i dogrzebywać się do tajemnic sprzed lat.

Rozumiem, że zamysłem autorki było poruszenie tematu obsesyjnej miłości, jednak zamiast poważnego, przerażającego problemu mamy tu często obraz bardzo infantylnego i karykaturalnego zachowania. Przez to bohaterowie i ich intrygi wypadają bardziej groteskowo niż realistycznie. Nie znaczy to jednak, że książka jest zła. To dobra rozrywka dla osób chcących lekko „przewietrzyć umysł” od cięższych pozycji i lubiących tematy licealnych tajemnic wychodzących po latach na jaw. 6,5/10

Fran to kobieta, która żyje w dwóch światach. Jednym z nich jest praca i zwykła codzienność, drugim natomiast jest liceum i utkwienie w uczuciu do mężczyzny, który go nie odwzajemnia. Pewnego dnia obserwując go na stacji metra widzi jak jego najlepszy przyjaciel umiera. Czy był to przypadek?
Po lekturze tej książki z jednej strony chciałabym powiedzieć „wow”, a z drugiej „ehh”.
Autorka dobrze buduje akcje i miała bardzo ciekawy umysł na zagadkę, która to swoje rozwiązanie ma w bardzo ciekawy i nieprzewidywalny sposób. Napięcie stworzone zostało nieźle, jednak temu wszystkiemu zabrakło realizmu, takich elementów wziętych z codzienności.
Rayner moim zdaniem wzięła sobie na warsztat zbyt trudny temat jakim jest obsesja. Niestety, ale główna bohaterka wypadła płasko i nierealnie. W swojej obsesji była zbyt wystudiowana, brakowało mi w tym jakiegoś pierwotnego szaleństwa. Jej mania na punkcie „ukochanego” była jak pasja do żelków, a nie coś co w czytelniku wywołać gęsią skórkę.
Podobnie było niestety z innymi bohaterami, którzy byli ciekawi, ale w jakiś sposób jednocześnie niedopracowani.
Całość książki jest mocno ukierunkowana na pogląd, że wszystko jest albo czarne albo białe. Uderzający jest też brak konsekwencji autorki.
Moim zdaniem książka dość nijaka, dlatego ciężko jest mi ją polecić, szczególnie jeżeli ktoś by zaczynał swoją przygodę z gatunkiem.

Obsesja, niespełniona miłość, trochę stalkerskie zapędy i życie w wyidealizowanych marzeniach - tak można by w skrócie podsumować tę historię.

Fran w szkole nie należała do tzw popularnych dziewcząt. Raczej kujon, outsaiderka i obiekt kpin.
Tylko uczucie do Charlesa oraz nieliczne chwile, w których okazywał jej uwagę pozwoliły na to, by przetrwała ten szkolny okres.
Teraz, już jako dorosła osoba wciąż idealizuje swoją nastoletnią miłość.
Pomimo tego, że jej ukochany założył rodzinę, posiada żonę i dzieci -ona nadal do niego wzdycha, żyjąc marzeniami, spoglądając na niego z daleka i obserwując jego dom. Trochę creppy prawda?
Pewnego dnia jest świadkiem śmiertelnego wypadku w metrze. Ofiarą jest przyjaciel Charlesa i równocześnie jeden z jej szkolnych dręczycieli.
To co uważała, że może ich zbliżyć do siebie- on pogrążony w żalu, ona- pocieszycielka, zmienia się w dziwny ciąg niezbyt spójnych zdarzeń, które z czasem układają się w przerażająco klarowną całość.
Jedyną osobą, z którą może porozmawiać jest jej młodsza siostra Ellie, z którą od pewnego czasu łączą ją tylko relacje poprzez FB. Ten wątek był mocno intrygujący i rozpędzał całą akcję.

Bardzo dobra historia, w której znajdziemy kilka naprawdę pokręconych umysłów.
Sama główna bohaterka, trochę wycofana, odrobinę irytująca, łatwowierna, obsesyjna, ciepła kluska, ale wykreowana z mistrzowską precyzją.
Co prawda autorce zdarzyło się popełnić kilka dłużyzn, ale zakończenie i wyjaśnienie sprawy z mocnym przytupem.
@wydawnictwo_wab

Teraz,...

Historia, którą otrzymujemy w "Złudzeniu" jest intrygująca, choć niestety podana w sposób, który mnie osobiście nie przypadł do gustu. Fabuła poruszająca temat obsesyjnej miłości i wachlarza zaburzeń jej towarzyszących jest frapująca, ale tutaj zdecydowanie przegadana. Akcja rozwija się zbyt wolno, co sprawia, że momentami czytelnik czuje się wręcz znudzony. Ja dodatkowo byłam również zirytowana ambiwalentnymi zachowaniami głównej bohaterki. Nie polubiłam Fran i nie potrafiłam wczuć się w jej sytuację, co z pewnością dodatkowo utrudniało mi "wejście" w tę fabułę. Przez ponad połowę książki nie zdołałam poczuć także tego deszczyku, którego oczekuje się od thrillera. Ten wprawdzie pojawił się, ale dopiero za połową, wraz ze swego rodzaju wewnętrzną przemianą Fran. To dopiero wówczas cała historia nabrała rumieńców aż miło! Na wielki plus zasługuje samo zakończenie. Tego zupełnie się nie spodziewałam i uważam, że Autorka umiejętnie, z chirurgiczną niemal precyzją, wodziła mnie za nos, by na końcu "odpalić bombę".

