Andrzej i Halina

Okładka książki Andrzej i Halina
Jolanta Maria Kaleta Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Wojna i Miłość (tom 2) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Wojna i Miłość (tom 2)
Otwarte
2019-10-14
2019-10-14
literatura polska romans Jolanta Maria Kaleta romans historyczny

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Kolejny tom sagi rodzinnej przynosi historię kolejnego pokolenia i dotyczy synów Katarzyny i Igora : Andrzeja i Piotra.
Młodzi mężczyźni tak pełni planów życiowych muszą je zweryfikować. Nad Europę nadciąga bowiem kolejna wojenna zawierucha. Na ulicach pięknego Krakowa pojawiają się samochody nazistowskie, a na urzędach powiewają flagi ze swastyką.
Andrzej zostaje poproszony o ewakuację córki sąsiadów do Przemyśla. Mężczyzna kojarzy małą dziewczynkę grającą na fortepianie. Teraz jednak spotyka się z piękną, młodą kobietą. Halina zapada mu w serce, a jednocześnie zapada się pod ziemię, po łapance w dzielnicy żydowskiej.
Autorka z wykształcenia jest historykiem i mocno zadbała o to, aby w powieści znalazło się dużo faktów historycznych. Z drugiej strony są one tak przedstawione, aby czytelnika nie zanudzić, a pokazać realizm tamtych czasów.
Ale skoro jest to saga rodzinna, to nie może również zabraknąć miłości między rodzicami. Niestety Katarzyna i Igor znów zostają rozdzieleni przez wojnę. I tu poznajemy losy oficerów wywiezionych do obozu w Kozielsku.
Piękne postacie, ciekawie wykreowane, realizm sytuacji i całe morze nadziei bohaterów, którzy wierzą, że wszystko skończy się dobrze, to atuty tego tomu.
Już czekam na kolejne spotkanie z rodziną Kaledinów.

Andrzej zostaje...

Piękna historia miłości w tle wydarzenia oparte na faktach. Poruszająca powieść

Piękna historia miłości w tle wydarzenia oparte na faktach. Poruszająca powieść

Na półkach: , , , , ,

Sagi rodzinne są dla mnie niczym ciepły koc w zimną noc. Są herbatą z miodem do imbirowych ciasteczek. Gorącym kakaem po powrocie do domu zimowym, mroźnym wieczorem. Innymi słowy, to moje „comfort books”, które mnie relaksują, poprawiają humor i dają kopa w serduszko, że wszystko będzie dobrze. Nawet gdy książki te poruszają trudne tematy, ich akcja dzieje się w ciężkich czasach, to i tak są dla mnie ciepłą kołdrą, bo tym, co je łączy, jest uświadomienie czytelnika, że po burzy wychodzi Słońce, a miłość zawsze znajdzie sposób (choć Ian Malcolm by się z tym pewnie nie zgodził, ale my nie o tym :P).

Lubię książki polskich autorek pisujących sagi rodzinne i romanse historyczne. Lepiej odnajduje się w opisywanych przez nie realiach, a częstokroć akcja powieści dzieje się w moim rodzinnym Krakowie, zatem czuję się tak, jakbym razem z bohaterami przemierzała wąskie uliczki Starego Miasta, albo siedziała w licznych parkach Nowej Huty.

Seria „Wojna i Miłość” przyciągnęła mnie do siebie zapowiedzią wielkich historii miłosnych toczących się w cieniu wielkich wojen. Pierwszy tom opisywał czasy Wielkiej Wojny (dopiero później nazwanej I wojną światową) oraz okresu rewolucji w Rosji. Głównymi bohaterami miłosnego dramatu byli wówczas Igor i Katarzyna. W drugim tomie poznajemy historię miłości Andrzeja, starszego syna tejże dwójki oraz Haliny, żydowskiej młodej pianistki, córki profesora mieszkającego na tej samej co Kaledinowie ulicy. Bohaterami pobocznymi są tutaj – poza znaną nam już z poprzedniej części dwójką – dzieci Albina, czyli młodszego brata Katarzyny.

