Piłsudski. Portret przewrotny. Biografia

Znak
2020-10-05
2020-10-05
Piłsudski biografia historia

Jak podkreśla sam autor, celem publikacji było uprzystępnić i zaciekawić czytelnika niezwykłym życiem Marszałka. Cel udało się zrealizować w pełni, przechodząc w krótkich rozdziałach przez wybrane, najciekawsze wątki z życia Piłsudskiego.

Jak słusznie dostrzega autor, już dostatecznie dużo biografii napisano, dlatego tutaj Gablanowski koncentruje się na kontekstach i anegdotach dobrze obrazujących charakter i motywacje Marszałka.

Wszystko opisane barwnym językiem, w nadspodziewanie dynamicznej narracji, z niemałą ilością "zwrotów akcji"...

Za treść 6, za to że czyta się płynnie dodaje 1 gwiazdkę. Przyjemna lektura. Znawcy tematu nie odkryją nic przewrotnego, choć to sugeruje podtytuł. Książka dobra dla nowicjuszy zanim sięgną po "cegły" Urbankowskiego czy Garlickiego.

To na pewno nie hagiografia, trochę "pod publiczkę" pisana... Z drugiej strony trudno, w przypadku Piłsudskiego napisać coś nowatorsko, inaczej niż inni, przy wielości tomów biografii i analiz. Autor próbował - ze zmiennym szczęściem. Z nowych, w kontekście biografii Piłsudskiego, sposobów, czy może raczej emocji z nimi związanych - doszukałem się , gdzieś między wierszami, jakby współczucia. Czy słusznie ?

11 listopada to dzień, którego nie sposób nie kojarzyć z Józefem Klemensem Piłsudskim. Można się spierać o jego charakter i zasługi, ale powrót Polski na mapy i jego nazwisko bez wątpienia będą już zawsze nierozłączne.

Po biografie postaci, znanych nam ze szkolnych podręczników, sięgamy niechętnie. Historia kojarzy nam się z nudą a polityka z wiecznymi sporami. Ale po biografię nazwaną przez autora "Portretem przewrotnym", warto sięgnąć.
Choćby dlatego, że owszem, będzie tutaj wódz, lider i przywódca, będą czyny chwalebne i, z perspektywy czasu, mocno naganne, ale co najważniejsze, bedzie tutaj człowiek.
Cywilnie potomek litewskiej szlachty, która w pożarze straciła majątek, mieszkaniec ukochanego Wilna, w którym spoczęło jego serce, mąż, wreszcie... duch 👻.

To co czyni opowieść o Piłsudskim, jaką proponuje nam Maciej Gablankowski wyjątkową, jest styl, w jakim została napisana.
To nie jest hymn pochwalny ani śmiertelnie nudny zbiór faktów z życia sławnego Polaka.
Od chłopaka biegającego po polach Zułowa po głos Zygmunta na Wawelu w dniu pogrzebu Marszałka - taka droga. Przez Chrzest bojowy, Konspiracje, kontrowersyjny Sulejówek i Maderę. Z determinacją zakrawającą na dyktaturę, z troską pełną uniesień, bez litości dla wrogów politycznych w kraju i rosyjskiego zagrożenia.

Nadal brzmi jak laurka? Przeczytajcie o despotycznych decyzjach, o rozmowach, z których można wnioskować, że Piłsudski podpisywał się pod dokonaniami innych. Macie wątpliwości dotyczące Wodza? Przeczytajcie ten błyskotliwy tekst. Nie macie? Też przeczytajcie. Zapewne się pojawią.

Jeśli czytać biografię to taką, która będzie wsparta fotografiami rodzinnymi, cytatami i sporą bibliografią. I taką, która będzie przy tym wtykała palce w nie swoje sprawy, łamała tabu, będzie inspiracją, kontrowersją, zaskoczeniem.

Pani_Ka Czyta
Dziękuję Wydawnictwu Znak za egzemplarz książki.

Chyba jest niewiele osób, które nie wiedziałyby kim był Piłsudski. Opinie na temat Marszałka są równie skrajne jak jego wypowiedzi, to przecież on powiedział sławne słowa: "Racja jest jak dupa. Każdy ma swoją." czy "Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy." Przypuszczam, że Ziuk jak sam czule o sobie mówił miał tylu samo zwolenników co przeciwników. Ja oczywiście wiedzialam kim był i czego dokonał, ale była to wiedza dość pobieżna, taka którą zdobywamy w szkole dzięki podręcznikom. Z przyjemnością więc sięgnęłam po książkę Macieja Gablankowskiego licząc na uzupełnienie braków.

W "Portrecie przewrotnym" autor bierze na tapet najczęściej powtarzane mity na temat Piłsudskiego, prezentuje inne spojrzenie na człowieka, który był jednocześnie mizoginem oraz szowinistą, ale zapewnił kobietom prawa wyborcze. Skrajna postać, którą przedstawia Gablankowki nie jest nijaka, nie da się jej po prostu lubić czy nie lubić bo ilość szarości jaka drzemała w Piłsudskim jest olbrzymia. Mocne słowa, kochanki, przeświadczenie o swojej nieomylności a jednocześnie zmysł genialnego stratega, człowieka niezłomego w dążeniu do niepodległej Polski. Jak można go określić jednym zdaniem? Nie można, dlatego w książce Gablankowskiego trochę zabrakło mi treści. Gdyby była dwa razy grubsza i tak przeczytałabym ją z wypiekami na policzkach chłonąc tę historię jak dobry kryminał, a tak otrzymałam bardzo dobrą, ale jednak dość okrojoną historię.

"Piłsudski. Portret przewrotny" zachęca jednak do dwóch rzeczy: po pierwsze do uzupełnienia wiedzy, po drugie do dyskusji, a to wielki plus tej książki.

"Myślałem już nieraz, że umierając, przeklnę Polskę. Dziś wiem, że tego nie zrobię. Lecz gdy po śmierci stanę przed Bogiem, będę go prosił, aby nie przysyłał Polsce wielkich ludzi."

Książka dla każdego i nikogo. Jeśli ktoś sądził, że dowie się czegoś nowego, nie dowie się :) Dla raczkujących i wchodzących w temat, ok. Trudno stwierdzić, po co powstała ta książka.

Dla mnie , dla której Piłsudski był postacią głownie z babcinych wspomnień książka interesująca i pokazująca Piłsudskiego jakiego nie znałam

film
Piłsudskiego zabiła kiła. Dyktator Polski zmarł na chorobę weneryczną.

oficjalnie zmarł na 'raka".

film
Piłsudskiego zabiła kiła. Dyktator Polski zmarł na chorobę weneryczną.

oficjalnie zmarł na 'raka".

• Historia Polski
  • Biografia