Letnie przesilenie

Okładka książki Letnie przesilenie
Joanna Jax Wydawnictwo: Wydawnictwa Videograf S.A. Cykl: Duchy minionych lat (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Duchy minionych lat (tom 2)
Letnie przesilenie
Wydawnictwa Videograf S.A.
2021-06-15
2021-06-15
literatura polska

Kontynuacja rewelacyjnej powieści, którą powinno się przeczytać w skupieniu. Warto przypomnieć sobie pierwszą część , by być na pierząco. Autorka bardzo mocno się napracowała. Przypomniała nam historię Polski Ludowej, którą trawiły liczne strajki i bunty robotników.
Rok 1976 nie przyniósł obiecanych korzyści. Polska bardzo mocno zapożyczyła się na Zachodzie, a ludziom żyło się coraz gorzej. Gdzie te pieniądze? Kto korzystał z nich i nie podzielił się?
Władza udawała początkowo ślepą, ale strajki w Ursusie i Radomiu zyskały pogłos zagranicą. Robotników szykanowano, bito , wyrzucano z pracy. Nic ani nikt nie mógł zatrzymać głodnego i niezadowolonego ludu. Stąd powstanie Kor-u i zaangażowanie wielu zagranicznych dziennikarzy.
Pośród tego całego galimatiasu , rozgrywały się sukcesy i porażki znanych nam już bohaterów.
Grzegorz Łyszkin beznadziejnie zakochany w Amelii Imhoff nie zauważy prawdziwego oblicza ukochanej i jej planów na przyszłość.
Karol Lewin ważny funkcjonariusz SB ma pełne ręce roboty przez zaangażowanie kościoła i jego pełne poparcie dla strajkujących. Stale myślami błądzi wokół Amelii, która zapewnia go o swojej wielkiej miłości.
Eulalia i Krzysztof Wielkopolscy wychowują małego Łukasza i próbują stworzyć prawdziwą rodzinę. Jednak cień przeszłości nie pozwoli im się nią nacieszyć.
Kostek Piotrowski po ostatecznym zerwaniu znajomości z agentem Beatą odpuścił sobie sprawę Kesslinga. Zajął się jeszcze poważniejszą sprawą, którą okaże się bardzo niebezpieczna.
Kinga Dargiewicz jako brytyjska dziennikarka skierowała swoje kroki do Polski. Stąd pochodzą jej rodzice, tutaj mieszka jej niespełniona miłość. U boku Kostka będzie przyglądać się i relacjonować trudną sytuację społeczną.

Wiele planów i marzeń nie będą miały szans na spełnienie. Może w końcu przyjdzie taki czas , gdy każdy człowiek będzie równo traktowany, będzie wolność słowa , a jeden drugiemu nie będzie wilkiem.

Na półkach: , , , , ,

Ilekroć pojawia się książka Joanny Jax, muszę po nią sięgnąć. Mimo, iż żyłam w tym czasie i znam historię lat 1976-77,
chętniej sięgam po jej książki z wcześniejszymi okresami dziejów Polski w tle.
Niemniej jednak odświeżam sobie pamięć tych czasów, miałam wtedy 22-23 lata.
Druga część to dalsze losy bohaterów, próby buntu wobec komuny i SB, i pierwsze ofiary tej walki.
Polecam.

chętniej sięgam po jej książki z wcześniejszymi okresami dziejów Polski w tle.
Niemniej jednak odświeżam sobie pamięć tych czasów, miałam wtedy 22-23 lata.

"Letnie przesilenie" to dalsze losy Kingi Dargiewicz, Amelii Chełmickiej , Kostka Piotrowskiego, Krzysztofa Wielopolskiego, Grzegorza Łyszkina i Karola Lewina. Młodsze pokolenie zmaga się nie tylko z realiami lat 70 ale również własnymi demonami. Bohaterowie muszą radzić sobie w trudnym świecie. Podejmują niełatwe decyzje, stają przed trudnymi wyborami, podejmują decyzje nie zawsze odpowiednie. Bohaterowie pełnokrwiści, charakterystyczni , wplątani w zmienność losu muszą się zmierzyć z podjętymi przez siebie decyzjami. Zestawienie krajów Europy Zachodniej z Wschodnią pokazuje nam kontrast jaki panował w ówczesnej Europie. Doskonale nakreślone tło historyczne daje nam możliwość wczucia się w klimat tamtych lat. Galopujące ceny w sklepach, puste pułki, towar tylko dla wybranych, afery gospodarcze, zamieszki w Radomiu, śmierć studenta to wszystko stanowi tło życia bohaterów. Polecam bo od książki nie można się oderwać.

W tomie drugim “Letnie przesilenie” dzieje się więcej niż w “Wiosennym przebudzeniu” i już bardziej kojarzymy bohaterów oraz wzajemne powiązania pomiędzy poszczególnymi członkami rodzin.

