Strażnik rzeczy zagubionych

Data 1. wydania:
2017-11-28
Nina Dzierżawska
Wydawnictwo Literackie
debiut literacki kolekcjoner literatura angielska marzenie pisarz poszukiwanie przyjaźń uczucie
The Keeper of Lost Things
literatura piękna
Nina Dzierżawska
Inne

Oficjalne recenzje i

Znalezione, zagubione

[ 16 ] Link do recenzji

Tytuł i fabuła brzmiały intrygująco. Książka mnie wciągnęła, ale spodziewałam się czegoś więcej po tak ciekawej zapowiedzi.

“Strażnik…” napisany jest bardzo prostym językiem, poprawnym, choć ewidentnie było widać aspiracje autorki do pisania prozą niemalże poetycką. Niestety, czegoś tu brakowało. Głębi? Między mną a opisywanymi miejscami i momentami zawsze była mniejsza...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawy pomysł na fabułę, ale niestety zrealizowany bardzo słabo.

W niektórych momentach powątpiewałam, czy ta książka przeszła przez ręce jakiegoś Edytora. Popełniane są rażące moje oko błędy, których można uniknąć, czytając pierwszy lepszy poradnik pisarski "Jak napisać opowiadanie".
Aby podeprzeć się jakimś przykładem. W momencie kiedy był już oczywisty powód...

Decyzja, żeby finalnie przeczytać książkę, która leżała na mojej półce niemal rok, była jedną ze świetnych czytelniczych decyzji - dawno nie spotkałam się z tak pozytywną, subtelną i poetycko napisaną powieścią. Przepiękne opisy przypomniały mi ciepłe lato, a bohaterowie (przyznaję, nieco chaotycznie przedstawieni) od razu wzbudzili moją sympatię. Ta powieść pachnie różanym...

Idealna na wieczór, po męczącym dniu pracy, na wieczór z kocem i herbatką. Bardzo przyjemnie się czyta. Ciepła, momentami zabawna, wzruszająca, ciekawa. Taki balsam na serduszko.

Czytanie tej książki przypominało siedzenie pod kocem w polarowej piżamie, z kubkiem gorącej czekolady w dłoniach i filmem familijnym odpalonym na laptopie. Było ciepło i bezpiecznie.

I trochę nudno.

Laura, rozwódka próbująca się pozbierać, otrzymuje w spadku po pracodawcy (oraz przyjacielu) dom ze wszystkimi przynależnościami. W tym kolekcją najróżniejszych zgubionych...

Dwie, a może i trzy historie przeplatane krótkimi opowiadaniami, nutka magii. Ciepła opowieść o sile prawdziwej przyjaźni i miłości.

Trudno w to uwierzyć, ale ta powieść to DEBIUT.

Autorka znalazła bardzo ciekawy wątek (tzn. rzeczy zagubione) i wysnuła na nim naprawdę ciepłą opowieść o miłości, przyjaźni i chęci podarowania zagubionych chwil tym, którzy je zgubili. Mamy tu całkiem ciekawe postacie, którym chcemy kibicować

Bardzo wciąająca powieść, autorka wpadła na ciekawy pomysł, by połączyć losy bohaterów poprzez tytułowe "rzeczy zagubione". Dwie wady to zdecydowanie wątek paranormalny, który niestety w wielu momentach ocierał się o absurd i związek Laury - wątek niedopracowany i można odnieść wrażenie, że w jednym rozdziale boją się na siebie spojrzeć, a w następnym już są zakochani...

Niby lekka i przyjemna historia, ale jak dla mnie strata czasu, a wątek postaci zza światów zupełnie naiwny.

Dyskusje

1 326