rozwiń zwiń

Józef Piłsudski – niezłomny, wybitny, a może… zafałszowany? Marszałek na kartach książek

Remigiusz Koziński Remigiusz Koziński
14.03.2021

Na pewno nie nudny. Józef Piłsudski jest bohaterem mnóstwa książek – od naukowych rozpraw począwszy, po mniej lub bardziej fabularyzowane biografie. Mało tego, sam pisał historię swojego życia. Opowiadają ją również wystawy i ekspozycja w muzeum mu poświęconym w podwarszawskim Sulejówku. Mimo tysięcy zapisanych stron jest on nadal postacią bardzo interesującą, niejednoznaczną, budzącą spory, których temperatura nie spada od, z górą, stu lat.

Józef Piłsudski – niezłomny, wybitny, a może… zafałszowany? Marszałek na kartach książek Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna

Piłsudski o sobie

Moje pierwsze boje Piłsudski„Moje pierwsze boje” to napisana podczas pobytu w więzieniu (lub internowaniu, jak wolą niektórzy) w twierdzy w Magdeburgu. Pisząc ją, Piłsudski oparł się o trzy bitwy stoczone przez legionową brygadę. Książka ta w porównaniu z, również napisanym przez niego, „Rokiem 1920”, o której to rozprawie za moment, jest raczej autobiograficznym wspomnieniem. Wojenna taktyka (Komendant był w tej sferze dyletantem) ustępuje miejsca pozawojskowym aspektom: nastrojom wśród legionowych towarzyszy, relacjom z oddziałami innych narodowości, których w C.K. wojsku nie brakowało. Piłsudski pisze, jak to on, w pierwszej osobie, choć swoją „sprawczość” trzyma jeszcze na wodzy.

„Rok 1920” pisany po wojnie polsko-bolszewickiej, stanowi niejako odpowiedź na spisane i wydane po polsku wykłady Michaiła Tuchaczewskiego – jednego z dowódców Armii Czerwonej podczas wojny z Polską. Zresztą tak też została ta książka wydana: zaczyna się od polskiego tłumaczenia Tuchaczewskiego, a drugą jej część stanowi odpowiedź Marszałka. Tu więcej jest taktyki, map i planów ruchów wojsk, również oczywiście pisanych w pierwszej osobie:rok 1920 Piłsudski

„Tak więc na początku 1919 r. jednym rzutem na Wilno przeniosłem front w dni parę o dwieście kilometrów na wschód (...). Dwa dni boju wystarczyło, by 12-sta sowiecka armia, która mi się przeciwstawiała legła w bojach (...) Trzeci raz bezpośrednio wziąłem w swoje ręce dowodzenie w bitwie pod Warszawą …”.

Fragmenty te świadczyć mogą o wielu cechach Piłsudskiego, na pewno jednak nie o zbytniej skromności. Całość jego mniej lub bardziej oderwanych pism opublikowana została już w latach 30. w specjalnym, oficjalnym zbiorze przez Instytut Józefa Piłsudskiego.

Sieroszewski i Nowaczyński – różne punkty widzenia

Józef Piłsudski Wacław SieroszewskiWacław Sieroszewski – znający zarówno Józefa, jak i jego brata Bronisława, zesłaniec i, jednocześnie, jak wielu skazanych na pobyt w tajdze, badacz Syberii – napisał, w dość przesłodzonym i pompatycznym stylu, biografię Komendanta. Miał prawo go tytułować w ten sposób, był bowiem legionowym żołnierzem. To właśnie z biografii Sieroszewskiego pochodzi słynny cytat, który później stał się sam tytułem książki: „Jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec…”, w którym mowa o oddających życie żołnierzach Pierwszej Brygady. Książka Sieroszewskiego kończy się na roku 1915 zdaniem o Piłsudskim: „(...) uważam, że wizerunek jego jest już dość wyraźny, a wykończą go do reszty przyszłe jego czyny…”.

Z tymi „przyszłymi czynami” bywało różnie, a z ich krytyką należało być ostrożnym. Złośliwy pamflecista, sympatyzujący z narodowcami Adolf Nowaczyński zebrał na przykład co „mocniejsze” wypowiedzi Marszałka w tekście „Złote myśli Józefa Piłsudskiego”, co przypłacił solidnym pobiciem, w wyniku którego stracił oko.

Biografie kanoniczne

Józef Piłsudski – legendy i faktyNie sposób wymienić wszystkich biografii Józefa Piłsudskiego pisanych przez historyków z zawodu lub z zamiłowania. Cokolwiek ktokolwiek na temat Marszałka sądzi, nie będzie mógł podważyć faktu, że była to postać mająca fundamentalny wpływ na powstawanie państwa polskiego po latach zaborów. Stąd nie dziwi liczba tomów, jakie mu poświęcono. Po 1945 publikacje ukazywały się rzadko – pierwsze w Polsce, w zasadzie dopiero w latach 80. XX wieku. Klasyczną pozycją są Andrzeja Garlickiego „Józef Piłsudski 1867 – 1935” oraz „Józef Piłsudski. Legendy i fakty” Darii i Tomasza Nałęczów.

