Redlum

Genius Creations
2016-06-20
2016-06-20
fantasy fantastyka

Okładka książki Inkszy welt Anna Askaldowicz, Michał Cholewa, Marta Magdalena Lasik, Michał Niedźwiedzki, Katarzyna Rupiewicz, Agnieszka Żak
Ocena 6,7
Inkszy welt Anna Askaldowicz, M...
Okładka książki Smokopolitan 8 (1/2017) Karolina Fedyk, Megan Grey, Marta Krajewska, Magdalena Kucenty, Justyna Lech, Paweł Majka, Artur Olchowy, Radek Rak, Katarzyna Rupiewicz, Martyna Walerowicz
Ocena 8,0
Smokopolitan 8... Karolina Fedyk, Meg...
Okładka książki Dreszcze Kinga Bągard, Piotr Dudek, Emil Gieras, Bartłomiej Grubich, Anna Grzanek, Artur Jastrzębowski, Jacek Kalinowski, Grzegorz Kałużny, Grzegorz Kopiec, Marta Krajewska, Katarzyna Rupiewicz, Joanna Rybka, Jakub Rykowski, Piotr Skurzyński, Anna Szumacher, Katarzyna Tomczyk, Istvan Vizvary, Martyna Walerowicz, Kosma Woźniarski
Ocena 7,5
Dreszcze Kinga Bągard, Piotr...

Oficjalne recenzje i

Redlum - stan umysłu

349 28 123

Może jest to już dobrze znany i wyświechtany motyw ludzi i potworów oddzielonych od siebie, jednak nie przeszkadza by polubić postacie i ich cyniczne odzywki. Wątek tajemniczego pochodzenia bohatera jest delikatnie oklepany, ale wystarczajaco niedopowiedziany by wzbudzać ciekawość. Największy problem mam z końcówką, która podaje tak mało ciekawe rozwuązania problemów, że psuje ogólny obraz książki

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Typowe motywy magii pomieszane w dość nietypowy sposób. Coś dla fanów fantastyki.

Podoba mi się forma tej historii- jest to zbiór opowieści, wyrwanych z życia Słodkiego. Z opisów wiemy, że dużo rzeczy działo się pomiędzy tymi pokazanymi nam urywkami, ale autorka skupia się na tym, żeby pokazać nam to, co najważniejsze. Bo tak jak w życiu, ekscytujące rzeczy nie dzieją się codziennie i czasem przez wiele tygodni żyje się w monotonii- nie ważne, czy pracuje się w urzędzie, czy w karczmie pełnej potworów. Również zakończenie uważam za bardzo eleganckie i dziwnie urocze, pasujące do reszty historii.

Masę seksizmu i wulgarności, a mało ciekawych postaci

Masę seksizmu i wulgarności, a mało ciekawych postaci

Momentami trochę naiwna, zakończenie bez polotu, bohaterowie mają takie charaktery jakich wymaga sytuacja, ale mimo wszystko jest to dobra pozycja. Bardzo wciągająca, bardzo dobrze wykreowana i zgrabnie napisana. Pomysł genialny.

Bardzo słaba. Nie ma akcji. Fabuła poklejona z różnych wydarzeń. Potencjał bohaterów niewykorzystany a końcówka kompletnie bez sensu i bez jakiegokolwiek związku z poszczególnymi epizodami wcześniejszych rozdziałów.

Bardzo dobra książka z niestety niezbyt ciekawym zakończeniem. Mimo wszystko polecam sięgnąć po tę pozycje i wejść w świat potworów z Redlum.

Moim zdaniem końcówka totalnie zmarszczona. Poza tym bardzo interesująca

Moim zdaniem końcówka totalnie zmarszczona. Poza tym bardzo interesująca

Przeczytana drugi raz.

Przeczytana drugi raz.

Szczerze mówiąc miałem inne wyobrażenie na temat tej książki. Pomysł na powieść z zakresu fantastyki, która dzieje się niemal wyłącznie w karczmie (gospodzie) wyglądał niezwykle pociągająco. Bo właśnie od tego punktu w grach RPG zaczyna się każda wielka wyprawa. Tutaj spotykają się herosi drużyny, oczywiście każdy o innych przymiotach i umiejętnościach, każdy innej rasy, a jednak… są w stanie współdziałać. Wyobrażałem sobie, że będzie to spojrzenie w krzywe zwierciadło, takie z perspektywy karczmarza, który zaczątek niejednej takiej wyprawy widział. I będzie rubasznie, z dużym poczuciem humoru opowiadał o kolejnych śmiałkach.
Tymczasem tytułowe Redlum okazuje się niczym ghetto - miejscem odosobnienia dla istot postrzeganych jako potwory. I opowiadania nie są aż tak zabawne jak mogłyby być, czy Słodkie - niczym imię głównego bohatera. Oprócz sytuacji naprawdę humorystycznych znaleźć można sceny dość ostre (zwłaszcza pod koniec), momentami chyba zbyt brutalne jak na ten rodzaj fantasy. Przeczytałem do samego końca, który trochę mnie zaskoczył. Bo nie dał mi odpowiedzi, jaki był zamysł tej opowieści. Nie jest źle, ale mogło być trochę lepiej…