Gniew króla smoków

Okładka książki Gniew króla smoków Brandon Mull
Nominacja w plebiscycie 2019
Okładka książki Gniew króla smoków
Brandon Mull Wydawnictwo: Wilga Cykl: Smocza straż (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2019-06-05
Data 1. wydania:
2018-10-23
Rafał Lisowski
baśń literatura amerykańska magia młodzież niebezpieczeństwo poszukiwanie powieść dla dzieci powieść fantastyczna przyjaźń smok (114) walka dobra ze złem wróżka zaczarowana kraina
Inne

Co tu kryć? Mam słabość do Brandona Mulla. Zdaję sobie sprawę, że są to książki dla młodzieży i to tej młodszej ale tak dużo się tutaj dzieje i tak fajnie się to czyta. Jakoś tak miło na sercu się robi kiedy czyta się o przygodach Setha i Kendry.

Dalsza część przygód stanowiąca kontynuację Baśnioboru. Tym razem fabuła skupia się na wątku smoków, co pewnie dla części znawców literatury fantastycznej jest zawsze ciekawym wątkiem z uwagi na magiczną i doniosłą wizję smoków jako bohaterów w literaturze. Drugi tom był moim zdaniem ciekawszy niż pierwszy i bardziej rozbudowany fabularnie. Zakończenie zdecydowanie zmusza do szybkiego przeczytania kolejnego tomu, mocno zaskoczył mnie taki obrót spraw.

Język fabuły nie różni się od tego w Baśnioborze, książkę szybko się czyta, jest wciągająca, a nawet bardziej dynamiczna. Postać Setha ulega tutaj powolnej ewolucji, a miejsce najmniej lubianego bohatera w moim rankingu zdobywa inny członek tej samej rodziny. Nowe postaci budzą dużo kontrowersji i są świetnym uzupełnieniem znanych już z Baśnioboru bohaterów. Świat nie jest może tak szczegółowo rozbudowany i opisany jak można byłoby oczekiwać, ale jak na książkę młodzieżową zdecydowanie polecam lekturę.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka „Gniew króla smoków” to druga część cyklu Smocza straż autorstwa Brandona Mulla.
Od pierwszych stron wartka akcja i wszystkie wydarzenia wciągają nas w swój świat, że nie sposób się od niej oderwać. W tej części Król Smoków Celebrant oficjalnie wypowiedział wojnę. Jak w tej sytuacji poradzą sobie Kendra i Seth? Jest jednak pewien przedmiot, dzięki któremu bez problemu można wygrać wojnę. Komu uda się go zdobyć? Zaskoczyło mnie trochę zakończenie. Już jestem ciekawa co autor wymyślił w kolejnej części.

Zaskakujące zakończenie

Zaskakujące zakończenie

Zdecydowanie lepszy drugi tom tej serii. Wartka akcja w tej książce zaczyna się od samego początku i nawet na chwilę nie zwalnia. Młodzi bohaterowie cały czas pokazują wachlarz swoich umiejętności, a ich postacie są tak przedstawione, że nawet sporo starszy czytelnik potrafi się wczuć w to młode i genialne rodzeństwo. Cała książka mnie wciągnęła i czytałam ją z zapartym tchem a sam koniec był mind blowing! Cudo i jak tylko będę mogła to zamawiam kolejne części tej smoczej serii.

"Gniew króla smoków" Brandona Mulla to drugi tom serii "Smocza straż", która jest bezpośrednią kontynuacją serii "Baśniobór".

W tym tomie rodzeństwo będzie musiało odszukać pewien tajemniczy przedmiot, zanim zrobi to król smoków. Dzięki niemu mógłby bez problemu wygrać wojnę i przejąć cały świat. Kendra i Seth muszą temu zapobiec.

Nie wierzę, że to mówię, ale po siedmiu tomach ich przygód w końcu polubiłam Setha i przestał mnie irytować swoim zachowaniem. 😂 Może dlatego, że pojawił się tam bardziej irytujący członek ich rodziny. W pierwszej części było czuć, że jest wprowadzeniem do całkiem nowej historii rodzeństwa, natomiast w tym już mamy tylko akcję, co szczerze uwielbiam. Kocham dynamikę tej serii. Dzieje się tutaj tak dużo i są takie zwroty akcji, że nie można się od niej oderwać nawet na moment. Ja już sięgam po trzeci tom.

Nie wierzę, że to mówię, ale po siedmiu...

