Duchowość ciała

Okładka książki Duchowość ciała
Alexander Lowen Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Psychologia na Co Dzień nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Psychologia na Co Dzień
Tytuł oryginału:
The Spirituality of the Body
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2020-03-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381433457
Tłumacz:
Stefan Sikora
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
242 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
398
258

Na półkach: ,

Pozycja dla tych którzy człowieka postrzegają w kontekście szerszym niż tylko ciało. Książka która pomaga lepiej poznać siebie, powiązać zależności między duchowością a organizmem, stanem zdrowia i wszystkim czego doświadczamy.

Pozycja dla tych którzy człowieka postrzegają w kontekście szerszym niż tylko ciało. Książka która pomaga lepiej poznać siebie, powiązać zależności między duchowością a organizmem, stanem zdrowia i wszystkim czego doświadczamy.

Pokaż mimo to

avatar
225
11

Na półkach:

To kolejna książka Lowena, która wpadła mi w ręce. Niby część rzeczy się powtarza i autor nawiązuje do swoich wcześniejszych publikacji. Ale z każdej książki zawsze coś wynoszę, co jest nowe lub na co nie zwróciłem wcześniej uwagi. I dla tego jednego zdania warto było ją przeczytać: "Koncentrując się na osiąganiu celu, poświęcamy przyjemność wynikającą z dążenia do niego."

To kolejna książka Lowena, która wpadła mi w ręce. Niby część rzeczy się powtarza i autor nawiązuje do swoich wcześniejszych publikacji. Ale z każdej książki zawsze coś wynoszę, co jest nowe lub na co nie zwróciłem wcześniej uwagi. I dla tego jednego zdania warto było ją przeczytać: "Koncentrując się na osiąganiu celu, poświęcamy przyjemność wynikającą z dążenia do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
342
190

Na półkach: ,

Lowen “Duchowość ciała. Bioenergetyka w terapii duszy I ciała”

Na wstępie chciałbym napisać kilka słów o autorze tejże książki. Alexander Lowen jest cenionym amerykańskim psychiatrą, protoplastą terapii zwaną bioenergetyką. Ta dziedzina nauki skupia się na fuzji umysłu z ciałem ponieważ jedno nie może istnieć bez drugiego. Ciało I umysł są jak naczynia połączone - nawet małe naruszenie równowagi umysłu może powodować (oczywiście z biegiem czasu) uszkodzenia ciała, które doświadczony psychiatra powinien dostrzec - wtedy można zacząć terapię i pracę nad problemem. Chcąc zdiagnozować jakąkolwiek dolegliwość należy spojrzeć całościowo na organizm ponieważ z pozoru błahostka może okazać się kluczem. Oczywiście zrozumienie choroby nie można utożsamiać od razu z tym, że można ją wyleczyć. Co ważne według Lowena chorobę należy utożsamiać z brakiem równowagi w przepływie energetycznym ciała.
Książka ta zyskała nową odsłonę (wydawnictwo Czarna Owca, rok wydania: 2020) co bardzo mnie cieszy ponieważ tego typu publikacje powinny być cały czas dostępne w sprzedaży a nie jak to miało miejsce wcześniej (osiągała horrendalne ceny z racji braku na rynku).
Co do treści książki Alexander Lowen skupia się na notabene na podstawowych aspektach funkcjonowania ciała i umysłu (m.in. duchowości, oddychaniu, gracji, seksualności, uziemieniu czy odczuwaniu). Przytacza fragmenty historii ludzi, z którymi pracował na przestrzeni lat i jakim problemom musieli wspólnie stawiać czoła. Historie różne, ponieważ ludzie byli odmienni, dorastali w różnych środowiskach, posiadali rozmaite charaktery oraz wady i zalety. Autor książki dokonuje podziału na filozofię:
⦁ ludzi Wschodu (która bazuje na yin i yang czyli przepływie energii w ciele człowieka dlatego tak popularna w tamtym regionie jest joga - ćwiczenia bez żadnych dodatkowych gadżetów, maszyn etc.). Te dwie siły powinny się równoważyć - ponieważ natura zawsze dąży do harmonii w każdym aspekcie.
⦁ ludzi Zachodu (którzy przykładają dużą wagę do cielesności w kategoriach sprawności czyli skupiają się na ćwiczeniach fizycznych typu podnoszenie ciężarów czy trening na specjalistycznych urządzeniach).
Bioenergetyka próbuje zintegrować te dwa podejścia do omawianej energii. Aby uskutecznić terapię należy wykorzystywać siłę umysłu aby zrozumieć napięcia, które ograniczają i krępują ciało. Czytając książkę miałem wrażenie, że według bioenergetyka głębokie odczuwanie ciała, skupienie się na przepływie energii i aspektach, które blokują organizm jest lekiem na wszystkie ludzkie dolegliwości. Po prostu trzeba zmienić swoje przyzwyczajenia i otworzyć umysł.
Książka ciekawa, ale nie dla wszystkich ponieważ momentami jest dość kontrowersyjna. Podczas czytania trochę raziło mnie powoływanie się w większości na książki własnego autorstwa. To tak jakby potwierdzanie swoich badań własnymi wnioskami - tak nie powinno być.
Cytat, który najbardziej utkwił mi w pamięci brzmi: “Odczuwanie jest życiem ciała, tak samo jak myślenie jest życiem umysłu” (str. 101). Natomiast jeśli chodzi o najbardziej wartościowe rozdziały to moim zdaniem są to te, które dotyczą oddychania i uziemienia. Na plus (oprócz treści) zasługuje również umieszczenie w książce przydatnych ćwiczeń z instrukcją ich wykonania, objaśnienie wybranych terminów na końcu książki oraz obrazkowe schematy (umożliwiają lepsze zrozumienie omawianych tematów). Dla zainteresowanych tematem z tej serii dostępne są również inne tytuły: “Depresja i ciało”, “Przyjemność” czy “Radość” - informacja z okładki książki.

