Nominacja w plebiscycie 2018
Fernando Aramburu Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
Sonia Draga
literatura piękna
Inne

Długo konsumowałam Patrię. Mniej więcej rok, może odrobinę dłużej. Odkładałam, wracałam, odkładałam i znów. Niestety Patria mnie nie zachwyciła, nie pochłonęła więc wielokrotnie przegrywała z bardziej absorbującymi pozycjami. Powieść obyczajowo-psychologiczna, przedstawiająca niedawno minioną przeszłość i współczesność Kraju Basków, autonomicznego, specyficznego regionu...

Obraz społeczeństwa uwikłanego w konflikt. Autor pokazuje członków dwóch baskijskich rodzin znis, zczonych przez terroryzm, strach i zwykłą ludzką bezsilność. Podkreśla też jak ważne jest przebaczenie i powrót do normalności. Po lekturze trochę łatwiej zrozumieć jak działała ETA.

Po raz pierwszy chciałam, aby książka się nigdy nie skończyła. Zdążyłam się zżyć z bohaterami, poznać ich zwyczaje i historie. Czyamy krótkie rozdziały, jak sceny w filmie. Bardzo obrazowy język działa na wyobraźnię. Polecam.

Ogromny plus za poruszenie jednego z tematów, które rozdzierały losy współczesnej Hiszpanii. Chyba każdy kraj ma odciśnięte w swojej historii wewnętrznej tarcia, które po sfabularyzowaniu mogą nie tylko stać się bardziej zrozumiałe dla innych społeczności, ale też pomagać leczyć rany danemu narodowi. Dwie rzeczy, które mi przeszkadzały, to po pierwsze styl narracji (mimo że...

Mało znane problemy Hiszpanii.

Bardzo wiele się dowiedziałem o baskach i regionie. Książka o wojnie domowej najstraszniejszej z wojen. Bardzo poprawna politycznie co nie przeszkadza w lekturze.

Ta książka to nie tylko obraz Hiszpanii jako kraju podzielonego wewnętrznie.
To przede wszystkim odzwierciedlenie tego jak bardzo my ludzie zapominamy, że bycie człowiekiem jest ważniejsze od naszych przekonań społeczno- politycznych czy religijnych.
Bardzo ważna pozycja obrazująca do czego prowadzi fanatyzm, nacjonalizm.

Poruszająca, wciągająca, prawdziwa.

Urocza Clara Lago (piękna jest, serio mówię) i komedia "Hiszpański temperament". "Bombowi sąsiedzi", czarna komedia o terrorystach ETA. Filmy fajnie oddające klimat Baskonii, regionu którego jeszcze nie zwiedziłem bo wiecznie tam pada, jest drogo i Wizzair lata najwyżej do Santander. Cydr piłem, Lubelski, z gwinta, nie był lany do szklanki przez całą długość sali. Tapas...

Patria to książka trudna bo momentami wstrząsająca. Wstrząs wywołuje ogrom nienawiści i fanatyzmu jaki może powstać między ludźmi przez polityczne poglądy. Książka warta przeczytania bo i u nas podziały polityczne są coraz głębsze, mało tego, są powodem skłócenia niejednej rodziny. Przeczytajmy „Patrię”, zastanówmy się wszyscy i wyciągnijmy odpowiednie wnioski. Warto!

Dyskusje

• 2019