Man's Search for Meaning

- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Wydawnictwo:
- Beacon Press
- Data wydania:
- 2006-01-01
- Data 1. wydania:
- 2006-01-01
- Liczba stron:
- 184
- Czas czytania
- 3 godz. 4 min.
- Język:
- angielski
- ISBN:
- 9780807014295
- Tłumacz:
- Ilse Lasch
- Tagi:
- logoterapia psychologia Holokaust
Psychiatrist Viktor Frankl’s memoir has riveted generations of readers with its descriptions of life in Nazi death camps and its lessons for spiritual survival. Between 1942 and 1945 Frankl labored in four different camps, including Auschwitz, while his parents, brother, and pregnant wife perished. Based on his own experience and the experiences of others he treated later in his practice, Frankl argues that we cannot avoid suffering but we can choose how to cope with it, find meaning in it, and move forward with renewed purpose. Frankl’s theory—known as logotherapy, from the Greek word logos (“meaning“)—holds that our primary drive in life is not pleasure, as Freud maintained, but the discovery and pursuit of what we personally find meaningful.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
Książka pomimo swojej tematyki może ostatecznie okazać się w pewien spokój kojąca - zakończenie i wnioski dają nadzieję. Gwiazdka odjęta za fragmenty teorii logoterapeutycznej w których momentami czułam jakby chciano mi ją na siłę sprzedać. Niemniej jednak można z niej naprawdę sporo wyciągnąć, szczególnie w lekkim kryzysie.
Książka pomimo swojej tematyki może ostatecznie okazać się w pewien spokój kojąca - zakończenie i wnioski dają nadzieję. Gwiazdka odjęta za fragmenty teorii logoterapeutycznej w których momentami czułam jakby chciano mi ją na siłę sprzedać. Niemniej jednak można z niej naprawdę sporo wyciągnąć, szczególnie w lekkim kryzysie.
Pokaż mimo toBardzo trudna książka ale nie zwykle cenna i wartościowa w życiu do przerobienia- na każdym etapie życia. Łatwo nie było ale polecam.
Bardzo trudna książka ale nie zwykle cenna i wartościowa w życiu do przerobienia- na każdym etapie życia. Łatwo nie było ale polecam.
Pokaż mimo toPrzymierzałem się do książki Frankla od dawna, bo rekomendowana mi była przez wiele osób, poza tym często się do niej odwoływano w innych moich lekturach. Przypomnijmy, że doktor Frankl, lekarz psychiatria, był więźniem nazistowskich obozów koncentracyjnych, a omawiana książka zawiera wspomnienia z tego okresu uzupełnione szerszymi refleksjami.
Nie ukrywam, że głównym impulsem do sięgnięcia po tę pozycję była niedawna lektura dwóch książek. Po pierwsze 'Człowieka który siedział' Fiediarowa, gdzie opisana jest procedura deprywacji więźnia w putinowskiej Rosji: rozbiera się człowieka do naga, zabiera mu się wszystkie rzeczy, nic do niego nie należy, poddaje się go przemocy, często seksualnej, robi się go całkowicie zależnym od nadzorców. Jak w takich warunkach zachować godność i człowieczeństwo? Inna wstrząsająca książka to 'Ocalała z chińskiego gułagi' Haitiwaji, oto ujgurskie więźniarki poddawane są w chińskich więzieniach intensywnemu praniu mózgów, poza tym aplikuje się im zastrzyki, po których mają kłopoty z pamięcią. I znowu, jak zachować godność w tych warunkach?
Rozważania Frankla o tym jak próbować być człowiekiem w warunkach obozu koncentracyjnego, mogę streścić w paru punktach. Po pierwsze bardzo ważna jest „świadomość własnej wartości, zakorzeniona głębiej, w wyższych wartościach duchowych” wtedy ekstremalne poniżanie więźnia, robienie z niego `zera' nie wpływa niego tak mocno, niestety, dodaje autor, niewielu ludzi ma w sobie dobrze zakorzenione poczucie własnej wartości.
Ważna też jest świadomość sensu życia, może to być wiara religijna, czy miłość do bliskich osób lub inne wartości, owo przywiązanie do sensu życia utrzymywało więźniów na powierzchni: „Biada temu, kto przestawał dostrzegać w życiu cel, sens i jakąkolwiek wartość, ponieważ zarazem automatycznie zakładał, że nie ma już po co żyć. Nie mijało wiele czasu, a taki człowiek był całkiem stracony.”