Moja ocena: 4/6

Lowen “Duchowość ciała. Bioenergetyka w terapii duszy I ciała”

Na wstępie chciałbym napisać kilka słów o autorze tejże książki. Alexander Lowen jest cenionym amerykańskim psychiatrą, protoplastą terapii zwaną bioenergetyką. Ta dziedzina nauki skupia się na fuzji umysłu z ciałem ponieważ jedno nie może istnieć bez drugiego. Ciało I umysł są jak naczynia połączone - nawet...

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
453
53

Na półkach:

Nigdy bym nie powiedziała, że książka "Duchowość ciała" okaże się jedną z Tych Książek...

Zacznę od tego, że nie przeczytałam jej w tak ładnej oprawie, jakie są dostępne obecnie. Gdy ją brałam do rąk, bałam się, że książka rozpadnie mi się w dłoniach. Z sercem na ramieniu zaczęłam czytać...

Nie jestem wielbicielką poradników, a już w szczególności pojawiającej się w nich narracji pseudonaukowej z dodatkiem liryzmu. Poza tym o ile związki ciała z psyche nie są dla mnie kontrowersyjne, o tyle wszelka "duchowość" sprawia zwykle, że włącza mi się w głowie czerwona lampka. Jakim więc cudem "Duchowość ciała" zasłużyła na tak wysoką ocenę?

Przede wszystkim dlatego, że nie potrzeba żadnej wiary ani wyjątkowo wyczulonej duszy, żeby poczuć energię, o której pisze autor. Oczywiście ta "energia" może być różnie rozumiana i to jest w tym wszystkim najlepsze - dla każdego jest ona czymś innym, każdy inaczej ją czuje. Logicznym staje się zatem wniosek, że tak naprawdę nie trzeba tej pozycji przeczytać od deski do deski, żeby wyciągnąć z niej to, co wartościowe. Moim zdaniem nie.

Jest coś w stylu Lowena, że czaruje słowem. Rozumiem - dla niektórych to zbyt obrazowa forma mówienia o bioenergetyce. Ale to nie jest typowy poradnik zrób tamto, potem tamto, pamiętaj o tym i tamtym i tak dalej... Mamy do czynienia raczej z czymś subtelniejszym, czymś, co rozpoczyna się w głowie. A umysł przecież świetnie reaguje na "mówienie obrazami".

Podsumowując, "Duchowość ciała" to ciekawa propozycja dla osób zainteresowanych bioenergetyką. Chociaż osobiście wolę bardziej naukowe opracowania, na mnie język książki podziałał kojąco. Znalazłam tu wiele wartościowych myśli, do których często wracam.

Nigdy bym nie powiedziała, że książka "Duchowość ciała" okaże się jedną z Tych Książek...

Zacznę od tego, że nie przeczytałam jej w tak ładnej oprawie, jakie są dostępne obecnie. Gdy ją brałam do rąk, bałam się, że książka rozpadnie mi się w dłoniach. Z sercem na ramieniu zaczęłam czytać...

Nie jestem wielbicielką poradników, a już w szczególności pojawiającej się w nich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
133
15

Na półkach:

Bioenergetyka jako zagadnienie mnie zainteresowało. Widzę w nim dużo sensu i chciałabym dowiedzieć się na ten temat więcej. Niestety autor bardzo mocno zaczął skręcać w książce z kierunku naukowego na mistycyzm i moralizatorstwo. Jeżeli zdania typu: "Duch jest jak płomień, który zmienia materię w energię. Sam ognień nie jest substancją czy energią, lecz procesem przemiany. Gdy proces ten ustaje, zanika płomień i materia rozsypuje się w martwy popiół" Wam nie odpowiadają, polecam zabrać się za inną lekturę na temat bioenergetyki.

