Piłsudski. Portret przewrotny. Biografia

2020-10-05
2020-10-05
Piłsudski biografia historia

więcej Więcej

Za treść 6, za to że czyta się płynnie dodaje 1 gwiazdkę. Przyjemna lektura. Znawcy tematu nie odkryją nic przewrotnego, choć to sugeruje podtytuł. Książka dobra dla nowicjuszy zanim sięgną po "cegły" Urbankowskiego czy Garlickiego.

Dla mnie , dla której Piłsudski był postacią głownie z babcinych wspomnień książka interesująca i pokazująca Piłsudskiego jakiego nie znałam

Książka dla każdego i nikogo. Jeśli ktoś sądził, że dowie się czegoś nowego, nie dowie się :) Dla raczkujących i wchodzących w temat, ok. Trudno stwierdzić, po co powstała ta książka.

To na pewno nie hagiografia, trochę "pod publiczkę" pisana... Z drugiej strony trudno, w przypadku Piłsudskiego napisać coś nowatorsko, inaczej niż inni, przy wielości tomów biografii i analiz. Autor próbował - ze zmiennym szczęściem. Z nowych, w kontekście biografii Piłsudskiego, sposobów, czy może raczej emocji z nimi związanych - doszukałem się , gdzieś między wierszami,...

Na półkach: , , , ,

11 listopada to dzień, którego nie sposób nie kojarzyć z Józefem Klemensem Piłsudskim. Można się spierać o jego charakter i zasługi, ale powrót Polski na mapy i jego nazwisko bez wątpienia będą już zawsze nierozłączne.

Po biografie postaci, znanych nam ze szkolnych podręczników, sięgamy niechętnie. Historia kojarzy nam się z nudą a polityka z wiecznymi sporami. Ale po...

Chyba jest niewiele osób, które nie wiedziałyby kim był Piłsudski. Opinie na temat Marszałka są równie skrajne jak jego wypowiedzi, to przecież on powiedział sławne słowa: "Racja jest jak dupa. Każdy ma swoją." czy "Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy." Przypuszczam, że Ziuk jak sam czule o sobie mówił miał tylu samo zwolenników co przeciwników. Ja oczywiście wiedzialam kim...

• 2021
  • Historia