Chłopi. Tom I

MEA
2000-01-01
2000-01-01

więcej Więcej

Jeżeli jesteś uczniem, któremu kazano przeczytać Zimę bo matura, wiedz że książka rozkręca się w Wiosnę.

Jak najbardziej polecam każdemu

bo chciałbym być tą krową ;) robi co ma zrobić i umiera; żadne tam psy co jeżdżą koleją tylko krowa; poza tym Maciejo mnie czasem pozytywnie bawi

Arcydzieło, pod względem formy i treści, książka nie dla każdego. Bardzo złożona, wspaniały, literacki język. Jedna z najlepszych, jakie czytałam w życiu. W pełni zasłużony Nobel.

Sama się temu dziwię do tej pory, ale w liceum wciągnęła mnie tak bardzo, że przeczytałam całość zamiast obowiązkowego pierwszego tomu. Jakby nie te straszne opisy przyrody, których jest tyle, że w pewnym momencie miałam wrażenie, że powtarzają się słowo w słowo, byłoby 8 gwiazdek.

Na półkach: , , , ,

Najgorsza lektura, jaką czytałam w liceum. Okropieństwo.

Powieść tak bardzo przyciąga do siebie, mimo tylu stron, że ciężko oderwać się od panującego w niej sielskiego klimatu.

Mnogość bujnych opisów miejsc, zjawisk, obrządków. Książka dojrzała i prawdziwa: ukazuje aktualny do dzisiaj przekrój osobowości i fundamenty hierarchii społecznej. Oś fabuły nie ma jednolitego bohatera, jest to relacja złożona z życia mieszkańców polskiej wsi końca XIX w. Nie było w niej momentów powalających, ani też zbędnych dłużyzn (może poza dość mętną końcówką)....

Pokochasz lub znienawidzisz... jak to mówią, jeśli jeszcze nie próbowałeś - podobnie, jak brytyjski cider (cydr)! :-)

Tylko cider musi być koniecznie made in Britain, raczej chłodny i nie za słodki (nie francuski i nie żadne inne sztuczne badziewia).

"Chłopi" natomiast mogą być w różnych wersjach: słonecznym latem, na hamaku w ogrodzie, w cieniu drzew, równie dobrze jak w...

Dawno temu, moja lektura obowiązkowa w liceum. Teraz, po latach przeczytałem dla własnej przyjemności i z ciekawości jaki będzie mój obecny odbiór. Uważam, że warto poznawać takie książki, czy raczej dzieła, mimo że ich język i tematyka są archaiczne. Dla mnie głównym bohaterem (a przynajmniej równorzędnym z innymi) jest wszechobecna przyroda. Można tylko pozazdrościć...

Osoby odpowiedzialne za umieszczenie "Chłopów" w kanonie lektur szkolnych powinno poddać się leczeniu. Powinno długo się ich nie wypuszczać z zakładu, a w ramach terapii kazać czytać tę nagrodzoną nagrodą Nobla powieść. Tak po 200, 250 stron dziennie, pod nadzorem, a po każdym przeczytanym fragmencie odpytywać ich ze znajomości tekstu lub kazać sporządzić pracę pisemną na...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

18 587