Przeklęci święci

2018-06-06
Data 1. wydania:
2017-10-10
Piotr Kucharski
dobro fantasy fantasy dla młodzieży literatura amerykańska nadprzyrodzona moc niebezpieczeństwo odwaga powieść fantasy walka dobra ze złem zło
Inne

podobał mi się bardzo ten drobny i uroczy wątek romantyczny [chodzi oczywiście o Pete’a i Beatriz]( jak czytałam o nich to aż się rozpływałam w środku) sama historia była (dla mnie) bardzo wciągająca i angażująca, nie nudziłam się przy tej książce, a nawet bardzo dobrze się przy niej bawiłam, tytuły piosenek, które są zawarte w książce to one tak bardzo pasują do klimatu książki, więc warto posłuchać sobie w wolnej chwili, chociaż pomimo dobrej zabawy przy książce to zakończenie troszkę mnie zawiodło, bo jednak liczyłam na to, że chociaż jedna osoba umrze, a to było takie dość bardzo cukierkowe zakończenie, że jednak wszystkich się udało uratować zwłaszcza tego nieszczęsnego Daniela. Ale no cóż, książka i tak ma polecanko ode mnie <3

Rozczarowała mnie

Rozczarowała mnie

Mam ogromny problem z oceną tej książki ale i z nią samą.

Przeczytawszy 40 stron miałam ochotę trzasnąć nią w kąt. Nie, nie dlatego, że była zła. Po prostu czułam, że to nie jest pozycja dla mnie. Męczyła mnie i nudziła, nie czułam się na siłach, by czytać coś co wprawia mnie w czytelniczą pauzę. Za każdym razem, kiedy już chciałam odłożyć książkę i nigdy do niej nie wrócić, wydarzyło się coś co sprawiło, że poczułam się zaciekawiona i chciałam kontynuować dalsze czytanie i w ten sposób przeczytałam całość.

Generalnie zgodzę się z przedmówcami. Jest to książka osobliwa, z bardzo ciekawym pomysłem, ale właśnie opis każdej pierdołki, który swoją drogą nigdy nie był krotki, był tak nużący, że nie chciało się tego czytać i tak naprawdę zakończenie, które odziane z opisów tych zbędnych rzeczy było najlepsze i skłaniało do przemyśleń.

Również nie jestem w stanie określić czy polecam tę książkę. Jednocześnie tak ale i nie. Tak, bo cały pomysł jakoby cudem było wyciąganie mroku z danego człowieka, który później musi dokonać drugiego cudu, ktory jest samouleczeniem swojej głowy, swojego myślenia i odpędzić ten mrok radząc sobie ze swoim problem, był tak przegenialny i świeży, że mogłabym wpaść w zachwyt, gdyby całość nie była tak męcząca. No i nie, ponieważ dopiero te ostatnie 100 stron było najciekawsze, a nie wiem czy warto się męczyć.

Czemu problem z oceną?
Ponieważ książka była dobra pod koniec (6), ale w całości nie była też przeciętna. (5)

Mam ogromny problem z oceną tej książki ale i z nią samą.

Książka dość cienka a jednak ciężko przez nią przebrnąć.
Te wszystkie metafory, filozoficzne myśli na temat dobrego postępowania były tak denerwujące. Było tego za dużo do tego mnóstwo pobocznych historyjek. O ile te o pobocznych bohaterach były fajne bo pokazywały nam czemu skończyli z takim "cudem" a nie innym to przeszłość przypadkowo spotkanej kobiety, konia, koguta, stodoły... to tylko nudzi. Mam wrażenie, że końcówka jest najlepsza bo skupiła się mocno na teraźniejszości a nie na adnotacjach o wszystkim co czytamy. Nawet żadnego zaskoczenia nie można było mieć bo wszystkowiedzący narrator zdradzał nam przyszłość.
To mogła być interesująca książka bo sam zamysł był fajny. Postaci pokutników były ciekawie stworzone i wolałabym by to na nich skupiła się historia. Choć zamysł tych świętych już nie był taki ciekawy. To bardziej wyglądało jakby czarną magią się parali a nie cudami.
Niestety bardzo się zawiodłam.

Książka dość cienka a jednak ciężko przez nią przebrnąć.

Mam jakiś taki wewnętrzny problem z książkami tej autorki. Nigdy nie potrafię ich zrozumieć ani tym bardziej docenić. Ta jest tak dziwna, że aż trudno ją ocenić w jakikolwiek sposób.

Historia opowiada o rodzinie, która czyni cuda i to dosłownie. Gdy ktoś popełnia błąd lub grzech, pod wpływem mocy Świętych całe zło gromadzone w danej osobie uzewnętrznia się i przyjmuje jakaś cechę. Np. Gdy ktoś ma wielkie ego, staje się olbrzymem. Oczywiście by się tego pozbyć, stać się musi drugi cud, tylko to już nie jest takie proste.

