Droga do wolności

wojna secesyjna Afroamerykanie

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

211110 papier G5.
Tematyka powieści jest bardzo ciekawa. Dużo powstało filmów (przypuszczam, że i książek) o wojnie secesyjnej w USA. Natomiast akcja tej powieście zaczyna się kilka lat po zniesieniu niewolnictwa. Pokazuje losy Afroamerykanów, którzy stali się ludźmi teoretycznie wolnymi. Fabuła dla mnie jest interesująca, gdyż sam nigdy nie zastanawiałem się nad tym okresem.
Jednak mam spore zastrzeżenia co do języka. Autor pisze dość sucho, mało barwnie i nie potrafi budować napięcia. Czasem miałem wrażenie, że to jakiś dokument.
Zakończenie dla mnie dość zaskakujące.

211110 papier G5.

Stany Zjednoczone po wojnie secesyjnej. Murzyni zostają wyzwoleni. Skończyła się jedna walka, zaczyna się następna. Zniesienie niewolnictwa nie oznacza wcale wolności, bo czym jest wolność wyzwolonego niewolnika-analfabety, który nie ma nic prócz własnych rąk do pracy, a całe życie spędził na plantacji swojego pana i właściciela? Nawet lepianka, w której mieszkał nie należy do niego, nie mówiąc już o ziemi, którą uprawiał. Niewolnik, który przestał być niewolnikiem, uzyskał wolność osobistą może co najwyżej dalej pracować za kaszę i tłuszcz na plantacji, tyle że teraz jako "wolny" najemnik. "Wolny", bo przecież zawsze może umrzeć z głodu, albo pracować na innej plantacji. Ma prawo i "wolność" wyboru swojego pana-właściciela. Towar, jakim jest jego praca może sprzedać temu, lub innemu właścicielowi plantacji lub fabryki wszystko jedno. Tyle tej "wolności". Niewolnik stał się najemnym niewolnikiem. Teraz smaga go nie bat pana-właściciela, ale jeszcze mocniejszy bat przymusu ekonomicznego. "Wolny" najemnik musi sprzedać swoją siłą roboczą, żeby przeżyć. Jeśli nie masz nic oprócz własnych rąk do pracy jesteś niewolnikiem tego, który najmuje cię do pracy. Kupuje cię, jak niewolnika na targu. Swoją wolność osobistą możesz sobie wsadzić w...kieszeń. A czy kupił cię pan X czy Y jaka to różnica?
Właściciele niewolników przegrali wojnę, ale kontynuowali walkę nowymi środkami. Stracone pozycje postanowili stopniowo odbijać. Do akcji wchodzi Ku-Klux-Klan oraz politycy związani z klasami posiadającymi. "Czarnuchy" muszą znać swoje miejsce. "Czarnuchami" są wszyscy najemni niewolnicy.

• Howard Fast
  • Pisarz
  • BiK
  • USA
  • Szukam

Dodaj cytat z książki Droga do wolności