Dunbar

W.A.B.
2019-01-16
2019-01-16
Maciej Płaza
bogactwo chciwość literatura angielska odmiana losu podstęp relacje rodzinne starość ucieczka współczesność zemsta

Król jest tylko jeden

Henry Dunbar jest pacjentem prywatnej kliniki psychatrycznej. Zamknięto go tutaj wbrew jego woli na skutek spisku uknutego, przez jego własne córki. Zapytacie jaki powód miałyby mieć własne dzieci by skazywać rodzica na taki los. Cóż, powodem są pieniądze. Gigantyczne pieniądze i daleko sięgajace wpływy. Henry Dunbar nie jest bowiem zwykłym niedołężnym starcem. To załozyciel gigantycznego imperium medialnego. Ktoś, przed kim respekt czują nawet prezydenci. A teraz gdy został więźniem, zrobi wszystko by ocalić swoją firmę. Korzystając z pomocy innego pacjęta ucieka z kliniki. Droga wiedzie poprzez ośnieżone szczyty gór i liczne przełęcze w których Dunbar omal nie rozstaje się z życiem. Jednak ta trudna przeprawa ku wolności pozwala mu przemysleć wiele rzeczy i doznać duchowego odrodzenia.
'Dunbar" to doskonałej jakości powiesć traktująca zarówno o chciwości i władzy jak i potrzebie przebaczenia i miłości. Jest w niej coś przejmującego i smutnego zarazem. Główny bohater wywołuje zarówno pogardę jak i głębokie współczucue. Jego wewnętrzna przemiana w obliczu zagrożenia uświadamia, że w każdym człowieku drzemią pokłady dobra.
"Dunbar" to świetna ksiązka. Serdecznie polecam!

Ciekawa powieść.

Ciekawa powieść.

Edward St Aubyn ma niestety taki styl pisania, że jego powieści są nużące. Jest to przegadane, a zarazem kwieciste i zmanierowane, tak, że trudno się to czyta i trudno zrozumieć, co właściwie autor chce powiedzieć. Nie inaczej jest z Dunbarem, zbeletryzowaną i uwspółcześnioną wersją Króla Leara. Za dużo tu jednak dygresji, niż clue, za dużo słów, a za mało treści w tych słowach.

Przepiękna, słodko gorzka książka o dziarskim osiemdziesięciolatku, posiadaczu fortuny i jego harpiowatych córkach, pragnących wszelkimi brudnymi środkami wyrwać mu pieniądze. Początkowo czyta się jak komedię, końcówka zmusza do refleksji, smuci, zaskakuje. Naprawdę warto. Pozostaje w pamięci. Polecam.

Może spłycam (nie czytałam Króla Leara, do którego autor nawiązuje),ale dla mnie to ucieczka bogatego staruszka przed złymi córkami chcącymi przejąć majątek i chęć pojednania z tą dobrą znienawidzoną przez pozostałe. Nie zachęciło do poznania Patricka Melrose'a.

Od autora "Patricka Merlose" wymagałem znacznie więcej. Coś, co w założeniu miało być powieścią luźno nawiązującą do "Króla Leara", stało się dosyć naiwną historią z rozczarowującym finałem. Początek zapowiadał literacki odpowiednik kapitalnego serialu "Sukcesja", w którym medialny potentat musi się zmierzyć z chciwością własnych dzieci - sytuacja, w której każdy z bohaterów jest zły, a o atrakcyjności fabuły świadczy walka starszego człowieka o utrzymanie władzy i jakieś wewnętrzne rozgrywki między spadkobiercami i najbliższymi współpracownikami. Kończy się niestety banalnie - zły staje się dobry i wszystkiego bardzo żałuje, a moralne zwycięstwo odnosi krystalicznie czysta córka o cechach Kopciuszka. Jest ckliwie i niestety bardzo niewiarygodnie

Łatwo i szybko się czyta, ale jakoś ta książka jest niedopracowana. Ciężko jest mi się przekonać do tej zmiany u głównego bohatera. A zakończenie? Nie na to liczyłam.

