Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii

Reportaż
Czarne
2020-02-12
2020-02-12
literatura polska reportaż Finlandia Finowie kraje nordyckie zwyczaje mentalność historia Finlandii

Okładka książki Śmierć warta zachodu Brygida Grysiak, Cezary Łazarewicz, Dorota Łosiewicz, Paweł Reszka, Magdalena Rigamonti, Jan Rojewski, Małgorzata Sidz, Piotr Siemion
Śmierć warta z... Brygida Grysiak, Ce...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 3 (27) / marzec 2020 Balša Brković, Antoine Cassar, Kamil Fejfer, Franklin Foer, Jacek Giedrojć, Zuzanna Kowalczyk, Julia Lachowicz-Nowacka, Paulina Małochleb, Tymon Markowski, Weronika Murek, Karol Radziszewski, Zwiad Ratiani, Marta Rybicka, Małgorzata Sidz, Dominika Słowik, Michał Szczęch, Agnieszka Szczepaniak, Marcin Wicha, Katarzyna Zając-Malarowska
Pismo. Magazyn... Balša Brković, Anto...

Z Muminkami na kocie chrzciny!

To pierwsza książka o Finlandii, która przeczytałam. Zawiera wiele ciekawostek dotyczących kraju, ogólny zarys historii, informacje o języku fińskim, kulturze i zwyczajach. Przyjemnie i szybko się ją czytało. Pozycja raczej jako ciekawostka lub wstęp do pogłębienia wiedzy o Finalndii w innych źródłach.

Finlandia trochę na wesoło i trochę na smutno, zdecydowanie taka o jakiej w Polsce nie wiemy

Książka ciekawa, ale nie cała, szukałam informacji, które powiedzą mi coś o Finlandii. Napisana w specyficzny sposób, dużo historii osób, według mnie nie wiele mówiących o mieszkańcach, ponieważ każdy człowiek jest inny.

Dzięki książce dowiedzialam się o odwiecznej niechęci Finów do szwedzkojezycznych Finów.
Finlandia to najmniej pedalski kraj na świecie " autorka miała na myśli że w ogóle o siebie nie dbają, nie przywiązują uwagi do wyglądu.

ból to nie cho­ro­ba, czyli coś, co na­le­ży le­czyć. Ból trze­ba prze­żyć, prze­tre­no­wać. Co cię nie za­bi­je, to wzmoc­ni twoje sisu.

Tolerancja

Ga­cio­pi­cie to re­laks wy­ni­ka­ją­cy z ab­so­lut­ne­go braku ocze­ki­wań.

Fi­no­wie cho­dzą do klu­bów, ma­rząc, że po­zna­ją tam wresz­cie kogoś, kto spra­wi, że już do klu­bów nie będą mu­sie­li cho­dzić.

W Fin­lan­dii sa­mot­ność jest epi­de­mią. Fiń­ska sa­mot­ność łączy się bo­wiem z al­ko­ho­li­zmem, de­pre­sją, a cza­sem z sa­mo­bój­stwem. We­dług badań zmaga się z nią jeden na dzie­się­ciu Finów. W kraju in­dy­wi­du­ali­zmu ro­dzi­na nie za­wsze sta­no­wi wspar­cie. A przy­ja­ciół trud­no zna­leźć.
Depresja, alkoholizm, samobójstwa zwłaszcza mężczyzn
Fi­no­wie po­tra­fią ca­ły­mi dnia­mi nie roz­ma­wiać z dru­gim czło­wie­kiem. Wielu uważa sa­mot­ność za wy­god­ną i przy­jem­ną, a bar­dziej otwar­ci Fi­no­wie nie po­tra­fią prze­ła­mać spo­łecz­nych zasad.

Praw­dzi­wy Fin rodzi się i umie­ra w sau­nie.

W Fin­lan­dii nie mu­sisz brać ślubu. Jeśli miesz­ka­cie razem i je­ste­ście za­re­je­stro­wa­ni, to pań­stwo trak­tu­je was tak samo jak mał­żeń­stwo.

Naj­mą­drzej­szy z Finów nie myśli, że jest lep­szy niż jego ko­le­dzy. Naj­pięk­niej­sza Finka nie uważa, że na­le­ży się jej wy­jąt­ko­we trak­to­wa­nie. Naj­bar­dziej ge­nial­ne fiń­skie dziec­ko siada co­dzien­nie w ławce obok in­ne­go, prze­cięt­ne­go ucznia. Masz pie­nią­dze? Świet­nie. A teraz za­par­kuj volvo, po­wieś szary gar­ni­tur na krze­śle i jedz pa­rów­ki razem z nami.

Fi­no­wie na nie­zręcz­ną zmia­nę te­ma­tu mówią „ośli most”.

Kissanristiäiset, kocie chrzciny, to pretekst do świętowania, muzyki, śpiewu.

Finlandia to najmniej pedalski kraj na świecie " autorka miała...

Ostatnimi czasy trochę się interesuję Finlandią i po przeczytaniu kilku książek, które pokazywały ją jako wspaniały choć czasami zaskakujący kulturowo kraj, tym razem dostałem pozycję, która Finlandię nieco odziera z tego romantyzmu i zwraca uwagę na problemy i animozje Finów, ale także zaszłości historyczne. Nieco chaotycznie napisana, ale poszerzająca spojrzenie na ten kraj pozycja.