Odniosłam jednak wrażenie, ze wszystko tutaj kręci się wokół uganiania się za kobietami, ale też i niektóre panie uganiają się za niektórymi bohaterami książki. Prym wiedzie w tym Amelia Inhoff, która wodzi za nos zarówno swojego męża sadystę (który jednak poszedł na terrapię i próbuje ratować małżeństwo oraz nienawidzących się kuzynów: Grzegorza Łyszkina I Karola Lewina. O Amelii Inhoff można powiedzieć krótko: suka i zło wcielone.

Z kolei Krzysiek Wielkopolski szantażowany przez strego Keslinga, żeni się z jego córką Eulalią i wychowują wspólnie Łukaszka, który jest owocem jej romansu z jakimś innym facetem. O dziwo, w tym wymuszonym i zakontraktowanym” na 5 lat małżeństwie zaczyna się układać całkiem nieźle, ale Krzysiek wciąż utrzymuje kontakty z dawną dziewczyną, Gosią, która mocno “jątrzy” na Eullię, bo jest zwyczajnie zazdrosna o ten związek.

Pozostali bohaterowie również są targani namiętnościami i odnosiłam wrażenie, że rządzi tutaj każdym ( I kobietami i mężczyznami) jakaś niewyobrażalna chuć, która szuka ujścia w rozmaity sposób.

A w tle mamy PRL-owską rzewistość. Na szczęście autorka bardziej rozbudowała tło historyczne niż w części pierwszej i zgrabnie wplotła je w akcję książki. Jesteśmy więc świadkami strajków w Radomiu, które były wyołane zapowiedzią drastycznych podwyżek cen żywności. Obsrwujemy powstanie i rozwój KOR, ale też i działania bezpieki, w tym śmierć krakowskiego studenta, Stanisawa Pyjasa, do której najprawdopodobniej przyczyniło się właśnie SB. Jak również obiecanki – cacanki Gierka, pustki w sklepach, ogromne kolejki za wszystkim czyli codzienną rzeczywistość PRL-owskiej komunistycznej Polski.

Jestem też przekonana, że ksiądz Roman Koltlarz, torturowany i doprowadzony do śmierci przez SB , to pierwowzór kiędza Jerzego Popiełuszki.

Niby dużo się tu dzieje, ale tak jak wspomniałam wcześniej, dominują zawiłe relacje damsko – męskie. Nie bez znaczenia są też tytułowe “duchy minionych lat”, bo przeszłość bohaterów “Prawdy zapisanej w popiołach” pozostawiła głębokie piętno na następnym pokoleniu. Bohaterowie tamtej sagi pojawiają się tu często, ale pierwszoplanowymi postaciami są ich dzieci i wnuki, które w wielu sytuacjach muszą się mierzyć z niełatwą i burzliwą przeszłością swoich rodziców i dziadków. Książka w miarę ciekawa, dobrze się ją czytało, ale też bez wielkiego wow.

"Letnie przesilenie" to drugi tom serii "Duchy minionych lat"
Tym razem autorka przenosi nas do roku 1976 - 1977.
Wraz z naszymi bohaterami jesteśmy w Stuttgardzie, Warszawie, Londynie, Niemczech,Radomiu.
Poznajemy kolejne losy Amelii , Kingi, Kostka oraz Lewina i Łyszkina.
Robi się ciekawie, nasi bohaterowie są rozchwiani moralnie, muszą podjąć trudne decyzje i wybrać co dla nich najlepsze.
Dla mnie najciekawsza jest historia Lewina i Łyszkina, dwóch "bohaterów" , którzy myślą, że są tymi jedynymi dla Amelii. Ta wykorzystuje jednego by pozbyć się drugiego; intrygantka, która mnie bawi.

Autorka stworzyła świetną kontynuację serii, z bogatych tłem historycznym. To ogrom historii polskiej i zagranicznej tamtych lat.
Podziwiam wiedzę autorki. To wszystko jest wyważone i idealnie ze sobą zgrane.
Świetnie wykreowani bohaterowie, których historia wciąga. Nie sposób odłożyć książkę nawet na chwilę, ponieważ autorka tak pisze, że ciekawość pochłania całkowicie.
Historia powojenna naszych rodaków jest napisana tak wiarygodnie, tak precyzyjnie autorka ukazuje tamten czas, tamte realni. Coś pięknego.
Autorka ma świetne pióro. Powieść jest dopracowana w każdym szczególe. Cały zarys historii, który u wielu z was przywoła uśmiech na twarzy.
To co bardzo mi się podobało czytając tę książkę, że mimowolnie w głowie tworzyły się obrazy danych miejsc czy sytuacji.
To była świetna przygoda, a kolejna przede mną.

