Zdradziecka królowa

Okładka książki Zdradziecka królowa
Danielle L. Jensen Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Królestwo Mostu (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Data 1. wydania:
2020-02-27
Anna Studniarek-Więch
fantastyka fantasy królestwa

Lara – królowa zdrajczyni, wygnana, znienawidzona, poszukiwana, zrezygnowana… do tego boleśnie świadoma swojej winy i tragicznych konsekwencji. Po upadku Ithicany nic nie jest w stanie wyrwać jej z marazmu do czasu, aż do jej uszu dociera wieść o uwięzieniu mężczyzny, którego pokochała. Przejrzawszy plany ojca, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i ocalić zarówno Arena, jak i całe Królestwo Mostu. Sprzymierzeńcy są koniecznością, tylko czy szpieg może liczyć na coś innego niż potępienie i śmierć? Krok szaleńczy, straceńczy, czy może jedyna opcja na wymazanie grzechów? Tylko czy to w ogóle jest możliwe, jeśli jedyny człowiek, dla którego chce walczyć, nie chce mieć z nią nic wspólnego…?

Wątek romantyczny jest jednym z zasadniczych w książkach Jensen. Trzeba jej oddać, że prowadzi go umiejętnie i bez napastliwości – Lara i Aren to para, którą da się lubić, a chemia między nimi udziela się czytającemu. Mnie jednak przyciąga i intryguje świat, jaki stworzyła oraz jego plastyczne i pobudzające wyobraźnię opisy. Tu naprawdę czuć każdą kroplę deszczu, fale szalejące na morzu, ziarenka piasku uwierają w każdym możliwym miejscu, a w ustach zasycha. Przy tym wszystkim powieść napisana jest lekko, a zdania porywają tak bardzo, że ciężko się od niej oderwać. Do tego nie brakuje przemyślanej intrygi i rozwiązań, które mogą zaskoczyć.

“Zdradziecka królowa”, czyli kontynuacja “Królestwa Mostu” to przede wszystkim wartka i dynamiczna fabuła, naszpikowana skrajnymi i często dramatycznymi emocjami, a także bardzo wyraziste główne postaci oraz różnorodne tło, utkane dzięki gronu bohaterów drugoplanowych. Ciekawym zabiegiem jest wprowadzenie do historii na dłużej nie tylko sióstr Lary, ale także jej brata Kerisa. To on uświadamia, że gra toczy się o dużo wyższą stawkę, niż początkowo sądzono, a Aren i jego królestwo to jedynie pionki na szachownicy świata stworzonego przez Jensen. I przyznam, iż liczę, że autorka podchwyci i pogłębi ten wątek w zapowiedzianej kontynuacji, bo tu został tylko muśnięty, a wydaje się interesujący.

Czy ten cykl jest schematyczny i czerpie ze znanych motywów? - Tak.
Czy fabuła jest przewidywalna? - W większości.
Czy finał zdaje się oczywisty? - Być może.

Niemniej seria ta stanowi przede wszystkim dobrą rozrywkę, na równym poziomie, traktującą poważnie czytelników oraz ich inteligencję i właśnie w tej roli sprawdza się doskonale.
Ja bawiłam się świetnie i ciągle siedzi mi w głowie.

Wciągająca, pełna napięcia, na każdej stronie coś się działo . Bardzo mi się podobała chociaż czuje trochę niedosyt co do zakończenia i nierozwiązanych wątków. Czy jest jeszcze jakaś książka po tej o której nie wiem ? Czy może coś w planach ?

Świetna! Więcej się dzieje, więcej brutalności, więcej nowych bohaterów. Szybko się czyta.
Nie spodziewałam się, że drugi tom może być jeszcze lepszy od pierwszego. Może trochę przewidywalna, ale naprawdę książka trzyma poziom, jak dla mnie rewelacja! Polecam!

Akcja dzieje się tu dużo szybciej niż w poprzedniej części., co jest zarówno plusem, jak i minusem. Akcenty postawione są zupełnie w innych miejscach i jest to dość interesujące. Choć wiemy od początku jaki będzie finał, to i tak obserwowanie jak bohaterowie do tego dochodzą jest ciekawe.
Przeczytałam szybciej niż poprzednią, ale z mniejszym zaangażowaniem, co nie oznacza, że książka jest gorsza. Ma po prostu trochę inny klimat.

