Zimowy żołnierz

2019-04-02
2019-04-02
Katarzyna Karłowska
Katarzyna Karłowska

"Zimowy żołnierz" to książka z mocno wyeksponowanym wątkiem historyczno-medycznym. Wątek romantyczny choć jest tylko tłem całej historii, to ma istotne znaczenie dla fabuły i w dużej mierze ją determinuje. Myślę, że zarówno fani historii, medycyny, psychologii jak i romansów znajdą w "Zimowym żołnierzu" coś dla siebie. Gdybym miała powiedzieć jednym zdaniem o czym jest ta książką, to powiedziałabym, że to historia miejsca, które nierozerwalnie splata ze sobą losy trzech bohaterów i determinuje ich życie nie tylko w czasie wojny, ale i po jej zakończeniu. Choć początkowo można odnieść wrażenie, że wątek "trzech bohaterów" jest tak naprawdę wątkiem pobocznym, urwanym w połowie i mało istotnym, to zakończenie książki rozwiewa wszelkie wątpliwości co do wielkości jego znaczenia.
Osobiście uważam, że gdyby autor wprowadził do książki więcej dynamizmu i akcji, to czytałoby się ją znacznie chętniej, i z większym zaciekawieniem. Niestety przydługawe opisy lub nawet wypowiedzi bohaterów ciągnące się czasami przez 3 strony stawały się na dłuższą metę nużące. Choć książka nie jest długa, to od momentu przeniesienia się akcji z Lemnowic strasznie zaczęła mi się dłużyć. Zakończenie książki jest chyba najbardziej wciągającym i intrygującym momentem całej historii i muszę przyznać, że nie mogłam się od niego oderwać. Czytając dopiero ostatnie strony spłynęło na mnie zrozumienie, dlaczego zimowy żołnierz był tak istotnym bohaterem całej książki.

Lucjusz Krzelewski to pochodzący z zamożnej rodziny, młody i ambitny student medycyny. Naukę przerywa mu wybuch I wojny światowej. Po wstąpieniu do armii dostaje przydział do małego szpitala polowego, gdzie po raz pierwszy ma bezpośredni kontakt z pacjentem, strachem, bólem i śmiercią. Zmuszony do pracy w ciężkich warunkach, oparcie odnajduje jedynie w siostrze Margarecie, doświadczonej pielęgniarce. Nawiązuje się między nimi nić porozumienia, a towarzysząca temu bliskość zostaje wystawiona na próbę, wraz z przybyciem pewnego pacjenta.
"Zimowy żołnierz" to powieść historyczna z rozbudowanym wątkiem romantycznym. Nie znajdziemy tu wartkiej akcji, porywającej fabuły, a mimo to, tę pozycję można z pewnością zaliczyć do naprawdę dobrych, wartych polecenia.
Autorowi doskonale udało się oddać realia okresu wojny. Z kart powieści czuć przejmujący chłód, zapach medykamentów, smród ropiejących i zainfekowanych ran. Wszędzie pełno jest śmierci, cierpienia i głodu. Bohaterowie wydają się pogodzeni z losem, odnajdują się w rzeczywistości w jakiej przyszło im żyć.
Mimo wszystko udało mi się znaleźć w tej książce również pozytywne emocje. Na tle całej tej wojennej zawieruchy, znajdujemy miłość, zdolność do poświęceń i nadzieję. Warto wspomnieć również o zaskakującym zakończeniu, które doskonale uwieńcza tę historię.
Gorąco zachęcam do lektury.