A najważniejsze jest to, że człowiek, nawet w ekstremalnych warunkach, ma wolność wyboru jak postąpić w konkretnych okolicznościach, tej wolności nikt nam nie może odebrać: „Bo przecież to właśnie nasza wewnętrzna wolność, której nikt nam nie jest w stanie odebrać, nadaje życiu sens i znaczenie.” Z drugiej strony Frankl gorzko pisze, że w nazistowskich obozach koncentracyjnych „Przy życiu pozostawali z reguły tylko ci więźniowie, którzy po latach przebywania w różnych obozach w swojej walce o przetrwanie porzucili wszelkie skrupuły; imali się oni wszelkich uczciwych i nieuczciwych sposobów, uciekając się nawet do brutalnej siły, kradzieży i zdrady przyjaciół, aby ratować własną skórę.” Frankl do nich nie należał, ale cudem uniknął śmierci.
Książka Frankla ma zatem ponadczasową wartość, bo wciąż jedni ludzie będą tworzyli piekło dla innych, tak jak to się dzieje w putinowskich koloniach karnych czy obozach dla Ujgurów i wciąż więźniowie będą musieli odpowiedzieć sobie na pytanie jak się zachować w tak okropnych warunkach. Obyśmy nigdy nie stanęli przed takimi dylematami...
Druga część książki, napisana dużo później, jest zatytułowana 'Podstawy logoterapii'; przedstawia w niej Frankl swoją koncepcję psychoterapii. To dużo słabszy fragment tego dzieła i moim zdaniem można go pominąć bez większej straty.
Bardzo ważna, przeraźliwie aktualna książka.
Przymierzałem się do książki Frankla od dawna, bo rekomendowana mi była przez wiele osób, poza tym często się do niej odwoływano w innych moich lekturach. Przypomnijmy, że doktor Frankl, lekarz psychiatria, był więźniem nazistowskich obozów koncentracyjnych, a omawiana książka zawiera wspomnienia z tego okresu uzupełnione szerszymi refleksjami.
więcej Pokaż mimo toNie ukrywam, że głównym...
Dwa lata musiały minąć, bym wrócił do czytania. Na szczęście wróciłem do czytania z właściwą lekturą.
Głęboko wierzę, że w życiu nie chodzi o szczęście, tylko o sens. Gdyby w życiu chodziło tylko o szczęście, to narkomani po heroinie byli by zwycięzcami życia.
Ta książka jasno i dobitnie pokazuje, że nieważne w jakiej sytuacji się znalazłeś, masz możliwość czuć sens. Niestety książka nie do końca odpowiedziała na wszystkie pytania, jakie chciałbym zadać autorowi. Poszukiwanie sensu, to nie jest prosta droga, każdy w indywidualny sposób nadaje sobie sens, i samo przeczytanie tej książki, nie daje nam odpowiedzi, co jest naszym sensem. Dla tego oceniam ją na 8 gwiazdek. Gdybym po przeczytaniu jej, dowiedział się co jest moim sensem, dałbym jej 11 gwiazdek, a tak autorowi książki, musi wystarczyć tylko 8 gwiazdek.
Dwa lata musiały minąć, bym wrócił do czytania. Na szczęście wróciłem do czytania z właściwą lekturą.
więcej Pokaż mimo toGłęboko wierzę, że w życiu nie chodzi o szczęście, tylko o sens. Gdyby w życiu chodziło tylko o szczęście, to narkomani po heroinie byli by zwycięzcami życia.
Ta książka jasno i dobitnie pokazuje, że nieważne w jakiej sytuacji się znalazłeś, masz możliwość czuć sens....
Trudno tę książkę ocenić ,bo jak wziąć pod ocenę tak tragiczne przeżycia?..Ten dokument należy do tych o których mówi się "ciężki" ",mocnego kalibru " i "nie dla każdego". A ja z tym się nie zgodzę,bo żyjemy w czasach , w których nie można zamiatać pod dywan tematów trudnych, ważnych i niewygodnych. Nie ma już tabu - wiemy już też, że wojna to nie historia, która się nie powtórzy.
"Nigdy nie powinniśmy zapominać, że sens życia można odnaleźć nawet wtedy, gdy znajdziemy się w beznadziejnej sytuacji, twarzą w twarz z przeznaczeniem, którego nie sposób zmienić."
„Człowiek w poszukiwaniu sensu” to pozycja ambitna, nietuzinkowa, którą trzeba poznać, i którą szczerze polecam. Szczególnie powinny przeczytać ją osoby zainteresowane tym, co skrywają zakamarki ludzkiej psychiki.