Książka bardzo dobra. Jak się zacznie ciężko odłożyć. A ostatni 100 stron sprawiło mi wiele przyjemności z czytania. Tylu zaskakujących zwrotów akcji nikt by się nie spodziewał.

Chyba nie muszę nic mówić o fabule, co nie?

Zacznijmy od tego, że ta część bardziej mi się podobała niż pierwsza część Smoczej Straży. Dlaczego? Bo po prostu o wiele lepiej się bawiłam. Ile ja tam emocji przeżyłam. Nie polubiłam kuzynów Kendry i Setha. A niechęć do wszystkich smoków pewnie będę mieć już do końca moich dni.

Przeczytałam to w dwa dni i chcę już czytać trzecią część! Tylko trzeba ruszyć tyłek z domu i iść do biblioteki.

8/10

Chyba nie muszę nic mówić o fabule, co nie?

Przeczytałam to w dwa dni i chcę już czytać...

Taki basniobór tylko lepszy

Taki basniobór tylko lepszy

Tym razem coś dla starszych czytelników, tych lubiących magię i fantastykę. Brandon Mull (coś czuję, że ten jego styl, kreacja świata i bohaterów stają się moimi ulubionymi) po raz kolejny zabiera nas na niesamowitą przygodę z bohaterami „Baśnioboru”. Będzie to przygoda pełna napięć, emocji i zwrotów akcji tak nieoczekiwanych, że nie sposób się oderwać. Sprawdziłam to na własnej skórze, gdyż mimo że tom drugi „Smoczej Straży” nie należy do najcieńszych – pochłonęłam go w jedną noc. I chciałam jeszcze!
Ale do rzeczy. Kilkunastoletni Seth i jego starsza siostra Kendra są nowymi opiekunami Smoczej Straży. Smoki mieszkają w specjalnie wyznaczonych azylach, jednak ich władca, Celebrant nie ustaje w dążeniu do przejęcia całkowitej władzy nad światem i smoków i ludzi, zaś Kendra i Seth wydają mu się tylko nic nieznaczącymi, niezaradnymi dziećmi, których może zdmuchnąć jednym smoczym oddechem. Ponieważ dzieci chronią potężne zaklęcia, Celebrant wymyśla sposób, aby te zaklęcia obejść i odebrać im godność opiekunów. Aby ochronić Gadzią Opokę, poznać jej kolejne miejsca i zaprowadzić pokój między mieszkańcami nasi bohaterowie będą musieli podjąć szereg nienajłatwiejszych kroków. Znaleźć sprzymierzeńców i rozpoznać wrogów. Zwyciężyć Króla Smoków można tylko poprzez odnalezienie i zapanowanie nad Czarkamieniem, jednak sama wyprawa okaże się dużo bardziej niebezpieczna, niż początkowo zakłada rodzeństwo. Już od pierwszych kart powieści będzie nad nimi wisiała wizja porażki i śmierci. Będą musieli zmierzyć się ze swoimi słabościami, wykazać odwagą, działać szybko i decydować dobrze, podejmować kolejne ryzykowne kroki, a nawet postępować wbrew swoim instynktom. Szczerość, dobre serce i empatia bardzo im w tym pomogą, ale nie zawsze będzie łatwo, gdyż przeciwnicy są więksi, silniejsi i są w stanie odciąć każdą drogę. Jednak potrzeba chronienia przyjaciół i zapewnienie bezpieczeństwa Gadziej Opoce staną się najważniejszym impulsem do podjęcia walki.
Czyta się świetnie i śmiem rzec, iż tom drugi w niczym nie ustępuje pierwszemu. Akcja goni akcję, granica między dobrem za złem ( jak to u Mulla bywa, zauważam) jest giętka i wcale nie taka oczywista, pojawiają się nowe postacie, równie wyraziste, jak te znane z poprzednich tomów. Spotkamy także kuzynostwo Sorensonów, które sprawi głównym bohaterom nie lada niespodziankę. I doświadczymy zakończenia, które ( dosłownie) wbija w fotel.
Piękne wydanie dzięki Wydawnictwu Wilga, miękka okładka ze złotymi napisami – już sam wygląd gwarantuje niezapomnianą kolekcję. Mnóstwo podzielonego na rozdziały tekstu i kilka czarno-białych, stronicowych ilustracji. Polecamy bardziej zaprawionym czytelnikom 9+. Ale polecamy ogromnie!