Wciąż ten sam poziom jakości. Tylko jeszcze więcej brutalności. Namiętności. Zagubienia. Akcji. Beznadziejności. Polityki. Walk. Wszystkiego more.
Lara urzeka swoją upartością i nie zachwianiem w dążeniu do celu, jakim jest wybawieniem Ithicany z rąk jej znienawidzonego ojca. Pragnie jakoś odpłacić się wszystkim, których skrzywdziła. Lecz najmocniej, głęboko w umyśle i sercu błaga Boga i świat, los oraz szczęście, by mogła znów pocałować swojego ukochanego męża. Tego, którego najpierw chciała zgładzić, potem złamała mu serce a teraz naraziła na śmierć - psychiczną oraz fizyczną.
Sam Aren dojrzewa. Zarówno jako król, jak i mężczyzna. Jego furia i nienawiść wobec żony nigdy tak naprawdę nie była do końca pełna i szczera. W swoim wnętrzu nie potrafił zaprzeczyć jednemu - prędzej wystawi swoją pierś jako cel mieczy oszukanych rodaków niż pozwoli skrzywdzić swoją małżonkę. Tą, która najpierw rozkochała go w sobie, potem oszukała, a teraz staje u jego boku pragnąc odkupić winy.
Siostry Lary kradną początek książki swoimi nietuzinkowymi wypowiedziami, momentami szaleńczymi działaniami, ale i wiernością wobec tej, która dała im drugie życie.
Keris, następczyni cesarzowej czy nawet sam król Seris błyszczą swoimi krótkimi epizodami przed oczami czytelnika. Każde z nich ma jakąś rolę do odegrania i doskonale się w tym spisują.
Siostra Arena natomiast poczuła ostatecznie jak wielki ciężar na co dzień nosi jej brat i chyba powoli zdaje sobie sprawę, że bycie władcą królestwa to nie takie oczywiste podejmowanie decyzji. Dodatkowo rozumie, że Lara ostatecznie naprawdę się zmieniła i zdaje się traktować ją ze zrozumieniem - zwłaszcza, gdy Aren broni ją całym swoim ciałem i władzą. Pomimo tego co uczyniła.
Zdecydowanie godna polecenia - czekam z niecierpliwością na kolejną część.
Po I części chciałem ujrzeć działania pary królewskiej prawie rozbitego królestwa, i to otrzymałem.
Teraz pragnę ujrzeć króla i królową, którzy rozpoczną nowy rozdział w ich królestwie - moment w którym nastąpi ostateczne przesianie sojuszników od wrogów. Spiskowców od wiernych ludów. Nastąpił czas rozliczeń...

Coz ta ksiazka moze nie zasluguje na tak wysoka ocene, ale...🤫
Jest dosc przewidywalna za co powinnam ja ocenic nizej😅
ALE☝️
Bardzo dobrze sie przy niej bawilam, emocje towarzyszace mi podczas sluchania sprawialy, ze nie moglam doczekac sie co bedzie dalej, chociaz podswiadomie wiedzialam🙈😱
Autorka ma dar do zaglowania nastrojem czytelnika, nie moglam sie oderwac🤗

Polecam, a szczegolnie w audiobooku🥰Marta Zmuda Trzebiatowska czyta zaje***cie👌

Coz ta ksiazka moze nie zasluguje na tak wysoka ocene, ale...🤫
Jest dosc przewidywalna za co powinnam ja ocenic nizej😅
ALE☝️
Autorka ma dar do zaglowania nastrojem czytelnika, nie moglam sie oderwac🤗

Polecam,...

Tak jak przy 1 tomie, dużo znanych schematów, przewidywalności. Bohaterowie nadal tacy naiwni... Ale i tak mi się podobało. Dobre schematy nie są złe, poza tym że już książka nie zaskoczy czytelnika.

Bardzo udana kontynuacja. Początkowo byłam nastawiona sceptycznie, bo książki o akcji ratunkowej są zwykle nudnawe, ale nie tutaj! Wprowadzenie nowych postaci dało ogromną dozę frajdy przy czytaniu. Wątek hate to love pokazany z nowej perspektywy a do tego motyw odkupienia. Scena Lary w morzu pełnym rekinów bezcenna! Chyba moja ulubiona 🥰

“Królestwo mostu” Danielle L. Jensen zachwyciło mnie tak bardzo, że nie mogłam się doczekać kolejnego tomu, ale jak wiecie plany swoje a życie swoje. Książka przeleżała bardzo długo na półce i mimo tego, że bardzo chciałam poznać dalsze losy Arena i Lary to również mocno bałam się wziąć do ręki “Zdradziecką królową”. Bałam się klątwy drugiego tomu, często jak sięgam po drugi tom jakiejkolwiek serii mam odczucie, że był on o wiele słabszy od poprzedniego a to tak bardzo zniechęca, że ciężko mi zawsze sięgnąć po taką książkę. Przez ponad rok omijałam wszystkie recenzje, lecz mimo tego nie udało mi się uniknąć kilku informacji o niej, jedna się często powtarzała, tom drugi był genialny, może nawet lepszy niż pierwszy. W końcu sięgnęłam po “Zdradziecką królową” i po raz kolejny pluję sobie w brodę, że tak długo zwlekałam. Książka była zachwycająca, wzruszająca i pełna akcji.

