Terror

Janusz Ochab

Oficjalne recenzje i

Pałac lodu i grozy

[ 32 ] Link do recenzji

Kocham po stokroć! czytałam powoli, żeby jak najdłużej czytać. Coś niesamowitego! nigdy wcześniej nie czytałam czegoś równie wciągającego.

Mroźna, tajemnicza, pokazująca jak ludzie kiedyś żeglowali. Historia jest opisem dziwnych zjawisk jakich doświadczyła załoga dwu statków poczas morderczego rejsu. Mocna i zimna

Terror jest to z pewnością epicka powieść, napisana z ogromnym rozmachem i rozeznaniem. Podobała mi się, ale mam do niej zastrzeżenia! Przede wszystkim jest zdecydowanie za długa, ma około 650 str, ale jest tak wielka i ilość tekstu na stronę jest ogromna, ma zdecydowanie tyle samo tekstu jak niektóre książki, które mają po 1000 stron. Według mnie powinna być krótsza o...

Hybryda powieści marynistycznej i horroru. Generalnie udana książka, ale liczyłem na więcej. Trochę zbyt chaotyczna narracja na początku i przydługi epilog.

Świetnie przedstawiona aura zimna. Temperatura odczuwania - 10 stopni do stanu realnego. 700 stron przeczytane w 3 dni mimo chodzenia do pracy. Solidna, lekka literatura.

Opinię piszę 2 miesiące po przeczytaniu i nadal jestem zachwycony. Czuć zimno, czuć grozę :)

Jeszcze nigdy, czytając jakąkolwiek książkę, klimat tak mi się nie udzielił, jak przy "Terrorze". Dosłownie czułem arktyczny mróz, absolutny mrok, ciszę przerywaną zimną nawałnicą, jęki pękającego statku, nieuchwytne kroki na śniegu... Nie mogłem się oderwać, a ciary na rękach były przez cały czas.

Nie ważne, czy akurat była nudna narracja, retrospekcja czy kulminacja...

Powieść wymaga wielu godzin czytania.

Chwilami genialna, czasami męcząca lub nijaka. Dość dziwnie się czyta. Nie jest to mimo wszystko pozycja rozrywkowa.
Uważam, że autor popsuł całość zakończeniem i kilkoma mało ważnymi historiami przez co książka osiągnęła ogromny rozmiar.

Ale mimo wszystko jest to literatura przez duże L.

Ta książka to jedno wielkie wow. Jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Pana Simmonsa, tego jak porządny zrobił research oraz samego pomysłu na fabułę.
Bardzo podoba mi się to, że historia jest napisana na podstawie prawdziwych wydarzeń, czyli wyprawy sir Johna Franklina w poszukiwaniu Przejścia Północno-Zachodniego. Niektóre listy czy wiadomości w powieści są dosłownie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , , , ,

"Terror" to przykład, w jaki sposób można wykorzystać historię, która wydarzyła się naprawdę i stworzyć z niej pasjonującą powieść. Oto co utalentowany autor jest w stanie uczynić z wydarzeniami, w których mamy szereg niewiadomych, zagadek i tajemnic, jak jest w stanie z tego wykuć dzieło wspaniałe, od którego trudno się oderwać.

Ta powieść doskonale broniłaby się również...

Dyskusje

4 307