Okładka książki Malamander Thomas Taylor Patronat LC
Okładka książki Malamander
Thomas Taylor Wydawnictwo: Wilga Cykl: Eerie-on-Sea (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Eerie-on-Sea (tom 1)
Wilga
2021-02-24
2021-02-24
Data 1. wydania:
2019-05-02
przyjaźń tajemnica poszukiwania fantasy dzieci

Wyróżniona opinia i

przeczytanych książek 379 napisanych opinii 195

Napisana prostym i przyjemnym językiem.
Szybko się czyta i super wykreowani bihaterowie

Napisana prostym i przyjemnym językiem.
Szybko się czyta i super wykreowani bihaterowie

Na półkach: , , , , ,

Znakomita książka dla młodszej młodzieży trzymająca w napięciu, a mimo to ciepła, otulająca.

W Widmowym Porcie, w hotelu, w biurze rzeczy znalezionych, pracuje Herbert Lemon. Ma dwanaście lat, nie ma rodziców i to właśnie hotel stał się jego nowym domem. Wiedzie zwyczajne życie do czasu, gdy do jego piwnicznego pokoju wpada oknem dziewczynka szukająca schronienia przez strasznym Bosakorękim. Jak się okazuje Violet nie zna losu swoich rodziców i postanowiła się dowiedzieć kim byli i co się z nimi stało. Trop zawiódł ją do hotelu.
A w miasteczku, po sezonie, wieczorem, dzieją się dziwne rzeczy, zwłaszcza gdy snuje się mgła od morza. Wszyscy wtedy chowają się w domach, obawiając się mitycznego Malamandra.

Czy Violet odnajdzie rodziców? Czy Malamander naprawdę istnieje? Jakie przygody będą udziałem Violet i Herberta?
O tym przekonacie się czytając książkę.

Mimo iż czasami dziewczynka mnie denerwowała, robiąc coś za plecami nowego przyjaciela, działając nieco chaotycznie, to jednak ostatecznie da się ją polubić. Herbie nie jest takim mięczakiem, za jakiego się podaje, a to co spotyka dzieci, cała historia - zadziwia.

Fajnie napisana książka: niezbyt długa, krótkie rozdziały, ilustracje - to wszystko sprawia, że czyta się błyskawicznie.
Z pewnością sięgnę po kolejne części.

Malamander to kwintesencja cudownej przygody, początek serii fantastycznej, od którego po prostu nie chce się czytelnik odrywać. Jeśli lubicie morskie opowieści, dużo akcji i jeszcze więcej tajemnic, czas zabrać się za tę książkę. Moi mili, to odkrycie roku, zdecydowanie jeden z ulubieńców. Zabieram Was w otchłań pełną niebezpieczeństw, ale uwierzcie mi, warto zaryzykować! Poproszę o więcej takich książek na rynku!

Czerwone oczko prawdę Ci powie
Zima zawitała do nadmorskiego miasteczka, w którym dzieją się magiczne rzeczy. Dwunastoletni Herbie pracuje w Biurze Rzeczy Znalezionych w Hotelu Grand Nautilus. Nagle na jego drodze staje niespodziewany gość, który mówi, że coś zgubił, a raczej kogoś. Dziewczynka w podobnym wieku szuka rodziców, którzy dwanaście lat temu zostawili ją w tym hotelu, w pokoju 407, w kołysce. Chciałaby ich odnaleźć, poznać zagadkę ich zaginięcia. Nie okazuje się to takie proste, o ile rzeczywiście rodzice Violet byli gośćmi hotelu, tak dość prędko się okazuje, że to wszystko to tylko wierzchołek góry lodowej, a w dodatku miejscowa legenda wydaje się być mocno związana z tą dwójką. Co stoi za zniknięciem rodziców Violet? Dlaczego w tym mieście dzieje się tyle dziwnych rzeczy? Kim lub czym jest tajemniczy Malamander?

– To nie bajka, Violet – mówię łagodnym tonem, choć wcale nie chcę tego mówić. – W prawdziwym życiu nie wszystko dobrze się kończy. Może musimy się z tym pogodzić?
– Nawet w mieście, w którym dwustuletni marynarz wyłania się z kranu, a kto umie gadać?

