Ruchomy zamek Hauru

Diana Wynne Jones Cykl: Zamek (tom 1)
literatura młodzieżowa 238 str.
Howl's Moving Castle

Danuta Górska
Amber
literatura młodzieżowa

Kup książkę

Kiedyś zdobędę ją w formie książkowej. Czytanie nielegalnego PDF znalezionego na chomikuj, do tego w starym telefonie nie jest dla mnie wystarczające. Naprawdę świetna historia, świetni bohaterowie, relacje między nimi.

Kompletnie inna historia w porównaniu do filmu. Warto przeczytać.

Fantastyczny popis fantazji i literackiego kunsztu w formie przepięknej baśni wypełnionej po brzegi magią oraz przygodą. Zdecydowanie ta książeczka skradła mi swojego czasu serce i duszę. Tak już prawdopodobnie zostanie. Lubię do niej wracać.

Zaczęło się od animacji studia Ghibli, niezwykłej, ale nie do końca zrozumianej. Potem dowiedziałem się, że ekranizacja była na podstawie powieści. Nie tylko wiele wyjaśnia i pokazuje tę historię inaczej, ale przede wszystkim zachwyca. Jeszcze mocniej niż film, jeszcze inaczej.

Trzeba przyznać, że książka różniła się (zwłaszcza przy końcu) od japońskiej wersji Miyazakiego. Choć spotkałam się z wieloma niezadowolonymi głosami, dla mnie ta odmiana zadziałała na duży plus. Nie czułam się jakbym czytała transkrypcję anime. Każdy z autorów wniósł w swoją opowieść ważne dla niego elementy, a także poprzestawiał charaktery bohaterów. Animacja była bardzo...

Magiczna, wciągająca i jedyna w swoim rodzaju historia.

Dawno temu obejrzałam anime na podstawie tej książki. Mimo iż mi się podobało, to jednak muszę stwierdzić, że książka jest 100 razy lepsza.

Świetnie skonstruowana fabuła, piękny magiczny świat, genialnie wykreowani bohaterowie (zwłaszcza Sophie, Kalcyfer i Hauru), no i to zaskakujące zakończenie.

Anime było...

Dla czytelnika w każdym wieku, no może tylko nie każdy wszystko tak samo zrozumie ;) Niby nic odkrywczego, motywy jak z popularnych bajek...ale w końcu Shrek też zrobił karierę! Za to wyjątkowo niesztampowo dobrane, przeplatające się w najbardziej zaskakujący sposób. A postacie, choć z pozoru znane, wykazują jak najbardziej współczesne charakterki.

*NOTATKA PRYWATNA*
Najpierw widziałam film animowany od Studia Ghibli i jest jednym z moich ulubionych. Może nie wszystko w nim rozumialam, ale uznałam,ze taki jego urok, i niezrozumienie nie przeszkadzalo mi w rozkoszowaniu sie filmem.
Książka wyjaśnia niektóre wątki niezrozumiale dla mnie w filmie.
Ogromnie podoba mi się w niej (tak, jak w filmie) zamek, który się...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po książkę sięgnęłam po obejrzeniu anime. Jakiż był mój szok podczas lektury gdy zaczęłam wychwycać te wszystkie subtelne różnice. Gdy Sophie okazała się wcale nie taka milutka, a Hauru pijakiem i kłamcą to wręcz zachłysnęłam się ich światem. Połknęłam całą historię w jeden wieczór, a następnego nie mogąc się pogodzić, że nie powrocie do tego cudnego świata, przeczytałam ją...

Jedna z moich ukochanych pozycji, do której wracam co kilka lat.

W niektórych momentach strasznie nudziła książka, charaktery niedociągnięte. I najważniejsza sprawa - młoda dziewczyna zamienia się w staruszkę wyglądającą na 90 lat i ani razu nie przeszło jej przez myśl pytanie - ile lat życia pozostało

Dyskusje

• Chcę w prezencie