Powroty

Maria Paszyńska Wydawnictwo: Książnica Cykl: Owoc granatu (tom 4) powieść historyczna
Książnica
literatura polska Paryż
Owoc granatu (tom 4)
powieść historyczna
literatura polska Paryż

Seria " Owoc granatu" to jedna z najlepszych historii jakie poznałam w tym roku. Dawno tak nie wzruszyłam się przy czytaniu. Zakończenie historii Elżbiety i Stefanii doprowadziło mnie do łez i to nie raz. Smutne rozstania i pożegnania. Ciężkie wybory. Powrót Elżbiety do Iranu-niezwykły. Polecam gorąco.

Ta część sagi "Owoc Granatu" obejmuje lata bardziej nam współczesne, a mianowicie 1979-2000 i moim zdaniem jest to najlepsza część tej tetralogii, najbardziej wzruszająca, najbardziej interesująca, z dość wartko tocząca się akcją. Po wielu latach rozłąki losy sióstr Łukowskich ponownie splatają się że sobą, gdyż Elżbieta ucieka wraz ze swoją córką Anną z ogarniętego...

Trochę szkoda,że nie wiele opisano.Na temat,życia w Polsce.Dwóch sióstr.
Troszkę mi to przeszkadzało.
Ale ogólnie to duży uśmiech.Dla pani.

Droga trwa od 1979 do 2000 roku i wiedzie z Teheranu do Paryża, potem do Warszawy, by zatoczyć koło i przez Teheran zakończyć się w Bandar-e Pahlawi nad Morzem Kaspijskim, dokąd prawie sześćdziesiąt lat wcześniej trafiła z innymi wychodźcami z Syberii Elżbieta-Halszka Łukowska, a które po rewolucji islamskiej przemianowane zostało na Bandar-e Anzali. Teraz wiekowa pani...

Ta część podobała mi się najbardziej, były emocje, uczucia, zmiany. Wzruszyłam się kilkakrotnie, nawet nie wiedziałam, że się tak związałam z dziewczynami.
Choć musze przyznać, że zakończenie na za bardzo mnie zdziwiło.
Chociaż nie podzielam tak bardzo entuzjastycznych zachwytów nad tym cyklem, myślę, że książkę można polecić z czystym sumieniem.

Myślę, że sięgnę...

Cała seria Owoc granatu bardzo mi się podobała, została jedną z moich ulubionych w tym roku. Polecam

Tragicznej,a zarazem pięknej opowieści ciąg dalszy i zakończenie. Kolejne lata życia dwóch bliźniaczek Elżbiety i Stefani. Tej rozważnej i tej romantycznej. Życie każdej z nich napisało inny scenariusz, skażony tragicznymi przeżyciami związanymi z zesłaniem na Syberię. W tej części już mocno dorosłe znowu targane wydarzeniami historycznymi dotyczącymi rewolucji w Iranie....

WZRUSZYŁAM SIĘ PRZY OSTATNIM TOMIE.PIEKNE ZAKOŃCZENIE SZKODA ŻE NIE WSZYSCY W KOMPLECIE

Do szybkiego przeczytania, by oderwać głowę od codzienności. Ciekawe zakończenie losów bliźniaczek z poprzednich tomów, tym razem więcej Polski niż Iranu.

Ostatnią część sagi Owoc granatu przeczytałam jednym tchem. Niesamowite losy sióstr, ich przeżycia wewnętrzne i nieubłagalny, zbyt szybki upływ czasu.... Cudownie się czytało.... I te wartości ponadczasowe.... I opisy irańskiego historii....
Warto na prawdę warto przeczytać ....

Dyskusje

• 2019