Czas na przygodę!
Zanim napiszę Wam, dlaczego ta książka wymaga większego rozgłosu, ekranizacji – lub animacji – poświęćmy chwilę na to, jak pięknie została wydana. Ilustracje Toma Bootha przenoszą nas do świata, gdzie grasuje tajemniczy Malamander. Ma się wrażenie, że dosłownie wszystko ożywa na naszych oczach, a wydarzenia dzieją się tuż obok. To cudowne, jak nasza wyobraźnia może szaleć i jak zaczyna tańczyć ze słowami Thomasa Taylora. Klimat tej przygody jest nieziemski, wyjątkowy, niepowtarzalny. Od tej książki trudno się oderwać, najchętniej by się nie spało, nie jadło i nie pracowało, byleby poznać koniec opowieści. Gorzej, że to dopiero początek serii, ale od razu nabiera się apetytu na więcej i więcej. Humor autora wywołuje u nas uśmiech, momentalnie słyszy się głosy bohaterów we własnej głowie. Moim ulubionym powiedzonkiem, które mogę spokojnie wpleść w swoją szarą codzienność, jest niewątpliwie „o bąble morsztynu!”. Autor prowadzi nas jak za rączkę do rozwiązania zagadki, pełnej folkloru, akcji i odkrywania – kawałek po kawałku – prawdy. Malamander to pełna akcji powieść, na której będziemy doskonale się bawić niezależnie od wieku.

Morska toń - potwór w otchłani!
Lubię to, jak dzieci bawią się w detektywów i ruszają na pomoc drugiej osobie. Cieszę się, że wiele rzeczy szło im pod górkę, że też musieli co nieco odkryć, a co ważniejsze: zaufać i zwrócić się z problemem do dorosłych. Na wyróżnienie zasługuje wątek antagonisty, który rodzi się w czasie. Zachodzę tylko w głowę, dlaczego jeszcze tej serii nie widziałam na ekranach kin, to doskonała zabawa dla całej rodziny. Humor, tajemnice, niebezpieczeństwa, wrak statku, na który można wejść tylko podczas odpływu, dużo magii... To wszystko składa się na niesamowity klimat powieści! Proszę się nie zdziwić, jak Malamander znajdzie się na koniec roku w ulubieńcach. Takie przygody to ja uwielbiam!

Świetna książka, bardziej skierowana do młodszych czytelników. Zarówno mnie jak i córce sprawiła dużo przyjemności. Ciekawa, zimowa i mroczna atmosfera, zagadki, postacie o tajemniczej przeszłości i masa przygód. Kto tak naprawdę jest potworem? Człowiek czy Morskie stworzenie? A może to wszystko to tylko legenda? Polecam <3

Historia jest tak lekka i wciągająca, że powinna spodobać się w każdym wieku. Ja świetnie się przy niej bawiłam i niedługą z pewnością sięgnę po kolejny tom z serii. Zdecydowanym plusem jest narracja pierwszoosobowa, którą uwielbiam. Należy do moich zdecydowanych faworytów.

Historię opowiada chłopak imieniem Herbert Lemon, który pracuje w hotelu Grand Nautilus w Biurze Rzeczy Znalezionych. Jest niezwykle młody, a o jego przeszłości i rodzinie nie dowiadujemy się niczego. Jego spokojne życie zmienia się w ułamku sekundy za sprawą intruza, który niespodziewanie narusza jego spokój i bezceremonialnie pakuje się do małego biura przez okno. Tajemniczym gościem jest równie młoda co Herbie dziewczyna, Violet Parma, która ucieka przed groźnym mężczyzną.