Zawsze przy ocenianiu książek tego gatunku biorę poprawkę na to, że one po prostu muszą być trochę naiwne w treści, bo – inaczej niż w prawdziwym życiu – bohaterowie muszą w nich skończyć szczęśliwie, w ten czy inny sposób. Przy „Katarzynie i Igorze” nawet mi ta naiwność nie przeszkadzała, ale tutaj już zgrzytała mi między zębami. Głupi fart i przypadek to jedyne, czym rządzą się perypetie bohaterów. Przez nierealność takiej fabuły czytelnik nie jest w stanie kompletnie uwierzyć w te postacie, a tym samym zupełnie im nie kibicuje, nie rozczula się nad nimi, nie współczuje, czy nie cieszy wraz z nimi. A w tym tomie ten brak empatii względem bohaterów jest – nomen omen – odczuwalny jeszcze bardziej, bo mamy tu głównie czasy II wojny światowej z jej całą brutalnością podaną na talerzu, w tym z okrutnymi torturami Gestapo, a później Urzędu Bezpieczeństwa.

Poza tym, ponownie uderza brak szarości w postępowaniu głównych bohaterów. Andrzej, Halina, Katarzyna, Igora, Albin i jego dzieci (ale, co ciekawe, już nie żona) są postaciami absolutnie krystalicznymi. Kiedy popełniają czyny obiektywnie złe, autorka tak ich tłumaczy, że wychodzi na to, że z moralnego punktu widzenia to złe nie było, a zatem nie ma o czym mówić. To tylko potęguje brak realności w powieści. I znowu, ja nie wymagam wiele od tego typu literatury, ale na miłość boską jakiegoś minimum oczekiwać chyba jednak można.

Kolejna rzecz - która może była i obecna w pierwszym tomie, ale jej nie wyłapałam, bo nie jestem tak zaznajomiona z historią początków XX wieku – to fakt, że autorka nie ma zbyt wielkiej wiedzy o czasach, które opisuje. Opisy Krakowa i Miechowa w trakcie wojny; to, co się tam wówczas dzieje zdają się być klatkami ze średnich filmów. Wykaz źródeł sugeruje, że autorka próbowała na szybko poszerzyć swoją wiedzę (posiłkując się nawet pracą magisterską napisanej na którejś z uczelni…) i z kilku pozycji podobierała sobie co lepsze sceny, które mogłaby wrzucić do książki i – no cóż – wrzuciła je wszystkie. Mnie to kuło w oczy bardzo, bo o okresie wojny czytam bardzo dużo już od dobrych 14 lat i wiem, że niektóre rzeczy opisywane przez autorkę to bzdury (w takim sensie, że to, co widzieli naocznie jej bohaterowie nie miało prawa mieć świadków i/lub nie przebiegało tak, jak to opisuje).

Dalej, książka ma podtytuł „Andrzej i Halina”, co sugeruje nam, że to na tej parze oparta będzie główna oś fabuły. Tak było w pierwszej części, gdzie na świeczniku byli Katarzyna i Igor. Tutaj Halina kompletnie nam przepada, jest jej bardzo mało. Opis relacji tej dwójki, to w 90% po prostu ochy i achy do Księżyca, które wzdycha beznadziejnie zakochany Andrzej wspominając dziewczynę. Dlatego kiedy następuje w końcu to, co nastąpić musi, to czytelnik nie jest już kompletnie zainteresowany perypetiami tej dwójki.

Podsumowując, nawet jak na książkę tego gatunku, to jest bardzo słaba pozycja. Nierzeczywista, mało logiczna, napisana bez researchu, co widać bardzo. Dodatkowo autorka pojechała już totalnie po bandzie, bo w tej książce rodzinę Raweckich-Kaledinów spotyka dosłownie wszystko, co spotkać może w wojennych realiach.

Zaczęłam już kolejną część, ostatnią i początek jest całkiem obiecujący, więc mam nadzieję, że „Andrzej i Halina” to klasyczny przykład syndromu drugiego tomu i teraz będzie już cacy, a zakończenie tej trylogii mi się spodoba.

