Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii

Reportaż
Czarne
2020-02-12
2020-02-12
literatura polska reportaż Finlandia Finowie kraje nordyckie zwyczaje mentalność historia Finlandii

Okładka książki Śmierć warta zachodu Brygida Grysiak, Paweł Reszka, Magdalena Rigamonti, Jan Rojewski, Małgorzata Sidz, Piotr Siemion, Cezary Łazarewicz, Dorota Łosiewicz
Ocena 7,8
Śmierć warta z... Brygida Grysiak, Pa...

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

Z Muminkami na kocie chrzciny!

Link do recenzji

214 37 18

Zawsze mi się wydawało, że Finlandia to taki nudny kraj. Zimy i płaski. To, że zmieniłem zdanie to wyłącznie zasługa Małgorzaty Sidz i jej "Kocich chrzcin".
Sidz pisze o Finlandii z niebywałą werwą i entuzjazmem, nawet gdy pisze o rzeczach smutnych, jak np. samobójstwa lub alkoholizm.
Ta xiążka to dowód na to, że kraj tworzą ludzie a nie miejsca, bo to ludzie nadają...

Porządny reportaż o Finlandii. Bardzo ciekawy, porusza podstawowe tematy, dobry dla laika i zainteresowanego tematem.

O Wydawnictwie słyszałam wiele dobrego i zaczęłam od tego cyklu reportaży. Nie wiem, czy był to trafiony wybór.
Należę do tych leniwych czytelników, którzy lubią być prowadzeni za rączkę i jeśli już poświęcam czas jakiejś książce spod znaku literatury faktu, to liczę, że będzie kompleksowo, "od jajka do jabłka" - przeważnie bowiem nie znam przedmiotu, a bardzo chcę się...

Specyficzny reportaż i dość specyficzne spojrzenie na Finlandię. Autorka obraca się głównie w jednej grupie - młodych studentów, ale bardzo lubi ogólniki i wiele spraw odnosi, nie wiem czy słusznie, do całego społeczeństwa. Najbardziej podobały mi się fragmenty o tym, co rzeczywiście każdemu z Finlandią się kojarzy, jak choćby Muminki. Trochę mniej odpowiada mi forma tej...

Po przeczytaniu tej książki rodzi się w czytelniku bardzo ponury obraz Finów. Depresyjnych i samotnych indywidualistów, rasistów i alkoholików. Trudno posądzać autorkę o tendencyjność ale pewnym jest, że Finlandia ma wiele jaśniejszych stron, których autorka nie dostrzegła. Może wynika to z kręgów, w których się obracała, może z jej własnego nastroju?
Tak czy siak książka...

Myślałam, że nie przebrnę przez pierwsze 50 stron, potem było lepiej. Podejrzewam, że książka w żaden sposób nie wyczerpuje tematu i nie powinna być traktowana jako jedyne i ostateczne źródło informacji o Finlandii. Chociażby w zestawieniu z pozycją "Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki" otrzymujemy bardzo odmienny obraz tego samego kraju.
Ogólnie jest ok.

Pozycja obowiązkowa dla tego kto fascynuje się tym krajem.
Finlandia, piękna jak zawsze.

Książkę przeczytałem z ciekawością do ok 1/3, później zaczęła mnie nużyć jej monotematyczność. Im dalej w las tym bardziej autorka skupia się na opisach życia studenckiego i około studenckiego. Przypomina to raczej wspomnienia z erazmusa, niż reportaż o Finach i Finlandii.
Drugi raz pożyczyłbym z biblioteki, a nie kupował.

Bardzo przeciętny i płytki reportaż. Niestety nie przedstawia pełnego obrazu Finlandii a jedynie jej niewielki wycinek - niezbyt interesujące życie studentów. Dobre, lekkie pióro to trochę za mało.

Słaby reportaż który wbrew tytułowi i entuzjastycznej recenzji na tylnej okładce książki nie tyle prezentuje czytelnikowi życie w Finlandii co życie pewnej konkretnej grupy. Z nieznanych przyczyn autorka utożsamia życie prowadzone przez studentów z życiem jakie prowadzą wszyscy Finowie. A życie te to imprezy i morze alkoholu. Nie da się tam najwidoczniej bawić i spotkać z...

• 2020
  • 2020