Popularne wyszukiwania
Polecamy
Howard Fast

Wychował się i dorastał w ubogiej proletariackiej rodzinie imigrantów europejskich, jako syn Idy Miller i ukraińskiego Żyda Barneya Fasta (właśc. Fastov lub Fastovsky). Pisarzem był również jego młodszy brat Julius.
Fast znany jest przede wszystkim jako autor ok. 50 powieści o problematyce społeczno-politycznej ukazywanej głównie z historycznego punktu widzenia. Pierwszą z nich – Dwie doliny, napisał jako 19-latek. Poddawał w nich krytyce kapitalizm i jego beneficjentów, jak również występował w obronie praw czarnej i tubylczej ludności Stanów Zjednoczonych. Do popularnych jego utworów należały powieści przedstawiające w ujęciu marksistowskim dzieje walki o wyzwolenie narodowe (Obywatel Tom Paine, Droga do wolności) i społeczne (Amerykanin, Sacco i Vanzetti). Protest wobec polityki traktowania Indian zawarł w powieści Ostatnia granica. W 1951 nakładem własnym (z braku wydawcy) opublikował zapoczątkowaną w więzieniu, znaną powieść historyczną Spartakus o powstaniu niewolników w starożytnym Rzymie, spopularyzowaną później w głośnej ekranizacji przez Stanleya Kubricka. Przeniesione na ekran zostały również cztery inne jego powieści (m.in. Jesień Czejenów i Przeprawa).
Do 1957 roku działał w Komunistycznej Partii USA, do której wstąpił w 1943 r.; jako publicysta pracował też dla partyjnego dziennika "Daily Worker". Sygnatariusz apelu sztokholmskiego w 1950 roku. 22 listopada 1950 w Warszawie na II Kongresie Obrońców Pokoju został wybrany w skład Światowej Rady Pokoju. W 1953 roku został laureatem tzw. leninowskiej nagrody pokojowej. Po ujawnieniu prawdy o epoce stalinowskiej całkowicie zerwał z dotychczasową działalnością; swe rozczarowania komunizmem wyraził w utworach autobiograficznych The Naked God (1957) i Being Red (1990).
W późnym okresie twórczości był także autorem sześcioczęściowego cyklu powieści o losach imigranckiej rodziny Lavette (1977-85). Ponadto wydał niewielki cykl powieści sensacyjnych pod pseudonimem E.V. Cunningham; używał również pseudonimu Walter Ericson.
- 188 przeczytało książki autora
- 242 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
W tych czasach Rzym był jak serce, rozprowadzające krew gościńcami do najdalszych zakątków świata.
W tych czasach Rzym był jak serce, rozprowadzające krew gościńcami do najdalszych zakątków świata.
Ale jest to rzecz wątpliwa, czy śmierć Spartakusa zmieniłaby bieg historii. Moce, które wyniosły go na powierzchnię zdarzeń, znalazłyby inne ujście.
Ale jest to rzecz wątpliwa, czy śmierć Spartakusa zmieniłaby bieg historii. Moce, które wyniosły go na powierzchnię zdarzeń, znalazłyby inne...
Rozwiń ZwińGrakchus dobrze pamiętał tę chwilę, bo wtedy narodził się Spartakus, wyłonił się z nicości, aby wstrząsnąć światem. Inni ludzie zapuszczają gdzieś korzenie, mają swoją przeszłość,początek, miejsce, kraj, ojczyznę. Spartakus nie miał nic.
Grakchus dobrze pamiętał tę chwilę, bo wtedy narodził się Spartakus, wyłonił się z nicości, aby wstrząsnąć światem. Inni ludzie zapuszczają ...
Rozwiń Zwiń