Pachnidło. Historia pewnego mordercy

2006-01-01
2006-01-01
Małgorzata Łukasiewicz
powieść niemiecka zapach perfumy Francja

„Ludzie śmierdzieli potem i nie praną garderobą; z ust cuchnęło im zepsutymi zębami, z żołądków odbijało im się cebulą, a ich ciała, jeżeli nie były już całkiem młodzieńcze, wydzielały woń starego sera, skwaśniałego mleka i obrzękłych, zrakowaciałych tkanek. Śmierdziało od rzeki, śmierdziało na placach, śmierdziało w kościołach, śmierdziało pod mostami i w pałacach. Chłop śmierdział tak samo jak kapłan, czeladnik tak samo jak majstrowa, śmierdziała cała szlachta, ba - nawet król śmierdział, śmierdział jak drapieżne zwierzę, a królowa śmierdziała jak stara koza, latem i zimą (…)

Autor sprawia, że już w pierwszych opisach zapachów Paryża, czujemy nosem, zapisane przez niego słowa. Są to odory łoju i wilgoci, które cały czas przeplatają się w tle. Patrząc na leżącą na stoliku nocnym książkę, mój umysł od Süskind manipuluje naszym węchem, aby pod koniec, kiedy to do gry wchodzi tytułowe pachnidło, zachwycić się nim i razu wiedział „czym to pachnie”. Oczami wyobraźni widziałam XVIII wieczny Paryż, a nosem czułam jego smród. poczuć coś, czego nigdy nie czuliśmy. Uwielbiam klasyki, które wybijają człowieka ze znanej przez niego konwencji. Książkę warto przeczytać, choćby przez cudownie opisaną scenerię narodzin i śmierci głównego bohatera, a także, aby samum poczuć niesamowitą woń Pachnidła, która dla mnie już na zawsze, będzie pachnieć mirabelkami. Dlaczego tak? Zachęcam do lektury. 😉

Książkę przeczytałam "w ciemno", nie wiedząc dokładnie o czym ona jest i nigdy nie oglądając filmu.
Moje wyobrażenie było mniej więcej takie, że będzie to opowieść trochę jak Sweeney Todd, tylko zamiast mięsnych pasztecików mamy tutaj perumy. Trochę się przeliczyłam, gdyż jest to opowieść mało krwawa, a tak naprawdę to w ogóle taka nie jest. Jest w niej wiele opisów - głównie jak w XVIII w. wykonywało się perfumy - to akurat było całkiem ciekawe. Lecz mało było samego mordowania. A przecież o tym niby miała być ta książka. Dopiero pod koniec sytuacja się zaczęła rozwijać, ale gdy już coś się zaczęło dziać, to tak samo szybko się dziać przestało.
Jestem trochę zawiedziona, może to moje wygórowane oczekiwania na to wpłynęły, ale czegoś innego oczekiwałam od tego bestselleru.

Zastanawiałam się o czym będzie ta powieść. Tymczasem autor igra z czytelnikiem na początku nokautując nasz nos opisem niemożliwie śmierdzącego Paryża ( tu już miałam zrezygnować z czytania) , następnie wystawiając na przynętę zapachy sklepu z wonnościami.
Dopiero od momentu gdy urodziło się to szkaradzieństwo ( główny bohater ), zaczęłam domyślać się fabuły i jakiego rodzaju będzie to pachnidło. Powieść mnie wciągnęła, ma jednak mocniejsze i słabsze momenty, fragment o pobycie w jaskiniach był zdecydowanie najnudniejszy. Końcowe sceny naprawdę trzymały w napięciu , chciało się wiedzieć „uda się czy nie” , zakończenie mnie jednak rozczarowało.
Na szczęście autor darował nam opisy wynaturzonych zbrodni z wyjątkiem zakończenia. Obawiałam się, że będę zmuszona czytać o szczegółach działania psychopaty.
Dla mnie ciekawe było tło historyczne (moja ulubiona epoka) , a także pokazanie jak w wyniku zbrodni ludzie podświadomie szukają kozła ofiarnego .
“Podejrzewano Cyganów. Po Cyganach można się było wszystkiego spodziewać (... )Ale o tej porze nie było tu w promieniu wielu mil żadnych Cyganów.(...)W braku Cyganów podejrzewano tedy wędrownych robotników włoskich. Ale Włochów akurat też nie było(...)Podejrzenie padło na perukarzy, u ktorych przeprowadzono rewizje w poszukiwaniu włosów zamordowanej. Na próżno. Przerzucono wobec tego podejrzenia na Żydów, potem na ponoć jurnych mnichów z klasztoru Benedyktynow - ci jednak byli wszyscy już dobrze po siedemdziesiatce - potem przyszla kolej na cystersów, wolnomularzy, psychicznie chorych z Hospicjum Milosierdzia, węglarzy, żebraków, a na koniec na rozpustną szlachtę”.

