Konan Destylator

Okładka książki Konan Destylator Andrzej Pilipiuk
Okładka książki Konan Destylator
Andrzej Pilipiuk Wydawnictwo: Edipresse, Fabryka Słów Cykl: Oblicza Wędrowycza (tom 8) Seria: Mistrzowie Polskiej Fantastyki fantasy, science fiction
Oblicza Wędrowycza (tom 8)
Mistrzowie Polskiej Fantastyki
Edipresse, Fabryka Słów
2018-10-04
2018-10-04
konan destylator wędrowycz andrzej pilipiuk

Okładka książki Relax nr 45 Andy Belanger, Frank Bello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Artur Grzenda, Hermann Huppen, Tomasz Jeruszka, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Jacek Skrzydlewski, Karol Weber, Łukasz Zabdyr
Relax nr 45 Andy Belanger, Fran...
Okładka książki Relax nr 44 Brian Azzarello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Scoot Ian, Tomasz Jeruszka, Dave Johnson, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Zbigniew Larwa, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Karol Weber, Chris Weston, Łukasz Zabdyr
Relax nr 44 Brian Azzarello, Wo...

Jest ok jak kto lubi te klimaty. Jak ktoś nie zna twórczości Pilipiuka o Wędrowyczu to raczej słaba i bezsensowna lektura.

Na półkach: , , , , , , ,

Jakub Wędrowycz jest postacią literacką szeroką znaną w różnych kręgach, zwłaszcza wśród fanów twórczości Andrzeja Pilipiuka. Ten napędzany samogonem egzorcysta-amator z miasteczka Wojsławice na stałe zagościł w kanonie polskich bohaterów fantastyki.
Ósmy zbiór opowiadań o Jakubie nosi tytuł "Konan Destylator". Książkę czytałam z ogromnym uśmiechem na twarzy. Przygody Wędrowycza i jego najlepszego przyjaciela Semena Korczaszko z pewnością rozbawią każdego czytelnika. Tym razem autor odwołał się do wielu znanych pozycji literackich. "Szkolne wspominki" nawiązują do "Akademii Pana Kleksa" Jana Brzechwy i to właśnie tutaj dowiadujemy się z jakich przyczyn główny bohater spalił niegdyś swoją szkołę. W opowiadaniu "Źródło" poznajemy sekret długowieczności Semena. W książce pojawił się oktoelefant, tajemniczy ninja i ufoludki.
Moje odczucia po przeczytaniu wszystkich opowiadań były jak najbardziej pozytywne. Przy lekturze uśmiałam się jak głupia. Przypomniały mi się czasy, kiedy po raz pierwszy zetknęłam się z tym bohaterem. Na tle "Kronik Jakuba Wędrowycza" i jak reszty tomów, "Konan Destylator" nie wypada źle...jednak na pewno trochę słabiej. Widać, że autor nadal ma pomysły na nowe opowiadania i potrafi je przedstawić w lekkostrawny sposób.
Andrzej Pilipiuk nie byłby sobą, gdyby nie posłał swoich facetów w gumiakach w przeszłość lub do alternatywnej historii. Właśnie o tym jest tytułowy "Konan Destylator", w którym występują mamuty i Arni.
Podsumowując kolejny tom o Jakubie Wędrowyczu, autor nie pozostawia suchej nitki na wszystkim i wszystkich. Satyra na wysokim poziomie, choć mamy mniej grozy. Za to dużo więcej jest wyjaśnienia wcześniejszych niedokończonych wątków. Widać, że autor skupia się bardziej na otaczającym Jakuba świecie. Częściej i bardziej odważnie opisuje przygody Semena, oraz Birskiego czy Rowickiego. Daje nam to nowy pogląd na cały świat mieszkańców Wojsławic. Nie zmienia faktu, że Wędrowycz jest tutaj perełką i nadal pozostaje oczkiem w głowie pisarza.
Autor z niezwykłą swobodą operuje słowami. Lektura jest lekka i przyjemna.
Gorąco polecam książkę na długie, nudne zimowe wieczory, dostarczy wam sporo rozrywki. Jest wspaniałą alternatywą dla "odmóżdżaczy" w telewizji czy Internecie.

Tom w moim mniemaniu lepszy niż "Trucizna" i "Karpie Bijem", ale nadal jeden ze słabszych. Coraz więcej podróży do innych światów i rzeczywistości, jakby brakowało już pomysłów na przygody w Wojsławicach. Ponadto na określenia takie jak "Furda", "Wot te na" czy "Nasza chata z kraja" reaguję wręcz alergicznie. Przeczytałem 40 książek Pilipiuka i w każdej wałkuje te same teksty, których nikt poza nim nie używa i nie rozumie. Wplatanie jakichś przedpotopowych powiedzonek do każdej jego książki wybija totalnie z rytmu czytania. Brzmi to tak nienaturalnie, kiedy we współczesności bohater używa jakichś dawno wymarłych słów i jeszcze rozmówcy go rozumieją, zupełnie jakby każdy tak mówił. Nie panie Pilipiuk, nikt tak nie mówi pewnie od stu lat albo dłużej.

