Sztuka życia według stoików

Piotr Stankiewicz filozofia, etyka 526 str.
Z żukiem

Porównaj ceny i

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Keep calm and keep calm

26 Link do recenzji

Bardzo dobra książka, czytałam ją wprawdzie długo ale nad każdym akapitem długo myślałam. Często wracam do tej książki gdyż znajduje się w niej wiele mądrości z których warto skorzystać. Bardzo polecam każdemu kto choć raz zastanawiał się nad tym czy to co robi w życiu i jak żyje.

Świetna książka do wielokrotnego czytania. Wprawdzie czasami autor tłucze ponownie te same treści i może to zmęczyć, ale polecam przymknąć oko bo wiele z tej pozycji można wyciągnąć. Jedyne co mnie zastanawia, to gdzie jest druga obiecana część Panie Piotrze?

Zmienia spojrzenie na życie!

To jest jedna z niewielu książek po które sięgam wiele razy. Tekst podnosi na duchu, uczy i czasem bawi. Nie jest to poradnik jak być szczęśliwy (mimo, że podtytuł to sugeruje), ale dobrze spisana dawka wiedzy pielęgnowanej przez wiele pokoleń. Duży szacunek dla autora, że przedstawienie tego w zgrabny i przystępny sposób.

"Nikomu się nie zdarzyło by dostał mądrość przypadkiem. Pieniądze mogą przyjść do Ciebie same, może Ci się nastręczyć również jakiś zaszczyt, może będą Cię darzyć łaską i szacunkiem. Lecz cnota sama Ci się nie nawinie. Lekką pracą i małym wysiłkiem także jej nie zdobędziesz."

Miałam dość ambiwalentne podejście do tej książki ale temat stolicyzmu okazał się bardzo ciekawy. Zaskoczyło mnie jak  wiele wspólnego stoicyzm ma z filozofią buddyzmu. Autor posiadając doktorat z filozofii i specjalizujac się w stoicyzmie jest osobą jak najbardziej kompetentną  do popularyzowania wiedzy na ten temat. Wybrane antyczne teksty stoickich myślicieli były bardzo...

Książka o filozofii wielu może kojarzyć się z nudnym i nieczytelnym wywodem o abstrakcyjnych i zupełnie oderwanych od rzeczywistości sprawach. W takim razie mam okazję zachęcić do sięgnięcia po książkę filozoficzną która w 100% jest praktyczna. Jak pisze autor w posłowiu, z całej spuścizny starożytnych stoików, która dotrwała do naszych czasów wyciągnął esencję przydatną w...

Bardzo fajna książka. Niby poradnik jak żyć, ale zupełnie nietrywialny. Autor bardzo przystępnie przybliżył filozofię stoików która ma już ponad dwa tysiące lat. Przybliżenie to nie jest jednak absurdalnie proste i skłania do myślenia. A myślenia będzie dużo, bo nie dostaniem gotowej recepty "jak żyć" ;-).

Lubię zakreślać ważne i inspirujące dla mnie rzeczy markerem. Zielonym markerem. Otwieram książkę i podkreślam jedno z pierwszych zdań:

"Przyczyn naszego szczęścia i nieszczęscia nie należy nigdy szukać w świecie zewnętrznym, ale w naszych wyobrażeniach o nim."

Pomyślałem - świetne podejście do życia! Czytam dalej i zakreślam kolejne zdanie i potem kolejne. Skończyło się...

Jestem chyba niestety jedną z nielicznych osób, której ta pozycja się niestety nie podobała. Czytanie jej zajęło mi kilka miesięcy, gdyż co kilkanaście stron styl autora wzbudzał we mnie postawę niegodną stoików i zmuszał do porzucenia lektury.

Chwilami czułam się jak dziecko w szkole, któremu protekcjonalnie, choć w infantylny sposób, ktoś próbuje objaśniać cytaty z Marka...

Dyskusje

• Filozofia