A ja tam jestem zadowolona, że trafiłam na tę książkę. Wiem już czym są kocie chrzciny. I ośli most. Zainspirowana posłuchałam fińskich piosenek. Już wiem, że na pewno sięgnę po Muminki, I pamiętniki ich autorki. Marzy mi się Marimekko (od czego są sklepy internetowe) i Arabia.

Tylko jakoś tak zasmuciłam się czytając o realiach tego zwycięzcy rankingu World Hapiness Report :-(

Przeczytasz i szybko zapomnisz. Kompilacja opowieści o spotkanych Finach (głównie nieszczęśliwych i nadużywających alkoholu) przepleciona z płytko zarysowanym historycznym tłem. Jedyne części, które przeczytałam z zainteresowaniem dotyczyły Muminków i Toma of Finland

W 2023 roku Finlandia po raz szósty z rzędu została uznana za najszczęśliwszy kraj na świecie.
Czy z książki Małgorzaty Sidz "Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii" wybrzmiewa obraz szczęśliwości i zadowolenia?
Dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy na temat historii tego regionu, kultury, popkultury, zwyczajów, mogłam podejrzeć życie Finów oraz imigrantów. Telefon musiał być w zasiegu ręki, abym mogła sprawdzić w internecie obiekty, miasta, wyspy, artystów i ich prace, czy rzeczy użytku domowego.
Wiecie, że Finowie odmieniają słowo "nie" przez osoby?
"Szwecja ma lagom, czyli umiarkowanie, Dania - hygge, czyli elegancką przytulność. A Finowie mają upijanie się w bieliźnie". "...kalsarikännit. Dosłownie oznacza to po fińsku upijanie się w kalesonach. Gaciopicie".
"Ważna jest nie sama marka, ale to, co reprezentuje - jakość, wytrzymałość, zwyczajność. Lojalność i lokalność. To ważniejsze nawet niż wzorki i kolory. Tak się w Finlandii wybiera porcelanę, tak się wybiera ubrania. Tak się wybiera partnera".
Podsumowując z książki wynika, że jak porcelana to Arabia, jak kubki to z Muminkami, jak wazon to Savoy projektu Alvara Aalto, jak ubrania to Marimekko, jak partner to zazwyczaj poznany w szkole, jak weekend to wyjazd do mökki, jak komiksy to Kaczor Donald, jak wyroby szklane to Iittala, jak noże to Fiskars, jak Fin to sissu, sauna, alkoholizm, depresja i samotność, fala samobójstw, przemoc wobec kobiet. Stereotypy?
Trochę smutny to obraz najszczęśliwszego kraju na świecie.

Nie jest to książka zapierająca dech w piersiach, nie mam też wrażenia, że po przeczytaniu jej moja wiedza o Finlandii jakoś znacznie się poszerzyła. Raczej lekka literacka przekąska na jesienny wieczór.

Niestety nie porwał mnie ten reportaż. Część rzeczy faktycznie była ciekawa i zmieniła mój mglisty obraz Finów, ale według mnie za dużo było generalizowania i skupiania się na negatywnych cechach. Wciąż wałkowany temat alkoholizmu pod koniec lektury bardzo mnie zmęczył. Nie przepadam za wydawaniem opinii na temat danego społeczeństwa po przeprowadzeniu kilku czy kilkunastu rozmów z dobranymi przez siebie osobami. Uważam takie coś za bardzo krzywdzące i stąd biorą się wciąż powielane stereotypy. Nieliczne fakty historyczne były za to bardzo interesujące. Dużo bym nie straciła, gdybym nie sięgnęła po ten tytuł i chyba to najlepiej opisuje moje zdanie na temat tego reportażu.

Kompletna pomyłka. Daleko tej książce od wnikliwości i skrupulatności prezentowanej w tej serii Czarnego. Zamiast sprytnych porównań, refleksji i reportażowego stylu mamy infantylne i stereotypizujace metafory poprzetykane opiniami autorki. Książka pisana na kolanie, przypomina mi moje własne licealne wypracowania udające, że wiem więcej niz w rzeczywistości i próbując się popisać znajomością nieprzeczytanych lektur. Czy w ogóle czytała pani wspominaną w książkę powieść „Uciekinier przecina swój ślad”? Wzmianka o tej kultowej powieści jest lakoniczna i wyrwana z kontekstu literatury a satyryczny wydźwięk jej najbardziej znanego fragmentu jakby wymazany? Mocno poraził mnie również opis modernistycznej architektury i nieskładnych odniesień do malarstwa. Informacje zawarte w tych fragmentach są nierzeczowe a wręcz fałszywe.
Zupełnie subiektywnie już oceniając, miałam wrażenie ze bohaterowie reportażu to wszystkie osoby napotkane na drodze pobytu w Finlandii. Nie zauważyłam, żeby autorka próbowała dotrzeć do różnych mieszkańców i poznać różne opinie, a rozmawia tylko lub przede wszystkim ze znajomymi ze studiów. Momentami brzmi to jak pamiętnik napisany w stylu dziennikarskim.
Dodatkowo, bardzo ubogi język i ślepe powtarzanie stereotypów. Lekturę skończyłam z uczuciem ze to niezbyt poważny kraj, właściwie głupkowaty, którego autorka nawet nie lubi. Niezbyt zachęcające, a wręcz obraźliwe. Całe szczęście, że na fińskie tłumaczenie się nie zapowiada..

• Reportaż