Moby Dick

Okładka książki Moby Dick Herman Melville
Okładka książki Moby Dick
Herman Melville Wydawnictwo: Frajda Seria: Ilustrowana klasyka literatury literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ilustrowana klasyka literatury
Moby Dick
Frajda
2022-10-26
2022-10-26
Agnieszka Walulik

Książka dla dorosłych czy książka dziecięca? A może by tak połączyć te dwa porządki? Jako fanka literatury dziecięcej pracująca też z osobami, którym trudno skoncentrować się na zadaniu, jestem zachwycona tą formą. Przedstawiam dziś książki z serii Ilustrowanej Klasyki Literatury wydanej przez wyd. Frajda. To nieco uproszczone historie znane z wielkich dzieł literatury światowej, z czcionką i interlinią ułatwiającą czytanie oraz wspaniałymi ilustracjami stworzonymi przez Maïté Schmitt.

Każde wydanie to też gratka dla kolekcjonerów (yhym, książkar damskich i męskich): schemat tworzenia postaci po lewej stronie okładki, brzeg z popiersiem głównego bohatera, na początku mapy, a na końcu spisy postaci i dodatki. Jak ja bym chciała jako dziecko już znać te historie, właśnie w tej wersji, w której sama mogłabym sobie poradzić z ich poznaniem. Stosunek ilustracji do tekstu jest z przewagą dla tego drugiego, adaptacje nie pomijają nawet drobnych szczegółów, są po prostu dostosowane do młodego czytelnika, a ewentualne nowe słowa — tłumaczone w krótkim słowniku.

Polecam całą serię:
„Opowieść wigilijną” - jako lekturę do egzaminu ósmoklasisty, w opracowaniu Jeremy’ego Haucka i tłumaczeniu Grażyny Woźniak;
„Drakulę” - jako podstawy romantycznej powieści grozy, w opracowaniu Margaret McGuire Novak i tłumaczeniu Agnieszki Walulik;
„Sherlocka Holmesa. Psa Baskerville’ów” - jako klasykę powieści detektywistycznej w opracowaniu Margaret McGuire Novak i tłumaczeniu Grażyny Woźniak;
„Moby Dicka” - jako opowieść o przygodzie i zemście, w opracowaniu Margaret McGuire Novak i tłumaczeniu Agnieszki Walulik.

To wielka zaleta umieć opowiedzieć o trudnych tematach prostym językiem, a to właśnie charakteryzuje tę serię. Polecam ją wszystkim młodym czytelnikom.

PS Z tej okazji rozbudowałam wpis z opracowaniem „Opowieści wigilijnej”, znajdziecie go na mojej stronie.

Książki przeczytałam (na głos!) w ramach współpracy z wydawnictwem Frajda, ale wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę.

#bababook #współpraca #sherlockholmes #drakula #mobydick #opowieśćwigilijna

„Moby Dick” jest jedną z najsłynniejszych powieści morskich wszech czasów, choć rozgłos zyskała dopiero po śmierci jej autora, Hermana Melville’a. „Moby Dick” należy do serii Ilustrowana Klasyka Literatury Wydawnictwa Frajda. To doskonały wstęp do trudniejszych książek.
Jednak to nie tylko przygodowo-podróżnicza książka. Choć specjalnie dla dzieci książka została skrócona, uproszczona językowo i dodano do niej słowniczek trudniejszych pojęć, to mały czytelnik będzie mógł zapoznać się także z takimi problemami jak bunt na pokładzie, tworzenie relacji podczas zamknięcia w małej przestrzeni czy zmagań załogi z losem i straszną przepowiednią. Całość dopełniają dynamiczne kolorowe ilustracje. Cała akcja jest rozbita na bardzo dużo krótkich rozdziałów. Czytaniu sprzyja także dość wyraźna, duża czcionka, za którą będą wdzięczni młodsi czytelnicy.
Więcej na https://konfabula.pl/moby-dick-ilustrowana-klasyka-literatury-wydawnictwa-frajda/

Historia o niesamowitym, białym wielorybie to klasyk, dlatego stwierdziliśmy, że czas ją poznać.

Kiedyś natrafiliśmy na audiobooka, który niestety nas zniechęcił. Jednak ta odsłona opowieści bardzo nam się spodobała. Idelana dla dzieciaków! Piękna ilustrowana, szczegółowa, ale nie za długa.

Marynarz Izmael i jego przyjaciel Queequego, trafiają na statek pod dowództwem kapitana Ahaba. Podczas rejsu stracil nogę przez wielkiego wieloryba. Ograniety zemstą kapitan, postanawia go odnaleźć i zabić. Przemierzają szerokie wody trafiając na piratów, syreny i ogromne stworzenia morskie.

Książka dla fanów morskich opowieści, o walce, przyjaźni, ale i zaślepionym złą zemstą kapitanie. Z racji tego, poleciłabym ją starszym dzieciom.

