Okładka książki Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku Bernard Newman
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2021
BernardNewman Newman Polska Rower Rowerem IIRP Podroz
Inne

Wyróżniona opinia i

przeczytanych książek 1052 napisanych opinii 797

Świetna opowieść, bardzo pouczająca jako źródło historyczne.

Świetna opowieść, bardzo pouczająca jako źródło historyczne.

Książkę czytałem równolegle z pozycją "Przedwojenna Polska w liczbach". Po tej lekturze można stwierdzić, że wiele z tez stawianych przez Newmana jest słusznych i ma odzwierciedlenie w liczbach. Ewentualnie nosi przynajmniej takie znamiona. Należy jednak pamiętać, że Brytyjczyk Polskę przemierzał w końcowej fazie wielkiego kryzysu, który znacząco dotknął kraj.

Podejście autora i sposób pisania książki wyraźnie ukazuje jak wykształcony Brytyjczyk mógł spoglądać na ten biedny kraj. Nie brakuje traktowania z góry obywateli II RP oraz widać braki w wiedzy historycznej o regionie, ale czy mogło być inaczej skoro autorem jest reprezentant ogromnego imperium?

Ciekawym doświadczeniem była możliwość zestawienia prób przewidywania przeszłości przez Newmana z tym, jak faktycznie potoczyły się losy Polski. Zbyt dobrym wróżbitą Newman z pewnością nie był, ale i tak było warto przeczytać.

Podejście...

Unikatowy zbiór reportaży Newmana z 1934 r "Rowerem przez II RP" część trylogii wraz z pozycjami tj. Rowerem przez Polskę Ludową, Rowerem przez Polskę w ruinie. Odsłania przed nami Polskę porozbiorową, czasy 20stolecia międzywojennego najlepsze lata młodego kraju po zakończeniu wojny. Niesamowite zestawienie, trzy różne światy. Angielski ekstrawertyk i dżentelmen wybrał się do egzotycznego kraju, trzy raz większego niż jego na wycieczkę rowerową. Niezwykła spostrzegawczość, błyskotliwy umysł, umiejętność analitycznego i logicznego myślenia oraz fantastyczne poczucie humoru czynią te zapiski unikatowymi. Oczyma obcokrajowca widzimy kraj którego już nie ma, po II WS Polska już nie była taka sama. Uwagi i spostrzeżenia często obnażają nasze narodowe cechy i przywary ale przede wszystkim są nacechowane bardzo dużą dawką sympatii dla Polski i jej mieszkańców. Dużo ciekawych miejsc, anegdot oraz spora dawka historii widzianej z różnej perspektywy i nie zawsze łatwej.
Bernard Newman – brytyjski pisarz i podróżnik, w czasie pierwszej wojny światowej żołnierz i szpieg. W okresie międzywojennym odwiedził ponad 60 krajów, które przemierzał zwykle na rowerze. Z tych podróży pisał znakomite, pełne brytyjskiego humoru reportaże. Uważany też za autorytet z zakresu szpiegostwa. Jego wykładów słuchali nawet Adolf Hitler, Franklin Delano Roosevelt i Senat Stanów Zjednoczonych. Z racji swojej wiedzy, doświadczeń wojennych i zamiłowania do podróżowania wielokrotnie oskarżany o szpiegostwo na rzecz rządu Jego Królewskiej Mości. Był autorem ponad 140 książek, zarówno beletrystycznych, jak i literatury faktu. Jego beletrystyka obejmowała powieści kryminalne, sztuki teatralne, SF i książki dla dzieci. Pisał też książki o polityce oraz relacje z licznych podróży.

To bardzo ciekawe poczytać reportaż dotyczący historii naszego kraju, widzianego z (obiektywnej) perspektywy obcokrajowca - trochę turysty, a trochę badacza. Nie wszystkie zaprezentowane przez niego opinie ucieszyłyby turbopatriotów, ale cóż - jako naród jesteśmy tylko jednym z wielu narodów, nie ma w tym nic nadzwyczajnego.

