Królowa niczego

Okładka książki Królowa niczego Holly Black
Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Królowa niczego
Holly Black Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Okrutny książę (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2020-01-15
Data 1. wydania:
2019-11-19
Stanisław Kroszczyński
fantastyka fantasy magia elfy siostry
Inne

Wyróżniona opinia i

Królowa niczego

przeczytanych książek 4582 napisanych opinii 918

"Na tym właśnie polega bycie śmiertelną istotą. Umieramy. Jesteśmy niczym spadające gwiazdy, Iśnimy jasno, lecz krótko"

Królowa niczego" to ostatnia część trylogii „okrutnego księcia" autorstwa Black

Historia o jude która od 5 miesięcy zamieszkuje ziemię wraz z Viviane i Oak'iem ponieważ została wygnana przez Cardana, ale przyjmuje delikatne
zlecenia od elfów którzy również znajdują się na ziemi jednak tylko i wyłącznie dla zabicia czasu i pieniędzy.

W czasie gdy Jude wraca do domu z wykonanego zlecenia z elfhame na ziemie przybywa siostra bliźniaczka jude - Taryn i tu właśnie przez czyny jej siostry bliźniaczki sprawy nieco zaczęły się komplikować.

Mimo że Jude znajdowała się na wygnaniu to postanowiła pomoc bliźniacze i stanęła twarzą przed Cardanem niby żeby ocalić swoją siostrę przed konsekwencjami jednak dla jude to był przecież pretekst żeby pojawić się w elfhamie spotkać przyjaciół i Cardana oczywiście

Opowieść jak poprzednie była nieprzewidywalna i cudowna, tej części bałam się zdecydowanie bardziej niż poprzedniej bo z czego tamte miały cudowne opinie to trzeci tom był różnie oceniany, jednym się nie podobał i podobnej ilości osób się podobał ja z pewnością należę do tej drugiej grupy.

Jude mimo wszystko nie była idealna i popełniała wiele błędów, co jest plusem bo zbyt idealni bohaterowie jak dla mnie są zbyt nudni natomiast tu i jude i cardan byli ciekawi, decyzje nie przewidywalne a relacja tym bardziej bo przy ich duecie nie wiadomo co mogło wydarzyć.

Najbardziej stresujące były ostatnie rozdziały książki, zostały może 4 rozdziały do końca a ja miałam wrażenie że jestem dopiero w połowie, ale pomimo wszystko książka była przyjemna i szybko ją się czytało. Intryg, zaklęć i walk było więcej co jeszcze bardziej ciągło do czytania.

Z całego serca polecam przeczytać całą trylogie jednak ja nadal zostaje przy zdaniu że ostatnia część trylogii jest najlepszą chociaż najlepsze zakończenie przypada do tomu drugiego, a do pierwszego mam sentyment.

Królowa niczego" to ostatnia część trylogii „okrutnego księcia" autorstwa Black

zlecenia od elfów którzy...

OPINIA ODNOSZĄCA SIĘ DO CAŁEJ TRYLOGII

Książka opowiada o losach Jude- siedemnastolatce, która 10lat wcześniej po brutalnej śmierci jej rodziców została zabrana do królestwa elfów. Dziewczyna próbuje odnaleźć się w nowym otoczeniu, kształtuje swój charakter i odkrywa do ilu rzeczy jest zdolna. Gdy dworom zagraża niebezpieczeństwo, Jude podejmuje decyzję, która odmienia na stałe jej dotychczasowe życie i ciągnie za sobą wiele odpowiedzialności oraz skutków, z którymi dziewczyna musi się zmierzyć. Jaki wpływ na wybór przyszłego króla będzie miała Jude, śmiertelniczka, która została wychowywana przez dowódcę straży Najwyższego Króla?

To było moje pierwsze spotkanie z fantastyką i teraz już wiem, że definitywnie nie ostatnie. Po pierwszym tomie byłam trochę zniechęcona, aczkolwiek cieszę się, iż nie zrezygnowałam z kontynuacji. Każdy następny tom był coraz lepszy od poprzedniego i naprawdę warto przebrnąć przez tą wprowadzającą część.

