Dobra zmiana. Czyli jak się rządzi światem za pomocą słów

Katarzyna Mosiołek-KłosińskaMichał Rusinek Wydawnictwo: Znak publicystyka literacka, eseje
Znak
literatura polska język polityka władza
publicystyka literacka, eseje
literatura polska język polityka władza

„Dobra zmiana” Katarzyny Kłosińskiej i Michała Rusinka to jedna z najciekawszych książek, jakie przeczytałem w ostatnich miesiącach. Ten swoisty przewodnik po słowach kluczach, słowach wytrychach używanych przez obóz zjednoczonej prawicy jest lekturą naprawdę poruszającą. Dlaczego?

Głównie dlatego, że dopiero po przeczytaniu książki w pełni zdałem sobie sprawę, jak spójny...

Dogłębna, rzetelna, trafna (a przy tym zatrważająca) analiza retoryki „dobrej zmiany”.
Trzeba znać język wroga.

Świetna książka, która w naukowy sposób poddaje analizie słownictwo, jakim posługuje się środowisko Zjednoczonej Prawicy.

Gdyby "Dobrą zmianę" choć w części przeczytali wyborcy Dudy, prędko zaniechaliby głosowania na niego i PiS. Uświadomiliby sobie, że są manipulowani, zwodzeni, a ich mózgi podlegają sekciarskiemu praniu. Historia surowo oceni chorego z nienawiści Pomysłodawcę nowego ustroju w Polsce.

Język zmienia świadomość

Gdy w sierpniu 2015 r. posłanka PiS Krystyna Pawłowicz wdała się na Facebooku w spór broniąc formy „wziąść" jako poprawnej, nikt jeszcze nie przypuszczał, że jesteśmy świadkami narodzin kolejnej nowomowy, która z pozycji politycznej przewagi daje możliwość nie tylko kreowania nowych reguł gramatycznych, ale także wpływania językiem na świadomość...

Od afer przez gender, mabenę, plus, suwerena po żołnierzy wyklętych; to tylko kilka z 69 głównych haseł, które autorzy analizują i które, jak piszą, "tworzą pewną wizję rzeczywistości", i "mają przekonywać do tej wizji".
Na razie niestety to się udaje, "dobra zmiana" skutecznie manipuluje językiem i "rządzi za pomocą słów".
To dość gorzka lektura, choć wydawało mi się przed...

Oto, jak język kreuje rzeczywistość. Mała niby rzecz - słowa - a tak skutecznie przez polityków "dobrej zmiany" wykorzystywana, wpływa na naszą codzienność w każdym niemal aspekcie. Lektura zatrważająca, budząca czujność, nie pozwalająca przejść obok siebie obojętnie. Za bary z językiem PiS wziął się w końcu nie byle kto - sami członkowie Rady Języka Polskiego PAN.

Nie polecam czytania przed snem - za mocno podnosi się ciśnienie.

Bez wątpienia jedna z najważniejszych polskich książek zeszłego roku, dowód na przewagę słów nad mową ciała, odpowiedz na pytanie, dlaczego wciąż rządzą.

Błyskotliwa analiza dokonana przez znanych i cenionych językoznawców z Rady Języka Polskiego PAN. Ów książka demaskuje konotacje słów i rozbiera na czynniki pierwsze, używającą ich maszynerię propagandową, wydającą na...

Bardzo dobra głównie ze względu na ogrom przytoczonych źródeł.

Dyskusje

• 2020
  • 2020
  • E-book
  • Literatura faktu
  • Chcę w prezencie
  • Do kupienia
więcej mniej

Michał Rusinek Dobra zmiana. Czyli jak się rządzi światem za pomocą słów Zobacz więcej