Moim skromnym zdaniem, część druga jest znacznie lepsza od pierwszej.
Zachwyca już sama okładka - klimatyczna i romantyczna zarazem. Powieść - choć opasła- nie nuży ani przez moment. Nie ma tutaj też spojlerów, które irytowały mnie w pierwszej części. jest za to okupowana Polska, jest konspiracja, jest i wielka miłość.
Choć powieść ma co najmniej kilku bohaterów i co najmniej kilka wątków miłosnych, wszystkie one są interesujące. Co ważne- żaden z bohaterów nie irytuje mnie (co miało miejsce w pierwszej części).
Język, jakim posługuje się Autorka jest piękny, plastyczny wręcz.
Daję zasłużoną najwyższą ocenę.

Moim skromnym zdaniem, część druga jest znacznie lepsza od pierwszej.
Choć powieść ma co najmniej kilku bohaterów i co...

✨🍂 "Wojna i miłość. Andrzej i Halina" to kolejna NIESAMOWITA książka, którą stworzyła Jolanta Maria Kaleta. Zadziwię Was, jeśli powiem, że zagościła ona w moim sercu tak samo mocno jak opowieść o Katarzynie i Igorze? To jest przedziwne jak te książki skradły kawałek mojej duszy. To bezsprzecznie moje wielkie miłości! ❤️⁣

Trochę ponad 20 lat. Tylko tyle przyszło się cieszyć Polakom z odzyskanej po niewyobrażalnie długim czasie niepodległości. Ledwie umilkły echa Wielkiej Wojny, a znowu przyszedł strach, huki spadających bomb... i coś, coś znacznie gorszego i przerażającego niż wcześniej - naziści. Nikt nie spodziewał się tego co Niemcy zrobią z Polską. Nadzieja ratunku ze strony Wielkiej Brytanii i Francji zniknęła, gdy 17 września ZSRR złamało pakt o nieagresji i zaatakowało Polskę. Rozpoczęła się II Wojna Światowa w której nasz kraj utracił wolność, niezależność i bardzo ucierpiał. ⁣

Kraków pod okupacją oraz bohaterowie zaangażowani w ruch oporu i walczący o odzyskanie wolności - Andrzej, Halina, Czarek, Wanda, Piotr, Celina i wielu innych. ⁣

Miłość.⁣
Odwaga.⁣
Nadzieja.⁣

10/10!!! ⭐️⁣

Trochę ponad 20 lat. Tylko tyle przyszło się...

Warto przeczytać.

Warto przeczytać.

Na półkach: , , , , ,

O ile po pierwszy tom sagi "Wojna i miłość" początkowo sięgnęłam, ze względu na piękną okładkę, to do drugiego tomu nic mnie już przekonywać nie musiało.
Moje oczekiwania, co do dużej dawki dobrej literatury, zostały w pełni spełnione.
Od momentu gdy zostawiamy Katarzynę i Igora po dramatycznych wydarzeniach I wojny światowej mija jakiś czas, a dokładnie akurat tyle żeby zdążyli mieć dwóch synów, którzy w momencie ponownego spotkania czytelnika z bohaterami sagi, są już dorosłymi ludźmi. Czyli spokoju było akurat tyle, żeby zdążyło wyrosnąć nowe pokolenie bohaterów powieści....
Andrzej i Piotr, synowie państwa Kaledinów, którym przyjdzie teraz walczyć w wirze kolejnej dramatycznej wojennej zawieruchy.
Nie oznacza to, że nie spotkamy już bohaterów, których poznaliśmy w pierwszym tomie, tu autorka zaskakuje nie raz i pojawiają się choćby na krótko postacie z pierwszego tomu, o których zdążyłam już zapomnieć - wyskakują jak diabeł z pudełka, i znacząco wpływają na dalsze losy bohaterów.
Nie oznacza to jednak, że l dalsze losy Katarzyny i Igora zostają całkowicie zepchnięte na margines, 0 czesto są równie dramatyczne i przerażające jak ich dzieci.

W Drugim tomie, podobnie jak w pierwszym autorka serwuje czytelnikom dramatyczną historię miłosną, zaplątaną w czas okrutnej wojny. Ale tym razem najstarszy syn Igora i Katarzyny Andrzej , zmuszony jest walczyć zarówno o uczucie jak i o niepodległość Polski. W wykonaniu tego ostatniego jedynie wątek miłosny jest rozbudowany i można to ująć "spektakularny, bo już sama dzialalność konspiracyjna wypada licho i mizernie. Czytając "Wojnę i miłość" można odnieść wrażenie, że Kraków w walce konspiracyjnej wypada blado.
Dramatyczne wydarzenia nie omijają głównych bohaterów pierwszej części. Z czym niekoniecznie się zgadzam bo Igor był jedną z moich ulubionych postaci!

