Martwy sezon

Okładka książki Martwy sezon Aneta Jadowska Patronat LC
Okładka książki Martwy sezon
Aneta Jadowska Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Garstka z Ustki (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Garstka z Ustki (tom 2)
Sine Qua Non
2019-10-30
2019-10-30
kryminał literatura polska niebezpieczeństwo śledztwo tajemnica wyścig z czasem zabójstwo

Z początku wydawało mi się, że druga część będzie identyczna do jej poprzedniczki. I pierwsza połowa książki mniej więcej taka była - lekka, trochę groteskowa, traktująca problemy, jako coś przypadkowego, czemu nie zwraca się uwagi.
Jednak później zrobiło się poważniej, a bohaterom dano czas na refleksje. Problemy nawarstwiały się, tworząc coraz to wyższy tort. Kolejne...

Sięgnęłam po tą pozycję z polecenia bibliotekarki, pomyślałam super czegoś takiego jeszcze nie czytałam, lekkie z wątkiem kryminalnym, czuję się jednak zawiedziona czekając na obiecaną historię kryminalną, mija sto stron a tu dalej nic, zwykła obyczajówka, na plus jest poruszany ważny temat społeczny, o którym wciąż za mało się mówi - przemoc wobec kobiet. Książka nie...

Na półkach: , , , , , ,

Przez połowę książki strasznie się nudziłam i nie mogłam się wciągnąć. Jednak z drugiej strony, był to fajny zabieg jeżeli chodzi o takie metaforyczne nawiązanie do fabuły (że niby w Niedźwiedzicy się nic nie dzieje to w książce też).
Natomiast jeżeli chodzi o drugą część, to już nie mogłam się oderwać, fajna akcja, przy okazji poruszenie niezwykle ważnego wątku o przemocy...

Bardzo przyjemna lektura, na rozluźnienie. Autorka porusza wiele istotnych społecznie tematów: niepełnosprawność, depresja, przemoc domowa i jej konsekwencje. Robi to w sposób bardzo naturalny, nie stosuje DRUKOWANYCH LITER a jedynie pozwala czytelnikowi "poznać twarz" osoby nimi doświadczonej. Wątki kryminalnie i romantyczne zgrabnie oplatają pozostałe treści.

Kolejny tom cyklu o Garstkach z Ustki. Tym razem jednak jest tu więcej z gatunku obyczajowo-romantycznego niż z kryminału i było to dla mnie trochę nużące. Humor jest podobny ale intryga już bardziej przewidywalna. Znajdowałam też sporo drobnych niekonsekwencji i błędów, co nie powinno mieć miejsca.

Chciałabym jednak podkreślić, że zostało tu poruszone kilka bardzo ważnych...

Bardzo przyjemna i dosyć lekka lektura. Polubiłam bohaterów i czytało się bardzo dobrze. Styl Jadowskiej jest idealny do tego gatunku, więc przez książkę się płynie.
Po raz kolejny jest to jednak według mnie obyczajówka z wątkiem kryminalnym - chociaż ma tez momenty bardzo ciężkie i smutne, a sama lektura porusza ważne społeczne tematy.
Z przyjemnością sięgnę po kolejną...

Recenzując pierwszą cześć tego cyklu czyli „Trup na plaży” wiedziałam, że moja ocena jest mocno subiektywna. Tutaj będzie podobnie- klimat tej serii, nadmorska sceneria Ustki oraz coś, jakaś szczypta ciepłych uczuć jakie znajduje w trylogii Garstek sprawiają, że będę wracać do tych książek niejednokrotnie 💜

„Martwy sezon” to druga cześć z serii opowiadającej o rodzinie...

"Martwy sezon" rzeczywiście jest nieco słabszy od pierwszej części, ale i moim zdaniem poważniejszy. Mimo typowego humoru Magdy Garstki i jej ekipy, tematy które były poruszane, nie pozwalały do końca mieć radochy z tej książki. Nie mówię, że to źle, wręcz przeciwnie, bo jednak temat tego czym zajmuje się Przystań nadal jest trochę tematem tabu i zamiatany pod dywan.

Tragicznie długo się rozkręcała. Przy pomijaniu niepotrzebnych opisów czyta się całkiem sprawnie.

Lekka lektura, komedia kryminalna/ obyczajówka, chociaż ... poruszająca ważne tematy. Ja z przyjemnością sięgnę po trzecią część i sprawdzę co u Garstek :)

1 275
  • 2021