Hmmm.... Może ten spokój na początku miał celowo uśpić moją czujność? 🤔 Jeżeli tak, to jestem przekonana, że książka przypadnie do gustu czytelnikom, którzy lubują się w takich intrygujących, nieśpiesznych, dusznych historiach. Do mnie one najwidoczniej nie zawsze przemawiają

Wbiło mnie w fotel konkretnie!
Mistrzostwo!
Polecam, warto!!!

Wbiło mnie w fotel konkretnie!
Mistrzostwo!
Polecam, warto!!!

Książka powoli się rozkręca, w polowie robi się ciekawa i jest nawet dość dobra, mimo, że nie polubimy raczej głównej bohaterki, przynajmniej mi się nie udało.
Jednak jako całość całkiem, całkiem.

Jednak jako całość całkiem, całkiem.

Jako osoba sentymentalna łatwo przywiązuję się do autorów i wystarczy jedna dobra książka, by wszystkie kolejne albo poprzednie trafiły na moje listy zakupów. Jeżeli przygodę z jakimś pisarzem rozpoczynam od debiutu, to mam w jakimś stopniu ułatwione zadanie, bo po prostu czekam na wydawnicze nowości, jednak gdy już je zdobędę, nie zawsze sięgam po nie od razu. Z góry zakładam, że znowu będzie dobrze, więc ciągnie mnie raczej w nieznane.
Nicola Rayner zasłynęła powieścią "Dziewczyna, którą znałaś" i mimo kilku uwag byłam usatysfakcjonowana lekturą, dlatego i "Złudzenie" musiało trafić w moje ręce. Obie książki są do siebie podobne, widać, że autorka przyjęła sobie pewien schemat, w którym dobrze się czuje i według niego tworzy przyjemne do czytania historie. Ta nowsza podobała mi się bardziej, co świadczy o tym, że mimo wszystko Rayner się rozwija.
Potraficie sobie wyobrazić życie podporządkowane obsesji? "Złudzenie" pozwoli Wam się przekonać jak to może wyglądać. Przyznaję, że zaimponowała mi kreacja głównej bohaterki, szczególnie pod kątem psychologii postaci. Fran wydaje się być nie z tej planety, a z pewnością nie z tego stulecia, ale jest tak konsekwentnie zbudowana, że wypada zupełnie realnie. Wzbudza politowanie, irytuje swoją infantylnością, jednocześnie to jej nieprzystosowanie i nieporadność sprawia, że nie sposób nie obdarzyć jej sympatią.
Rzadko poświęcam w swoich opiniach tyle miejsca osobom, skupiam się raczej na fabule czy konstrukcji, bo to one najczęściej decydują o sukcesie książki. W tym przypadku jednak bez Fran i jej postrzegania świata cała intryga nie miałaby racji bytu. I tak naprawdę wcale nie mam pewności, czy jest w tej historii jakiekolwiek element prawdopodobieństwa, bo, jak już wspominałam, czyta się przyjemnie, wątki są tworzone z dużą konsekwencją, ale trudno się pozbyć wrażenia, że to fikcja, że naiwność większa niż w komediach romantycznych po prostu nie jest możliwa, że ludzie tacy jak Fran nie chodzą po tym świecie. Może gdyby autorka pokusiła się o jakąś sugestię odnośnie zaburzenia głównej bohaterki, odbiór byłby inny. Dla mnie nie ulega wątpliwości, że musiała ona cierpieć na jakąś dysfunkcję psychiczną i gdyby została ona na kartach powieści zdiagnozowana, całość nabrałaby wielowymiarowości.
"Złudzenie" to kolejna dobra powieść Nicoli Rayner. Progres pisarki widać na wielu płaszczyznach, jednak wciąż ma jeszcze nad czym pracować. Trzymam mocno kciuki za jej dalszy rozwój.
Moje 7/10.

Początek i pierwsze kilkadziesiąt stron raczej nie zachęca do dalszego czytania, nie dzieje się nic ciekawego i no nudziłam się delikatnie. Natomiast jak akcja nabrała już tempa to się wciągnęłam. Zakończenie bardzo ciekawe i zaskakujące. Nie do końca rozumiem niektóre zachowania bohaterów ale nie było to jakimś dużym problem przy czytaniu. Polecam przeczytać bo zakończenie robi tutaj całą robotę, chociaż szkoda że nie ma kilku stron więcej.