Styl i język pisania autorki jest lekki, przez co książkę czyta się bardzo przyjemnie. Fabuła posiada mnóstwo zwrotów akcji; jest mocno rozbudowana, a w główny wątek wpleciono mnóstwo pobocznych motywów, które doskonale urozmaicają całą historię. Cały czas coś się dzieje i w żadnym momencie nie odczuwałam znudzenia gdy siadałam do książki nie potrafiłam się od niej oderwać. Holly Black stworzyła wspaniały świat do którego podczas czytania przenosiłam się myślami, a bohaterów wykreowała bardzo dobrze i barwnie przedstawiła. Książka wzbudza mnóstwo emocji i naprawdę odczuwam przywiązanie do ukazanych postaci oraz żywię do nich różnorodne uczucia.

Jeśli lubicie fantastykę młodzieżową z wątkiem romantycznym, a nie mieliście jeszcze okazji, aby sięgnąć po tą książkę, to myślę, że naprawdę warto!!

OPINIA ODNOSZĄCA SIĘ DO CAŁEJ TRYLOGII

Zdecydowanie najlepsza z trylogii. Porywająca, wciągająca i zaskakująca. Była to niezwykle wielka uciecha móc przeczytać tą książkę, a jeszcze większa móc ją polecić innym czytelnikom.

"Królowa niczego" była dla mnie najgorszą częścią z cyklu "Okrutny książę". Początek wciągnął mnie i wyjaśnił parę pytań, z którymi pozostawił mnie drugi tom, jednak czym dalej tym historia mniej mnie wciągała. Nie czułam świata, intryg, złożoności postaci i tego wszystkiego co tak bardzo spodobało mi się w poprzednich tomach. Muszę też przyznać, że koniec trochę mnie rozczarował. Spodziewałam się efektu "wow", czegoś na co zupełnie nie byłabym gotowa i co wbije mnie w fotel. Nie twierdzę, że zakończenie było złe, ale nie było to nic specjalnego. Co prawda wszystkie puzzle wskoczyły w odpowiednie miejsca jednak ja czuję pewien niedosyt.
Nie zmienia to jednak faktu, że przy książce bawiłam się świetnie, a seria "Okrutny książę" okazała się dla mnie niesamowicie pozytywnym zaskoczeniem.

Historia była ok, nie mam zbyt wielu głębokich przemyśleń na temat ya fantasy-romansu. Brakowało mi trochę magicznych opisów świata w tym tomie, bo była to moja ulubiona część całej książki. Ale wydanie...
"Dostrzegam na lodówce duże, okrągłe pudło, leży na lodówce." - str. 35. Do tego literówki, przecinki w niewłaściwych miejscach, brak kropek, myślników zaczynających dialog, błędy językowe. W ostatnich latach zauważyłam ogromny spadek jakości wydawniczej, z tego co wiem nie tylko w Polsce jest to problem. Nie wiem czy wydawnictwa oszczędzają na korekcie, czy w ogóle jej nie mają. Mam tylko nadzieję, że ten stan się nie pogorszy.

Zdecydowanie najlepsza z serii, dzieje się przez całą książkę i wreszcie byłam w stanie zrozumieć bohaterów.

Jeśli zastanawiacie się, czy warto kończyć tą serię to dla tej książki warto!

Jeśli zastanawiacie się, czy warto kończyć tą serię to dla tej książki warto!

Zakończenie serii rozpoczętej książką _Okrutny Książę_. W tej części było dużo mniej o seksie, uczuciach i innych rzeczach, których nadmiar można było odczuć w poprzednich dwóch. Zakończenie było słodko-pierdzące ale całkiem fajne i logiczne. Jest to typowa fantastyka młodzieżowa, czytałam lepsze ale całkiem dobrze się bawiłam przy wszystkich trzech książkach. Lekka lektura, nie trzeba przy niej za bardzo myśleć, a czasami bardzo tego potrzebuję.

Czekałam na zakończenie trylogii i szczerze nie zawiodłam się na nim. Bardzo przyjemna fantastyka z wątkiem miłosnym.

Przeczytałam całość i nadal nie rozumiem zachwytów nad tą trylogią. Nie jest zła, ale również jakoś bardzo wybitna także nie jest. Taki przeciętniak, by przeczytać i szybko o nim zapomnieć. Bardzo się zawiodłam. Po tylu dobrych opiniach, najzwyczajniej w świecie liczyłam na coś lepszego. Postacie są dość płytkie, wydarzenia ciekawe, ale przewidywalne. Romans również do mnie w tej trylogii nie przemówił. Był okej, ale to nie coś, co wywołuje motyle w brzuchu.