Sztuka życia według stoików

Okładka książki Sztuka życia według stoików
Piotr Stankiewicz Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Z żukiem filozofia, etyka

Oficjalne recenzje i

Keep calm and keep calm

Link do recenzji

766 234 70

Moim zdaniem to książka z tych, którą warto mieć na półce, żeby do niej wracać. Trochę taka baza dla przyszłych/obecnych stoików.
Przeczytałam już sporo książek o filozoficzno-poradniczej tematyce. To co podoba mi się w niej, to połączenie konkretów w postaci tekstów starożytnych klasyków + luźny język/styl komentujący je.
Generalnie dla mnie książka z tych, która dużo układa w głowie i może w jakiś sposób zmienić żyćko.

Generalnie dla mnie książka z tych, która dużo...

Do tej książki wraca się wiele, wiele razy. Świetnie uczy dystansu, wyjaśnia czym jest stoicyzm oraz ukazuje, że w tym szalonym świecie warto być jak stoik :).

Świetna książka - dla kogoś, kto siedzi w sferze duchowości, praktycznej filozofii czy (po prostu) self-helpów będzie to raczej przypomnieniem wiadomości i wysłowieniem tego, co już nam w głowach siedzi. Autor pokazuje nam, jak (wzorem starożytnych) przyjąć wzorce myślenia, które pozwolą nam rządzić swoim myśleniem i jak "oddzielić" swoje wnętrze od świata zewnętrznego, co ma nam pomóc w osiągnięciu szczęścia (a także innych celów, przy okazji, można powiedzieć, jako efekt uboczny). Dostaniemy również mnóstwo świeższych spostrzeżeń - praktycznych, popartych cytatami od wielkich osobistości, a przy okazji - ogromny plus książki - wytłumaczonych bardzo prostym, klarownym, a przy tym miejscami szczerze zabawnym, bezpretensjonalnym, barwnym językiem. Wręcz idealna forma, niesamowicie przystępna i po prostu przyjemna.
Polecam każdemu, a przede wszystkim ludziom "świeżym" w tej materii.

Dawno nie czytałam tak przegadanej książki. Generalnie rozkmniny były bardzo interesujące, ale autor nie wiedzieć czemu postanowił wytłumaczyć każdą myśl 37 razy (gdzie już w zasadzie często wystarczył stoicki cytat i jedno zdanie interpretacji, a nie cały rozdział powtarzania tego samego tylko innymi słowami). Przez to książka była bardzo ciężkostrawna.

Czytam, notuję, czytam, notuję, wracam do początku...
... świetny podręcznik stoicyzmu!

Czytam, notuję, czytam, notuję, wracam do początku...
... świetny podręcznik stoicyzmu!

Napisana w sposób przystępny, ale nie upraszczający. Ciekawe wprowadzenie do stoicyzmu - od strony praktycznej, a nie historii filozofii.

Książka w bardzo przystępny sposób przybliża założenia filozofii stoickiej w oparciu o zachowane w całości dzieła antycznych autorów. Taka a nie inna postać książki ma jednak swoje wady. Niektóre myśli wyłożone są w sposób wręcz łopatologiczny, co dodatkowo powiększa nie najcieńszą książkę. Omawianie bezpośrednich cytatów z klasyków rodzi pewien dysonans, gdyż wiele omawianych instytucji i kar dawno odeszło do lamusa. Sam autor przyznaje, że ta pozycja nie jest kompendium wiedzy o stoicyzmie i na jego potrzeby dokonał selekcji nie tylko materiału źródłowego ale również poglądów.
Nie zmienia to faktu, że "Sztuka życia według stoików" stanowi dobry wstęp do tej szkoły filozofii jak również wartościową książkę dla każdego, kto chce osiągnąć większą kontrolę nad własnym życiem.

W książce zawarto wiele ciekawych rad, które zdecydowanie warto wdrożyć w życiu. Przedstawiona tu wersja stoicyzmu nie jest jednak wcale taka oczywista i bezzałożeniowa jak autor chciałby nam wmówić, polecam zatem sporą dozę krytycznego dystansu przy lekturze.

Moje studia filozofii jak dotąd ograniczały się do podcastu "Philozophize This", w ciekawy sposób streszczającego poszczególne nurty. Ze wszystkich najbardziej jednak zaciekawił mnie stoicyzm - nie mogłem więc przejść obojętnie, gdy audiobook "Sztuka życia według stoików" pojawił się w Empik Go.

Piotr Stankiewicz podjął się ambitnego zadania - nie tylko przedstawienia założeń, ale też modernizacji stoicyzmu. Myślę, że wyszedł z tego obronną ręką - ukazując, że w dwudziestym pierwszym wieku, pomimo szalonego tempa życia, stoicyzm wciąż ma rację bytu. Być może większą niż kiedykolwiek wcześniej.

Stoicyzm przedstawiony przez Stankiewicza to czysta filozofia szczęśliwego życia - bez niepotrzebnych dodatków, przesądów i religijnych rytuałów. To filozofia skupiona na życiu z całych sił, najlepiej jak się da, tu i teraz - a nie wyglądaniu nagrody w zaświatach, jak to ma miejsce w najpopularniejszych religiach, czy biernemu poddawaniu się biegowi wydarzeń - gdzie szczęście widzą niektórzy wyznawcy buddyzmu.

Forma komentarzy do cytatów z klasyków jest początkowo nieco trudna w odbiorze, jednak ostatecznie sprawdza się całkiem nieźle - chociaż tu i ówdzie zdarzają się przykłady mocno uproszczone i nieco infantylne.

Ostatecznie jednak "Sztuka życia według stoików" stanowi bardzo dobre wprowadzenie do tematu. A w przeciwieństwie do bredni wypluwanych przez tysiące kołczów, stoicyzm przetrwał próbę czasu. Myślę, że szukając życiowej mądrości, lepiej jednak sięgnąć po rozmyślania Marka Aureliusza niż banały Mateusza Grzesiaka, Jakuba Czarodzieja czy Starego Maty.

Jeśli jednak chcemy żyć według założeń stoicyzmu, jednorazowa lektura to prawdopodobnie za mało. Warto traktować tom jak książkę kucharską - trzymać go na półce i zaglądać zawsze, gdy zajdzie potrzeba.

Piotr Stankiewicz podjął się ambitnego zadania - nie tylko przedstawienia...

Sztuka źycia według stoików to tak na prawdę komentarz autora do wybranych tekstów stoików - Seneki, Epikteta czy Marka Aureliusza. Książka jest w zasadzie spójna i łatwa w odbiorze. Na pewno również zmusza do refleksji nad własną osobą i zweryfikowania własnego Ja na tle stoików. To tyle w kwestii zalet.
Jest również kilka minusów. Przede wszystkim, w odbiorze przeszkadza styl i porównania. Ten pierwszy jest zbyt infantylny jak na podejmowany temat ( to chyba nie jest książka dla dzieci?), natomiast porównania przypominają mi moje wypracowania z gimnazjum i wywołują pewien cringe.
Drugim punktem jest ilość treści do objętości słów - główne myśli można streścić na kilkunastu stronach, natomiast reszta jest potokiem słów, które nic nie wnoszą, a wręcz brzmią jak mantra powtarzanych stwierdzeń.
Temat podjęty, próba udana, kilka niepotrzebnych elementów. Ogólnie jest dobrze.

Jest również kilka minusów. Przede wszystkim, w odbiorze przeszkadza...