Bohaterem tej powieści jest Lucjusz Krzelewski, pochodzący z zamożnej polskiej rodziny mieszkającej w Wiedniu, student trzeciego roku medycyny. Wraz z wybuchem I Wojny Światowej, Lucjusz zaciąga się do wojska, gdzie chce służyć jako lekarz i w ten sposób zdobyć praktykę w zawodzie. Zostaje on przydzielony do szpitala polowego w maleńkiej wiosce Lemnowice. Szpital ten urządzony jest w zrujnowanym kościele i odeszli z niego wszyscy lekarze, a została tylko pracująca jako pielęgniarka, tajemnicza zakonnica, siostra Margareta.
W tych niezwykle ciężkich warunkach pomiędzy Lucjuszem a Margaretą rodzi się wzajemna fascynacja, a potem coś w rodzaju związku, który zostaje brutalnie przerwany przez wojenne okoliczności. Bohaterowie tracą siebie z oczu na kilka lat, a Lucjusz od tej pory nie może znaleźć sobie miejsca.
"Zimowy żołnierz" to niezwykle smutna historia, pełna ludzkiej tragedii, bólu, okrucieństwa, cierpienia fizycznego i psychicznego. Momentami jest drastyczna, ale bądź co bądź przedstawia nam ona wojenne realia. Na tym tle pokazana jest zakazaną miłość bez happy endu.
Książka ta jest ciekawa i czyta się ją dość szybko, choć nie jest to łatwa lektura ze względu na przedstawioną w niej tematykę. Niezwykle interesujący był dla mnie wątek pierwszego przypadku zespołu stresu pourazowego w lemnowickim szpitalu, z którą to przypadłością lekarze nie bardzo umieli sobie poradzić, gdyż była to nieznana w ówczesnych czasach choroba.
Zakończenie zaskakuje i chyba większość czytelników nie tego się spodziewała, ale może to i idealne domknięcie historii tytułowego "zimowego żołnierza"...

Piękna książka. Akcja toczy się podczas I wojny światowej. Młody lekarz Lucjusz Krzelewski (właściwie student medycyny), zostaje wysłany do szpitala wojskowego. Tam poznaje pielęgniarkę – zakonnicę Margaretę. Jest pod dużym wrażeniem jej umiejętności medycznych jak i osobowości. Bardzo ciężkie warunki sanitarne w szpitalu (wszawica, szczury, zimno, głód, brak leków), trudne przypadki medyczne i codzienna, bardzo ciężka praca zbliżają do siebie młodego lekarza i pielęgniarkę.
Jak potoczą się losy Lucjusza i Margarety? Czy będzie im dane związać swoje losy? Powiem tylko, że zakończenie książki jest bardzo zaskakujące. Takiego nie przewidziałam i bardzo chętnie przeczytałabym inne.
Autor wnikliwie i realistycznie przedstawia tragedię wojennych przeżyć i cierpień. Opisy doznanych obrażeń fizycznych i psychicznych poszkodowanych żołnierzy zapadają w pamięć. Zabiegi medyczne wykonywane przez Lucjusza i Margaretę w bardzo trudnych warunkach przerażające.
Książka warta przeczytania. Szczerze polecam.

Książka, która początkowo strasznie mnie męczyła i strasznie się ciągnęła. Ale na szczęście z kolejnymi rozdziałami było lepiej. Polecam

Zimowy żołnierz -przy trzecim rozdziale odpuściłam .
Tak jak w tym roku odpuściła nam zima Narazie odłożyłam na półkę jak nie będę miała co czytać może do niej wrócę.

Zimowy żołnierz -przy trzecim rozdziale odpuściłam .

Wspaniała. Piękny język. Niezwykła historia. Mój umysł wreszcie jest syty :)

Wspaniała. Piękny język. Niezwykła historia. Mój umysł wreszcie jest syty :)

Historia ciekawa, ale narracja przydługawa, momentami nużąca.

Historia ciekawa, ale narracja przydługawa, momentami nużąca.

1973

Historia napisana dość sprawnie. Jedyne moje rozczarowanie - nieco zbyt mało oraz powierzchownie potraktowano tematy medyczne.
Nie przepadam za romansami, ale książka była ciekawa i historia też niebanalna.
Polecam.

Nie przepadam za romansami, ale książka była ciekawa i historia też niebanalna.
Polecam.

Dość ciekawa i nieźle napisana opowieść wojenno-romansowa. Na tyle nietypowa, że warta lektury, chociaż nie pozbawiona pewnych dłużyzn.

Daniel Mason Zimowy żołnierz Zobacz więcej
Daniel Mason Zimowy żołnierz Zobacz więcej