Człowiek w poszukiwaniu sensu

Okładka książki Człowiek w poszukiwaniu sensu
Viktor E. Frankl Wydawnictwo: Czarna Owca biografia, autobiografia, pamiętnik
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
…trotzdem Ja zum Leben sagen: Ein Psychologe erlebt das Konzentrationslager
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2019-12-31
Data 1. wyd. pol.:
2011-03-01
Data 1. wydania:
2004-10-13
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381433563
Tłumacz:
Aleksandra Wolnicka
Tagi:
poszukiwanie sensu życia obóz koncentracyjny psychoterapia logoterapia pamiętniki austriackie literatura austriacka

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
174
173

Na półkach:

Zazwyczaj nie pałam entuzjazmem, gdy czytam literaturę obozową, ale w tym przypadku się pozytywnie zaskoczyłem. Książkę napisał twórca logoterapii, co w zasadzie od razu rzuca się to o oczy w trakcie czytania, bo aspekt psychologiczny odgrywa w niej niezaprzeczalnie kluczową rolę. 'Człowiek w poszukiwaniu sensu' jak i sama logoterapia są koncepcyjnie oparte na poszukiwaniu sensu życia przez człowieka więc to ten aspekt został nam przestawiony w samej książce, tylko że w rzeczywistości obozowej. W każdym razie czyni to ją dość wyjątkową na tle podobnych pozycji. Choć od dawna uważam, że temat II wojny światowej jest już na tyle oklepany, że nie warto się nad nim zbytnio roztrząsać, to ten esej jest nadal w pewnym sensie wartościowy i warty lektury.

Viktor Frankl w swojej autobiograficznej powieści ukazuje nam swoje osobiste doświadczenia z pobytu w obozach koncentracyjnych, skupując się na opisie mentalności obozowiczów w trzech fazach reakcji psychologicznych, jakie przejawiają. Nie robi z siebie przy tym męczennika ani nie rysuje świata w czarno-białych barwach. Postawiony w wygodnej roli 'ofiary' nazistowskich zbrodni nie dzieli ludzi na dwa odrębne gatunki: przyzwoitych ofiar i nieprzyzwoitych oprawców, pomimo że łatwo byłoby przyjąć takie właśnie myślenie. Nie boi się pisać, że wiele ofiar samych stało się katami po uwolnieniu, a ich ciemiężcy nie byli wyłącznie czarnymi charakterami.

Tytułowym człowiekiem poszukującym sensu życia jest zbiorowy bohater powieści – czyli więźniowie – którzy starają się mimo niesprzyjających ku temu warunków zachować godność i człowieczeństwo. Autor zaznacza, że chociaż otoczenie warunkuje w pewnym stopniu ich życie, to jednak nadal oni pełnią funkcję głównego decydenta w swoim życiu. Obóz zagłady to miejsce, gdzie jednostka może być szlachetna, jak i stać się zwierzęciem tak jak w każdym innym miejscu na Ziemi. To, czy przetrwają zależy od siły napędowej zapewniającej im przetrwanie; sensu/celu własnej egzystencji. To ona chroni ich przed zagładą (staniem się muzułmaninem). Człowiek według autora jest bez niej pustą skorupą niezdolną do dalszego funkcjonowania.

Polubiłem tę książkę przede wszystkim za jej uniwersalności. Zawarte w niej prawdy mają odniesienie nie tylko do rzeczywistości obozowej, która stanowi raczej przykład, ale i życia każdego człowieka niezależnie od jego położenia. Zresztą tekst został podzielony na dwie części: tą odnoszącą się z punktu widzenia psychologii na życie w obozie i tą bardziej teoretyczną. W mojej opinii niepotrzebnie, bo obie części mówią w gruncie rzeczy mówią o tym samym, tj. znaczeniu sensu w naszej doczesności. Uważam, że druga część jest bardziej przystępna i łatwiej się ją czyta także, jeśli nie chcecie marność czasu z jakiegoś powodu to ominąłbym tą pierwszą. Nie nazwałbym tego tekstu jakimś przełomowym, ale nie jest też czymś kompletnie błahym. Chyba potrafię zrozumieć, dlaczego zdobyła taką popularność.

Zazwyczaj nie pałam entuzjazmem, gdy czytam literaturę obozową, ale w tym przypadku się pozytywnie zaskoczyłem. Książkę napisał twórca logoterapii, co w zasadzie od razu rzuca się to o oczy w trakcie czytania, bo aspekt psychologiczny odgrywa w niej niezaprzeczalnie kluczową rolę. 'Człowiek w poszukiwaniu sensu' jak i sama logoterapia są koncepcyjnie oparte na poszukiwaniu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    11 073
  • Przeczytane
    10 480
  • Posiadam
    1 714
  • Teraz czytam
    460
  • Ulubione
    309
  • Psychologia
    151
  • 2021
    117
  • 2022
    114
  • 2023
    106
  • Chcę w prezencie
    94

Cytaty

Więcej
Viktor E. Frankl Człowiek w poszukiwaniu sensu Zobacz więcej
Viktor E. Frankl Człowiek w poszukiwaniu sensu Zobacz więcej
Viktor E. Frankl Człowiek w poszukiwaniu sensu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także