Bioenergetyka jako zagadnienie mnie zainteresowało. Widzę w nim dużo sensu i chciałabym dowiedzieć się na ten temat więcej. Niestety autor bardzo mocno zaczął skręcać w książce z kierunku naukowego na mistycyzm i moralizatorstwo. Jeżeli zdania typu: "Duch jest jak płomień, który zmienia materię w energię. Sam ognień nie jest substancją czy energią, lecz procesem przemiany....

więcej Pokaż mimo to

avatar
323
45

Na półkach:

Książka omawia temat uziemienia, czyli przepływu energii w ciele człowieka lub jego braku, który powoduje szereg napięć mięśniowych. Porusza również temat braku gracji, co jest naturalną konsekwencją namnożenia tych napięć. Książka pełna jest ćwiczeń pozwalających odblokować napięcia mięśni i przywrócić grację poruszania się. Myślę, że nie raz wrócę do informacji zawartych w tej książce.

Książka omawia temat uziemienia, czyli przepływu energii w ciele człowieka lub jego braku, który powoduje szereg napięć mięśniowych. Porusza również temat braku gracji, co jest naturalną konsekwencją namnożenia tych napięć. Książka pełna jest ćwiczeń pozwalających odblokować napięcia mięśni i przywrócić grację poruszania się. Myślę, że nie raz wrócę do informacji zawartych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
72
33

Na półkach:

To pierwsza książka autora po którą sięgnąłem, mam mieszane uczucia. Niektóre zagadnienia mnie zainteresowały i faktycznie widzę w nich sens a inne wyglądają na czarnowidztwo.

To pierwsza książka autora po którą sięgnąłem, mam mieszane uczucia. Niektóre zagadnienia mnie zainteresowały i faktycznie widzę w nich sens a inne wyglądają na czarnowidztwo.

Pokaż mimo to

avatar
154
74

Na półkach:

Drogi czytelniku!
Alexander Lowen i jego pozycja o duchowości ciała to idealny przewodnik dla tych, którzy postrzegają człowieka jako integralną cześć ciała i duszy. Jako energię, która manifestuje się poprzez różne cielesne symptomy.

Książka przemówi do ludzi świadomych, którzy rozumieją związek przyczynowo skutkowy pomiędzy postawą i kondycją naszego ciała a wydarzeniami, które mają miejsce w naszym codziennym życiu.

Napisana mocno specjalistycznym językiem (terminologia z bioenergoterapii) jednak na koniec książki znajdziemy słowniczek z wyjaśnieniem.

Życzę Ci miłej lektury, tak jak dla mnie była. Pozwoliła jeszcze lepiej zrozumieć pewne mechanizmy zachowań ludzkich!

Drogi czytelniku!
Alexander Lowen i jego pozycja o duchowości ciała to idealny przewodnik dla tych, którzy postrzegają człowieka jako integralną cześć ciała i duszy. Jako energię, która manifestuje się poprzez różne cielesne symptomy.

Książka przemówi do ludzi świadomych, którzy rozumieją związek przyczynowo skutkowy pomiędzy postawą i kondycją naszego ciała a...

więcej Pokaż mimo to

avatar
95
14

Na półkach: ,

Książka, którą warto przeczytać, ale bardziej dot. podstaw. Otwiera oczy na holistyczne ujęcie rozwoju i funkcjonowania człowieka. Zwraca uwagę na zespolenie duszy i ciała, umysłu i serca, tak, aby szczęśliwie i spójnie funkcjonować. Natomiast nie jest to pozycja, do której chętnie wrócę. Miałam też wrażenie, że tłumaczenie nie jest idealne.

Książka, którą warto przeczytać, ale bardziej dot. podstaw. Otwiera oczy na holistyczne ujęcie rozwoju i funkcjonowania człowieka. Zwraca uwagę na zespolenie duszy i ciała, umysłu i serca, tak, aby szczęśliwie i spójnie funkcjonować. Natomiast nie jest to pozycja, do której chętnie wrócę. Miałam też wrażenie, że tłumaczenie nie jest idealne.

Pokaż mimo to

avatar
37
34

Na półkach:

Pozycja ułatwiająca zrozumieć, że człowiek to nie tylko ciało i umysł. Pozwala ona wejść w zakamarki współczesnych ludzi ich zahamowania, bariery, problemy emocjonalne. Warto się nad nią zagłębić, rozważyć jej tematykę i złapać inny punkt widzenia.

Pozycja ułatwiająca zrozumieć, że człowiek to nie tylko ciało i umysł. Pozwala ona wejść w zakamarki współczesnych ludzi ich zahamowania, bariery, problemy emocjonalne. Warto się nad nią zagłębić, rozważyć jej tematykę i złapać inny punkt widzenia.

Pokaż mimo to


Cytaty

Więcej
Alexander Lowen Duchowość ciała Zobacz więcej
Alexander Lowen Duchowość ciała Zobacz więcej
Alexander Lowen Duchowość ciała Zobacz więcej
Więcej
Reklama
zgłoś błąd