Profesor Garlicki stwierdził, że „historyk musi umieć znaleźć klucz, a może, w liczbie mnogiej, klucze, do przeszłości”... Trzeba przyznać, że w swoim potężnym dziele otwiera wiele drzwi, za którymi znajduje ogromną liczbę faktów z życia bohatera swojej biografii. Pisze o nich stylem bliższym książkom popularnonaukowym niż naukowym rozprawom, dokumentując wszystko potężną biografią. Daria i Tomasz Nałęczowie konfrontują z kolei biografię Piłsudskiego z wypowiedziami jemu współczesnych.

Jeśli mowa o biografiach „kanonicznych”, koniecznie należy wspomnieć o trzytomowym „Kalendarium życia Józefa Piłsudskiego” Wacława Jędrzejewicza, który w swoim dziele opisał bardzo detalicznie nieomal każdy dzień życia Piłsudskiego.

Hagiografia czy paszkwil – szukanie równowagi

Biografie Piłsudskiego czy może w ogóle książki o Marszałku można ustawić na czymś w rodzaju osi. Jeden jej koniec to spojrzenie na Józefa Piłsudskiego z perspektywy klęcznika, pod hasłem: świętością narodową jest i basta. Drugi to z kolei odsądzanie Marszałka od czci i wiary, nie tyle demitologizacja, co biograficzne auto da fé. Po jednej stronie, tej przechylonej ku hagiografiom, plasuje się biografia Włodzimierza Sulei, zatytułowana po prostu „Józef Piłsudski”, z drugiej strony zaś znajdują się książki silnie związanych z Narodową Demokracją (co w kontekście fundamentalnego sporu między Dmowskim i Piłsudskim ciągnącego się przez całe życie obu panów nie powinno nikogo dziwić) – Jędrzeja Giertycha czy Tomasza Ciołkowskiego.

Sfałszowana biografia Józef PiłsudskiTen ostatni opublikował nawet dwie pozycje. „Józef Piłsudski. Sfałszowana biografia”, której tezą jest stwierdzenie, iż praktycznie cały oficjalny życiorys Komendanta jest wielkim instytucjonalnym fałszerstwem. Druga książka rozprawiająca się z oficjalną biografią Piłsudskiego dość ostro to: „Józef Piłsudski. Bez retuszu”. Trudno się przy lekturze pozbyć wrażenia, że autor tak bardzo zapędził się w „odbrązawianiu” postaci, że niezauważenie dla siebie minął granicę, za którą znajduje się już tylko obrzucanie błotem. Niemniej obie książki wpisują się w narrację, która w kręgach mniej lub bardziej związanych z Narodową Demokracją stała się popularna jeszcze za życia Komendanta (choćby wspominany wcześniej Nowaczyński).

Postać kontrowersyjna, ale bardzo interesująca

 Józef Piłsudski. Marzyciel i strategTaki obraz wyłania się z ostatniej grupy książek traktujących o Marszałku. Bohdan Urbanikowski w tomie: „Józef Piłsudski. Marzyciel i strateg” mieści się raczej po „hagiograficznej” stronie wspominanej wyżej osi. Urbanikowski próbuje rozprawiać się z mitologizowaniem postaci Marszałka, maluje dosyć obiektywny obraz Drugiej Rzeczypospolitej, stara się umieszczać bohatera książki w historycznym i obyczajowym kontekście, które opisuje lekkim piórem; pierwszą część książki poświęconą głównie Piłsudskiemu tytułuje nawet: „Korekta mitów”. Jednak najbardziej kontrowersyjny czas, kiedy po zamachu w maju 1926 Komendant, wziął „pod rozkazy” całą Polskę wprowadzając de facto dyktaturę, Urbanikowski traktuje z lekko wstydliwą pobieżnością.

 Terrorysta. Wywiad-rzeka z Józefem PiłsudskimMichał Wójcik w „Terroryście” przeprowadza nawet „wywiad” z Marszałkiem, wykonując gigantyczną researcherską pracę i analizując wszystkie znane publicznie wypowiedzi swojego „rozmówcy”. Odpowiedziami na pytania Wójcika są autentyczne cytaty z Piłsudskiego. Trzeba przyznać, że nawet wtedy, kiedy Komendant odpowiada nie wprost, nie czyta się tego jakoś inaczej, niż odpowiedzi współczesnych polityków, którym dziennikarskie pytania często zdarza się przecież po prostu ignorować.