Podobnie jak pierwszy tom tak i ten napisany jest z dużą dbałością o realia historyczne i szczegóły, co sprawia że czyta się szybko, przyjemnie, a sama książka, jest świetną, choć, nie podręcznikową powtórką z historii.
Ale choć czytanie tej powieści było czystą przyjemnością, szkoda, że autorka niektórym postaciom przypisała tak dramatyczny los.

Na półkach: , , , ,

Autorka bardzo realistycznie przedstawia nam życie zwykłych ludzi podczas okupacji, jak byli traktowani oraz jak narażali swoje i bliskich życie, aby przeżyć wojnę. Historia przedstawiona w powieści ukazuje nam losy Andrzeja i Haliny jak również ich rodzin. Nasi bohaterowie będą przeżywać zarówno ciężkie jak i radosne chwile, dokonywać trudnych wyborów, stawiać czoła zdrajcom i bestiom o ludzkich twarzach. Wybuch wojny najpierw połączył ze sobą Andrzeja i Halinę aby później ich rozdzielić. Czasy okupacji, łapanek, tępienia narodu Żydowskiego były bardzo trudne co w szczególny sposób autorka powieści nam przedstawia. Przeczytałam wiele książek związanych z II Wojną Światową i muszę przyznać, że ta pozycja wzruszyła mnie najbardziej. W książce nie brakuje brutalnych opisów zachowań żołnierzy armii niemieckiej, rozgrywanych bitew oraz wszechobecnej wówczas okrutnej śmierci. Zakazana miłość w czasach wojny, wśród codziennych bombardowań, łapanek jest nad wyraz niecodzienna i piękna. W tej książce emocje wylewają się z każdej strony, strach, walka, miłość jak i ból, podczas czytania zdajemy sobie sprawę co czuli nie tylko młodzi ludzie podczas wojny, którzy walczyli o wolność dla wszystkich. Rodzące się w tych okrutnych czasach uczucia, odwaga, głód, wysiedlenia, bombardowania oraz strach o najbliższych wszystko to zawarte w fabule powieści sprawia, że ciarki przechodzą po plecach a w oczach pojawiają się łzy kiedy dociera do nas przez co musieli przejść aby wyzwolić Polskę. Mimo swojej obszerności książkę czyta się bardzo szybko, nie może być inaczej gdyż każdy rozdział kończy się w ciekawym momencie i trudno jest odłożyć książkę nie poznawszy czy Andrzej i Halina się odnaleźli, czy wszyscy bohaterowie przeżyją i doczekają końca wojny. Wzruszająca i piękna tak jak tylko może być książka. Pełna momentów zapierających dech w piersiach, a przede wszystkim opowiadająca o odważnych ludziach gotowych oddać swe życie za ojczyznę. Kawał dobrej literatury, bardzo wciągającej, mocnej, prawdziwej, o wyjątkowym, niepowtarzalnym klimacie.

Dalsze losy rodzin Kaledinów i Jaxa-Raweckich. Katarzyna i Igor dochowują się dwójki synów: Andrzeja i Piotra. Andrzej jest studentem medycyny, natomiast Piotr jest kadetem w szkole podchorążych i ubiega się o przydział do oddziału artylerii. Z kolei Albin i Maryla wspólnie prowadzą gospodarstwo w Porętowie i mają trójkę dzieci.

Choć zawierucha wojenna dobiegła końca i obie rodziny starają się spokojnie żyć, to niebawem wybucha kolejna wojna, która okazuje się jeszcze bardziej brutalna i krwawa od poprzedniej. Piotr udaje się na front i w trakcie jednej z bitw zostaje schwytany do niewoli niemieckiej, z której udaje mu się uciec. Z kolei Andrzej na prośbę prof. Bursztyna, zgadza się zawieźć jego córkę Halinę- studentkę szkoły muzycznej- do Przemyśla, gdzie czeka na nią rodzina. Podróż przebiega burzliwie, jednakże staje się ona początkiem wielkiej miłości młodego Kaledina i żydowskiej dziewczyny. Ponadto młody mężczyzna przystępuje do konspiracji i bierze udział w organizowanych przez nią akcjach. W akcje dywersyjne zaczynają angażować się również dzieci Albina i Maryli: Cezary (który wcześniej bierze udział w kampanii wrześniowej) i Emilia. W życiu obu rodzin już nic nie będzie takie jak przedtem.