Dwójka dzieciaków pakuje się w duże tarapaty, a Violet bardzo zależy na tym, aby to właśnie Herbie pomógł odnaleźć jej zaginionych przed laty rodziców. Jednak droga do poznania prawdy będzie bardzo wyboista, niebezpieczna i zaskakująca. Czy legendy miasteczka okażą się prawdziwe? Kim i czym jest tak naprawdę tytułowy Malamander i jaką tajemnicę poznają Violet i Herbie? Nie chcę zdradzać Wam za wiele, bo cokolwiek więcej napiszę, zepsuję Wam zabawę. Sama byłam zaskoczona w kilku momentach i cieszę się, że drugi tom mam pod ręką.

Książka napisana jest niezwykle lekkim i przyjemnym stylem. Czyta się ją kartka po kartce, a akcja nabiera tylko tempa i ten stan utrzymuje się do samego końca. Nie sposób się przy niej nudzić i odłożyć. Ja przeczytałam ją w kilka chwil i serdecznie polecam każdemu.

Malutkie miasteczko portowe, tętniące życiem tylko latem. Zimą oaza nudy i spokoju...., ale czy na pewno?

Para zagubionych 12-latków, wieloletnia tajemnica, syren małpa, mityczny stwór, magiczne jajo i człowiek który zgubił gdzieś piąta klepkę.
Co z tego wyniknie?

Malamander to intrygująca opowieść o dążeniu do celu, przyjaźni, zaufaniu; pełna zwrotów akcji, szalonej Syren Małpy przydzielającej książki oraz przedstawiająca niesamowitą legendę o monstrum zamieszkującym wrak statku.

Przez fabułę się płynie, a historia wciąga do tego stopnia, że gdy nadchodzi koniec nie można wyjść z szoku.
Do tego całość okraszona jest świetnymi ilustracjami oddającymi klimat tej historii.

Historia jest kierowana do Mlodszego czytelnika, jednak uważam, że starszy również będzie się dobrze bawił. Jest to opowieść inna niż zwykle, która zostanie w waszej pamięci na dłużej.

Po przeczytaniu słuchałam też wersji audio i jeśli preferujecie tą formę czytania to śmiało - głos lektora jest bardzo przyjemny.

Co z tego wyniknie?

Książka może jest przeznaczona dla młodszych czytelników ale i tak historia jest napisana świetnie . Bohaterowie zyskali moja sympatie a wszystkie wydarzenia wciągają niesamowicie.

Herbie pracuje w Biurze Rzeczy Znalezionych hotelu Grand Nautilus. Jest specjalistą od łączenia zgub z ich właścicielami. Tej zimy będzie miał okazję rozwinąć swoje umiejętności o poszukiwanie... zaginionych ludzi. W Widmowym Porcie zjawia się bowiem dziewczyna, pewna, że tylko Herbie może jej pomóc.

Nie jest to jednak jedyne zmartwienie chłopaka. Miasteczko zdaje się nawiedzać mityczny stwór Malamander, porywający jego mieszkańców.

***

"Malamander" to książka pełna przygód i zagadek, która wciąga niczym morski wir. To historia, która porywa od pierwszych stron i sprawia, że czyta się ją z zapartym tchem, kibicując jej bohaterom. Nie sposób się od niej oderwać!

Dla mnie to prawdziwy majstersztyk. Taylor wykreował świat, w który chcesz się zagłębić bez reszty. W którego życie wskakujesz niczym do wyczekiwanego, dobrze znanego pociągu.

Nie jest to jednak jedyne zmartwienie chłopaka. Miasteczko zdaje się...

Gorąco polecam! Wciągająca i fascynująca podwodna powieść trzymająca w napięciu. Nie zabraknie sekretów, tajemnic, a także nietuzinkowych bohaterów i scen.
Thomas Taylor ma świetną wyobraźnię i lekkie pióro, więc biorę po kolejną część pod tytułem " Gargantis".
Kategoria wiekowa 9-12
Mam nadzieję, że moja opinia była choć trochę pomocna w wyborze lektury. :) Paaaaaa

Kategoria wiekowa 9-12

Niesamowicie szybka książka, zanim się zorientowałam - właśnie przeczytałam. Najlepsze co mogłam zrobić po zakończeniu to po po prostu patrzeć się na tylną okładkę. Zanim się zorientujesz - zainteresuje cię zagadka spotykająca głównego bohatera.