Jeżeli będę miał zły dzień, ktoś dziś umrze

Okładka książki Jeżeli będę miał zły dzień, ktoś dziś umrze Christian Unge
Okładka książki Jeżeli będę miał zły dzień, ktoś dziś umrze
Christian Unge Wydawnictwo: Wielka Litera reportaż
reportaż
Har jag en dålig dag kanske någon dör
Wielka Litera
2019-03-27
2019-03-27
Urszula Pacanowska Skogqvist
Urszula Pacanowska-Skogqvist reportaż lekarz medycyna Szwecja Burundi doświadczenie błędy odpowiedzialność

2049

Książka „Jeżeli będę miał zły dzień, ktoś dziś umrze” Christiana Unge zabiera nas do swojego świata, gdzie ukazuje pracę lekarza, która nie jest pozbawiona błędów z różnych powodów.
Umiejętność wyciągania z tych doświadczeń wniosków rokuje na lepszą przyszłość.
Ciekawe porównanie pracy w szwedzkich realiach z pracą w Burgundii oraz krajach afrykańskich jako lekarze bez granic.
Książka warta uwagi. Pokazuje, że każdy z nas jest człowiekiem i błędy są wpisane w każdym zawodzie. Jednak, w niektórych przypadkach lekarz może pomylić się tylko jeden raz i odwrotu nie ma.

Umiejętność wyciągania z tych doświadczeń wniosków rokuje na lepszą przyszłość.

„Jeżeli będę miał zły dzień, ktoś dziś umrze” napisał szwedzki lekarz Christian Unge. W książce opisuje swoje doświadczenia z pracy lekarza bez granic w Afryce oraz pracy w zwykłym, szwedzkim szpitalu. Porównuje zasady, warunki pracy lekarzy i pobytu w szpitalu pacjentów. Tam i tu. Szczególnie dostęp do leków, szczepień i podstawowego sprzętu medycznego. Szczególnie interesująca jest relacja z jego pracy w Afryce z lekkim rysem historycznym. Burundi, Kenia, Kongo. Ciekawie opisał również badania w slumsach Kibery w Nairobi, Kenia. Kolejnym zagadnieniem omawianym przez autora są badania naukowe z użyciem placebo i (koniecznie) zgodą pacjenta oraz metodyka badań medycznych zgodna z zasadami etycznymi. Autor opowiedział o tym jak działamy w stresie i omówił sens badań przesiewowych. W reportażu podjął również znany i u nas problem braku pielęgniarek i w konsekwencji łóżek szpitalnych. Interesująca pozycja o realiach szpitalnych w Szwecji.

Zbiór luźno powiązanych ze sobą przemyśleń.

Zbiór luźno powiązanych ze sobą przemyśleń.

Część o lekarzach bez granic bardzo interesująca. Dowiedziałam się wiele nowych rzeczy, zarówno na tle medycznym, jak i historycznym.
Ciekawy, poszerzający horyzonty wygląd w szwedzką służbę zdrowia i to, jak to u nich działa.

Obiecywałam sobie po tej książce więcej. Owszem, zawiera mnóstwo ciekawych spostrzeżeń o medycynie i ogromnych różnicach między poziomem leczenia w Europie (Szwecji),a w krajach afrykańskich.
Niemniej jednak zabrakło iskry, która przyciągnęłaby mnie do audiobooka na dłużej, mimo umiejętności lektora.

Chciałabym wystawić ocenę 6.5. Dlaczego jednak 7, za świetną pierwszą część o pracy z lekarzami bez granic, bardzo przyjemnie i szybko się czytało.
Z minusów za dużo statystyk, badań naukowych, sposobów postępowania w danym przypadku i regulacji prawnych. Mogłoby być trochę więcej opisu życia prywatnego, jak ono wyglądało w przypadku misji, czy już potem w pracy w Szwecji.

DNF. 4h przesłuchane. Nudna.

DNF. 4h przesłuchane. Nudna.

Wciągnęło mnie wyzwanie abecadlozpiecaspadlo.pl :)
Kolejna książka w ramach #wyzwanieabecadłozpiecaspadło - czytamy autorów na 'U'.
Nie było łatwo tym bardziej, że staram się wysłuchiwać ściągnięte audiobooki. Ale znalazłam jeszcze "Jeżeli będę miał zły dzień ktoś dziś umrze" Christiana Unge.
Ostatnio popularne stały się książki pisane przez lekarzy o ich pracy. I ta wpisuje się tę tendencję.
Bez zachwytów.

Wciągnęło mnie wyzwanie abecadlozpiecaspadlo.pl :)
Ostatnio popularne stały się książki pisane przez lekarzy o ich pracy. I ta...

Książka pozwala spojrzeć na wszystko z innej perspektywy, ciekawa.

Książka pozwala spojrzeć na wszystko z innej perspektywy, ciekawa.

Po tytule można by przypuszczać, że książka będzie dotyczyła "znieczulicy lekarzy". Moim zdaniem tak nie było. To raczej opowieść o tym jak mlody człowiek staje się lekarzem, o jego walce z samtm sobą, zderzeniem z trudnymi wyborami i nierównymi warunkami leczenia pacjentów, a także o ciekawych przypadkach. Bardzo dobra pozycja dla osób zainteresowanych tym tematem. Polecam.

Dodaj cytat z książki Jeżeli będę miał zły dzień, ktoś dziś umrze