Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego

Okładka książki Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego Jack Fairweather
Nominacja w plebiscycie 2020
2020-05-20
Data 1. wydania:
2019-06-06
Arkadiusz Romanek
rotmistrz Pilecki bohaterstwo odwaga misja historia II wojna światowa okupacja Auschwitz
Inne

Wyróżniona opinia i

Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego

przeczytanych książek 1869 napisanych opinii 1560

To jest taki kawał historii że głowa mała. Przekrój przez czasy przed II wojną, w trakcie i po. To nie jest książka tylko o pobycie w obozie, ale również o tym co się działo w kraju i za granicą, o nastrojach politycznych w tamtym okresie, gierkach ,,rządzących'' itp.
Przeczytałam sporo książek których akcja rozgrywa się w latach '40 , ale z tej dowiedziałam się rzeczy o których nigdy nie słyszałam. Napisana malutkim drukiem a mimo to czyta się ją bardzo sprawnie. W środku jest też sporo materiałów dodatkowych i zdjęć. Autor musiał poświęcić dużo czasu na research i zrobił to wyśmienicie.

Prawdziwą historię tajnej misji Witolda Pileckiego trzeba znać!
Jest to jednak tak smutna historia, że serce pęka ....

Co prawda autor zwraca uwagę nam czytelnikom, że jednak Panu Witoldowi Pileckiemu udało się spełnić misję i że jego postawa prawego człowieka, przekonującego, że nawet w obozie koncentracyjnym trzeba być wartościowym człowiekiem, była niezłomna i budująca dla innych, to jednak sposób w jaki zostało odebrane mu życie, po poświęceniu całego swojego życia ojczyźnie i to że nie dane mu było cieszyć się z powrotu do swojej rodziny ....łamie serce. ...

" Oświęcim-to była igraszka" - powiedział Witold. "Czuję się już bardzo zmęczony i chcę szybkiego zakończenia.

Prawdziwą historię tajnej misji Witolda Pileckiego trzeba znać!
Jest to jednak tak smutna historia, że serce pęka ....

Trudne czasy potrzebują mieć swoich bohaterów i na takie miano bohatera zasługiwał Witold Pilecki. Odwaga, honor, niezłomność, poświęcenie…można szukać i wymieniać wiele przymiotów charakteryzujących postawę tego człowieka. Zapoznać się z jego historią powinien każdy a docenić dorobek należy.
Co do książki ? Inspirująca ! Kawał dobrego pisarstwa. Historia, biografia, literatura faktu w jednym dziele oraz mnóstwo emocji towarzyszących czytaniu.

Co do książki ? Inspirująca ! Kawał dobrego pisarstwa. Historia, biografia,...

NIEZŁOMNY ! Niesamowity człowiek, który poświęcił wszystko w imię ojczyzny. Książka obowiązkowa dla każdego !

W czasie wysypu książek ".......... z Auschwitz" - czasem wręcz szkodliwych - mamy historię, która nie manipuluje tamtymi realiami ani naszymi emocjami.
Autor prowadzi osobistą historię Witolda przez równoległe tło wydarzeń w okupowanej Polsce i walczącej (no, różnie to bywało) Europie, co daje dużo większe zrozumienie tamtych wydarzeń.
Pełno w niej emocji, bo sam Witold to człowiek z krwi i kości, bo jest tu jako mąż i ojciec, żołnierz i patriota, i człowiek wierzący.
Piękna i trudna historia!

Pełno w niej emocji, bo sam Witold...

Nie znałem wcześniej tej historii, dlatego jestem wdzięczny autorowi za jej opisanie. Momentami brakowało mi płynności pomiędzy niektórymi "wątkami", ale wiadomo - to jest praca bardziej historyczna, tu nie było miejsca na uzupełnianie luk wyobraźnią. Autor wykonał na pewno kawał dobrej roboty przy analizowaniu źródeł, całość opisał w bardzo przystępny sposób. Ta historia robi wrażenie, naprawdę warto!

Więcej miał honoru i odwagi jak cale kierownictwo AK, które koniec końców się na niego wypięło.

Rewelacyjny opis obozowej rzeczywistości zaczynający się jeszcze w czasie gdy Oświęcim nie był maszyną zagłady a jedynie obozem koncentracyjnym.
W beznadziejnych warunkach, gdzie nie ma nawet nadziei, Witold potrafi wzbudzić w sercach więźniów chęć współdziałania i pomocy. Tworzy obozową organizację, która jest w stanie zbierać informacje z wydarzeń w całym obozie i wysyłać raporty poza jego granice.

To jakie życie pisze dla nas scenariusze i jak niektorzy z nas dźwigają swój krzyż, jest warte każdego słowa w tej książce. Niesamowita historia i niesamowite, że prawdziwa. I bezsilna złość mnie ogarnia na myśl, że takich ludzi nam zabrano. Gdzie bylibyśmy dziś i kim bylibyśmy gdyby te miliony polskiej, żydowskiej i innej pomordowanej inteligencji i innych po prostu dobrych ludzi - przetrwały....

Genialna. Jestem oełna podziwu dla Autora, że przedstawił tyle istotnych faktów i szczegółów w sposób ciekawy i wciągający. Bardzo potrzebna książka, którą każdy powinien przeczytać.

Jack Fairweather Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego Zobacz więcej