Upadek Hyperiona

Okładka książki Upadek Hyperiona
Dan Simmons Wydawnictwo: Mag Cykl: Hyperion (tom 2) Seria: Artefakty fantasy, science fiction
fantasy, science fiction

Lećcie na Hyperiona

349 28 123

Super kontynuacja, bogata i złożona, dobrze napisana i przyjemnie się czyta

Super kontynuacja, bogata i złożona, dobrze napisana i przyjemnie się czyta

Lepsza niż część pierwsza. Tam było ledwie wprowadzenie, tutaj jest akcja na najwyższych obrotach. To jak genialnie rozłożone są akcenty dramatyczne w drugiej połowie książki sprawiało, że nie mogłem się oderwać od lektury. Genialne spięcie wątków z poprzedniej książki.

Osobiście uważam, że jest lepsza niż pierwsza część, która dla niektórych kojarzyła się ze zbiorem opowiadań. Tu mamy akcję, historię, dużo polityki oraz intrygi. A wszystko w wersji SF.

Dobrze się to czyta. Poprzednia część jest jednak lepsza.
Pomysłów sporo. Intryga dość zagmatwana, ze zręcznie ukrytymi dziurami.
Generalnie po prostu rozrywka nie na najwyższym poziomie, ale dobra i smaczna dla miłośników SF.

Dobrze się to czyta. Poprzednia część jest jednak lepsza.
Pomysłów sporo. Intryga dość zagmatwana, ze zręcznie ukrytymi dziurami.

Bardzo nierówna. Trudno nie odnieść wrażenia, że postacie znajdujące się na Hyperionie kręcą się w kółko w bardzo chaotycznym i trudnym do wytłumaczenia ciągu zdarzeń. Co poniekąd mogło być też zamierzone. Do tego dochodzi niezdrowa pod kątem ilości wzmianek fascynacja autora Johnem Keatsem. Nawiązania są ok a sama postać Keatsa jest niezwykle ważna dla powieści, rozumiem to ale tutaj proporcje zdecydowanie nie są dobrze wyważone, a liczne wzmianki o poecie są momentami wręcz natarczywe.

O wiele ciekawiej jest przedstawiona sytuacja w Sieci, rozwój wydarzeń jest interesujący i często zaskakujący.

Jak nie lubię książek, które się kręcą dookoła polityki/ wojny/ spisków i innych przykładów beznadziei naszego (ludzkiego) podejścia do świata itp., tak z radością przyznaję, że moim pierwszym komentarzem do tej powieści jest "Wow!"

Wciąga jak bagno, od razu się rzuciłam na kolejne części i idę dalej. A Simmons zaimponował mi tak, że od razu kupiłam dwie inne jego książki.

Ta część nie porwała mnie tak jak poprzednia. Tu zbyt wiele było polityki ,od której stronie gdy tylko mogę. Upadek Hyperiona pełen jest metafor i wręcz metaficznych przemyśleń. Walka pomiędzy SI a ludzkością przedstawiona bardzo realistycznie. Nie do końca jestem przekonana czy ocena nie jest na wyrost.

Właściwie za recenzję może posłużyć sam tytuł.

Po przeczytaniu drugiej części zrozumiem opowieść Poety - jest to jasna samokrytyka autora za to, że niepotrzebnie rozciągnął historię na drugi, opasły tom :)

Jasne - są tu ciekawe koncepcje, nawet wartka akcja, ale całość robi wrażenie jaskrawych bombek na rachitycznej choince. Jedynie dzieciństwo spędzone w latach '90 pozwoliło mi przełknąć sporą dawkę kiczu :)

Dużym plusem natomiast jest wbudowany w fabułę szybki kurs romantycznej poezji angielskiej - Hyperion, Lamia; Lycius; Leigh Hunt - kto, co, z kim i kiedy - takie śledztwo sprawi ogromną frajdę każdemu literackiemu detektywowi.

Właściwie za recenzję może posłużyć sam tytuł.

Na półkach: , , , ,

"Upadek Hyperiona" jest genialnym zakończeniem dylogii o tytułowym Hyperionie, Dzierzbie i naszych pielgrzymach.
Książka mnie początkowo zaskoczyła, ponieważ spodziewałem się, że wrócimy od razu tam gdzie skończyliśmy tom pierwszy, czyli do pielgrzymów zmierzających w stronę Grobowców Czasu. Okazało się, że na to trzeba było poczekać kilkadziesiąt stron, a na pierwszy plan wyszła zarysowana w "Hyperionie" galaktyczna wojna z Wygnańcami śledzona oczami Josepha Severna, kolejnego wcielenia Johna Keatsa. Świat rozrósł się do ogromnych rozmiarów i aby w pełni pojąć wszystko, co tu się dzieje, trzeba przeczytać ten tom przynajmniej 2 razy.

I w zasadzie tyle mogę powiedzieć o fabule drugiego tomu, ponieważ dzieje się tutaj bardzo dużo rzeczy, których po prostu trzeba doświadczyć samemu, bez żadnych mini spoilerów i sugestii. Powiem tyle, że każdy bohater, który przedstawiał swoją historię w tomie pierwszym dostaje swój własny satysfakcjonujący wątek i jeżeli polubiliście któregokolwiek z nich, to będziecie zadowoleni (szczególnie fani Sola Weintrauba i Konsula). Nawet Kassada, którego opowieść w "Hyperionie" średnio przypadła mi do gustu, śledziło mi się bardzo dobrze.

"Upadek" doskonale rozwija wszystko, co zostało wykreowane w poprzedniku i dodaje sporo od siebie. Na koniec dodam, że zakończenie wywołało u mnie łzy w oczach, co książkom niełatwo jest sprawić. Jest to jedna z zaledwie trzech książek, którym się to udało.

Lepsza od pierwszego tomu będącego de facto zbiorem opowiadań, a tutaj pełnokrwistą historię intryg w intrydze pokroju Diuny w klimatach space teopery

Dan Simmons Upadek Hyperiona Zobacz więcej
Dan Simmons Zagłada Hyperiona Zobacz więcej