Trendy kwietnia 2021 lubimyczytać.pl

LubimyCzytać
04.05.2021

Jakie książki cieszyły się największym zainteresowaniem użytkowników lubimyczytać.pl w kwietniu? Czy w zestawieniu pojawiły się jakieś niespodzianki? Tak! Mamy w nim aż cztery nowości, a także książki nagrodzone ważnymi nagrodami literackimi oraz jedną już niemal kultową powieść. A także kilka utworów z gatunku fantasy oraz science fiction.

Trendy kwietnia 2021 lubimyczytać.pl

Książką, której stronę czytelnicy odwiedzali w kwietniu najczęściej, jest pierwsza z powieści z Uniwersum Griszów – „Cień i kość", autorstwa Leigh Bardugo. Na jej popularność miał bez wątpienia wpływ serialu na podstawie książki, który 23 kwietnia wystartował na Netflixie. Jeśli uważacie, że to propozycja wyłącznie dla nastoletnich czytelników, dajcie się przekonać, że jednak tak nie jest. Jak zaznaczył w rozmowie z Bartkiem Czartoryskim Eric Heisserer, showrunner serialu:

Lektura prozy Leigh była dla mnie doświadczeniem bardzo komfortowym, czułem się w tym świecie jak u siebie, a jednocześnie na każdym kroku zdumiewała mnie nietypowymi rozwiązaniami fabularnymi. Nie przestawała mnie zaskakiwać. Poza tym myślę, że dylematy i problemy, z jakimi muszą się uporać bohaterowie książek Leigh, są bardzo dorosłe. Wszyscy muszą bardzo szybko dojrzeć.

Reklama

Najwyraźniej sukces „Cienia i kości” przyczynił się do większego zainteresowania czytelników także innymi pozycjami w dorobku Leigh Bardugo, ponieważ drugie miejsce w marcowym zestawieniu przypada innej książce jej autorstwa – „Szóstce wron”. To pierwszy z utworów z cyklu pod tym samym tytułem, a jego (nie do końca kryształowi) bohaterowie mają za zadanie włamać się do niesławnego Lodowego Dworu.

Trzecie miejsce na podium wywalczyła sobie książka o zupełnie innej tematyce: „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” Natalii de Barbaro. To jeden z najgłośniejszych tytułów związanych z psychologią w ostatnich miesiącach. Jak napisała w swojej opinii użytkowniczka lubimyczytać.pl Chiara:

To znakomita książka o poszukiwaniu siebie, autorka opierając się na swoim doświadczeniu terapeutycznym identyfikuje trzy profile postępowania wtłoczone kobietom przez wychowanie i pokazuje jak je zmienić: z potulnej w dziką dziewczynkę, z królowej śniegu w dorosłą i z męczennicy w serdeczną.

Na czwartym miejscu mamy „Niewidzialne życie Addie LaRue” Victorii Schwab, autorki nominowanej w Plebistycie Książka Roku 2020 za „Vangeful. Mściwi”. „Niewidzialne życie Addie LaRue” to kolejna już w zestawieniu książka fantasy, przeznaczona (tylko z definicji!) do młodszych czytelników.

„Jedyne, co może oderwać mnie od pisania, to nowa książka B.A. Paris” – to słowa Remigiusza Mroza, widniejące na okładce... najnowszej książki B.A. Paris. „Terapeutka” jest kolejną powieścią w dorobku znanej i docenianej autorki thrillerów psychologicznych. Utwór ukazał się w Polsce właśnie w kwietniu i od razu znalazł na piątym miejscu listy książek, których strony użytkownicy lubimycztać.pl odwiedzali w ubiegłym miesiącu najczęściej.

Pora na pozycję szóstą i „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, wydany w 1931 roku. Ta powieść-klasyk doczekała się w serwisie lubimyczytać.pl już 18556 ocen i 1318 opinii. Czytamy ją od bardzo dawna, ale ostatnio stała się ona wyjątkowo popularna, a to za zapewne sprawą serialu na Netflixie na jej podstawie. Premiera produkcji miała miejsce w marcu 2021 roku.

Na (szczęśliwej?) siódmej pozycji ulokowała się „Dziewczyna, kobieta, inna” brytyjskiej autorki Bernardine Evaristo. Tym razem czytelnicy w swoim wyborze kierowali się najpewniej decyzją krytyków i tym, że docenili oni tę powieść, nagrodzając ją Bookerem w 2019 roku oraz Women's Prize for Fiction w roku 2020. Evaristo z humorem, ale i zrozumieniem przedstawia losy dwunastu czarnoskórych kobiet, których część należy do społeczności LGBT+.

Ósme miejsce należy z kolei do Remigiusza Mroza i jego najnowszej (trzynastej już) powieści o Chyłce i Zordonie, czyli „Afektowi”. Popularności przysporzył cyklowi na pewno serial, jednak i wcześniej Mróz zdecydowanie nie mógł narzekać na brak zainteresowania swoją twórczością. Wygadana, dominująca Chyłka oraz mający wobec niej duże pokłady cierpliwości Zordon po raz kolejny byli chętnie wyszukiwani w serwisie lubimyczytać.pl.

Dziewiątą pozycję zajęła jedna z powieści Roberta Małeckiego, rozgrywająca się przede wszystkim w Toruniu. „Zmora” to nowość, która ukazała się właśnie w kwietniu, „porażający thriller kryminalny, w którym rodzinne sekrety zyskują niszczycielską moc”. Co stanowiło dla autora inspirację do napisania właśnie takiej historii? Jak zaznaczył on w rozmowie z Ewą Cieślik:

W punkcie wyjścia ta historia opiera się na tajemniczym zaginięciu 10-letniego Mateusza Żukowskiego z Ujazdowa z 2007 roku. Chłopca, który zaginął w Dzień Matki. Przerażająca historia. Ale to jedyna rzecz styczna z powieściową intrygą. Cała reszta dość długo klarowała mi się w głowie. I nie bez znaczenia były tu moje wspomnienia z działki rodziców w Lubiczu nad Drwęcą. Był to rodzaj sentymentalnego powrotu w tamte czasy, chociaż ubarwione, na potrzeby gatunku, mrocznym akcentem.

Pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych w kwietniu w serwisie lubimyczytać.pl książek zamyka pozycja nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2020, „Gołąb i wąż” pierwszy tom cyklu o tym samym tytule, stworzonego przez Shelby Mahurin. Powieść to debiut, który szturmem podbił gusta (znów najczęściej młodych?) czytelników. To także kolejna powieść fantasy w kwietniowym zestawieniu.

Reklama

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl i miały średnią ocenę powyżej 7,0. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują akurat dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne. 

W zestawieniu TOP 100 znajdują się książki ze średnią ocen powyżej 7,0. 

Zobacz wszystkie książki ujęte w zestawieniu TOP 100. 

[as]

Reklama

komentarze [4]

Sortuj:
150
17
04.05.2021 17:56

Niewidzialne życie Addie LaRue już u mnie na półce. Nie mogę napatrzeć się na to wydanie - te boskie, niebieskie barwione brzegi  Niewidzialne życie Addie LaRue


279
257
04.05.2021 17:47

"Terapeutka" i "Afekt" z pewnością za jakiś czas pojawią się w mojej biblioteczce


511
62
04.05.2021 15:02

"Czuła przewodniczka", "Terapeutka" oraz "Dziewczyna, kobieta, inna" są na mojej liście do przeczytania. :)


Reklama
3040
4
04.05.2021 09:37

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd