Hłasko. Proletariacki książę

Radosław Młynarczyk Wydawnictwo: Czarne Seria: Biografie biografia, autobiografia, pamiętnik
9788381910941
Czarne
literatura polska wspomnienia
biografia, autobiografia, pamiętnik
9788381910941
Biografie
literatura polska wspomnienia

Hłasko - pisarz legenda, nietuzinkowy i kontrowersyjny. Żył, pił, kochał, a przede wszystkim pisał. Genialnie, brutalnie, jak nikt inny potrafił uchwycić polską mentalność. Z czytanych wcześniej wspomnień w pamięci utkwiła mi maszyna do pisania, którą przed wyjazdem z Polski zostawił u Agnieszki Osieckiej. Sama ona pisała o Hłasce, że "Był proletariackim księciem, którego...

Rany Boskie, cóż to jest za mamałyga! Ta książka jest tak potwornie źle napisana, straszną polszczyzną, z niezrozumiałą dla mnie arogancją i z jeszcze mniej zrozumiałym brakiem przygotowania i researchu.

Moim zdaniem ta książka nie powinna się ukazać w znakomitej serii Biografie wydawnictwa Czarne. Bardzo źle się ją czyta, w niektóre zdania trzeba się naprawdę kilka razy 'wgryzać' , żeby zrozumieć, o co w nich chodzi.
Mam wrażenie, że autor po prostu poprzepisywał informacje z kilku innych znanych książek (głównie z "Pięknego dwudziestoletniego" Andrzeja Czyżewskiego i...

Ogrom sumiennej pracy autora. Z daleka czuć wiele godzin spędzonych nad studiowaniem życiorysu pisarza jak i jego dzieł. Książka zgrabnie przeplata historię awanturnika z jego twórczością. Jest to bardzo ciekawe i wiele wnosi, bo Hlasko słynie właśnie z tego życiopisania.

Bardzo dobra, rzetelna biografia. Po tej książce człowiek ma ochotę na nowo sięgnąć do twórczości Hłaski i spojrzeć na nią w innym świetle. Tak naprawdę Hłasko to dla mnie postać tragiczna. Ciekawe, jak wyglądało by jego życie i twórczość, gdyby przyszło mu żyć w dzisiejszych czasach?

To jedna z bardziej wyczekiwanych ostatnio przeze mnie książek. Premierę miała parę dni temu. Książkę można przeczytać w dwa wieczory.
Bardzo uzdolnieni ludzie, którzy żyją szybko, intensywnie i krótko a powodów śmierci nie jesteśmy pewni zawsze są wdzięcznym tematem dla biografów. Hłasko był po wojnie królem literackiego parkietu. Sam doskonale pisał ale był też czczony...

Bardzo dobra biografia. Chociaż nadal Hłasko nie został do końca odczytany i zinterpretowany. Nadal pozostał przejmującą legendą.

Dyskusje

• Literatura faktu