Kapitan Ahabem, obsesyjnie próbuje odnaleźć Moby Dicka – gigantycznego białego wieloryba, z którym podczas ostatniego spotkania, stoczył walkę, w której stracił nogę. Od tego momentu dąży do zabójstwa kaszalota.
Młody marynarz Izmael oraz jego przyjaciel Queequeg splotem różnych wypadków zaczynaj podróżować załogą statku wielorybniczego "Pequod". Przez nie zdrowa obsesje kapitana na punkcie zemsty na zwierzęciu, opływają pół kuli ziemskiej, natrafiają na różne niebezpieczeństwa.
Po przeczytaniu książki mam mieszane uczucia, strasznie nie podobał mi się motyw zemsty na niewinnym zwierzu. Sama postać Kapitana, strasznie toksyczna i zaślepiona. Sama podróż i przemyślenia Izmaela bardzo mi się podobało.
Na pewno książka nie dla każdego.

⭐️⭐️⭐️,⭐️/5

instagram-emcia.czyta

No i tym razem nie będzie chwalenia, niestety.
Tym razem książka zarówno mnie i jak moją córkę zmęczyła tak bardzo, że córcia tylko zaglądała, bądź pytała ile jeszcze i czy w końcu będzie koniec. Albo czy możemy to zostawić i zacząć coś innego, ale ja niestety nie potrafię zostawiać rozpoczętych książek, choć małymi krokami się tego uczę. Niemniej, książkę do recenzji czytam całą. A nóż mnie gdzieś na ostatnich stronach zaskoczy i stwierdzę, że było warto, bo teraz to wszystko co się działo ma sens :P

No, ale wróćmy do "Moby Dicka" bo troszeczkę odpłynęliśmy od tematu.
Jak dla mnie książkę czytało się ciężko, co niestety przekładało się na chęć słuchania, a właściwie niesłuchania u dziecka. Sama historia mogłaby być ciekawa, ale moim zdaniem jej potencjał nie został wykorzystany. Strasznie rozwlekła historia. Takie jest moje zdanie, ale zachęcam Was do wyrobienia sobie swojego ;)

No i tym razem nie będzie chwalenia, niestety.

Tytuł: "Moby Dick"
Autor: Herman Melville
Data premiery: 26.10.2022r.
Wydawnictwo: Frajda

Dziś wpadam do Was z książką Hermana Melville'a pt. "Moby Dick".
Mniej więcej słyszałam o czym to jest, ale nigdy nie czytałam.
Dzięki wydawnictwu @ przeczytalam pięknie wydaną książkę z ilustracjami dla dzieci.
No i właśnie...
Wiecie co... czytając uważam, że to dobra pozycja dla starszych dzieci, a nawet myślę że dla chłopców. Mnie ta historia trochę przeraziła. Poza tym słownictwo nie należy dla najprostrzych. Wszystkie trudniejsze słowa są wytłumaczone, ale i tak podczas czytania imiona czy jakieś nazwy były trudne dla mnie, a co dopiero dla dzieci 🙈 ale być może dzieciaki są bardziej bystre to niestraszne im trudne nazwy 🙊
O czym było?
O kapitanie Ahabie, który przez ogromnego białego wieloryba stracił nogę. Chce go dopaść i się zemścić.
Na pokład statku trafia również młody marynarz Izmael i jego przyjaciel Queequeg (to jedne z tych dziwnych imion😋) i inni z załogi. Opłynęli w poszukiwaniu wieloryba, który się zwał Mobi Dickiem połowę kuli ziemskiej.
Po drodze widzieli niemal wszystko co żyje w ocenanach, ale czy uda im się trafić na wieloryba?
Fajna pozycja, ale gdybym była młodszą chyba by mnie nie zafascynowała. Może gdybym była chłopcem 😁

Tytuł: "Moby Dick"
Autor: Herman Melville
Data premiery: 26.10.2022r.
Wydawnictwo: Frajda

Dziś wpadam do Was z książką Hermana Melville'a pt. "Moby Dick".
Mniej więcej słyszałam o czym to jest, ale nigdy nie czytałam.
No i właśnie...
Wiecie co... czytając uważam, że to dobra pozycja...

„Moby Dick przerażał mnie z wielu powodów, ale największym lękiem napawała mnie jego biel”.

Kapitan Ahabem pała chęcią zemsty na Moby Dicku - gigantycznym wielorybie, z którym podczas ostatniego rejsu stoczył nieprzyjemny bój. Pewien młody mężczyzna ma zamiar na pokładzie jego wielorybniczym statku, przeżyć przygodę życia i poznać różne miejsca na świecie. Spotyka przyjaciela, który również planuje taki rejs. Razem wyruszają w nieznane. Jednak nie wszystko idzie po ich myśli, Kapitan ma bowiem własny plan na ów rejs. Rozpoczyna się szaleńczy pościg za wielorybem

Nasi bohaterowie doświadczają wielu przygód, tych przyjemnych i tych niebezpiecznych. Zawsze jest bardzo ciekawie i nieprzewidywalnie. Piękna opowieść o przyjaźni i trudnych wyborach.

W zrozumiały i przystępny sposób wydany klasyk dla najmłodszych. Niesie mądre przesłanie, krótkie i treściwe rozdziały powodują dużą przyjemność z czytania.

