Głosząca kres

Okładka książki Głosząca kres Jay Kristoff Patronat LC
Okładka książki Głosząca kres
Jay Kristoff Wydawnictwo: Uroboros Cykl: Wojna Lotosowa (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2014-11-25
Jakub Radzimiński

Okładka książki Aurora. Przebudzenie. Amie Kaufman, Jay Kristoff
Ocena 7,5
Aurora. Przebu... Amie Kaufman, Jay K...
Okładka książki Auroras End Amie Kaufman, Jay Kristoff
Ocena 8,5
Auroras End Amie Kaufman, Jay K...

Opisy które nie nudzą, szybka akcja aż szkoda że to już koniec

Opisy które nie nudzą, szybka akcja aż szkoda że to już koniec

Zwieńczenie Wojen Lotosowych nie pozwoliło mi odciągnąć się od czytania choćby na moment. Historia Yukiko, Buruu, historia całej Shimy, jest wybitnie przemyślana i zaplanowana, okolona okrucieństwem i decyzjami, z których podjęciem bohaterzy muszą mierzyć się i jakoś przeżyć. Fabuła pokazuje, jak niektóre nasze wybory są błędne i trzeba z nimi żyć, gorzko się uśmiechając lub nie uśmiechając się wcale. Historia o tym, że może są drugie szanse, drugie miłości, ale i momenty w życiu, kiedy nie można się poddać i walczyć o wszystko, o lepszą przyszłość.

Po świetnej trylogii "Nibynocy" musiałam sięgnąć po coś jeszcze od tego autora. Padło na "Wojnę lotosową" i cóż, Jay Kristoff definitywnie wpisuje się na listę moich ulubionych twórców.

Autor z niezwykłą dokładnością kreuje światy. Z łatwością idzie sobie wszystko wyobrazić - Lotosowców, statki oraz inne maszyny czy zniszczoną przez krwawy lotos Shimę. Bohaterowie to postacie z krwi i kości - mają swoje wzloty i upadki, jednych łatwiej polubić, a drugich trochę mniej. Przez wszystkie trzy książki obserwujemy ich zmiany i rozwój. Yukiko, Hana, Kin, Buruu - każdy kieruje się czymś innym w swoim życiu, ma inne cele czy pragnienia. Ach no i Akihito, podobnie jak w przypadku Tricka - czy musiało to się stać? Jedyną postacią do której nie zapałałam sympatią była Kaori - niezwykle samolubna, przez nią wiele osób mogło stracić lub straciło życie.

I żeby nie było, największy zwrot akcji (związany z Kinem i Daichim) odgadłam, więc drogi autorze nie udało Ci się mnie zaskoczyć.

Był uśmiech, były łzy. Autor nie oszczędza swoich bohaterów. I chociaż widziałam podobieństwa "Nibynocy" do "Wojny lotosowej" (niezwykle silne pragnienie zemsty, nienawiść do władcy) to i tak wykreowany świat pochłonął mnie. Cała trylogia to świetne połączenie mitologii japońskiej ze steampunkiem. Inne książki Kristoffa czekają już na półce.

Mam wrażenie, że każdy kolejny tom wojny lotosowej był coraz gorszy. Pierwszy był mega, drugi już średni, natomiast trzeci i ostatni był co najwyżej mierny. Było za dużo wątków kończących się po maksymalnie 2/3 rozdziałach, nie wiele wnoszących do ogólnej historii, przewidywalnych i mających wrażenie mocno wymuszonych. Jakby autor albo miał jeszcze mnóstwo pomysłów, których z jakichś powodów nie mógł zawrzeć w kolejnej książce ale koniecznie chciał je zamieścić, albo to zwykłe zapchaj dziury, by wyszło więcej stron.

Ogólnie jest mi strasznie przykro. Bardzo spodobała mi się ta seria, a jej zwięczenie było tak rozczarowujące, że przebrnęłam przez nie z wielkim trudem.

Zgadzam się z częścią opinii tutaj, że 3 część najlepsza. Tutaj wszystko się działo bardzo szybko od pierwszej strony, aż po ostatnią. Spłakałam się, jak dzieciak..

Końcowy tom to majstersztyk. Taka gama emocjo jaką wzbudzil nie pojawila się u mnie od bardzo dawna. Od zachwytu po placz. Slownie autor skopał moje serce a w prologu dał odrobinę ciepla. W pelni udane zakonczenie. Polecam 🖤

Książka podobała mi się bardziej niż Bratobójca. Nie miałam problemu z odróżnianiem bohaterów tak jak w poprzedniej części. Bardzo podoba mi się wykreowany świat w tej serii. Zakończenie też było spoko, a fabuła była ciekawa. Myślę że ta książka zyska jak ,,poleży" jeszcze w mojej głowie.

To jest wielki smuteczek, że kończy się moja przygoda z Wojną Lotoswą, bohaterowie, wykreowany świat ale przede wszystkim klimat tych powieści pozostanie ze mną na długo niezapomniany.
Yukiko i Buruu genialne postacie ich walka i poświęcenie chwytają za serduszko i szarpią mocno, oj mocno. Przytłaczająca atmosfera i klimat dają poważnie do myślenia i zastanowienia się nad wartościami jakie stara się przekazać nam autor a akcja umiejscowiona w stempunkowej Japonii urzekła mnie i będę szukać podobnych połączeń w przyszłości.

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki, ale też całej serii. Z jednej strony ciekawy i dobrze wykreowany świat, dosyć wciągająca fabuła, naprawdę dobrzy bohaterowie drugoplanowi, całkiem niezłe zakończenie. Z drugiej męczące i powtarzające się opisy, strasznie dużo przytłaczającego dramatyzmu i uczucie, że dałoby się znacznie skrócić tę powieść, aby pod koniec była już ciężkostrawna. Sama książka wydaje się mi się przekombinowana, chociaż nie było to najgorsze zakończenie jakie znam. Jednak dalsze losy bohaterów uważam wręcz za banalne i podszyte znacznym optymizmem jak na tak mroczną fabułę. Dlatego uważam, że druga część była chyba najlepszą spośród całej trylogii.

"Wojna Lotosowa" to dobra trylogia, ale nie bardzo dobra. Prawdę powiedziawszy, mam pewien problem z jej oceną, bo jest jedna rzecz, która mnie w niej zachwyca i jedna, która mnie niesamowicie irytuje.
Tym, co mnie zachwyca, jest wykreowany świat. Japoński steampunk to połączenie równie fascynujące, co nieprawdopodobne, z cyklu tych pomysłów, o których nikt nie śmie pomyśleć, ale kiedy już przeczyta powieść, pluje sobie w brodę: "Przecież to jest genialne! Jak mogłem/-am na to nie wpaść?!".
Niestety jest coś, co zgrzyta w tym zachwycie, a jest to sięganie po wyświechtane wątki i motywy. Człowiek spodziewałby się po kimś, kto wpadł na tak oryginalne połączenie gatunków, jednak więcej. Nawet jeśli w kolejnych tomach schematyczne rozwiązania mają uzasadnienie fabularne, pozostawiają po sobie niesmak.