Książka może nie jest wybitnie błyskotliwa, ale odprężająco i pobudzając wyobraźnię podróżujemy po fatalnych drogach II RP, oczami naocznego świadka chłonąć lokalne waśnie, wielokulturowe animozje oraz młodopolskie ambicje. A wszystko w tle rosnącego w siłę nazizmu z sąsiednich Niemiec, które już zacierały ręce w celu zagarnięcia "korytarza polskiego".

Książka może nie jest wybitnie błyskotliwa, ale...

Ciekawe spojrzenie na Polskę, kiedy jeszcze nie wyglądała tak jak teraz. Barwne opisy, świetne spostrzeżenia, czyta się lekko, trochę historii, ale nie męczy. Nie mogę się doczekać drugiej z tej serii

Książka drogi, a drogi te zaprowadziły autora do międzywojennej Polski. To nie przewodnik turystyczny a raczej relacja z podróży z naciskiem na ludzi, obyczaje i zdarzenia. Nie brakuje polityki, autor komentuje obszernie swoje spostrzeżenia, próbuje przewidywać przyszłość i rozwój wydarzeń jaki jego zdaniem nastąpi. Jak naiwne są te nadzieje na opanowanie i złagodzenie poglądów Hitlera i nazistów. Ciekawe jest też jak dużo można było napisać w tamtych czasach na temat mniejszości narodowych. Obecnie głośne wyrażanie pewnych poglądów przez autora na pewno spotkało by się z mocnym protestem.

Lubię tę książkę za to, że nic nie udaje. To nie jest nowoczesny reportaż. Nie opisuje problemów cywilizacyjnych dotykających poszkodowanej grupy społecznej. Autor nie stara się wtopić w lokalsów, ale tak nie za bardzo, żeby nie stracić obiektywizmu. Zupełnie nie to. Autor jest brytolskim dżentelmenem, który niemalże turystycznie przyjechał do kraju, który powstał z 15 lat temu, 150 lat wcześniej przestał istnieć, a teraz Brytyjczycy w ogóle nie wiedzą co to za miejsce, kto tam żyje. Przecież ich mężowie, ojcowie, synowie, bracia bili Niemców w Pierwszej Wojnie Światowej i o, powstała Polska. Upraszczam oczywiście, ale to dobrze oddaje charakter tej książki, bo też są w niej uproszczenia. Z perspektywy 90 lat dobrze też widać, jaki nieidealny był tamten świat i, może to sobie dopisuję, czemu kolejna wojna musiała wybuchnąć. Krótko podsumowując. Polecam, jeżeli ktoś lubi reportaże, a współczesne go męczą oraz tak po prostu, bo moim zdaniem to przyjemna lektura.

przez autora wyraźnie przemawia duch angielskiego kolonializmu, traktując wszystkie inne nacje jako zdecydowanie mniej wartościowe; i niezdolne do samodzielnego myślenia i działania;
ilość błędów (na całe szczęście cierpliwie korygowanych w przypisach) świadczy albo o niechlujstwie, albo o złej woli i cytowaniu danych z góry mających potwierdzać założoną wcześniej tezę;

Ciekawie się czyta o rowerowych wojażach po kraju. Zwłaszcza, że część odcinków zna się. Niestety książka kończy się zbyt łatwowiernymi oczekiwaniami wobec nieszkodliwości faszyzmu niemieckiego dla pokoju.

Książka jest polskim tłumaczeniem oryginału wydanego przed wojną w Anglii.

Bernard Newman był angielskim podróżnikiem - cyklistą. W swoich wspomnieniach opisuje podroż jaką odbył dookoła przedwojennej polski. Nie jest to przewodnik, ani monografia, bardziej pamiętnik podróżnika.

Niesamowicie się czyta o miejscach, ludziach i zjawiskach społecznych, których już nie ma. Opisy kresów południowych, relacji między narodami, czy nawet zachowań ludzi były dla mnie niezwykle ciekawe. Często pojawiały się też wstawki humorystyczne choć zastanawiam się, w których miejscach autor "podkręcił" swoje przeżycia.

Polecam każdemu, kto interesuje się turystyką rowerową, kulturoznawstwem czy historią.

Książka jest polskim tłumaczeniem oryginału wydanego przed wojną w Anglii.

• Reportaż

Bernard Newman Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku Zobacz więcej