"Letnie przesilenie" to drugi tom serii "Duchy minionych lat"
Tym razem autorka przenosi nas do roku 1976 - 1977.
Poznajemy kolejne losy Amelii , Kingi, Kostka oraz Lewina i Łyszkina.
Nasi bohaterowie nie pamiętają wojny, ale powracają do nich wspomnienia i przeżycia rodziców....

Podobnie jak motyl 43, u mnie jest tak samo. Jeżeli pojawia się nowa książka Joanny Jax, wszystko inne idzie na bok. Nie mogę doczekać się kolejnych części. Bohaterowie są zwykłymi ludźmi, mają wady i zalety. także uważam, że to świetny materiał na film.

Pani Joanna Jax ma nadzwyczajny talent pisarski. Twierdzę, że gdyby miała za zadanie napisać książkę telefoniczną, to zrobiłaby to tak interesująco, że i od niej czytelnik nie mógłby się oderwać. Niemniej z jej fabułą i bohaterami nie zawsze jest mi po drodze. I tak podobnie jak w tomie I, za dużo mi tu ubecji i szpiegów. Mam wrażenie, że autorka próbuje tych ubeków „uczłowieczyć” i pokazać, że wcale nie byli tacy źli, i też mieli ludzkie uczucia i emocje. Ci, którzy przeszli specjalne przeszkolenia, a z którymi los mnie zetknął, odznaczali się głęboką pogardą dla ludzi spoza ich kasty.
Za mało w tej historii przedstawicieli innych grup społecznych. Wprawdzie pojawiają się opozycjoniści, ale brak zapisu życia codziennego przeciętnych rodaków.Uwagi na temat złego zaopatrzenia pojawiają się na marginesie. Fakt, ich życie nie byłoby tak pasjonujące jak życie szpicli czy dziennikarzy.
I wreszcie punkt, który mnie najbardziej dotknął. Wiem, że autorka poświęca dużo czasu na badanie tła historycznego. Tym bardziej jestem rozczarowana, jak powierzchownie przedstawiła wydarzenia w Radomiu i los ofiar. Jeden z bohaterów, Kostek, mówi, że nie stosowano tam takich tortur jak przycinanie jąder i palców szufladami. Otóż stosowano! Mówią o tym ofiary przesłuchań w książce Teresy Opoki „Na ścieżkach zdrowia“. Zacytuję tutaj fragment mojej recenzji z tej książki: „Kto przeszedł „ścieżki zdrowia”, tracił zdrowie nieodwracalnie, a często i życie. Odbite nerki, które trzeba było usunąć, odbite płuca, powodujące astmę i trudności z oddychaniem do końca życia, uszkodzenia kręgosłupa, nerwice. Liczne złamania obojczyków, rąk, żeber, których nikt w ciągu wielotygodniowych tortur nie leczył. Blizny na skórze przeciętej pałkami. Inne tortury w czasie przesłuchań jak przyciskanie jąder albo palców szufladą – metody hitlerowskie. Ciała fioletowe od krwiaków. (Lekarz więzienny, który po wyroku zobaczył skazanego, odmówił badania – „Trupów nie bedę badał”. Pielęgniarka rozpłakała się na widok skazanego.“ Jeżeli autorka opisuje, jakimi to specjałami w dobie kryzysu zaopatrzeniowego częstowano brytyjską dziennikarkę w domach ofiar, to można było przy tej okazji wspomnieć też o uszkodzeniach zdrowia u tych ofiar. Jestem rozczarowana. Mimo to sięgne po następne tomy. Może będzie lepiej?

2007
1999

Od tej powieści nie sposób się oderwać!!
Tak samo jak od wszystkich poprzednich tomów!!

Joanna Jax potrafi z niesamowitą precyzją, czułością i zaangażowaniem pisać o życiu powojennego pokolenia Polaków.
Na tle losów młodych ludzi pisze prawdę o tym, jak wyglądała powojenna polska rzeczywistość.

Pamiętam dobrze tamte czasy.
Z niektórymi wspomnianym w książce osobami miałem przyjemność spotkać się osobiście i rozmawiać.

Fikcyjni bohaterowie stworzeni przez autorkę to tak naprawdę żywe odpowiedniki osób wziętych z realnego, istniejącego świata.

Miłość i nienawiść, chęć zemsty i umiejętność wybaczania, kanalie i ludzie z charakterem.
Wszystko i wszyscy wymieszani w wielkim tyglu, jakim był PRL.
I tak jak w poprzednich tomach momentami coś ściska w dołku a momentami zaciskają się pięści.

Cudowny cykl wpisany w nasze powojenne dzieje

10/10.

Od tej powieści nie sposób się oderwać!!
Tak samo jak od wszystkich poprzednich tomów!!

Pamiętam dobrze tamte czasy.
Z niektórymi wspomnianym w książce osobami miałem...

Traci trochę do poprzedniej części ale czyta się całkiem nieźle.

Traci trochę do poprzedniej części ale czyta się całkiem nieźle.

6/2022

6/2022