Pałac. Nagi sad

Okładka książki Pałac. Nagi sad Wiesław Myśliwski
Okładka książki Pałac. Nagi sad
Wiesław Myśliwski Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Kolekcja Polskiej Literatury Współczesnej literatura piękna
Kolekcja Polskiej Literatury Współczesnej
Państwowy Instytut Wydawniczy
1977-01-01
1977-01-01

Nagi sad
Przepiękna opowieść o miłości syna do ojca. Sposób, w jaki bohater(syn) wypowiada się na temat swojego rodzica jest tak przepełniony miłością, tęsknotą, żalem za tym czego już sobie nie powiedzą... że aż łezka w oku się kręci.
Jest tutaj ogromna fascynacja przyrodą, jej silnym wpływem na naszą marną egzystencję. Jest wielkie uwielbienie dla ukochanego ojca. Nie brakuje pretensji czy wyrzutów mu robionych, ale wyczuwalna w tym wielka delikatność, empatia i wyczucie świadczą o dużej wrażliwości autora na to co ludzkie. Zresztą sam bohater stwierdza w pewnym momencie, że jego największym pragnieniem jest być synem. Tylko jak to zrobić jak nie ma już tego uwielbianego ojca?
Pałac
Parobek wkracza do opuszczonego pałacu i "wchodzi" całym ciałem i duszą w rolę Pana. Przemyślenia i jego opinie są bardzo głębokie i mają wydźwięk ponadczasowy. Pragnienie bycia Panem może być jednak zgubne. Bardzo głęboki wnikliwy tekst nad którym wypada się pochylić i dobrze rozważyć niektóre spostrzeżenia czy mądrości naszego bohatera.
Serdecznie polecam. Lektura dla wymagającego czytelnika.

Nagi sad

1. "Nagi sad" rewelacyjne studium relacji ojca i syna. W ogóle relacji rodzinnych. Zależności między ludźmi, miłości, przywiązania, przyzwyczajenia. Jak zwykle Myśliwski jest dla mnie mistrzem. Bardzo wiele obrazów z pamięci odkopałam w trakcie lektury. Wzruszyłam się nie raz. Gorąco polecam!
2. "Pałac".. hmm.. no to jest zwyczajnie POJECHANE! Mega pomysł na powieść! Czytałam wiele niepochlebnych recenzji czytelników, ale się z nimi nie zgadzam. Bo to znaczy, że ktoś tu czegoś nie zrozumiał. Pasterz, który zakrada się do przed chwilą opuszczonego pałacu zamienia się w swojego pana. Staje się nim z początku w sposób metafizyczny, a później namacalny. Przejmuje jego rolę. Snuje marzenia będąc nim. Przeżywa jego życie, doznaje jego emocji. A wszystko wynika z zaciekawienia. Przejmujące baaardzo. Bo ciekawa jestem ilu z nas nie marzyło kiedyś, żeby być kimś lepszym, bogatszym, mądrzejszym, człowiekiem z "lepszych sfer", albo zwyczajnie kimś komu się lepiej w życiu powodzi...? Jakub, dosłownie, wchodzi w buty swojego pana i staje się nim. Niestety to stanie się nie przynosi mu niczego dobrego. Studium człowieka, którego władza i pieniądze wyzbywa tak naprawdę z wszelkich zasad. Rewelacyjne, uważam, monologi. Świetnie napisane. Choć trzeba odrobinę więcej skupienia :) przy czytaniu. Poleeeecam gorąco!

2. "Pałac".. hmm.. no to jest zwyczajnie POJECHANE! Mega pomysł na powieść!...

No dla mnie męka.Niestety .

No dla mnie męka.Niestety .

• Polska
  • Książki do wypożyczenia ;)
  • NASZ KSIĘGOZBIÓR DOMOWY
  • FORMA: Powieści