Babel. W dwadzieścia języków dookoła świata

- Kategoria:
- językoznawstwo, nauka o literaturze
- Tytuł oryginału:
- Babel: Around the World in Twenty Languages
- Wydawnictwo:
- Karakter
- Data wydania:
- 2019-08-14
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-08-14
- Liczba stron:
- 432
- Czas czytania
- 7 godz. 12 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788366147188
- Tłumacz:
- Anna Sak
- Tagi:
- językoznawstwo lingwistyka
Szalona, naszpikowana niesłychanymi opowieściami i pełna autoironicznego humoru książka o dwudziestu najbardziej rozpowszechnionych językach świata – od wietnamskiego po angielski, poprzez koreański, tamilski, turecki, jawajski, perski, pendżabski, japoński, suahili, niemiecki, francuski, malajski, rosyjski, portugalski, bengalski, arabski, hindi-urdu, hiszpański, mandaryński.
Gaston Dorren, lingwista i poliglota, przedstawia specyficzne cechy każdego z tych języków, a przy okazji opowiada o wszystkim, co z językiem się wiąże – historii, kulturze, różnych sposobach myślenia i postrzegania rzeczywistości. Jak najskuteczniej nauczyć się wietnamskiego? Dlaczego niemiecki to największy dziwoląg wśród języków? Dlaczego jedne języki okazały się bardziej ekspansywne niż inne? Jak porozumiewają się mieszkańcy Indonezji (dwieście sześćdziesiąt pięć milionów obywateli zamieszkujący niemal tysiąc wysp, mówiący siedmiuset językami)? Książka Gastona Dorrena przynosi odpowiedź na te i dziesiątki podobnych mniej lub dziwnych pytań, odkrywając przed nami językowy archipelag pełen wspaniałych wynalazków ludzkości.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 1 508
- 564
- 174
- 83
- 21
- 19
- 17
- 14
- 13
- 9
OPINIE i DYSKUSJE
Dobre do pobieżnego zapoznania się z topką najpopularniejszych języków świata, ale zawiedzie się każdy, kto oczekiwałby tutaj czegoś więcej.
Dobre do pobieżnego zapoznania się z topką najpopularniejszych języków świata, ale zawiedzie się każdy, kto oczekiwałby tutaj czegoś więcej.
Pokaż mimo toPrzeciekawa pozycja dla każdego interesujacego się choć trochę językoznawstwem. Poszczególne języki są opisane w fascynujący sposób, pokazujący ich różnorodność, a także podobieństwa. Gorąco polecam.
Przeciekawa pozycja dla każdego interesujacego się choć trochę językoznawstwem. Poszczególne języki są opisane w fascynujący sposób, pokazujący ich różnorodność, a także podobieństwa. Gorąco polecam.
Pokaż mimo toTrochę nie podoba mi się pomysł na to, żeby książka była o tylu rzeczach na raz, bo żadnej z nich konkretnie nie rozwija. Ciekawa, ale konwencja pozostawia dużo niedopowiedzeń.
Trochę nie podoba mi się pomysł na to, żeby książka była o tylu rzeczach na raz, bo żadnej z nich konkretnie nie rozwija. Ciekawa, ale konwencja pozostawia dużo niedopowiedzeń.
Pokaż mimo toCiekawa, chociaż niezbyt szczegółowa publikacja, która pokrótce opisuje podwaliny i niektóre elementy dwudziestu najczęściej używanych języków świata. Poczynając od wietnamskiego i na angielskim kończąc.
Jest to książka dla osób mających chęć zapoznania się pobieżnie z tymi najczęściej używanymi systemami językowymi. Nie radzę jednak liczyć na zbyt szczegółowe informacje, gdyż autor skupia się przede wszystkim na historii języków, omawiając kwestie gramatyki oraz fleksji jedynie pobieżnie.
Polecam osobom, które interesują zagadnienia językoznawcze, które nie chcą jednak poświęcać zbyt wiele czasu na przekopywanie się przez liczne zbiory publikacji skupiających się na tym jakże obszernym temacie.
Ciekawa, chociaż niezbyt szczegółowa publikacja, która pokrótce opisuje podwaliny i niektóre elementy dwudziestu najczęściej używanych języków świata. Poczynając od wietnamskiego i na angielskim kończąc.
więcej Pokaż mimo toJest to książka dla osób mających chęć zapoznania się pobieżnie z tymi najczęściej używanymi systemami językowymi. Nie radzę jednak liczyć na zbyt szczegółowe informacje,...