Ciężko było się wgryźć w fabułę. Kompletnie nie rozumiałam zamysłu autorki. Nie mogłam się odnaleźć. Dopiero końcówka sprawiła, że zaczęłam jakoś analizować to co dzieje się na kartach powieści. Według mnie jest tam tyle metafor i ukrytego znaczenia, że człowiek od tego nadmiaru głupieje.

Czy mi się podobała? Nie wiem. Czy polecam? Trudno powiedzieć. To naprawdę ciężki orzech do zgryzienia. Może to tytuł, który ma być zinterpretowany na własny sposób. Może każdy ma znaleźć w tej pozycji własny sens. Czy ja go znalazłam? Chyba nie do końca. Jedno co mi się nasuwa to to, że każdy mój czyn prędzej czy później ma swoje konsekwencje i ich siła może mnie powalić.

Nie jest to zbyt wybitna książka.

Nie jest to zbyt wybitna książka.

"Przeklęci święci" to niezwykle magiczna opowieść o dorastaniu, pragnieniach i obawach oraz wewnętrznej walce z samym sobą. To, co wyróżnia tę powieść jest zdecydowanie niezwykły klimat pustynnego Kolorado, który dzięki spójnym opisom przyrody i zjawisk jawił się równie niezwykle jak członkowie rodziny Soria. Powieść w pewien sposób skojarzyła mi się z krótkometrażówką z antologii Miłość, śmierć i roboty "Fish night" stworzoną przez polskie studio Platige Image i jeśli kiedyś ta powieść dostanie ekranizację, to chciałabym ją zobaczyć właśnie w tym klimacie. Nie rozumiem zarzutów odnośnie tego, że książka jest monotonna i nudna - dla mnie niespieszna, leniwa akcja wydaje się być raczej zaletą tej powieści i potęguje wrażenie niezwykłości. Bohaterów, co prawda, można scharakteryzować za pomocą kilku zdań, jednak autorka określiła ich w taki sposób, że nie wydają się jednowymiarowi. Mimo, że ród Soriów jest określany mianem Świętych, osoby ich otaczające są równie nietuzinkowi i utalentowani. To młodzieżówka inna niż wszystkie - lubię takie refleksyjne książki, a problematyka i morał, jakie ze sobą niesie ta książka pozwoliła mi przeżyć swego rodzaju katharsis. Na pewno poleciłabym te książkę każdemu, kto nie oczekuje pościgów i wybuchów, a bardziej refleksji nad tekstem, a do tego lubi "wtapiać się" w powieść, chłonąc jej klimat w całości. Polecam ją także dla osób, które poszukują rozwiązań trapiących ich problemów lub swojego celu w życiu.

Na półkach: , , , , , ,

Dziwna książka. Bardzo długi początek i fajne zakończenie. Opowieść pobudza wyobraźnię i nakłania do myślenia. Ciekawe rozważania na temat życia, relacji i samoakceptacji. Natomiast sama książka jest mało ciekawa. Nudna, dziwna i magiczna.

Kiedy "Przeklęci" wyszli słyszałam wiele niepochlebnych opinii o tej książce. Głównym zarzutem było rozczarowanie. Nie rozumiałam tego, bo przecież jak autorka znana z dwóch dobrych cykli mogła rozczarować swoich czytelników? Postanowiłam sprawdzić o co ten szum. Przeczytałam i dalej nie wiem 🤷‍♀️ Jasne, na początku dość trudno się wciągnąć, bo akcja jest szarpana i skaczemy od historii do historii. Jednak kiedy wciągniemy się i poznamy każdą osobę, rodzinę świętych i zrozumiemy jak działają Cuda to już całość nabiera więcej sensu. Byłam w szoku po przeczytaniu, ponieważ dawno już nie czytałam tak dojrzałej, pięknej opowieści o zrozumieniu, walce i wybaczaniu sobie i innym. To też opowieść o tym, że nic nie ma za darmo i nic nie dzieje się bez powodu. Ja gorąco polecam i ostrzegam, że jeśli liczcie na miłą, lekką młodzieżówkę to się zawiedziecie.

Poetyckość tej książki zaskoczyła mnie od samego początku. Przepięknie oddaje klimat i unikalność tej powieści, cudownie ją uzupełnia. Sama historia jest niespotykana, prosta, ale tez skłania czytelnika do refleksji nad samym sobą. Maggie Stiefvater jak zwykle nie zawodzi. Cieszę się, że dane mi było sięgnąć po tą pozycję.