Zdążyć przed Panem Bogiem

Okładka książki Zdążyć przed Panem Bogiem
Hanna Krall Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie reportaż
125 str. 2 godz. 5 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2018-09-26
Data 1. wyd. pol.:
1979-07-01
Data 1. wydania:
1986-01-01
Liczba stron:
125
Czas czytania
2 godz. 5 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308065549
Tagi:
literatura polska Edelman getto warszawskie holocaust

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
174
173

Na półkach:

'Zdążyć przed panem Panem Bogiem' pozostawiła we mnie wiele sprzecznych ze sobą emocji. Po książce noszącej miano klasyku polskiego reportażu spodziewałam się świetnego uporania z tematem, zarówno przez Hannę Krall, jak i jej respondenta – Marka Edelmana – będącego jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim. Może to przez wygórowane oczekiwania, ale nie została jednak spełniona nawet połowa z nich i stąd też zawód. Czytałem słowo po słowie, zdanie po zdaniu ale nie interesowało mnie to, co właśnie odczytuję. Wręcz z każdą minutą początkowy zapał tracił na sile aż w końcu całkowicie wygasł. Tekst przelatywał przez mój umysł, ale nie przetwarzałem treści. Czytałem tylko żeby przeczytać. Sprawia to, że uchwyciłem w głowie tylko ogólny zarys wydarzeń i poszczególne strzępki informacji bez dokładnego ich zrozumienia. Tak więc przeczytałem tę lekturę, często nie rozumiejąc, co i dlaczego właściwie się dzieje. Oczywiście wynikło to po części z utraty zainteresowania z mojej strony, ale jako główną przyczynę poddałbym nieumiejętne pokierowanie rozmową przez samą Hannę Krall, co spowodowało wypranie książki z emocji, czyniąc ją zbyt suchą jak na moje gusta. Mogło to również wyniknąć z tego, że Edelman nie potrafił ich tak dokładnie oddać, ale stawiłbym raczej na to pierwsze.

Książka jest właściwie zbiorem wspomnień Marka Edelmana z przebiegu powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i jego pracy jako kardiolog. Zostały nam one oddane w formie wywiadu udzielonego Hannie Krall. Pomimo skromnej objętości została napisana dość chaotycznie, przez wzgląd na liczne skoki w czasie, co może momentami irytować. Cieszę się, że drugi wątek z życia Edelmana czyli praca jako kardiolog nie została zepchnięta całkowicie na drugi plan, bo to on jest moim zdaniem najmocniejszą stroną całej książki. Właściwie to do tej właśnie pracy odnosi się tytuł. Edelman jako lekarz, obrońca ludzkich żyć bierze udział w nierównej walce o ludzkie życia z samym Panem Bogiem, próbując ocalić jak najwięcej z nich. Przechodząc do wydarzeń w getcie, to ciekawe było też przedstawienie zagadnienia samej śmierci. Ludzie, chcąc uczynić ją bardziej godną sami wybierali sobie jej rodzaj. Czy to tak działa, to już nie mnie oceniać. Wszystkie te osoby wiedzą, że ich działania są skazane na porażkę i to właśnie dlatego chcą same zadecydować o jedynym co im wtedy pozostało, czyli w tym przypadku własnym życiu. Chyba żadna pojedyncza postać nie wywarła na mnie tak ogromnego wrażenia, jak ludzie jako bohater zbiorowy poprzez okazaną sobie solidarność.

Skończę przywołując jedno z przemyśleń Marka Edelmana, który mam wrażenie, że jest niejako przesłaniem całej książki: nie dać się wepchnąć na beczkę. Chodzi o to by nie dać odebrać sobie posiadanej godności, a gdy będzie taka potrzeba to nie bać się podjąć walki o nią, tak jak robili to powstańcy z warszawskiego getta, bo nikt inny za nas tego nie zrobi. Przeciwieństwem tej postawy jest tutaj obojętny na swój los stary Żyd, którego dwóch nazistów odzierało z godności na rzeczonej beczce, obcinając mu brodę na oczach rozbawionego tłumu. Został pozostawiony sam sobie. Nikt nie kiwnął nawet palcem żeby mu jakoś pomóc. Ten przykład dosadnie pokazuje, że musimy chwycić los we własne ręce i zawalczyć o swoje. Może brak mi dojrzałości żeby w pełni zrozumieć całość, ale na ten moment to jedyne co zdołałem z niej wynieść. Liczę, że w przyszłości, gdy będę miał tę lekturę drugi raz w ręku, to przemówi ona do mnie dużo bardziej i wtedy zdołam ją pojąć we właściwy sposób.

'Zdążyć przed panem Panem Bogiem' pozostawiła we mnie wiele sprzecznych ze sobą emocji. Po książce noszącej miano klasyku polskiego reportażu spodziewałam się świetnego uporania z tematem, zarówno przez Hannę Krall, jak i jej respondenta – Marka Edelmana – będącego jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim. Może to przez wygórowane oczekiwania, ale nie została...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    26 615
  • Chcę przeczytać
    4 068
  • Posiadam
    1 401
  • Lektury
    1 134
  • Ulubione
    468
  • Lektury szkolne
    275
  • Literatura polska
    180
  • 2014
    140
  • Z biblioteki
    136
  • Teraz czytam
    131

Cytaty

Więcej
Hanna Krall Zdążyć przed Panem Bogiem Zobacz więcej
Hanna Krall Zdążyć przed Panem Bogiem Zobacz więcej
Hanna Krall Zdążyć przed Panem Bogiem Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także