Zniewoleni

Okładka książki Zniewoleni Edyta Świętek
Okładka książki Zniewoleni
Edyta Świętek Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Niepołomice (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Niepołomice (tom 1)
Skarpa Warszawska
2021-07-15
2021-07-15
saga rodzinna literatura polska

1919

Zapowiada się ciekawa saga. Choć pod koniec książki, trochę pogubiłam się w mnogości bohaterów. Mam nadzieję, że odnajdę się w kolejnym tomie. :)

Ciekawa powieść historyczna. Barwnie przedstawione postaci zarówno chłopskie jak i szlacheckie. Czuje się klimat tamtych czasów i książkę dobrze się czyta...... Na pewno sięgnę po kolejną część.

2064

Początek tomu - zrozumiały, intersujący, zatrzymujący ale końcówka... o mało nie straciłam głowy od napływu i odpływu bohaterów.

OPINIA DOTYCZY CAŁOŚCI

Znowu utonęłam w sadze – tym razem dzięki Edycie Świętek i jej cyklowi „Niepołomice”.
Trzy tomy pochłonęłam jednym tchem, a potem żałowałam, że to już koniec.

Akcja zaczyna się w XIX wieku, a kończy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W tym czasie wiele się dzieje na scenie politycznej i historycznej – powstania, rzeź galicyjska, I wojna światowa, przyznanie praw wyborczych kobietom…

Na tym tle śledzimy losy kilku rodzin mieszkających w okolicach Niepołomic. Perypetie szlacheckich rodów Żelechowskich i Parnickich są ściśle powiązane z codziennością Trzosów – wolnych chłopów, których przodkom ziemie nadał Kazimierz Wielki.

Miłości, przyjaźnie, zdrady, intrygi, nadzieje, rozczarowania, sekrety… Ludzie się tu kochają i nienawidzą, wierzą w klątwy, które kładą się cieniem na życiu pokoleń.

Jedni przyjmują swój los z pokorą, inni chcą go zmieniać. W tym kontekście bardzo ciekawie autorka ukazała kilka postaci. To i kobiety, i mężczyźni. Trudno nie polubić tych bohaterów – kibicuje im się, jakby byli naszymi znajomymi, żyjącymi obok nas…
Chyba na tym właśnie polega siła prozy Edyty Świętek, że potrafi sprawić, iż identyfikujemy się z ludźmi będącymi wytworami jej wyobraźni…

Bardzo dobrze ukazane zostało tło historyczne; mamy okazję spotkać autentyczne postacie lub przynajmniej o nich usłyszeć w rozmowach bohaterów.
Całość czyta się z ogromną przyjemnością, tym bardziej, że autorka porusza ponadczasowe problemy i robi to przekonująco.

Polecam z czystym sumieniem.
Nie zrażajcie się okładkami - są kiczowate, więc mogą odstraszać.

OPINIA DOTYCZY CAŁOŚCI

Trzy tomy pochłonęłam jednym tchem, a potem żałowałam, że to już koniec.

Po sadze "Spacer aleją róż" wiedziałam, że kiedyś sięgnę po inne książki tej autorki. "Zniewoleni" jest sagą rodziny Trzosów i Parnickich żyjących w Niepołomicach w czasach, gdy Polska była pod zaborami Austrii, Prusów i Rosjan ówcześnie zwanymi Moskalami. Na tle zrywów powstańczych poznajemy losy rodzin zarówno chłopskich jak i szlacheckich. Świetnie prowadzona fabuła i opis tamtejszych dziejów z zachowaniem stylu wysławiania się czy gwary. Bardzo spodobała się mi ta książka więc wypożyczyłam dwie kolejne.

Pierwszy tom sagi „Niepołomice. Zniewoleni” Pani Edyty Świątek miał swoją premierę już dwa lata temu. No i wstyd się przyznać, że dopiero teraz zaczęłam się z nią zaznajamiać. Może przez to, że „nie było mi po drodze” z autorką. Jednak opisane miejsca to te, które znam, bo albo mieszkam na tych terenach, albo się po nich często przemieszczam.
Autorka swoją powieść rozpoczyna w roku 1845, gdy Polska jest pod zaborami a moi prapradziadkowie mieszkali w Galicji. Nazwisko Trzos, które noszą główni bohaterowie jest jak najbardziej autentyczne i w dalszym ciągu Trzosowie zamieszkują Gminę Niepołomice, to ich historia jest fikcją literacką. Niepołomicki Zamek to ruina a okoliczne wsie należą do ziemian a chłopi chodzą odrabiać pańszczyznę.
Miło dowiedzieć się od czego pochodzi nazwa miejscowości Kłaj i przeczytać kolejny już raz opowieści związane z Królem Kazimierzem Wielki i Królową Boną.
Książkę czyta się szybko. Język jest zwięzły i jak dla mnie stanowiła miłą odskocznię od kryminałów oraz fantasy.