Doskonały zbiór opowieści o Jakubie Wędrowyczu.
Opowiadania krótkie, ze swoistym poczuciem humoru, barwnym, swojskim i absurdalnym jednocześnie.

Doskonały zbiór opowieści o Jakubie Wędrowyczu.

Jednym z najbardziej znanych i lubianych bohaterów polskiej fantastyki jest Jakub Wędrowycz. Ten podstarzały egzorcysta amator, kłusownik i bimbrownik od ponad dekady bawi i rozwesela czytelników. Dotychczas w ramach cyklu „Oblicza Wędrowycza”, ukazało się dziesięć tomów jego przygód. „Konan Destylator” to ósma książka opowiadająca o jego niezwykłych wyczynach, podróżach w czasie i walce z rozmaitymi stworami i Bardakami.

W książce można znaleźć szesnaście krótkich opowiadań. Osobiście najbardziej podobało mi się „Zamiana”, w którym to Semen Korczaszko zamienił się ciałami z wnukiem Jakuba Piotrusiem, aby zdać za niego egzamin z języka rosyjskiego. Historia ta urzekła mnie plastycznymi obrazami i przaśnym humorem, którym przesycone były myśli i spostrzeżenia starego kozaka na temat współczesnych licealistów. Również zakończenie było bardzo zabawne i oryginalne. Na dość dobrym poziomie przedstawiały się opowiadania „Stalkerzy”, poświęcone wyprawie Jakuba i Semena do Czarnobyla oraz „Źródło”, przedstawiające historię młodość Korczaszki. Pozostałe oceniam jako przyzwoite ani dobre, ani złe. Niestety zabrakło mi w nich tego, co najbardziej ceniłem w tego rodzaju literaturze tj. zaskakujących zwrotów akcji, dialogów wartych zapamiętania i ogromnej dawki rubasznego chichotu.

Dotychczas miałem okazję przeczytać niemal wszystkie książki poświęcone przygodom egzorcysty amatora z Wojsławic. Wiele z tych historii pamiętam do dziś i czasami wracam do nich w formie audio. Niestety mam wrażenie, że potencjał, związany z postacią Jakuba Wędrowycza, powoli się wyczerpuje. W mojej ocenie „Konan Destylator” to najsłabsza pozycja książkowa w całym cyklu „Oblicza Wędrowycza. Mimo to polecam wszystkim fanom twórczości Andrzeja Pilipiuka, sięgniecie po tę książkę i wyrobienie sobie własnego zdania na jej temat.

Przestaję być obiektywny w opiniach dla książek tej serii, ale po prostu - podobają mi się.

Genialny tom!

Genialny tom!

Cóż tu dodawać ,kolejna część która trzyma humor na podobnym poziomie jak w każdej części sporo się dzieje, dużo podróży zmieniania ogólnie przyjętych faktów. Całość nie odbiega od poziomu poprzednich książek z serii.

Znowu bardzo przyzwoity zbiór opowiadań o Wędrowyczu, podczas czytania nie raz się uśmiejecie, bo teksty to jednak nasi bohaterowie mają niezłe! Wydawało mi się kiedyś, że autor szybko wyczerpał pomysły na kolejne tomy o Jakubie, myliłem się jednak, bo zarówno "Trucizna", jak i "Konan..." to naprawdę fajna lektura. Idealne na wakacyjne książkowe odmóżdżenie!

"Opowiadali potem, że ci dwaj nadeszli z zachodu."
No i mamy tutaj właśnie pilipiukową wersję sapkowskiego bohatera: Jakub Wędrowycz, czyli taki Wiedźmin w gumofilcach i jego wierny towarzysz, przyjaciel Semen Korczaszko.
Kolejny zbiór absurdów, czytaj: opowiadań odsłuchałam w mistrzowskiej interpretacji Grzegorza Pawlaka.
Historie Jakuba Wędrowycza nie spodobają się każdemu, ba, niektórych oburzą, innych zgorszą i zniesmaczą, jednak czasem warto spróbować, choćby po to, żeby oderwać się na chwilę od otaczającej nas rzeczywistości, problemów, zmartwień, niepowodzeń. Pamiętajcie - póki nikt was nie częstuje coca-colą zrobioną ze stonki ziemniaczanej naprawdę nie jest źle 😉

"Opowiadali potem, że ci dwaj nadeszli z zachodu."
Historie Jakuba Wędrowycza nie spodobają się...

• Audiobooki