Drugi tom "Wojny i miłości" zabiera nas w czasy II wojny światowej i początek okresu komunistycznego w Polsce. Był to czas, gdy niektórym ludziom odmawiano człowieczeństwa i z powodu ich pochodzenia odbierano im życie, zaś ludzie walczyli o wolność, działając w organizacjach konspiracyjnych zajmujących się tzw. małym sabotażem i dywersją. Były to lata pełne cierpień i okrucieństwa, kiedy to Polacy nie tylko walczyli o własne życie, lecz byli gotowi je poświęcić chroniąc Żydów, będących ofiarami polityki hitlerowców. Wykazywali się przy tym bohaterstwem i odwagą. Kiedy skończyła się wojna, Polacy zaczęli mierzyć się z okrucieństwem władz komunistycznych podporządkowanych ZSRR, którzy siłą zaprowadzali swoje porządki i pod byle pretekstem mścili się na swoich przeciwnikach politycznych, dopuszczając się wobec nich okrucieństw i zabierając im siłą cały dobytek życia. Problemy te dotykają również rodziny Kaledinów i Jaxa- Raweckich oraz ich przyjaciół. Wojna ta zmienia całkowicie ich życie i zmusza ich do jego przewartościowania. Starają się pomagać słabszym, dokonują heroicznych czynów, ale i są zmuszani do częstszego dokonywania wyborów. Starają się przy tym nie zapomnieć o tym, że mają wokół siebie ludzi, którzy są wobec nich życzliwi i bardzo ich kochają.

Podobnie jak i poprzedni tom, także i ten zawiera bardzo wiele emocjonujących momentów oraz nagłych zwrotów akcji. Wraz z bohaterami przeżywamy ich smutki , cierpienia, ale także radości i chwile uniesienia. Jest to też książka mówiąca o sile miłości, która mimo rozłąki i burz w końcu zwycięża oraz o tym, jak wzajemne wsparcie i zaufanie pozwala nam przetrwać trudny czas.

Jestem już ciekaw co wydarzy się w trzecim tomie. Liczę na to, że będzie trzymał poziom poprzednich i okaże się udanym zwieńczeniem tego cyklu. Tymczasem drugiemu tomowi przyznaje zasłużone dziewięć gwiazdek.

Choć zawierucha wojenna dobiegła końca i...

„Andrzej i Halina” - to kontynuacja cyklu "Wojna i miłość" Jolanty Marii Kaleta. Akcja powieści rozpoczyna się w 1939 roku - 20 lat od wydarzeń opisanych w części pierwszej . W części drugiej towarzyszymy bohaterom przez wszystkie lata okupacji i walki, aż do momentu uzyskania wolności, choć jak wiemy, nie była to wolność, o jaką walczyli nasi bohaterowie. Losy bohaterów rzuconych przez zawieruchę II wojny światowej w różne miejsca, pełne są dramatyzmu charakterystycznego dla trudnych wojennych czasów. Mamy walczącą Polskę, wysiedlenia w głąb Rosji, pogrom ludności żydowskiej.
To okrucieństwa, jakiego dopuszczali się zarówno Niemcy, jak i Rosjanie. Jest to zarazem historia wielkiego uczucia wśród okrucieństwa, w otoczeniu śmierci i codziennego lęku. To piękna opowieść o ludziach, którzy doświadczeni dramatyczną sytuacją wojennej rzeczywistości w otoczeniu śmierci i codziennego lęku, potrafili walczyć a czasami poświęcić swoje młode życie dla wielkiej i słusznej sprawy .

Książka bardzo rzetelnie przedstawia świat pogrążony w wojnie, ale także pięknie ukazuje miłość. Polecam i czekam na dalszą cześć tego cyklu.

Dodaj cytat z książki Andrzej i Halina