Autorka swoją powieść...

Przeczytałam już kilka książek Pani Edyty i po tej spodziewałam się więcej. Lubię klimaty dworków i staropolskiej wsi,ale tutaj coś mi nie zagrało.Jakieś takie to wszystko niespójne. Na razie odpuszczę sobie kolejne tomy,ale być może kiedyś do niej wrócę.

Książka warta przeczytania, inna niż większość obyczajowek. czas i miejsce akcji jest dość oryginalne. Polecam.

To już następna lektura Edyty Świętek. Mam wątpliwości czy przeczytam następne. Takie smutne książki jak żadne inne, które przeczytałam. Gdzie radość życia? Mało tego. Jakby życie było losem konia ciągnącego wózek do Morskiego Oka. Nie chce mi się już płakać.

„ Śmierć wciąż ścierała się z życiem i właśnie ono wciąż zwyciężało – na przekór biedzie, chorobom i beznadziei zniewolonego narodu.” (str.275)

Akcja pierwszej części sagi Niepołomice została umiejscowiona w XIX wieku w Galicji będącej pod zaborem austriackim. Postaci występujące w powieści są fikcyjne, lecz wzorowane na żyjących tam ludziach. Prawda historyczna miesza się z fikcją. Wiele przytoczonych historii opartych było na podstawie lokalnych opowieści. Zabobony odgrywały dużą rolę w życiu chłopstwa.

Na obrzeżach Puszczy Niepołomickiej po sąsiedzku mieszkają Żelechowscy. Parniccy i Trzosowie. Żelechowscy należeli do szlachty. Głowa rodu Tadeusz był człowiekiem okrutnym katującym swoją żonę i pracujących u niego chłopów.
Antoni Parnicki szlachcic by ratować swój majątek przed ruiną żeni się z córką bogatego kupca. Zaaranżowane małżeństwo nie było udane. On nie darzył jej uczuciem. Nie mieli wspólnych tematów do rozmów. Żyli obok siebie, a nie ze sobą. Obiektem miłości Antoniego była żona przyjaciela.

Rodzina Trzosów nazwisko i bogactwo zawdzięczała królowi. Byli wolnymi kmieciami. Posiadali swoją ziemię. W ich domu trwała niekończąca się żałoba. Mówiono, że ciąży nad nimi klątwa. Kiedy do rodziny weszła synowa sytuacja się zmieniła. Bernadeta miała świetne, innowacyjne pomysły, które ułatwiały egzystencję. Była kochana przez męża i teściów. Miała też obsesję na punkcie czystości. Byli to najsympatyczniejsi bohaterowie powieści.

Sytuacja chłopów w tym czasie była tragiczna. Nie mieli swojej ziemi, musieli obrabiać pańszczyznę u dziedziców. Trapiły ich choroby, które zbierały śmiertelne żniwo. Nieurodzaj sprowadzał na nich głód.
Szlachta planowała walkę z zaborcą o odzyskanie niepodległości ojczyzny, a chłopi podburzani przez wojsko austriackie organizowali się w walce o zniesienie pańszczyzny. Zaplanowane szlacheckie powstanie trzeba było odłożyć z powodu aresztowania najważniejszych spiskowców. Emisariusze nie zdążyli w porę odwołać powstania w niektórych częściach kraju. Polała się krew. Spiskowców aresztowano.
W tym czasie chłopi zebrali się napadając na dwór znienawidzonego dziedzica. Rozjuszonego motłochu nic nie było w stanie zatrzymać. Lata upokorzeń, krzywd, kar wymierzanych za niesubordynację zrobiły swoje. Zemsta była okrutna, nie oszczędzono nikogo. Nie był to odosobniony przypadek. Chłopi w całym kraju masowo napadali na dwory szlacheckie.

W końcu chłopi dekretem cesarza doczekali się zniesienia pańszczyzny. Nie dla wszystkich okazało się to dobre. Chłopi zrozumieli, że zdani są tylko na siebie. Nie zawsze był urodzaj. Wielu klepało biedę, a do tego choroby dziesiątkowały rodziny. Niektóre opowieści o chłopach szokowały, gdy głód zmuszał ich do robienia rzeczy, na które z pełnym żołądkiem by się nie poważyli.

Budowa linii kolejowej bardzo poprawiła byt mieszkańców Niepołomic, dając łączność ze światem.
Potem wybucha powstanie styczniowe. Siły walczących były nierówne. Szeregi wojska polskiego zasiliła szlachta. Chłopi i mieszczanie nie garnęli się do walki. Tym akcentem kończy się I część sagi. Lektura warta polecenia.