Klasyfikacja języków ze względu na ilość użytkowników, w kolejności rosnącej, łatwo się domyślić, który jest największy. Po drodze kilka języków europejskich, kilka azjatyckich i tylko jeden afrykański. Warto jednak poświęcić się lekturze i dowiedzieć, dlaczego niemiecki sprawia tyle trudności nawet dla natywnych użytkowników.
Klasyfikacja języków ze względu na ilość użytkowników, w kolejności rosnącej, łatwo się domyślić, który jest największy. Po drodze kilka języków europejskich, kilka azjatyckich i tylko jeden afrykański. Warto jednak poświęcić się lekturze i dowiedzieć, dlaczego niemiecki sprawia tyle trudności nawet dla natywnych użytkowników.
Pokaż mimo toWspaniała podróż przez języki świata. Polecam każdej osobie zafascynowanej innymi kulturami- język wspaniale odzwierciedla zapatrywanie na świat.
Wspaniała podróż przez języki świata. Polecam każdej osobie zafascynowanej innymi kulturami- język wspaniale odzwierciedla zapatrywanie na świat.
Pokaż mimo toCiekawy temat, ale książka jest kiepsko napisana. Ego autora aż wycieka z tej książki.
Ciekawy temat, ale książka jest kiepsko napisana. Ego autora aż wycieka z tej książki.
Pokaż mimo toByłam bardzo ciekawa treści ale niestety mnie nie zaciekawiła, wolę jej siostrę "Gadkę"
Byłam bardzo ciekawa treści ale niestety mnie nie zaciekawiła, wolę jej siostrę "Gadkę"
Pokaż mimo toBardzo nierówna. Rozdziały wahają się od fascynujących do nudnych i sprawiających wrażenie, że autor napisał je, bo musiał poświęcić rozdział każdemu z 20 języków, a nie dlatego że miał coś ciekawego do powiedzenia. Dobitnym przykładem jest część poświęcona portugalskiemu, gdzie o samym języku nie ma ani słowa, a zamiast tego autor funduje nam chaotyczne i opowiedziane po łebkach streszczenie historii kolonializmu. Co nie zmienia faktu, że gdy autor faktycznie opowiada o językach, robi to sprawnie i ciekawie.
Bardzo nierówna. Rozdziały wahają się od fascynujących do nudnych i sprawiających wrażenie, że autor napisał je, bo musiał poświęcić rozdział każdemu z 20 języków, a nie dlatego że miał coś ciekawego do powiedzenia. Dobitnym przykładem jest część poświęcona portugalskiemu, gdzie o samym języku nie ma ani słowa, a zamiast tego autor funduje nam chaotyczne i opowiedziane po...
więcej Pokaż mimo toZa dużo. Ale nie było wyjścia.
Książka zawiera 20 rozdziałów, a każdy jest poświęcony jednemu językowi z 20 najbardziej używanych języków świata.
20 to dużo. To nie jest pozycja, którą można przeczytać ,,na raz". Autor co prawda stara się maksymalnie zróżnicować rozdziały, co ostatecznie sprawia iż Babel jest raczej zbiorem ciekawostek niż branżową charakterystyką każdego języka, ale nadal 20 języków to dużo. Oczywiście nie było innego wyjścia, gdyż inaczej języki europejskie mogłyby się nie zapałać :) A czytelnik (Europejczyk,) mógłby się zasmucić, iż nie ma żadnego języka z jego fyrtla.
Niektóre rozdziały są bardzo rozczarowujące np. rozdział o j. rosyjskim opowiada o j. angielskim i właściwie nic się o tej wschodniej mowie nie dowiadujemy. Rozdział o arabskim to już jakaś porażka (słowniczek? naprawdę?)!
Ale są też te bardzo ciekawe np. j. tamilski (historia, polityka itp.)., japoński, alfabety...
No.... dla każdego coś ciekawego.
Ogólnie, generalnie, w całości, podsumowując... :-) Książka nie jest zła.
Za dużo. Ale nie było wyjścia.
więcej Pokaż mimo toKsiążka zawiera 20 rozdziałów, a każdy jest poświęcony jednemu językowi z 20 najbardziej używanych języków świata.
20 to dużo. To nie jest pozycja, którą można przeczytać ,,na raz". Autor co prawda stara się maksymalnie zróżnicować rozdziały, co ostatecznie sprawia iż Babel jest raczej zbiorem ciekawostek niż branżową charakterystyką...