Pachnidło

2005-01-01
8373919023
Małgorzata Łukasiewicz
Francja perfumy

Książka ciekawa aczkolwiek trochę ciężka i przytłaczająca. Długo zajęło mi aż dobrnęłam do jej końca, ponieważ zbyt wiele w niej nużących opisów, a także autor często przekraczał granice dobrego smaku, co powodowało,że chwilami musiałam po prostu odpocząć od tej książki... Fabuła książki jest ciekawa, a klimat XVIII- wiecznego Paryża został dobrze oddany. Ponadto podoba mi się główna postać książki, czyli Jan Baptysta Grenouille. Gdyby pozycja ta nie była aż tak obrzydliwa i akcja byłaby bardziej wartka na pewno oceniłabym wyżej.

Napisana pięknym językiem.
Obdarzony niezwykłym węchem Jan Baptysta morduje młodą dziewczynę. W dniu sądu skrapia się perfumami niewinności dzięki czemu uchodzi z życiem. Rozumie jednak, że nawet najlepsze perfumy, dzięki którym kochają go inni ludzie nie sprawią, że on sam będzie potrafił kochać innych. Rozgoryczony wraca do Paryża, gdzie oblewa się perfumami i zostaje rozerwany przez wielbiących go ludzi.

Napisana pięknym językiem.

Zdecydowanie przereklamowana. Tyle zachwytów nad tą książką - a ja nadal nie wiem o co tyle szumu...

Przeczytanie tej niewielkiej książki zajął mi miesiąc. Przesyt olfaktorycznej atmosfery okazał się zbyt przytłaczający. Historia wprawdzie zapowiadała się ciekawie, lecz nadmiar opisów studził ekscytację. Grenouille nie zachęcał do lektury swoją obecnością, był po prostu męczący. Szczególnie początek drugiej części dłużył się niemiłosiernie.
Finałowe wydarzenia były...zaskakujące, jednakże nawet na tego typu historię nazbyt kuriozalne.
Mimo powyższych mankamentów uważam, że warto zapoznać się z ową lekturą, nawet dla samego doświadczenia.

Finałowe wydarzenia...

Sądziłam, że książka będzie lepsza od filmu, ale nie tym razem.
Sama książka jest dla mnie ohydna i śmierdząca. Niektóre opisy mnie wręcz obrzydzały.
Zakończenie totalnie bez sensu. Przereklamowana i totalnie nie warta uwagi.

Sądziłam, że książka będzie lepsza od filmu, ale nie tym razem.
Zakończenie totalnie bez sensu. Przereklamowana i totalnie nie warta uwagi.

Chyba już wiem, dlaczego nie powinno się wracać do książek, które czytało się dawno temu. W czasach gimnazjalno-licealnych powieść ta wywarła na mnie duże wrażenie. Jeśli dobrze pamiętam, sięgnęłam wtedy po nią pod wpływem filmu, który powstał na jej podstawie. Dziś, kilkanaście lat później, czytałam ją na spotkanie dyskusyjnego klubu książki. Jestem pewna, że gdyby nie to, że chcę uczestniczyć w rozmowie na jej temat, nie doczytałabym jej tym razem do końca.

Historia Jana Baptysty Grenouille'a zaczyna się fascynująco. Losy przyszłego mordercy śledzimy od maleńkości, właściwie od momentu jego narodzin. Od samego początku jego życie przesycone jest okrucieństwem, małostkowością otaczających go ludzi i poczuciem dojmującej beznadziei. Podrzutek, którego nikt nie chce, którego inni się boją, który nie ma żadnych perspektyw na lepszą przyszłość. Ma jeden wyjątkowy talent – potrafi odczuwać i rozpoznawać zapachy na poziomie niedostępnym dla zwykłego śmiertelnika. Ta wyjątkowa zdolność staje się jednak dla niego przekleństwem. Popycha go ku samotności, robi z niego potwora, a ostatecznie prowadzi do morderstwa.

Książka niestety nie porywa, mimo naprawdę ciekawego pomysłu na fabułę. Nie wiem, na ile wynika to z faktu, że znałam już tę historię, a na ile z tego, w jaki sposób jest ona napisana. Każda strona to blok tekstu, przez który musimy się przedzierać, osaczeni mozolnymi, drobiazgowymi opisami. (Główny bohater tak przytłoczony musiał się czuć w Paryżu, który dla niego był stolicą smrodu i obrzydliwości.) Finał jest groteskowy i obrzydliwy, zupełnie niepotrzebny i niemożliwy do uwierzenia. Jak zresztą wiele rzeczy w tej książce - ostatnie sceny to jednak pod tym względem wisienka na torcie. Męczył mnie również stosunek narratora do postaci, zarówno do głównego bohatera, dla którego od początku nie ma nawet krzty sympatii i opisuje jako potwora, jak i do innych, przedstawionych tutaj w bardzo wynaturzony sposób. Kobiety w tej książce oczywiście nie istnieją, a jeśli tak, to tylko jako rekwizyt w zapisie jakichś chorych fantazji o pedofilskim podtekście.

Nie mam pojęcia jak tę książkę ocenić, dlatego zostawiam bez gwiazdek - gdybym miała powiedzieć, na ile mi się podobała, musiałabym dać jedną. Warsztatowo zasługuje może na trzy? Na pewno już nigdy do niej nie wrócę, bo wynudziła mnie okrutnie i, mimo stosunkowo niewielkiej objętości, pożarła zbyt wiele mojego czasu.

Bardzo dobra książka, o perfumach i perfumiarzach we Francji w dawnych czasach, trochę opisów historii, ciekawych miejsc, Grazz, Paryż, opisy sposobu wytwarzania perfum.
Dla niektórych może być zbyt ciężka lub zbyt drastyczna. Dla mnie była bardzo dobra. Polecam

Tyle było gadania -przeczytaj ,przeczytaj. Przeczytałem i jak widać 6/10 i to za wątki obyczajowo-społeczne ,sama fabuła mnie nie zachwyciła.

Nie pamiętam czego się spodziewałem, ale z pewnością nie tego. Powieść mocno ekscentryczna, metaforyczna i miejscami "przyjemnie" obrzydliwa. Zaskakuje czytelnika rozwojem fabuły, a wydarzeń z zakończenia raczej nie sposób przewidzieć. Szkoda, że niekiedy akcja trochę zwalnia kosztem nie zawsze najciekawszych opisów. W każdym razie, dawno niczego tak specyficznego nie czytałem.

"Pachnidło" to powieść autorstwa Patricka Süskinda, która wzbudza mieszane uczucia z uwagi na swoją tematykę oraz sposób przedstawienia. Opowieść o perfumiarzu, który poszukuje idealnego zapachu, może być zarówno fascynująca, jak i przerażająca dla czytelników ze względu na tematykę związana z obsesyjną naturą głównego bohatera oraz niektóre graficzne opisy przemocy.

• Literatura niemiecka