Trudno tę książkę ocenić ,bo jak wziąć pod ocenę tak tragiczne przeżycia?..Ten dokument należy do tych o których mówi się "ciężki" ",mocnego kalibru " i "nie dla każdego". A ja z tym się nie zgodzę,bo żyjemy w czasach , w których nie można zamiatać pod dywan tematów trudnych, ważnych i niewygodnych. Nie ma już tabu - wiemy już też, że wojna to nie historia, która się nie...
więcej Pokaż mimo toBardzo chciałam przeczytać tę książkę.
Przeczytałam.
Ja do niej własnego klucza nie odnalazłam.
Właściwie cały czas podczas lektury towarzyszyło mi lekkie poirytowanie. Oczywiście doświadczenie gehenny obozu koncentracyjnego nie jest czymś co ja mogę w jakiś sposób odnieść do mojego życia. Oczywiście mogę podejrzewać, że aby tam przeżyć i nie oszaleć należało szukać sensu.
I może dlatego, że ja często nie potrafię znaleźć sensu w pokojowej (na razie przynajmniej) rzeczywistości, która jest mi dana, to stąd brała się moja irytacja.
Bardzo zazdroszczę Franklowi, jeśli rzeczywiście wyniósł takie korzyści z tego koszmaru. Zazdroszczę i nie rozumiem i chyba już wolę pozostać przy moim bezsensie.
Bardzo chciałam przeczytać tę książkę.
więcej Pokaż mimo toPrzeczytałam.
Ja do niej własnego klucza nie odnalazłam.
Właściwie cały czas podczas lektury towarzyszyło mi lekkie poirytowanie. Oczywiście doświadczenie gehenny obozu koncentracyjnego nie jest czymś co ja mogę w jakiś sposób odnieść do mojego życia. Oczywiście mogę podejrzewać, że aby tam przeżyć i nie oszaleć należało szukać sensu....
"Nie liczy się to, czego oczekujemy od życia, ale to, czego życie oczekuje od nas". Książka, którą powinien przeczytać w dzisiejszych czasach przysłowiowy każdy. A już na pewno ludzie, którzy mierzą się z chronicznym smutkiem, poczuciem beznadziei, depresją. W okropnym czasie wojny na Ukrainie i wszechobecnym braku autorytetów moralnych, słowa doktora Frankla przynoszą odpowiedzi na fundamentalne pytania i nadzieję, której tak nam potrzeba.
"Nie liczy się to, czego oczekujemy od życia, ale to, czego życie oczekuje od nas". Książka, którą powinien przeczytać w dzisiejszych czasach przysłowiowy każdy. A już na pewno ludzie, którzy mierzą się z chronicznym smutkiem, poczuciem beznadziei, depresją. W okropnym czasie wojny na Ukrainie i wszechobecnym braku autorytetów moralnych, słowa doktora Frankla przynoszą...
więcej Pokaż mimo tokamień milowy
kamień milowy
Pokaż mimo toHistoria Viktora E. Frankla porusza relacją z obozów koncentracyjnych, w tym Auschwitz. Ale przede wszystkim jednym z wniosków wysnutych podczas jej tworzenia. Okoliczności, nawet tak tragiczne, nie muszą zawładnąć naszym postępowaniem. Książka daje nadzieję i naukę. Prawdziwą. Jeśli kiedyś zachwycił Cię występ któregokolwiek z pseudopsychologów nazywanych dziś coachami, po lekturze tej opowieści, dasz sobie spokój z ich płytkimi wynurzeniami. Dodam tylko, że Frankl był profesorem psychiatrii i neurologii :) Polecam. I to bardzo!
Historia Viktora E. Frankla porusza relacją z obozów koncentracyjnych, w tym Auschwitz. Ale przede wszystkim jednym z wniosków wysnutych podczas jej tworzenia. Okoliczności, nawet tak tragiczne, nie muszą zawładnąć naszym postępowaniem. Książka daje nadzieję i naukę. Prawdziwą. Jeśli kiedyś zachwycił Cię występ któregokolwiek z pseudopsychologów nazywanych dziś coachami, po...
więcej Pokaż mimo toBardzo ważna i układająca w głowie książka. Nie tylko przez to, jak autor to zrobił, ale i kim był.
Bardzo ważna i układająca w głowie książka. Nie tylko przez to, jak autor to zrobił, ale i kim był.
Pokaż mimo to