Trzydziestka

Tomasz Żak Wydawnictwo: W.A.B. kryminał, sensacja, thriller
W.A.B.
2021-03-24
2021-03-24

Okładka książki Czego dusza zapragnie Danuta Awolusi, Przemek Corso, Jakub Ćwiek, Grzegorz Gajek, Joanna W. Gajzler, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Jacek Łukawski, Jakub Małecki, Marcin Mortka, Paweł Radziszewski, Magdalena Świerczek-Gryboś, Milena Wójtowicz, Tomasz Żak
Czego dusza za... Danuta Awolusi, Prz...

Wyróżniona opinia i

Trzydziestka

przeczytanych książek 270 napisanych opinii 219

Trochę dziwnie czyta się książkę bez pozytywnych bohaterów, ale to nie oznacza, że źle. Fabuła wciągająca, ciekawe postacie, szczególnie demonicznego burmistrza i cynicznego Banana. Człowiek czytając, zastanawia się, czy istnieją dla tego duetu jakiekolwiek granice. Klimat trochę jak w Makbecie w interpretacji Jo Nesbo.

Trzydziestka... Tyle lat miał Tomasz Pałecki w dniu, kiedy został brutalnie zamordowany. W trakcie morderstwa usłyszał życzenia - wypowiedział je znajomy głos...

Akcja książki dzieje się we współczesnym świecie, w niewielkim miasteczku, jakich wiele. Jednak czy tak wielu ludzi w nich mieszkających podjełoby takie decyzję, jak bohaterowie tej książki?

Fabuła książki pana Żaka jest ciekawa i dosyć nieoczywista - jest trup, a czytelnik bardzo szybko dowiaduje się kto jest zabójcą, ale niewiadome jest rozwiązanie sprawy - czy sprawiedliwości stanie się zadość. Ogółem książkę czytało mi się dość szybko i przyjemnie, fajnie że zawierała fragmenty piosenek, co bardzo lubię. Zakończenie książki dość tajemnicze - pozostawia pytania bez odpowiedzi, a dla mnie niektóre są znaczące.

Fabuła książki pana...

Żulczyk byłby dumny, że ma takiego pilnego ucznia jak Tomasz Żak. Ale czy to źle? Wręcz przeciwnie. Że próbuje naśladować styl? Eee. Że czarny charakter sięga po zdrobnienia jak „Dario”? No nie sposób nie myśleć o prozie pana Jakuba czytając twórczość Żaka, ale z racji, że uwielbiam tego pierwszego, to i Żak właśnie zawitał na mojej prywatnej liście nowo odkrytych perełek. Do kryminału tej książce rzeczywiście daleko, ale to już pretensje do wydawcy, że tak ją anonsuje. Ale czy przez to czyta się „Trzydziestkę” gorzej? A w życiu! Ta książka wręcz parzy! I wciąga jak ruchome piaski. Dla kogoś takiego jak ja, kto kiedyś pracował jako dziennikarz w powiatowym mieście, ta książka jest pomnikiem zazdrości. Mojej. Bo sam bym chętnie pod taką się podpisał. Wsiąkłem jak Iwona w tramal! W dosłownie kilka dni pochłonąłem obie części i teraz żałuję, bo trzeba było sobie tę przyjemność dozować. Wyciągać z blistra tabletki po jednej zamiast łykać całą garść od razu. Jakieś smutasy narzekają, że dużo wulgaryzmów, że burmistrz nigdy by nie kazał radnemu „wypierdalać z urzędu” itp. Jesteście tego pewni? Jesteście przekonani o tym, że w samorządowych gabinetach, kuluarach czy urzędowych korytarzach zawsze panuje wersal? Zdziwilibyście się. Podsumowując: z dziką rozkoszą siegnę po kolejene książki Żaka.

Mmmhhh.....cieniutkie jak dla mnie 🫣

Mmmhhh.....cieniutkie jak dla mnie 🫣

Wciągnęła mnie ta intryga i trzymała do samego końca, nawet gdy było już wiadomo, kto zabił. Bo to nie to jest w tej historii najważniejsze. Właśnie to nietypowe podejście do tematu tak mi się spodobało.

pierwsze co przychodzi mi do głowy, to że ta książka jest gigaaa "polska" i sama nie wiem czy to dobrze

Bardzo spoko.

Bardzo spoko.

Książka przyciąga nas swoją okładką i intrygującym tytułem. Kiedy pierwszy raz ją zobaczyłem to wiedziałem, że musi być moja mimo iż kompletnie nie miałem pojęcia co zastanę w środku. Czy warto było?

Myślę, że tak chociaż do książki mam kilka zarzutów. Zaczyna się od trupa jak to w klasycznej sensacji. Dalej już sprawa się trochę komplikuje bo ten jakby się mogło wydawać główny wątek autor porzuca i skupia się na małomiasteczkowej polityce, w której główne role grają burmistrz i jego oponenci. Wydaje mi się, że ta część wyszła dużo lepiej niż wątek z morderstwem. Oczywiście przewija się on przez całą powieść ale trochę ginie w tej całej polityce.

Ogólnie czyta się tę książkę dosyć topornie a to ze względu na brak numerów rozdziałów oraz umiejscowienia ich w czasie. Miałem wrażenie, że czasami się gubię bo akcja przenosi się w inne rejony / do innych bohaterów. Szkoda, że to nie zostało poprawione na etapie redakcji bo naprawdę przez to książka dużo traci. Trochę można usprawiedliwić to tym, że to debiut Tomasza Żaka. Czy kolejne pozycje wypadają lepiej? Sprawdzę to na pewno bo zarówno "Dwudziestka" jak i "Ataraksja" są już w moich rękach. Podsumowując - na pewno warto dać autorowi mały kredyt zaufania i sięgnąć po tę książkę bo za tą lekką topornością kryje się dosyć ciekawa, wielowątkowa opowieść.

#269#39#2023

Naprawdę Inspektor, Nadinspektor? Pisząc kryminał, powinno się przynajmniej znać stopnie policyjne i adekwatne do nich stanowiska.

Strasznieeee słaba...
Przeczytałem, bo Tomka znam osobiści i tyle 'ochów' i 'achów' nad debiutem było, to sięgnąłem.

Opowieść jest bardzo nierówna i czasowo tak poszatkowana, jak linia fabularna w pierwszym Wiedźminie od Netflixa. Strasznie to irytujące i bardzo źle się to czyta.

Żaden to kryminał. Trup wprawdzie jest, ale jakieś 2/3 całości to opis smutnego życia bohaterów 'tu i teraz' albo w przeszłości.

Generalnie - nie warta polecenia.

PS. Kupiłem na promo w Biedrze (10 zł) :P

Strasznieeee słaba...