Pomysł na powieść oryginalny,aczkolwiek wyssany z palca, bo takich ludzi nie ma. Główny bohater na pewno nie będzie niczyim idolem, zastanawiam się też co autor chciał nam przekazać , bo skoro to nie jest jasne , to mija się z celem. Denerwował mnie też język - chwilami nieporadne zdania , może mają jakiś rytm, który lepiej wypada w oryginalnej wersji ?
“Co to jej się stało? - A nic.
A co robiła z tym nożem? - A nic.
A skąd ta krew na jej spódnicy? - A z ryb.”

Ogólnie ciekawe, ale nie jest to książka, którą chciałoby się przeczytać jeszcze raz. Zaraz po lekturze obejrzałam film . No cóż, reżyserowie zawsze muszą pozmieniać coś po swojemu , największe zastrzeżenia mam co do wyglądu głównego bohatera.

Czy tylko ja mam wrażenie, że jest w tym coś z Dickensa, narracja, bieda, sierociniec, katorżnicza praca, pomieszczenia wypełnione po brzegi bibelotami itd.? Na pewno nie jest to typowy kryminał, raczej bajkowe przedstawienie czyjejś obsesji.

Niezwykle unikalny i interesujący pomysł na temat przewodni stracił swój urok w samej treści. Zabrakło odpowiedniego klimatu, bogactwa fabuły, pewnej głębi i sensu. Słowem – autor bardzo kreatywny, ale kunsztu literackiego pozbawiony. Choć nieustannie pragnęłam wracać do lektury, ażeby dowiedzieć się, jak sprawa głównego bohatera zostanie rozwiązana, to zawiodło mnie jej rozrysowanie od początku do końca.

Jedna z gorszych jakie czytałam w życiu :(

Jedna z gorszych jakie czytałam w życiu :(

Sądziłam, że książka będzie lepsza od filmu, ale jednak nie tym razem. Pierwsza część książki w porównaniu do pozostałej części wydaje się najbardziej interesująca, choć nie powiedziałabym, żeby jakoś specjalnie wciągała w czytanie. W drugiej części praktycznie nic się nie dzieje, lanie wody po mistrzowsku. W trzeciej części wraca trochę akcji, ale tylko trochę i to teraz czytelnik jest rozczarowany pomijaniem wątków, na które czeka. Jest jedynie wspominanie o zdarzeniach, niczym czytanie artykułu w gazecie kilka dni później. Czwarta część to zakończenie, które przebiega jak w filmie, więc jeśli ktoś go widział, to nie ma sensu tracić czasu na tę książkę.

11/52

Ciężka historią. Mroczna i okrutna a zarazem piękna i czarująca. Niestety nudna jak diabli, przepełniona opisami zapachów które można byłoby skrócić o połowę i byłyby równie dobre jak obecnie.

Bardzo duży minus za okrucieństwo wobec zwierząt, jestem na nie i te fragmenty całkowicie pomijałam.

Niby dobra pozycja jednak polecam każdemu przeczytać i przekonać się (na skórze) o tej książce.

11/52

Niby dobra pozycja jednak polecam każdemu przeczytać i przekonać się (na...

Książka bardzo mi się podobała, jednak miałem jakiś problem z jej tempem. Przez pierwsze 3/4 książki jest w miarę spokojnie, pod koniec dosłownie trup leży na trupie. Rozumiem, climax of the story, ale tutaj taki rozpęd po prostu nie siada.

Nigdy nie oglądałam słynnego filmu więc nie mogę go porównać z książką. Miałam jednak pewne wyobrażenia związane z tą historią, które nie do końca się pokryły z rzeczywistością. Mimo tego opowieść była ciekawa, niecodzienna i z zakończeniem, którego bym się nigdy nie domyśliła.

Ani przez moment się nie nudziłam - rewelacyjne dzieło, doskonale naszkicowane postacie, a szczególnie główny bohater. Najszczerzej polecam miłośnikom dobrej literatury.