Książka została napisana ponad 100 lat temu, uznana została za arcydzieło literatury światowej. Jej przepiękne wydanie/wznowienie w twardej oprawie, z ciekawymi ilustracjami przyciąga wzrok. Idealna pozycja dla naszych milusińskich, bardzo polecam.

"Moby Dick" to książka dla maluchów w wieku od 9 do 12 lat, która opowiada bardzo ciekawą opowieść Kapitana Ahaba, który za wszelką cenę chce złowić Wieloryba olbrzyma, wykonując na nim swoją zemstę.

Młody marynarz wraz z przyjacielem Queequeg orasz cała załoga statku wielorybnego opływają połowę kuli ziemskiej, aby złowić Moby Dicka. Poznamy na łamach tej pięknie wydanej książki ich przygody, które w międzyczasie im się przydarzą, gdzie wielkie fale będą łomotać w rufę. Napotkają ogromne kałamarnice, tajfuny, syreny aż po piratów, z którymi będą musieli się zmierzyć.

Czy uda im się zdobyć tego olbrzymiego kaszalota?

Książka ta została napisana ponad 100 lat temu i została uznana za arcydzieło literatury światowej, temu warto, aby nasze dzieci poznały tę przygodę. Książka jest pięknie wydana. Twarda oprawa a w środku znajdziemy piękne ilustracje, które ozdabiają tę historię, czyniąc ją jeszcze ciekawszą.

Druga książka z literatury klasycznej, którą Wydawnictwo Frajda wydało w lekko zmienionej formie dla najmłodszych.

Tym razem mamy doczynienia z powieścią Hermana Melville "Moby Dick", gdzie autorka lekko skróciła i przedstawiła w bardziej klarowny sposób klasykę literatury. Do tego po raz kolejny fantastyczne ilustracje od Maite Schmitt.

Historia mężczyzny, który postanowił znaleźć się na pokładzie statku wielorybniczego "Pequod" w celu poznania innych zakątków świata. Na swojej drodze spotyka przyjaciela Queequeg'a, który także wyruszy z nim w wspólną podróż. Oczekiwania były daremne, ponieważ kapitan statku za wszelką cenę chce ruszyć śladem gigantycznego białego wieloryba, zwanego - Moby Dick..

Podróż w pysze i obsesji pokazuje jak człowiek może się zatracić w swoim szaleństwie. Czy pogoń zawsze jest warta ustalonego celu? Przekonają się nasi najmłodsi czytelnicy wraz z poznaniem tej wiekowej lektury. Skrócenie historii i klarowne przedstawianie kolejnych rozdziałów idealnie oddają oryginał, a co za tym idzie wzbudzają ciekawość małych czytelników.

Jestem zadowolona z powstania w takich wydaniach literatury klasycznej dla najmłodszych, ponieważ już od wczesnych lat można zaszczepić w dzieciach klasykę i przedstawić ją w zrozumiały i ciekawy sposób zachęcając równocześnie do poznawania kolejnych mądrych przesłanek.

Gorąco polecam, a wraz z córką będziemy wypatrywać kolejnych odświeżonych wersji klasycznej literatury dla najmłodszych czytelników.

Historia mężczyzny, który...

Moby Dick to najbardziej znana powieść Melvilla uznawana za jedno z arcydzieł literatury światowej. Opowiada o obsesyjnej wyprawie Achaba, kapitana statku wielorybniczego, który szuka zemsty na Moby Dicku, białym wielorybie, który odgryzł nogę Achaba podczas poprzedniej podróży. To opowieść o szaleńczym pościgu za owianym legendą, kaszalotem a także pokazuje wizerunek heroicznej epoki wielorybnictwa, kiedy było ono jeszcze równą walką człowieka z morskim olbrzymem a niejednokrotnie to człowiek wychodził przegrany z takiego pojedynku.
Oryginał liczy prawie 800 stron, więc jak tu przekonać młodego czytelnika do sięgnięcia po taką książkę? Z pomocą przychodzi Wydawnictwo Frajda które wydaje właśnie serię ilustrowanej klasyki literatury światowej. Oczywiście sama powieść została skrócona do około 150 stron, pełną niezwykle barwnych ilustracji. Wszystko został oto tak opracowane by wyeliminować dużą ilość nużących i długich opisów jak to ma miejsce w oryginale a młodego czytelnika nie koniecznie mogą one ciekawić. Za to mamy krótkie i treściwe rozdziały z zachowaniem przekazu jakie niesie ze sobą oryginał. Książka dedykowana jest dzieciakom od lat 9 więc jestem zdania, taka forma podejścia do klasyki literatury światowej będzie idealnym rozwiązaniem. Kto wie może po przeczytaniu tej książki, czytelnik zapragnie sięgnąć po oryginał.

• Audiobooki
  • Chcę przeczytać - DZIECI/KOMIKS/ALBUMY
  • W mojej biblioteczce
  • Literatura piękna
  • Grubasek (ponad 500stron)
  • Moje :)

Dodaj cytat z książki Moby Dick