Opis wydawcy dość trafnie oddaje esencję książki. Sama nie znam historii króla Leara (chyba muszę nadrobić...),więc mnie skojarzyło się nieco z ojcem Goriot. Nie do końca zgodzę się z "pełnokrwistymi postaciami", moim zdaniem naszkicowane dość grubą kreską, bardzo czarno-białe. Zakończenie jest dość zaskakujące i nie daje jasności, co mogło się stać dalej - racjonalnie rozumujący czytelnik sobie dopisze, ale konwencja książki podsuwa też dość nieoczekiwane scenariusze... A może autor zostawia otwartą furtkę pod następną część?

Po Patricku przeczytałabym już wszystko tego autora. I tu także się nie zawiodłam. Autor znów udowodnił, że doskonale panuje nad językiem i narracją.

Byłam bardzo ciekawa tej książki z dwóch powodów. Pierwszym jest fakt, iż „DUNBAR” jest uwspółcześnionym „Królem Learem” („Królem Lirem”) Williama Szekspira, a drugim była chęć poznania pióra wychwalanego Edwarda St Aubyna, znanego z cyklu „Patrick Melrose” - ów cyklu nie czytałam, oglądałam parę odcinków serialu z Benedictem Cumberbatchem w roli tytułowej i choć mi się podobał, zawiesiłam seans.
Przejdźmy zatem do „DUNBARA”, który to podobał mi się i to nawet bardzo. Autor, jak już wspomniałam, bazował na mistrzowskim fundamencie, który zbudował mu sam Szekspir, ale przecież to nie jest wyznacznik sukcesu. Można zepsuć wszystko – tu jednak, na szczęście, tak się nie stało i Aubyn spisał się… powiedzmy, że na piątkę.
Wrażenie zrobił na mnie styl, język, który zdaje się być bardzo charakterystyczny właśnie dla tego pisarza. Jest w nim dosadność, ale i romantyzm, tyle że nie ckliwy, nie tandetny, a twardy i skoncentrowany na właściwych słowach. Zdecydowanie nie można odmówić autorowi talentu. Aubyn potrafi pisać o dramatach, o ludzkich wadach, o brutalności i bezwzględności i oczywiście o zwyrodnialstwie i patologii, do czego chyba przyzwyczaił już swoich fanów po „Patricku Melrose’ie”. Jasne jest, że ten kto ma w pamięci „Króla Lira” wie, jak potoczy się „DUNBAR”, bo pisarz przeniósł, wręcz 1:1 fabułę tego dramatu na czasy współczesne, ale to nie wada, bo zrobił to świetnie i dał czytelnikowi trafne odniesienia do otaczającej go teraźniejszości.
„DUNBAR” jest opowieścią o chciwości i żądzy władzy – o tym, co ta władza robi z człowiekiem, z rodziną. To przykry obraz ludzkiego znieprawienia, tym bardziej przykry, że prawdziwy, Mamy tutaj medialnego potentata Henry’ego Dunbar’a i jego trzy córki, w tym dwie wyrachowane suki (przepraszam za słowo, ale ono idealnie je określa, więc nie mogła z niego zrezygnować – w końcu to uwspółcześniony Szekspir) i jedną, która stara się żyć jak „normalny” człowiek. Dwie szurnięte zamykają ojca w wariatkowie (choć one bardziej tam pasują) a ta jedna stara się go ocalić. To dramatyczna walka, która kończy się… cóż, słodko-gorzko, jak to w dobrej literaturze bywa.
Nie jestem pewna, ale „DUNBAR”, to chyba jedna z tych książek, które powstały w Projekcie Szekspir, gdzie znani i lubiani pisarze bazują na dziełach mistrza i tworzą aktualne dramaty, tyle że prozą. Uważam, że to ciekawa idea, warta uwagi czytelników.
Na koniec zaznaczę, że „DUNBAR” jest naprawdę ładnie wydany. Gruba, elegancka, biała okładka z cieniem człowieka po środku i złotymi napisami świetnie prezentuje się na półce. Ogólnie polecam, to bardzo dobrze napisana historia, która zwraca uwagę na niszczącą siłę pieniądza i władzy.

7/10
bardzo dobra!