Niezłomny  Peter Hetherington O Piłsudskim piszą nie tylko Polacy. Ciekawą próbę zmierzenia się z tą postacią podjął Amerykanin – Peter Hetherington. Nie historyk, a … geolog, zajmujący się na co dzień poszukiwaniami ropy w Teksasie, napisał „Niezłomnego” – jak twierdzi biografię obiektywną, bo pisaną „z zewnętrznego punktu widzenia”. Ten punkt widzenia w jakiś sposób określa też odbiorcę, gdyż ta przetłumaczona też na polski książka stara się przybliżyć zagranicznemu czytelnikowi podstawy historii naszego kraju. Brakuje tu może aż tak szerokiej perspektywy, jaką możemy znaleźć w traktujących o Polsce książkach Normana Daviesa (historyka, nie geologa i Brytyjczyka, nie Amerykanina). „Niezłomny” jest jednak na pewno biografią wartą wspomnienia.

Piłsudski portret przewrotny„Piłsudski. Portret przewrotny” to z kolei tom autorstwa Macieja Gablankowskiego. Tak, jak dobry malarz potrafi stworzyć portret, w którym znajdziemy najważniejsze cechy portretowanego, nie gubiąc przy tym własnego malarskiego stylu, tak Maciej Gablankowski portretuje Marszałka. Pisze uczciwie, książka ta nie jest z pewnością laurką wystawianą Piłsudskiemu. Autor nie owija w bawełnę, odsłania mroczne fakty z życia Komendanta, pokazuje, jak bezpardonowo potrafił rozprawiać się z przeciwnikami. Z drugiej strony wyglądający ze stron „Portretu przewrotnego” bohater czasami budzi wręcz współczucie, a kiedy indziej podziw, przede wszystkim swoją determinacją w dążeniu do celu. W tej książce wydaje się najbardziej ludzkim, miotanym emocjami (także pogardą dla rodaków!), ze wszystkich biografii, w jakich został przedstawiony.

Biografii Piłsudskiego powstało bardzo wiele, książek, które w różny sposób ukazują poszczególne wątki z jego życia jeszcze więcej. Autorzy i czytelnicy miotają się od odsądzania go od czci i wiary po niemal bałwochwalczy zachwyt. Jednego można być pewnym – jest dla biografów w dalszym ciągu postacią zagadkową i chyba nigdy nie będzie można pozwolić sobie na stuprocentowo jednoznaczną ocenę jego życia.


komentarze [9]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
kazikowy 20.12.2023 11:30
Czytelnik

Mi brakuje na tej liście "Mit Marszałka" Brunona Różyckiego, "Lodowa Ściana" Ryszarda Świętek, Hedi Hein-Kircher"Kult Piłsudskiego i jego znaczenie dla państwa polskiego 1926-35"

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Vairus 15.03.2021 10:23
Czytelnik

Dlaczego lubimyczytać.pl nie pokazuje a bardziej unika książek Rafała Ziemkiewicza? Czy to poprawność polityczna? Czy może inne podejście autora do obecnie panującego nurtu panującego na świecie? A brak nominacji do książki roku"Cham niezbuntowany" jest świetnym tego przykładem.
Pozdrawiam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval 15.03.2021 16:34
Czytelnik

Spisek lewaków - boją się tak wybitnego publicysty, który nikomu się nie kłania. Zwłaszcza rozumowi i godności człowieka.

A na poważnie, im mniej wzmianek o tej gnidzie tym lepiej dla nas wszystkich. Jeśli to świadoma decyzja włodarzy LC, to popieram ją z całego serca.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Telemasz 15.03.2021 17:07
Czytelnik

Jakkolwiek obecna postawa polityczna RAZ-a skłania mnie do równie radykalnych określeń jego osoby, to jeszcze nie powód, by dyskryminować pisaninę tego autora. Tym bardziej. że akurat "Chama" uważam za książkę bardzo istotną dla zrozumienia wielu tutejszych fenomenów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Remigiusz Koziński 15.03.2021 20:23
Redaktor

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/3894980/zlowrogi-cien-marszalka
Jak widać jest :). Skupiałem się na biografiach. Książki pana Ziemkiewicza to bardziej publicystyka. Mój indywidualny wybór, jak zwykle z zachętą do wspominania w komentarzach o swoich propozycjach.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Telemasz 14.03.2021 17:13
Czytelnik

Z głośniejszych pozycji związanych z biografią rzeczonego osobnika warto by wymienić jeszcze "Złowrogi cień Marszałka" Ziemkiewicza, którą - jak już sam tytuł sugeruje - należałoby kwalifikować do nurtu "demitologizacyjnego".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aguirre 14.03.2021 16:31
Czytelnik

Piłsudski opublikował jeszcze Rok 1863, raczej emocjonalne niż historyczne rozważania o powstaniu. Ciekawie, jako postać drugoplanowa, jest przedstawiony przez Pawła Goźlińskiego w Akanie. Powieści o Bronisławie Piłsudskim.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Rok 1863  Akan. Powieść o Bronisławie Piłsudskim
Remigiusz Koziński 14.03.2021 22:35
Redaktor

A tego kompletnie nie znałem. Dziękuję !

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Remigiusz Koziński 14.03.2021 14:41
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post