“Życzenia były marzeniami głupców.”

Aren jest w niewoli, ojciec Lary wie, że mimo objęcia władania nad mostem, to prawdziwą władzę osiągnie, gdy napadnie na ostatnią bezpieczną siedzibę Ithicany. Lara wiedziona wyrzutami umienia zapija swoje smutki z dala od ludzi, których tak bardzo pokochała, lecz w chwili, gdy dowiaduje się, że jej mąż jest w niewoli, rzuca się na ratunek. Wyszkolona córka króla Maridriny wydaje się nie tylko być jedyną osobą, której może się udać odbić króla Ithicany, lecz również jest idealnie wyszkoloną zabójczynią, która pragnie zabić ojca własnoręcznie. W chwili, gdy odnajduje swoje siostry, ich ojciec powinien zacząć się bać, w końcu to dzięki niemu są one śmiercionośną bronią, która skierowana jest na niego. Lara musi podjąć decyzję komu chce pozostać wierna, sobie, swojemu mężowi czy swojemu królestwu.

“- Lepiej nie poskramiać dzikich istot. Dzięki temu są piękniejsze.”

W “Królestwie mostu” dynamika fabuły była ożywcza, nie nudziłam się ani chwili podczas lektury pierwszego tomu, nawet w momentach, gdzie główni bohaterowie pozwolili sobie na chwilę wytchnienia w knowaniu, spiskowaniu i wojowaniu. W “Zdradzieckiej królowej” za to nie było ani odrobiny wytchnienia, fabuła pędziła do ostatniej strony trzymając mnie w pełnym napięciu. Emocje jakie wyzwalała we mnie ta książka były bardzo silne, aż tak silne, że pod koniec musiałam dać sobie kilka chwil by łzy mogły swobodnie płynąć a ja mogłam po tej przerwie spokojnie powrócić do końcówki książki, która zakończyła się w bardzo piękny sposób. Zakończenie dawało nadzieję, wytchnienie i odrobinę spokoju.

Autorka w genialny sposób zawiązała wątki w pierwszym tomie, by w kolejnym je rozwinąć, dzięki czemu poznajemy lepiej nie tylko samą Larę, ale również poznajemy bliżej jej siostry, brata i choć odrobinę udało nam się zapoznać z haremem króla Maridriny. Motyw wojny między krainami w tej książce pokazuje nie tylko te złe strony, ale również to jak ludzie w obliczu zagrożenia potrafią się zjednoczyć a nierozerwalne więzy rodzinne są potężne, na tyle potężne, że potrafią zwalczyć bardzo dużo.

Po raz kolejny autorka pokazała swoje genialne pióro, historia, którą nam przedstawiła jest dopracowana w każdym szczególe, fabuła zachwyca a kolejne zwroty akcji nie pozwalały mi się od niej oderwać. Dialogi, pościgi, walki, knowania to coś co doprowadziło tę książkę na szczyt mojej listy książek, które będę polecać do upadłego, do których będę powracać, oraz które będą miały swoje specjalne miejsce w moim sercu.

“- Wasza Wysokość.
- Proszę, nie. Nie zasługuję na ten tytuł.
- Większość ludzi z tytułami na nie nie zasługuje.”

Na półkach: , , , ,

"Była wszyst­kim. Umysł, ciało i dusza – była wszyst­kim, czego pra­gnął. Była wszyst­kim, czego po­trze­bo­wał. Kró­lo­wą, któ­rej po­trze­bo­wa­ła Ithi­ca­na.
Ale z po­wo­du Si­la­sa i jego chci­wo­ści była wszyst­kim, czego Aren nie mógł mieć."
Lara została wyszkolona na zabójczynię i wydana za mąż za wroga. Miała cel, który nagle zaczął blaknąć gdy tylko zaczęła poznawać swe nowe Królestwo i swego męża.
Aren nie ufał swej małżonce ale z czasem zaczął postrzegać ją inaczej.
I gdy wszystko wydawało się dążyć ku dobremu, Ithicana została podbita, Król wzięty do niewoli a Królowa okrzyknięta zdrajczynią.

Byłam niesamowicie zauroczona tą dylogią. Jak bohaterzy stopniowo się poznawali i odkrywali siebie i prawdę. To jak Lara walczyła o swego ukochanego niesamowicie chwytało za serce. Jej poświęcenie dla sióstr i dla Arena było wręcz nieprawdopodobne. Aż serce się krajało na to, co ją spotykało i z czym się musiała zmagać.
Czy Lara słusznie została okrzyknięta zdrajczynią i czy Aren był w stanie jej wybaczyć to, co spotkało jego lud?
Polecam z całego serca każdemu kto lubi akcję z nutką romansu fantasy.