Pierwsza animacja komputerowa od Studia Ghibli to adaptacja książki Diany Wynne Jones

LubimyCzytać LubimyCzytać
29.12.2020

Pierwszą animacją wykonana w technice komputerowej przez legendarne japońskie Studio Ghibli jest film „Earwig and the Witch”, będący adaptacją książki Diany Wynne Jones. Jego premiera kinowa została zapowiedziana na 2021 rok. Również już w przyszłym roku w kinach zobaczymy krótkometrażowy film Pedro Almodóvara na podstawie sztuki teatralnej Jeana Cocteau.

Pierwsza animacja komputerowa od Studia Ghibli to adaptacja książki Diany Wynne Jones materiały prasowe Studio Ghibli

„Earwig and the Witch”, Diana Wynne Jones (wyd. Nowa Baśń)

To pierwsza komputerowa animacja przygotowana przez słynne japońskie studio animacyjne: Studio Ghibli. Reżyserem filmu jest Goro Miyazaki, syn założyciela studia i legendy japońskiej animacji, Hayao Miyazakiego. Goro Miyazaki ma na swoim koncie adaptację „Ziemiomorza” Ursuli K. Le Guin i, wyreżyserowany wspólnie z ojcem, film „Makowe Wzgórze”, który okazał się sukcesem zarówno komercyjnym, jak i artystycznym. Teraz młodszy Miyazaki musiał zmierzyć się z opowieścią o sierocie, która dowiaduje się, że jest córką wiedźmy. Premiera kinowa filmu „Earwig and the Witch” została zapowiedziana na 2021 rok.

Nie jest to pierwsze podejście Studia Ghibli do prozy Diany Wynne Jones. W 2004 miało swoją premierę pełnometrażowe anime na podstawie „Ruchomego Zamku Hauru”; w 2006 roku było nominowane do Oscara. Jego reżyserem był wówczas Hayao Miyazaki.

„Głos ludzki”, Jean Cocteau (wyd. Stock)

O planie Pedro Almodóvara, by zekranizować sztukę francuskiego dramaturga i surrealisty Jeana Cocteau, pisaliśmy już w lutym. Okazało się, że pandemia koronawirusa, która zastopowała cały filmowy świat, nie powstrzymała hiszpańskiego reżysera od przystąpienia do prac nad nowym obrazem. Tak jak zapowiadaliśmy, główną rolę w adaptacji filmowej „Głosu ludzkiego” zagrała Tilda Swinton, znana ze swojej uhonorowanej Oscarem roli w filmie „Michael Clayton” i z kreacji w „Orlando”. „Ludzki głos” jest pierwszym, choć tylko krótkometrażowym, filmem anglojęzycznym w dorobku Pedro Almodóvara. Obraz miał już swoją premierę festiwalową; tej kinowej możemy spodziewać się w 2021 roku.

Dzień dobry, północy„Dzień dobry, północy”, Lily Brooks-Dalton (wyd. Czarna Owca)

Wyreżyserowany przez George'a Clooneya dramat sci-fi „Niebo o północy” miał swoją premierę 23 grudnia 2020 roku. Jak dotąd, zbiera różne opinie. Zachwytów brakuje, choć część recenzentów wskazuje, że mamy do czynienia z niezłym kinem science-fiction. Wielu krytyków zwraca za to uwagę na towarzyszącą obrazowi muzykę; jej twórcą jest sławny oscarowy kompozytor Alexander Desplat. Autor opraw do takich filmów jak „Operacja Argo”, „Kształt wody” czy „Grand Budapest Hotel” i tym razem znów stworzył wyjątkową oprawę muzyczną. 

Dla czytelników, którzy uwielbiają muzykę filmową, mamy dobrą wiadomość. Już 3 stycznia o godzinie 18:00, na kanale Netflix Polska na platformie YouTube, odbędzie się światowa premiera koncertu z soundtrackiem z „Nieba o północy” w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Radzimira Dębskiego – JIMKA. Zaraz po premierze – dzięki współpracy z Centrum Nauki Kopernik – zapis dźwiękowy koncertu zostanie wysłany w kosmos przez specjalnie przygotowany nadajnik kosmiczny.

„The Booksellers”

Na koniec wiadomość, która ucieszy czytelników i kinomaniaków w Polsce. Festiwal Millenium Docs Against Gravity otworzył własną platformę VOD. Pod adresem vod.mdag.pl można znaleźć zarówno najciekawsze filmy dokumentalne, jak i arthouse'owe kino fabularne. Wśród nich zapowiadany przez nas na początku roku dokument „The Booksellers”, który opowiada o świecie nowojorskich sprzedawców rzadkich książek. Bohaterami są księgarze zarówno z największych światowych księgarni, mających swoją siedzibę w Nowym Jorku, jak i niewielkich, klimatycznych antykwariatów. Punktem odniesienia jest świat zdominowany przez nowoczesne technologie.

Odwiedź nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

[aj]


komentarze [6]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Yardash  - awatar
Yardash 29.12.2020 12:53
Czytelnik

????????????????????
"Earwig and the Witch is an upcoming Japanese computer-animated television film (...) based on the novel OF THE SAME NAME by Diana Wynne Jones."
Przyznam szczerze, że po Waszym portalu aż takiej wtopy bym się nie spodziewał.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 29.12.2020 13:48
Administrator

Dzień dobry, oczywiście, informacja dotyczy książki „Earwig and the Witch”, przepraszamy za pomyłkę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Literatka  - awatar
Literatka 29.12.2020 10:21
Czytelniczka

"Earwing and the witch" jest adaptacją książki o tym samym tytule, nie "Ruchomego zamku Hauru"...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Villiana  - awatar
Villiana 29.12.2020 11:41
Czytelniczka

Właśnie tak patrzę na trailer i nie ma to nic wspólnego z Ruchomym zamkiem...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 29.12.2020 13:48
Administrator

Dzień dobry, dziękujemy za czujność i komentarz!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 29.12.2020 07:50
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam